Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Long-term lease
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
In the article applying of elements of the theory regarding the tendency for the attitude research of communes within the scope of using mechanisms of shaping principles of paying a fee for the perpetual usufruct in an alternative way in relation to standard statutory principles was presented. Results of the questionnaire survey conducted on communes of Zachodniopomorski district were discussed. (original abstract)
Na problematykę opłat rocznych jako elementu konstrukcji ekonomicznej użytkowania wieczystego składa się wiele grup zagadnień, w tym m.in. aktualizacja opłat rocznych. W związku z tym w artykule omówiono funkcje oraz koszty aktualizacji opłat rocznych. Na przykładzie województwa zachodniopomorskiego przedstawiono praktyczne podejście do opisywanego zagadnienia.
3
Content available remote Problematyka przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności
100%
W obecnej dobie bardzo silnego akcentowania wśród społeczeństwa swoich praw, ważnym elementem są jasno określone wzorce prawne regulujące temat własności. Uwidacznia się wzrastająca liczba przekształceń prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Proces ten jest jednym z prostych sposobów, by na dogodnych warunkach nabyć prawo własności do nieruchomości dotychczas użytkowanej. Możliwość taka istnieje, by do końca 2012 roku uzyskać prawo własności, które jest prawem pełniejszym, silniejszym i pozwala na szerszy zakres korzystania oraz rozporządzania nieruchomościami, niż prawo użytkowania wieczystego. By móc przyswoić zagadnienie i istotę przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w pierwszej kolejności należy poznać najważniejsze elementy gałęzi prawa dotyczące prawa rzeczowego. Jest ono mocno zakorzenione w zagadnieniach cywilistycznych. Natomiast kodeksowa typizacja stawia na piedestale prawo własności w tak ważnym stopniu, że stało się ono odniesieniem przy charakterystyce prawa użytkowania wieczystego, które znajduje się zaraz za nim. Sam proces konfuzji przedstawiony został w ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Wzięta do analizy z przykładowego rynku, liczba dokonanych przekształceń prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, w latach 2007 - 2009 wskazywała tendencję wzrostową. Liczba przekształceń przemawia za chęcią posiadania gruntu na własność przez jego użytkowników. Korzystają oni wtedy w pełni z triady uprawnień, co nie jest możliwe przy wykonywaniu prawa użytkowania wieczystego. Istnieje nadzieja, że wspomniana ustawa będzie finalnie ostatnią próbą uwłaszczenia gruntów przez użytkowników wieczystych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono częściowo krytyczną glosę do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie o stwierdzenie nieważności decyzji o sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz najemców, a następnie o stwierdzenie nieważności dla zawartych umów sprzedaży tych lokali.
5
Content available remote Perpetual Usufruct of Agricultural Lands - Selected Legal and Financial Issues
75%
Celem artykułu była próba ustalenia, czy regulacje prawne zapewniają użytkownikom wieczystym stabilne warunki władania gruntami rolnymi oraz prowadzenia na nich działalności rolniczej, a także, czy ułatwiają tym podmiotom nabycie własności posiadanych gruntów. W pierwszej kolejności rozważania skupiały się na charakterze prawnym użytkowania wieczystego oraz uprawnieniach i obowiązkach finansowych użytkownika wieczystego. Następnie podjęto tematykę przekształcania użytkowania wieczystego we własność oraz wygaśnięcia użytkowania wieczystego. Kolejna część artykułu odnosiła się do zagadnienia użytkownik wieczysty jako producent rolny. W podsumowaniu stwierdzono, że rozważania wykazały, iż użytkownik wieczysty ma szeroki zakres uprawnień i może on swobodnie prowadzić działalność rolniczą na gruntach rolnych. Ustawodawca uznał bowiem, że użytkowanie wieczyste, obok najpopularniejszych form władania gruntami rolnymi, jak własność i dzierżawa, wpisało się trwale w stosunki wiejskie i dlatego użytkownik wieczysty może korzystać ze środków unijnych, ulg w podatku rolnym czy ubezpieczenia w KRUS. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Dochody z gospodarowania majątkiem w budżecie gminy
75%
Dochody z majątku gminy są jednym ze składników jej dochodów własnych. W referacie zaprezentowano strukturę dochodów z majątku Gminy Łódź, realizowanych przez Wydział Geodezji, Katastru i Inwentaryzacji oraz Wydział Gospodarowania Majątkiem Urzędu Miasta Łodzi. W celu podniesienia efektywności działania organu, a w konsekwencji zwiększenia uzyskanego przez gminę dochodu na przykładzie, najistotniejszych zagadnień, zostały przedstawione możliwości usprawnienia procedur gospodarowania nieruchomościami. (abstrakt oryginalny)
Poniższy tekst podejmuje dwa zagadnienia. Po pierwsze, koncentruje się na ocenie legalności zmiany treści użytkowania wieczystego przez faktyczne działanie użytkownika wieczystego ze szczególnym uwzględnieniem postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Rozważania rozpoczyna kwalifikacja prawna celu i jego znaczenia dla treści użytkowania wieczystego, co stanowi punkt odniesienia dalszych analiz. Starano się tu wykazać, że faktyczne działanie użytkownika wieczystego nie jest zdarzeniem modyfikującym treść użytkowania wieczystego, ale przesłanką aktualizującą kompetencje stosownych organów do dokonania zmian w treści tego stosunku prawnego. Podejmowane w tej kwestii czynności prawne muszą dla swojej ważności być zgodne z powszechnie obowiązującym prawem, a w szczególności z odpowiednim planem zagospodarowania przestrzennego. Po drugie, starano się wskazać zakres prawnie dopuszczalnych reakcji właściciela gruntu przeciwko zachowaniu użytkownika wieczystego, zmierzających do zmiany tego stosunku prawnego. Przeanalizowano możliwe do wystąpienia warianty, począwszy od rozwiązania umowy po jej zmianę. Zaproponowano także sposoby rozstrzygania spraw spornych, w których sprzeczność zachowania użytkownika wieczystego z analizowanymi standardami nie przybierają oczywistego charakteru. (abstrakt oryginalny)
Treścią niniejszej pracy jest metodyczna analizy oceny opłacalności sprzedaży prawa własności nieruchomości, bądź prawa użytkowania wieczystego. Zbadano w jakich przypadkach bardziej opłaca się sprzedać prawo własności, bądź prawo użytkowania wieczystego. (skróc. oryg. streszcz.)
Prawo użytkowania wieczystego jest przedmiotem wielu transakcji kupna-sprzedaży, a także profesjonalnych wycen na różne cele. Niniejsza praca jest przedmiotem metodycznej analizy wyceny prawa użytkowania wieczystego w oparciu o współczynnik korygujący względem prawa własności. Ma to zastosowanie tam, gdy jest niemożliwa wycena prawa użytkowania wieczystego podejściem porównawczym w oparciu o ceny transakcyjne. (oryg. streszcz.)
Poniższe rozważania odnoszą się do kwestii związanych z opodatkowaniem tzw. roszczeń dekretowych, które to dziś spadkobiercy skomunalizowanych warszawskich nieruchomości mają wobec Skarbu Państwa. Chodzi zarówno o roszczenia do uzyskania prawa wieczystego użytkowania nieruchomości, jak też te związane z uzyskaniem prawa do pieniężnej rekompensaty. Opracowanie dotyczy genezy wydania dekretu oraz jego dzisiejszych skutków prawnych. Autor zwraca także uwagę, iż dekret warszawski jest jednym z kilku aktów prawnych wydanych w latach Polski "lubelskiej", których efektem było odejście od ochrony własności indywidualnej na rzecz własności państwowej, bądź przynajmniej likwidacja starego ładu własnościowego. Artykuł przedstawia także konkretne skutki podatkowe związane z istnieniem i korzystaniem z roszczeń. Chodzi zarówno o konsekwencje w zakresie podatku od spadków i darowizn jak też podatku dochodowego od osób fizycznych. Przedstawione zostały współcześnie stosowane spójne reguły dotyczące opodatkowania roszczeń. Autor zwraca jednak uwagę, że jeszcze nie tak dawno zdarzały się interpretacje indywidualne, w których organy podatkowe domagały się niezasadnego podatku dochodowego od spadkobierców byłych właścicieli, którzy roszczenie o ustanowienie prawa do użytkowania wieczystego zrealizowali, a następnie sprzedali. Taka praktyka oceniona została negatywnie.(abstrakt oryginalny)
Cel użytkowania wieczystego stanowi element, który na mocy przepisów prawa powszechnie obowiązującego (rangi rozporządzenia) rzeczoznawca majątkowy jest obowiązany uwzględnić w procesie wyceny nieruchomości gruntowej na potrzeby aktualizacji opłaty rocznej. Jednocześnie ustawodawca zobowiązał rzeczoznawcę przepisami ustawowymi do uwzględnienia w procesie wyceny m.in. przeznaczenia nieruchomości w planie miejscowym oraz nakazał dla celów aktualizacji opłaty rocznej zastosowanie podejścia porównawczego. W związku z nieprecyzyjnym ustalaniem celu użytkowania wieczystego zarówno w umowach, jak i decyzjach administracyjnych, na mocy których oddawano nieruchomości w użytkowanie wieczyste, albo nieustalaniem tych celów w ogóle, dochodzi do sporów pomiędzy organem a użytkownikiem wieczystym na tle aktualizacji opłat rocznych. Wartość rynkowa nieruchomości ustalana przez rzeczoznawcę ma bezpośrednie przełożenie na zasadność aktualizacji opłaty rocznej oraz wysokość tej opłaty po aktualizacji. Rozbieżna wykładnia przepisów prawa dotyczących elementów uwzględnianych w wycenie prowadzi do sporów sądowych, a niekiedy do bezpodstawnego wzbogacenia jednej ze stron sięgającego setek tysięcy złotych. Niniejszy artykuł wskazuje na znaczenie celu użytkowania wieczystego jako instytucji prawnej i jako elementu wyceny w procedurze określania wartości rynkowej nieruchomości gruntowej na potrzeby aktualizacji wysokości opłaty rocznej. Konfrontacja celu użytkowania wieczystego i przeznaczenia nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znalazła odzwierciedlenie w sprawach rozpatrywanych przed sądami powszechnymi, jednak istota problematyki prawnej dotyczy przede wszystkim podstaw prawnych i metodologicznych zastosowanych w procedurze wyceny.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia kwestie związane z opłatami za użytkowanie wieczyste. Autor przedstawia konstrukcje aktualizacji opłaty oraz jej skutki.
Opracowanie opisuje genezę powstania prawa użytkowania wieczystego, oraz jego celowy charakter. Przedstawiono aktualne problemy prawno - inwestycyjne związane z określeniem celu użytkowania wieczystego w decyzjach uwłaszczeniowych przy badaniu zgodności z realizowanymi przez użytkowników wieczystych zamierzeniami we współczesnych realiach. W artykule tym wskazano w jakim trybie może nastąpić zmiana treści prawa użytkowania wieczystego. Opisano roszczenia właściciela nieruchomości w przypadku stwierdzenia oczywistej sprzeczności korzystania przez użytkownika wieczystego z przeznaczeniem określonym w umowie. Przedstawiono trudności związane z rozwiązaniem prawa użytkowania wieczystego. (abstrakt oryginalny)
Ustawa z 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów stanowi kolejną odsłonę wciąż niezakończonej transformacji postkomunistycznego systemu gospodarki gruntami i likwidację zaszłości obowiązującego w PRL prymatu własności ogólnonarodowej. Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi (ułomnego prawa własności) w pełną własność jest od 1997 r. jednym z filarów tej transformacji, w związku z czym podejmowane są przez ustawodawcę cyklicznie, bardziej lub mniej udane, próby przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dzieje się tak, ponieważ na zasadzie zaszłości historycznych, część najemców lokali nabywając ich własność nabywała z bonifikatą udział we własności nieruchomości gruntowej, a część udział w prawie użytkowania wieczystego - otrzymując bonifikatę jedynie od pierwszej opłaty. (abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie użytkowania wieczystego budzi kontrowersje od dawna. Mimo, iż regulacje dotyczące tej formy władania nieruchomościami były wielokrotnie nowelizowane i zmieniane, nie jest to instytucja ciesząca się uznaniem społecznym. Obecnie rząd pracuje nad kolejną ustawą przekształcającą użytkowanie wieczyste w prawo własności. W artykule wyspecyfikowano zasadnicze problemy związane z zagadnieniami mającymi stanowić przedmiot regulacji.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu skupiono się głównie na procedurze przekształcenia, czy też uwłaszczenia (co wydaje się bardziej trafnym terminem) w ujęciu systemu prawa. Potrzeba też będzie sięgnąć do genezy prawa użytkowania wieczystego i jego umiejscowienia. co pozwoli, zdaniem autora, na obalenie pewnych mitów funkcjonujących współcześnie. Na równym stopniu zostanie omówiona zarówno dogmatyka jak i praktyczne aspekty związane z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. (fragment tekstu)
17
75%
W artykule przedstawiono analizę procesu sporu w wypadku aktualizacji wysokości opłaty rocznej płaconej przez użytkownika wieczystego. Autorka przedstawiła zarys pochodzenia prawa użytkowania wieczystego, a następnie określiła jego podstawowe cechy i znaczenie dla dochodów wybranych miast. Na tym tle dokonała analizy procesu aktualizacji wysokości opłaty rocznej w sensie teoretycznym, a następnie przeniosła swoje rozważania na grunt praktyczny. W badaniu wykorzystano dane statystyczne udostępniane przez GUS, sprawozdania Samorządowych Kolegiów Odwoławczych oraz stworzoną bazę spraw sądowych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Aktualizacja opłaty rocznej a obciążenia finansowe użytkowników wieczystych
75%
Użytkowanie wieczyste jest zdefiniowaną w Kodeksie cywilnym z 1964 r., długoletnią formą prawną korzystania z nieruchomości publicznych, stanowiących własność SP i jednostek samorządu terytorialnego oraz ich związków. Forma ta stanowi prawo rzeczowe, pośrednie między prawem własności a ograniczonymi prawami rzeczowymi. Użytkowanie wieczyste jest rozwiązaniem umożliwiającym działalność inwestycyjną (zabudowę gruntów) poprzez osoby fizyczne i prawne, nie pozbawiając SP i jednostki samorządów terytorialnych prawa własności. Niniejsza praca koncentruje się głównie na uwypukleniu tych cech użytkowania wieczystego i działań gminy, które determinują poziom odpłatności z tytułu ustanowienia użytkowania wieczystego oraz wysokość opłaty rocznej. Przeanalizowano wybrane zagadnienie efektywności prawa użytkowania wieczystego ze szczególnym uwzględnieniem obciążeń finansowych użytkowników wieczystych, z tytułu aktualizacji opłat rocznych oraz wynikających z tego tytułu korzyści dla gminy. Rozważania teoretyczne zilustrowano za pomocą badań empirycznych w największej gminie miejskiej województwa warmińsko-mazurskiego - mieście Olsztynie. W opracowaniu wykorzystano także wyniki innych badań własnych nad użytkowaniem wieczystym z lat 2002-2012. (abstrakt oryginalny)
Znowelizowana ustawa o rachunkowości spowodowała przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntów z wartości niematerialnych i prawnych do środków trwałych, co było spowodowane prawdopodobnie pojawieniem się w definicji aktywów prawa sprawowania kontroli, a nie tylko prawa własności, oraz spodziewanym wejściem Polski do Unii Europejskiej i związaną z tym koniecznością przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności. Przeniesienie tego prawa do pozycji środków trwałych powoduje pojawienie się wielu pytań i niejasności w zakresie jego ewidencji, wyceny i amortyzacji. (fragment tekstu)
Oddanie nieruchomości w użytkownie wieczyste jest jedną z form obrotu nieruchomościami. Zakres uprawnień i obowiązków użytkownika wieczystego określają właściwe przepisy oraz umowa oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Obowiązujące przepisy wskazują obligatoryjne elementy tej umowy, tj. okres użytkowania oraz sposób korzystania z nieruchomości. Mają one dla stron tej umowy kluczowe znaczenie, gdyż korzystanie z gruntu przez użytkownika w sposób oczywiście sprzeczny z określonym przeznaczeniem może doprowadzić do przedterminowego rozwiązania umowy. Biorąc pod uwagę długość trwania umowy użytkowania wieczystego, jak również możliwość zmiany stanu faktycznego dotyczącego przeznaczenia nieruchomości, użytkownik wieczysty powinien mieć możliwość ubiegania się o zmianę celu użytkowania wieczystego, tak aby korzystanie z nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem nie doprowadziło do powstania negatywnych dla niego konsekwencji. W artykule dokonano analizy nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, rozszerzającej kryteria dopuszczalności zmiany celu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.