Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Lombard loan
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Kolejna (tj. 28) część Biblioteki Myśli Spółdzielczej ponownie poświęcona jest bankom pobożnym (Montes Pietatis) oraz okolicznościom ich narodzin, zwłaszcza w XV w. za sprawą zakonników franciszkańskich, realizujących w ten sposób w praktyce chrześcijańską zasadę miłosierdzia i pomocy potrzebującym. Publikujemy tłumaczenie fragmentów książki P. Heriberta Holzapfela, Początki banków pobożnych (1462-1515) wydanej w Monachium w 1903 r. [tyt. oryginału: P. Heribert Holzapfel, Die Anfänge der Montes Pietatis (1462-1515), München 1903]. W tym numerze przypominamy treść rozdziałów III i IV książki Holzapfela. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie jest fragmentem badań prowadzonych nad kredytem rolniczym w Polsce międzywojennej. Szczególne miejsce wśród pożyczek zaciąganych przez rolników zajmował kredyt warrantowo-lombardowy, udzielany pod zastaw ruchomości gospodarstwa rolnego, dodatkowo zabezpieczony dokumentem nazywanym warrantem rolniczym lub świadectwem zastawu rolniczego. (oryg. streszcz.)
Omówiono rolę kredytów konsumpcyjnych i oszczędności w kształtowaniu się konsumpcji gospodarstw domowych w latach 1991-1993.
Ustawa antylichwiarska przestanie być wkrótce martwym prawem. W Ministerstwie Finansów opracowywanych jest kilka projektów ustaw, które mogą zmniejszyć szanse na pozaodsetkowe zarobki branży bankowej i pozabankowej. Jej główny wkład do polskiego prawa polegał na wykładni, iż maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP (odsetki maksymalne). W dłuższej perspektywie na rynku zostaną tylko te podmioty, które swoich klientów traktują uczciwie. Niemniej jednak może się zdarzyć, iż ową uczciwość na wszelki wypadek trzeba będzie nieco wspomóc odpowiednimi przepisami prawa. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.