Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Long-term financial forecast
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest krytyczna analiza głównych elementów propozycji Wieloletnich ram finansowych (WRF) Unii Europejskiej na lata 2021-2027 przedstawionych przez Komisję Europejską w maju 2018 r., w tym dotyczących sposobów zaradzenia luce brexitowej. Ocena możliwych skutków zmian w budżecie UE uwzględnia głównie perspektywę Polski. Dla osiągnięcia celów badawczych zastosowano metodę analizy dokumentów unijnych i przeglądu literatury przedmiotu. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może przyspieszyć reformę dochodów unijnego budżetu. Luka brexitowa jest tak duża, że państwa UE, mimo generalnej niechęci wobec podatków na poziomie UE, mogą zaakceptować niektóre ich propozycje w celu pokrycia tego niedoboru. Najprawdopodobniej nastąpi też pewne zwiększenie wpłat z tytułu DNB. Po stronie wydatków projekt nowych WRF przewiduje cięcia środków przeznaczonych na politykę rolną i spójności. Polska, będąca obecnie dużym beneficjentem środków na takie działania, straci na tym stosunkowo najwięcej. Kompromis w sprawie pokrycia luki brexitowej będzie miał istotny wpływ na zdolność sfinansowania po 2021 r. priorytetowych wydatków UE, a tym samym na możliwość sprostania obecnym i przyszłym wyzwaniom integracyjnym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie charakteru i skali zmian w dochodach i wydatkach wykazanych przez gminy i miasta na prawach powiatu w Wieloletnich Prognozach Finansowych (WPF) w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych - regulacyjnych i gospodarczych, a także decyzji wewnętrznych. W badaniu główną uwagę poświęcono kwestii przesuwania negatywnych skutków finansowych na lata wykraczające poza rok budżetowy oraz skali zmian dokonywanych w odniesieniu do roku budżetowego. Wnioski o charakterze ogólnym są następujące: badane jednostki, dokonując zmiany grup dochodów bieżących, częściej stosują ten sam wskaźnik wzrostu dla kolejnych lat, a jako narzędzie racjonalizacji wydatków wykorzystują w większym stopniu ograniczenie wydatków bieżących niż majątkowych.(abstrakt oryginalny)
3
100%
Celem pracy jest przedstawienie wieloletniej prognozy finansowej jako elementu planowania strategicznego i dokonanie jej oceny jako narzędzia do zarządzania podstawową jednostką terytorialną, na przykładzie gminy Karczew. Artykuł jest podzielony na dwie główne części. W pierwszej przedstawiono podstawy teoretyczne długofalowego planowania strategicznego i powiązanego z nim planowania finansowego. W części drugiej przedstawiono analizę przypadku gminy Karczew. Główną konkluzją jest stwierdzenie, że długofalowe prognozowanie finansowe jest skutecznym narzędziem zarządzania gminą, jeśli jest zintegrowane z jej strategią rozwoju społeczno-gospodarczego. Przykład gminy Karczew pokazuje, że zintegrowane strategie stanowią użyteczną podstawę efektywnego funkcjonowania tej jednostki samorządowej. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wykazanie, że organy samorządu terytorialnego w szerszym niż dotychczas zakresie mają uwzględniać zasadę jawności finansów publicznych we wstępnym etapie prac nad projektem uchwały budżetowej jednostki samorządu terytorialnego. (fragment tekstu)
5
Content available remote The Management of Prediction Method in the System of Investment Decisions Making
100%
The aim of the paper is to find a method of using prediction rules in time series in such a way to maximize the profit considering the risk. To deal with this task, a regression approach to prediction was chosen. Hence, the paper refers to relation between autoregression of a chosen time series and investment strategies. The time series under consideration is the most important polish financial instrument, a future contract on WIG20. Usually, it is rather easy to prove statistically that the autoregression of a single time series cannot be considered as an effective method for forecasting WIG20 quotations for investment purpose. However, the authors find the relation between the autoregression (and also multi-regression) and real future values of WIG20 which can be the source of effective strategies. The paper presents both - the theoretical description of the proposed strategies and results of their application for monthly data of WIG20, unemployment rate and money supply in Poland (data from years 1995-2007).(original abstract)
Wieloletnia prognoza finansowa może być nowym narzędziem oceny sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Na podstawie indywidualnego wskaźnika zadłużenia z tej prognozy w artykule oceniono sytuację finansową 227 jednostek samorządu terytorialnego województwa lubelskiego. Na początku badania postawiono hipotezę, że samorządy terytorialne o małym potencjale finansowym czy o małej liczbie ludności będą miały trudniejszą sytuacje niż te bogatsze i z wyższą populacją. Badania nie potwierdziły tych założeń. Ponadto ze względu na znaczące różnice we wskaźnikach badanych jednostek samorządowych w 2013 i 2014 r. i w latach następnych nasuwa się przypuszczenie, że samorządy zbyt optymistycznie planują te wielkości. Ważną rolę musi zatem odgrywać RIO, które opiniuje i weryfikuje wskaźniki wieloletnich prognoz finansowych.(abstrakt oryginalny)
7
100%
Rok 2011 jest dla jednostek samorząd terytorialnego (JST) rokiem trudnym. Jesienią odbywają się wybory samorządowe, a dodatkowo JST - w myśl przepisów ustawy o finansach publicznych z 2009 roku - zobowiązane zostały do tworzenia nowego dokumentu - wieloletniej prognozy finansowej. Celem opracowania jest: przedstawienie korzyści dla JST wynikających z tworzenia WPF; zwrócenie uwagi na trudności, jakie mogą pojawić się na etapie sporządzania tego dokumentu; wskazanie przepisów prawnych dotyczących WPF, które mogą budzić wątpliwości i wymagają doprecyzowania przez ustawodawcę (w formie zmiany ustawy o finansach publicznych), jak i takich, których - zdaniem autorki - brakuje.(abstrakt oryginalny)
Cel - W artykule przedstawiono wybrane aspekty wieloletniej prognozy finansowej w procesie zarządzania finansami jednostek samorządu terytorialnego. Celem artykułu jest ocena realności wieloletnich planów finansowych na przykładzie miast na prawach powiatu województwa śląskiego. Omówienie zagadnień będących przedmiotem niniejszego artykułu pozwoli na przedstawienie wybranych zależności zachodzących pomiędzy wartościami liczbowymi znajdującymi się we wspomnianym dokumencie. Ich prezentacja połączona z przykładami empirycznymi ukaże możliwości realizacji WPF i może stanowić wstęp do szerszej dyskusji na temat wieloletniego planowania finansowego jednostek samorządu terytorialnego. Metodologia badania - Analiza ex-post realności prognozowanych i wykonanych dochodów, wydatków i wyniku finansowego budżetu w latach 2013-2015. Wynik - Miasta na prawach powiatu województwa śląskiego charakteryzowały się dużym błędem wieloletniej prognozy finansowej w latach 2013-2015. Bardziej precyzyjnie szacowały dochody i wydatki bieżące, w porównaniu do majątkowych. Wpłynęło to na błędne szacowanie wyniku finansowego budżetu w latach 2013-2015. Oryginalność/wartość - Własne badania empiryczne w zakresie realności sporządzania wieloletniej prognozy finansowej na przykładzie miast na prawach powiat województwa śląskiego. (abstrakt oryginalny)
Autorka analizuje specyfikę ryzyka, które wiąże się z zadłużeniem jednostek samorządu terytorialnego. Ryzyko zaprezentowano w kategorii ekonomicznej oraz dokonano jego podziału. Przedstawiono specyfikę zarządzania ryzykiem w sektorze publicznym. Omówione zostały instrumenty ograniczania ryzyka zadłużenia.
Wieloletnie prognozy finansowe państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego stanowią ważny krok w urzeczywistnieniu idei nowoczesnego zarządzania publicznego w Polsce, który przy umiejętnym wykorzystaniu instrumentów polityki fiskalnej państwa może przyczynić się do zredukowania zadłużenia publicznego kraju. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie skuteczności wieloletniej prognozy finansowej jako instrumentu zarządzania finansami publicznymi. Zaprezentowano proces wieloletniego planowania w jednostkach samorządu terytorialnego. Podany został zakres prognozy wieloletniej. Opisano zalety i wady nowych rozwiązań planistycznych w jednostkach samorządu terytorialnego.
Z art. 226 ust. 1 ustawy o finansach publicznych wynika, że wieloletnia prognoza finansowa powinna być realistyczna. Regulacja ta w związku z odwołaniem się do tego warunku zawiera normę prawną niedookreśloną, która pomimo takiego charakteru stanowi wyznacznik prawidłowego sporządzenia prognozy. Celem artykułu jest przedstawienie wyrażonych w orzecznictwie sądów administracyjnych stanowisk w kwestiach dotyczących badania uchwał w sprawie wieloletniej prognozy finansowej pod kątem spełnienia wymogu realistyczności. (abstrakt oryginalny)
Planowanie budżetowe w jednostkach samorządu terytorialnego jest procesem mającym charakter ciągły. Związany jest on nierozłącznie z tworzeniem budżetu oraz uchwały budżetowej na dany rok budżetowy, jednakże nie kończy się z chwilą złożenia projektu tego dokumentu i uchwaleniem przez organ stanowiący. Proces planowania budżetowego trwa przez cały rok budżetowy i przejawia się w ciągłych modyfikacjach planu dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów dokonywanych poprzez stosowne akty prawne, tj. zarządzenia organu wykonawczego i uchwały organu stanowiącego. Kluczowym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na omawiany proces jest indywidualny wskaźnik obsługi zadłużenia, a w szczególności jego maksymalny dopuszczalny poziom wskazujący wartości graniczne, których jednostki samorządu terytorialnego nie mogą przekroczyć. Osiągnięcie przez JST długoterminowej równowagi budżetowej, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu indywidualnego wskaźnika zadłużenia, przy stale rosnącej liczbie zadań oraz konieczności zapewnienia akceptowalnego poziomu rozwoju, stawia przed samorządami wyzwania związane z optymalnym wykorzystaniem dostępnych zasobów pieniężnych. Ograniczoność tych zasobów wymusza zatem sięganie po zwrotne instrumenty finansowania rozwoju, które to w sposób bezpośredni oddziałują na wskaźnik zadłużenia, czym w sposób pośredni wpływają na osiąganie długookresowej równowagi budżetowej. Konieczny wydaje się dobór odpowiednich instrumentów, narzędzi zarządzania finansami, które, przy wykorzystaniu dostępnych informacji, wspomogą ciągłe monitorowanie wielkości mających wpływ na wskaźnik zadłużenia w procesie planowania budżetowego. Celem artykułu było określenie kasowej wysokości nadwyżki operacyjnej, stanowiącej różnicę pomiędzy planowanym a dopuszczalnym poziomem indywidualnego wskaźnika obsługi zadłużenia. Realizacja tak postawionego celu głównego była możliwa poprzez określenie w pierwszej kolejności poziomu nadwyżki dochodów bieżących nad wydatkami bieżącymi, przy której występuje równowaga pomiędzy planowanym a dopuszczalnym poziomem wskaźnika zadłużenia w latach objętych prognozą długu. W niniejszym artykule przeprowadzono analizę literatury przedmiotu, obowiązujących aktów prawnych, a także orzeczeń organów nadzoru w zakresie spraw finansowych. Przedstawione powyżej cele zostały zrealizowane przy pomocy analizy algebraicznej indywidualnego wskaźnika obsługi zadłużenia i zastosowaniu wyprowadzonych wzorów w modelu liczbowym analizy wskaźnika. Do zaprezentowania wyników wykorzystano dane budżetowe pochodzące z Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2018-2037. W ostatniej części artykułu przedstawiono wnioski z przeprowadzonej analizy. (abstrakt oryginalny)
W systemie finansów samorządu terytorialnego następuje wzrost rangi wieloletniego planowania finansowego. Przesądzają o tym rosnąca potrzeba przewidywania przyszłości dotyczącej zjawisk i procesów związanych z gromadzeniem i wydatkowaniem publicznych środków finansowych, przewidywania procesów o charakterze makroekonomicznym i społecznym, jak też zmian w funkcjonowaniu jednostek organizacyjnych gminy (powiatu, województwa), które łącznie w istotny wielopłaszczyznowy sposób będą wpływać na przyszłą sytuację finansową jednostki samorządu terytorialnego (jst). Rosnąca ranga wieloletniego planowania finansowego wynika też z tego, że organy samorządu terytorialnego, posiadające coraz szerszy zakres samodzielności finansowej, opracowują i realizują strategię rozwoju gminy (powiatu, regionu) i zintegrowaną z nią politykę finansową. Celem opracowania jest wykazanie znaczenia wieloletniej prognozy finansowej w polityce finansowej jst.(fragment tekstu)
15
84%
Celem autorki jest ocena roli przedsięwzięć w wieloletnich prognozach finansowych dla samorządów wojewódzkich. Szczególną uwagę zwrócono na zróżnicowanie struktury przedsięwzięć w poszczególnych województwach, z uwzględnieniem przedsięwzięć majątkowych oraz finansowanych ze środków pochodzących ze środków UE. W artykule podkreślono, że zakres przedsięwzięć determinuje wieloletni horyzont planowania budżetowego w JST. Okres badawczy obejmuje lata 2014-2017. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Instrumenty planistyczne związane z polityką długu samorządu gminnego
84%
Artykuł stanowi próbę opracowania wieloletniej prognozy finansowej jako instrumentu planistycznego związanego z polityką długu jednostki samorządu gminnego. Zaprezentowane poglądy przedstawiają rolę, zakres i konstrukcję oraz prognozę kwoty długu wieloletniej prognozy finansowej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie wybranych, omawianych w literaturze przedmiotu, aspektów wzbudzających kontrowersje przy sporządzaniu WPF, a także próba odpowiedzi na pytanie czy WPF spełniła swoją rolę jako instrument zarządzania finansami? (fragment tekstu)
W artykule wskazano na znaczenie i funkcje wieloletniej prognozy finansowej jako instrumentu, który ma sprzyjać bardziej racjonalnemu gospodarowaniu środkami publicznymi. Jednocześnie, na podstawie przeprowadzonych sondażowych badań w urzędach jednostek samorządu terytorialnego wykazano, że od 2010 r., kiedy to w Polsce wprowadzono do praktyki ten instrument zarządzania finansami samorządu terytorialnego, wieloletnie prognozy finansowe mają znaczenie formalne, budzą istotne wątpliwości dotyczące ich realności, a przy ich opracowywaniu nie ma obowiązku uwzględniania ustaleń wynikających z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa.
19
84%
Nowa ustawa o finansach publicznych wprowadziła szereg istotnych zmian w zakresie organizacji i funkcjonowania sektora finansów publicznych w Polsce. Z punktu widzenia jednostek samorządu terytorialnego (JST), obok zmian dotyczących zasad opracowywania ich budżetów, szczególne znaczenie ma ustanowienie w prawie finansowym nowego narzędzia planowania długookresowego. Jest nim wieloletnia prognoza finansowa, przyjmowana w drodze uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.(fragment tekstu)
Nowa ustawa o finansach publicznych wprowadziła znaczące zmiany w zakresie gospodarki finansowej w jednostkach samorządu terytorialnego. Najpoważniejsze zmiany to wprowadzenie obowiązku sporządzania wieloletniej prognozy finansowej oraz stosowania kontroli zarządczej. W artykule prowadzone są rozważania, na ile rozwiązania w zakresie obligatoryjnych elementów wieloletniej prognozy finansowej są zbieżne z budżetowaniem zadaniowym, którego obowiązku formalnie w jednostkach samorządu terytorialnego nie ma. Ponadto podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: czy budżet zadaniowy będzie spełniał wymogi formalne w zakresie konstrukcji i metodyki tworzenia wieloletniej prognozy finansów w jednostce samorządu terytorialnego? (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.