Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Long-term liabilities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Usługi długoterminowe są świadczeniami, które podlegają odrębnym przepisom w kwestii ich wyceny na dzień bilansowy w stosunku do innych usług. Przepisy te dopuszczają możliwość wyceny tych świadczeń według dwóch metod, których zastosowanie skutkuje odmiennymi wartościami wyniku finansowego jednostki jako całości. Skutki tych zmian mają znaczący wpływ na wynik finansowy jednostki gospodarczej i ich dokonywanie przy zachowaniu zasady ciągłości sprawia, że jednostka może ujawniać różne wyniki finansowe w zależności od przyjętego ryzyka realizacji usługi, bez konieczności doprowadzania danych do porównywalności. (abstrakt oryginalny)
Umowa ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (umowa z UFK) wywołuje wiele poważnych kontrowersji. Ich główną przyczyną jest postrzeganie umowy z UFK wyłącznie przez pryzmat umowy ubezpieczenia lub w opozycji do umowy ubezpieczenia. Umowa z UFK nie poddaje się jednak takim schematom. Fenomen tej umowy polega na jej złożonej i wielofunkcyjnej naturze. Funkcja ubezpieczeniowa oraz funkcja inwestycyjna umowy z UFK są ze sobą wzajemnie sprzężone i nierozerwalnie powiązane. Umowa z UFK jest nazwaną umową wzajemną o charakterze mieszanym, która może łączyć cele właściwe umowom ubezpieczenia oraz umowom o inwestowanie umówionej sumy pieniężnej. Natężenie cech umowy ubezpieczenia lub umowy o inwestowanie umówionej sumy pieniężnej kształtuje się różnie, w zależności od woli stron umowy z UFK. Abstrakcyjne przesądzenie, czy jest to umowa bardziej ubezpieczeniowa, czy bardziej inwestycyjna, jest skazane z góry na niepowodzenie. Mechanizm sporów wokół tych umów uruchomiła konstrukcja świadczenia wykupu, zwanego też dość niefortunnie przez samych ubezpieczycieli opłatą likwidacyjną, która jest rozliczana z ubezpieczonym w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy z UFK. Jednym z interesujących problemów, przed jakimi stanęła praktyka obrotu, a pomijanym w doktrynie, jest określenie, czy świadczenie wykupu powinno być kwalifikowane jako świadczenie główne z umowy z UFK. Problemem nie jest abstrakcyjna definicja świadczenia głównego i ubocznego, ale właściwe odczytanie "treści" świadczenia wykupu i jego miejsca z punktu widzenia swoistej hierarchii świadczeń w ramach umowy z UFK. Istota problemu sprowadza się zatem do rozpoznania natury świadczenia wykupu w kontekście natury umowy z UFK i przyporządkowania go albo do zbioru świadczeń głównych, albo zbioru świadczeń ubocznych. Tezą niniejszego artykułu jest obrona stanowiska, zgodnie z którym świadczenie wykupu jest jednym z trzech świadczeń głównych, które występują w umowie z UFK, za czym przemawia właściwe rozpoznanie funkcji umowy z UFK. (abstrakt oryginalny)
3
100%
Hipotezą główną pracy jest identyfikacja skutków ryzyka finansowania działalności organizacji gospodarczej przez zmienne kontrolowane procesów zarządzania organizacją. Treść hipotezy głównej implikuje dwie kolejne; pierwsza, matematyczny model ryzyka, jest wektorem losowym, druga, statystyczne miary wektora losowego, stanowią fundament systemu pomiaru stanów ryzyka. (fragment wstępu)
Pomiar wyników finansowych zależy od różnych czynników, które wpływają na zdolność produkcyjną spółek i możliwości realizacji zawartych przez nie umów. Jest to szczególnie trudne w przypadku kontraktów długoterminowych. W pracy opisano hipotetyczne przykłady oparte na rozwiązaniach zgodnych z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.
Publikacja odnosi się do treści długoterminowych umów sprzedaży energii elektrycznej, znanych w terminologii uwarunkowań rynku elektroenergetycznego jako umowy PPA (Power Purchase Agreement), które zawierane są przez uczestników rynku energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych przy założeniu, że strony stosunku umownego nie są ograniczone publicznoprawnymi regulacjami w zakresie korzystania z cywilnoprawnej swobody kontraktowania. Przystępując do umowy PPA, strony dysponują pełną swobodą w zakresie ukształtowania treści łączącego ich stosunku prawnego, a co za tym idzie, mogą porozumieć się co do tego, czy wyłączyć poprzez treść umowy możliwość skorzystania z klauzuli rebus sic stantibus. W związku z tym ogólnym celem publikacji będzie ukazanie istoty umów PPA, w tym wyszczególnienie ich cech charakterystycznych poprzez ich ogólne porówna- nie do umów sprzedaży energii elektrycznej zawieranych w reżimie regulacji publicznoprawnych. Realizacja celu ogólnego stawianego niniejszej publikacji pozwoli na zrealizowanie celu szczególnego, jakim jest odpowiedź na pytanie, czy strony umowy PPA powinny zrezygnować z prawa do powołania się na klauzulę rebus sic stantibus.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było podjęcie próby zintegrowanego podejścia do problematyki rozwoju jednostek samorządu terytorialnego (JST) w aspekcie zadłużenia w sposób łączący dwie perspektywy: budżetową oraz bilansową. Opierając się na dokonanym przeglądzie literatury, wskazano, że deficyt budżetowy JST może być wyższy niż faktycznie wykazywany z uwagi na mechanizm pozabudżetowego finansowania zadań. Analiza sprawozdań z wykonania budżetów oraz skonsolidowanych bilansów JST w Polsce za 2017 r. pozwoliła zidentyfikować skalę zadłużenia budżetowego i pozabudżetowego. W artykule przedstawiono propozycję uzupełnienia metody określania limitów zadłużenia JST przez wprowadzenie komponentu dotyczącego zadłużenia pozabudżetowego do formuły limitu obsługi zadłużenia. Komponent ten może stanowić obligatoryjne ograniczenie bądź też zalecaną dobrą praktykę pomocną w ujawnianiu obecnych i potencjalnych obciążeń związanych z zadłużeniem, służąc wzmocnieniu wiarygodności finansowej oraz transparentności JST w zakresie ich skonsolidowanego zadłużenia. (abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest przedstawienie podstawowych problemów związanych z właściwym rozliczeniem kontraktu długoterminowego i wynikających z tego zagrożeń. Przedmiotem rozważań w artykule są następujące zagadnienia: 1. Specyfika kontraktów długoterminowych. 2. Wymiar bilansowy wyniku finansowego z kontraktów długoterminowych. 3. Wymiar podatkowy wyniku finansowego z kontraktów długoterminowych. 4. Wymiar pieniężny wyniku finansowego z kontraktów długoterminowych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy nieuregulowanej ustawowo, a często spotykanej w umowach wspólników, konstrukcji prawa żądania sprzedaży przez wspólnika jego udziałów w spółce (klauzula drag along). Prawo to najczęściej przysługuje większościowemu wspólnikowi wobec wspólnika(ów) mniejszościowych. Autor polemizuje z tezą, że tego typu klauzule powinny przyjmować konstrukcję umowy przedwstępnej. Przedstawia jednocześnie alternatywne rozwiązanie polegające na zawarciu umowy zobowiązującej danego wspólnika do dokonania określonych czynności. Prezentuje również argumenty przemawiające za przedstawioną przez niego tezą. Odnosi się również do możliwych sposobów zabezpieczenia roszczeń uprawnionego.(abstrakt oryginalny)
The author disagrees with M. Łolik's view that as it is forbidden by law to interferere in the statute of limitations, then all the more does the law prohibit the parties to agree that with the lapse of time, or upon fulfillment of a dissolving condition, their claim (subjective right) will expire. In the author's opinion, there is no room for a fortiori reasoning, as the two legal institutions are incomparable. The contractual prescription terms should be considered as a "term" under Articles 110 - 116 of the Civil Code (in conjunction with Articles 89 et seq. of the Civil Code); in turn, the admissibility of stipulating a "term" should be analysed from the perspective of freedom of contract (and its limits), as well as from the point of view of lawful content of a legal transaction (Articles 58 and 94 of the Civil Code), and not by analogy to the Civil Code's prohibitions regarding the contractual interference in the statute of limitations (Article 119 of the Civil Code). (original abstract)
Celem tego artykułu jest przedstawienie sposobów wyceny i ujęcia w sprawozdaniu finansowym przychodów i kosztów związanych z realizacją umów długoterminowych. W szczególności podjęto próbę porównania przyjętych metod pod względem ich zgodności z fundamentalnymi zasadami rachunkowości.
Przedmiotem opracowania jest problem ujęcia w rachunkowości transakcji w walutach obcych i związanych z nimi różnic kursowych w oparciu o uregulowania prawne funkcjonujące w Wielkiej Brytanii i międzynarodowe standardy rachunkowości.
Autorka rozpoczęła od charakterystyki usług długoterminowych, a następnie sprecyzowała czym są usługi długoterminowe w aspekcie controllingu strategicznego i controllingu operacyjnego. Następnie przedstawiła na czym polega budżetowanie usług długoterminowych. Zdaniem autorki, właściwa realizacja zadań czyli planowanie, budżetowanie, monitorowanie oraz ocena stopnia zaawansowania usług o charakterze długoterminowy, w ramach controllingu strategicznego i operacyjnego, wymaga współdziałania pracowników działu księgowości i technicznego oraz wyznaczonego controllera.
Praca pozwoliła odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania. Pierwsze dotyczyło możliwości konstrukcji narzędzi pozwalających oceniać stan ryzyka. Zawartość rozdziału pierwszego stanowi potwierdzenie, że jest to możliwe. Pytanie drugie związane jest z określeniem momentu, w którym powinny być identyfikowane instrumenty oraz scenariusze zarządzania finansami. W tym przypadku odpowiedź zawierają rozdziały drugi i trzeci pracy. Instrumenty zrządzania oraz scenariusze działań powinny zostać określone na etapie formułowania planów. Rozwiązanie takie nie powoduje zbędnej utraty czasu w sytuacjach zagrożenia realizowanych celów przez skutki podjętego ryzyka, zwłoka w czasie może powiększać niekorzystne skutki ryzyka (abstrakt oryginalny)
Jednym z warunków, jakie musi spełnić kadra menadżerska, by proces zarządzania strategicznego przebiegał sprawnie, jest posiadanie dobrych narzędzi kontroli analizowanych przez zarządzających organizacją gospodarczą zjawisk. Ważnym obszarem planowania i kontroli jest ryzyko obsługi zobowiązań długoterminowych. Celem artykułu jest zbadanie, czy hipoteza: "zmienność uwarunkowań realizacji długoterminowych zobowiązań finansowych jest przyczyną zmian stanów ryzyka obsługi tychże zobowiązań" znajduje potwierdzenie w przykładzie empirycznym. W celu weryfikacji tej hipotezy został zbudowany model ryzyka, czyli wektor losowy o składowych utożsamianych ze zmiennymi kontrolnymi procesu zarządzania w obszarze obsługi długoterminowych zobowiązań finansowych. Zdefiniowane zostały też podstawowe charakterystyki rozkładu prawdopodobieństwa tego wektora, jak wartość oczekiwana i wariancja, wraz z ich poziomami wzorcowymi. Obliczenie odległości tych charakterystyk od poziomów wzorcowych pozwoliło na zdefiniowanie poziomów ryzyka obsługi zobowiązań długoterminowych i w konsekwencji na analizę zmienności tego ryzyka. Przykład przedsiębiorstwa J.W. Construction Holding S.A. potwierdza postawioną w artykule hipotezę. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest uzupełnienie przestrzeni między teoretycznym a praktycznym podejściem do wyceny przedsiębiorstw metodą skorygowanych aktywów netto. Połączenie zasad prawnych oraz zaleceń teoretycznych, jak ustalać korekty poszczególnych pozycji bilansowych wycenianej spółki, z przykładami z polskiego rynku kapitałowego pozwala czytelnikowi znającemu zasady rachunkowości dokonać samemu wyceny spółki prezentowaną metodą. Proponowane przez autora sposoby określania korekt, szczególnie dla innych środków pieniężnych, nienotowanych spółek akcyjnych i obligacji ze względu na akceptację niezależnego biegłego rewidenta i Komisję Nadzoru Finansowego, dają z kolei pewność, że przygotowana w ten sposób wycena jest prawidłowa.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy bankowego tytułu egzekucyjnego - klauzuli, która wyjaśnia jakie konsekwencje i koszty mogą pojawić się w przypadku gdy kredytobiorca przestanie spłacać kredyt. Autor pisze o wymogach prawnych dotyczących zagadnienia, obciążenia członków rodziny, postępowania o nadanie klauzuli wykonalności oraz środkach obrony przysługujących dłużnikom.
Zaprezentowano i omówiono problemy związane z ewidencją i wyceną niektórych elementów bilansu wyrażonych w walutach obcych , które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na wielkość wyniku finansowego jednostki. Przeprowadzono analizę tych zagadnień w świetle przepisów polskiego prawa bilansowego i podatkowego, podkreślając różnice w sposobie ich wyceny i wpływu na obraz i jakość sporządzanego przez jednostki sprawozdania finansowego.
Zasadniczym celem artykułu jest zbadanie zależności między zadłużeniem a inwestycjami w spółkach odpłatnie korzystających z przedsiębiorstw państwowych. Funkcjonowanie i rozwój spółek odpłatnie korzystających z przedsiębiorstw państwowych w ramach prywatyzacji bezpośredniej ze względu na ich pracowniczy charakter jest istotne dla realizacji zarówno ekonomicznych, jak i społecznych celów procesu przekształceń własnościowych. O powodzeniu tej ścieżki prywatyzacji bezpośredniej w największym zakresie decyduje możliwość spłaty długoterminowego zobowiązania wobec Skarbu Państwa oraz wykonania planów inwestycyjnych ujętych w umowach prywatyzacyjnych z nim zawartych. Długoterminowe zobowiązanie wobec Skarbu Państwa, pomimo zaliczania opłat dodatkowych do kosztów finansowych i spłaty rat kapitałowych z bieżących dochodów, jest dla spółek odpłatnie korzystających z przedsiębiorstw państwowych nadmiernym obciążeniem, a przez to negatywnie oddziałuje na ich zaangażowanie inwestycyjne. Dla realizacji celu opracowania sformułowano główną hipotezę badawczą stanowiącą, iż w spółkach odpłatnie korzystających z przedsiębiorstw państwowych między zadłużeniem długoterminowym a wartością rzeczowych aktywów trwałych występuje bardzo silna zależność ujemna. Spadek kosztów obsługi długoterminowego zobowiązania wobec Skarbu Państwa, wynikający z sukcesywnej jego spłaty, sprzyja przeznaczaniu wolnych środków pieniężnych na inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe. Weryfikacja postawionej hipotezy badawczej została przeprowadzona dla spółek odpłatnie korzystających z przedsiębiorstw państwowych z województwa mazowieckiego, które zawarły umowę prywatyzacyjną ze Skarbem Państwa w latach 2000-2011. Analiza zadłużenia i inwestycji została dokonana dla okresu od roku następującego po momencie prywatyzacji do roku 2011 w 16 spółkach odpłatnie korzystających z przedsiębiorstw państwowych. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł dotyczy relacji uprawnienia wierzyciela oraz organu egzekucyjnego z art. 36 § 1 ustawy z 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - dalej u.p.e.a. - do ochrony danych osobowych, zagwarantowanej w przepisach konstytucyjnych oraz regulacji ogólnego rozporządzenia o ochronie danych -  dalej RODO. Szczególne wątpliwości budzi kwestia dopuszczalności żądania udostępnienia przez zobowiązanego we wskazanym trybie tzw. danych wrażliwych. Wytyczenie granic dopuszczalności żądania udostępnienia informacji umożliwia wskazanie podstaw odmowy przez zobowiązanego do udostępnienia danych osobowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.