Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 93

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Maastricht Treaty
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Autor określa główne kierunki reformy w Unii Europejskiej. Konferencja rewizyjna, która rozpoczęła się w dniu 29 marca 1996 r. w Turynie ma za zadanie zmianę przepisów o systemie funkcjonowania Unii i Wspólnot Europejskich oraz dokonanie reformy instytucjonalnej w celu przyjęcia 10-15 nowych członków.
Autorka analizuje proces integracji krajów Unii Europejskiej od czasu podpisania Traktatu z Maastricht. Przedstawia realizację "kryteriów spójności" przez Polskę oraz kraje członkowskie Unii Europejskiej.
Autor omawia w jaki sposób Unia wprowadza poprawki do Traktatu z Maastricht. Zdaniem ekspertów nie ma sprzeczności między dążeniem do wprowadzenia rynku wewnętrznego a stosowaniem giętkiego podejścia.
Autor przedstawia scenariusz prac konferencji w Turynie. Podstawowe kwestie, które ma podjąć Unia Europejska takie jak: zbliżenie Unii do obywateli, rozwój instytucji służący demokratyzacji i efektywności UE oraz zwiększenie zdolności Unii do działań zewnętrznych. Określone zostały zasady włączenia Parlamentu Europejskiego do prac IGC '96.
Artykuł zawiera analizę empiryczną kryteriów z Maastricht oraz udziela odpowiedzi na dwa istotne pytania: czy kryteria z Maastricht dzielą państwa członkowskie Unii Europejskiej na kraje, które winny spełniać te kryteria oraz takie, które spełniać ich nie muszą - czy możemy ewidentnie podzielić kraje na państwa członkowskie Maastricht UE oraz państwa członkowskie UE, które nie należą do MUE? Pytanie drugie dotyczy pozycji Republiki Czeskiej w Unii Europejskiej. Autor referatu stawia pytanie w jaki sposób Czechy spełniły kryteria z Maastricht w analizowanym okresie czasu oraz czy istnieje możliwość zidentyfikowania pewnych oznak konwergencji. (original abstract)
Przedstawiono stosunek rządu niemieckiego do Unii Europejskiej. Opisano między innymi: współpracę w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, stanowisko Niemiec wobec koncepcji elastycznego rozwoju, podziału kompetencji i realizację zasady pomocniczości oraz stosunek Niemiec do kwestii rozszerzenia Unii na Wschód.
Autorka - naczelnik Wydziału Polityki Zagranicznej w Dyrekcji Generalnej PKP - przedstawia zadania stojące przed Europą w dziedzinie transportu. Transeuropejskie sieci obejmują: sieć drogową, sieć kolejową, sieć żeglugi śródlądowej, porty morskie, porty lotnicze.
Jest to artykuł traktujący o zasadach i trybie postępowaniu przy występowaniu z Unii Europejskiej, sprawy te reguluje Konwencja Wiedeńska.
W artykule wymieniono główne ogniwa (Rada UE, Parlament Europejski, Komisja Europejska) mechanizmu podejmowania decyzji we Wspólnotach Europejskich. Omówiono 4 główne procedury stanowienia prawa. Przypomniano sposoby podejmowania decyzji w Radzie UE.
W artykule oprócz rysu historycznego reform rolnych w Danii, przedstawiono zawartość Ustawy o Gospodarstwach Rolnych oraz przybliżono zmiany jakim ten akt prawny uległ od czasu, gdy uchwalono jego pierwszą wersję.
W dniu 7.02.1992 r. w Maastricht został podpisany Traktat o Unii Europejskiej, który po ratyfikacji przez parlamenty dwunastu ówczesnych krajów członkowskich Wspólnoty Europejskiej wszedł w życie 01.11.1993 r. Był on wynikiem prowadzonych od 1990 r. dwóch konferencji międzyrządowych poświęconych Unii Politycznej oraz Unii Gospodarczej i Walutowej. Autor przedstawił charakter Traktatu i jego zawartość (w zarysie). Przypomniał odniesienia do Traktatu o WE oraz cele UE. Zwrócił uwagę na cel powołania Konferencji Międzyrządowej.
Celem opracowania jest przedstawienie i zbadanie : jak obecnie wygląda przyjęte rozwiązanie kwestii "kto jest obywatelem UE", w jakim zakresie uległo ono modyfikacjom oraz jak jest oceniane. (fragment tekstu)
Autor przedstawia w jakiej skali możliwe są zmiany w postanowieniach Traktatu z Maastricht w dziedzinie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, wymiarze sprawiedliwości i bieżącej polityce Wspólnot Europejskich.
W artykule przedstawiono wyniki referendum w którym Duńczycy mieli wyrazić swoją opinię wobec przyjęcia Traktatu z Maastricht. W pierwszym referendum w 1992 roku Duńczycy odrzucili Traktat, zaś w 1993 r. niewielką przewagą głosów zaakceptowali dokument. Autorka prezentuje również stanowiska duńskich partii politycznych odnośnie Traktatu.
Postępowanie wnioskowania o orzeczenie wstępne z artykułu 177 Traktatu o WE ma najwyższe znaczenie dla jednolitego stosowania prawa wspólnotowego w całej Unii Europejskiej. Przyczynia się ono do dobrej współpracy pomiędzy systemami sprawiedliwości państw członkowskich a Trybunałem Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich.
16
Content available remote "Znikający" Traktat Amsterdamski
80%
W artykule autorstwa dwóch brytyjskich uczonych zwrócono uwagę na fakt zbyt małego zainteresowania nowym traktatem - Traktatem Amsterdamskim, niedoceniania jego wagi. Podkreślono, że zanim Polska i inne kraje Europy Środkowej kandydujące do członkostwa przystąpią do Unii Europejskiej jej funkcjonowanie oparte będzie na tym właśnie Traktacie podpisanym 2 października 1997 r. Celem artykułu jest próba uchwycenia Traktatu Amsterdamskiego przed jego całkowitym "zniknięciem", co może pomóc zainteresowanym państwom stowarzyszonym w przygotowaniu do członkostwa w Unii. Cel ten zrealizowano na pięć sposobów. Wyjaśniono jak doszło do powstania Traktatu, opisano rzeczywiste zmiany uzgodnione w czerwcu w Amsterdamie, opisano i przeanalizowano wyniki technicznego opracowania drugiej wersji Traktatu, przeanalizowano zmiany związane z procesami uproszczenia i konsolidacji uruchomione Traktatem. Na zakończenie rozpatrzono możliwości kodyfikacji podstaw traktatowych Unii.
Jest to analiza stanu gospodarczego i finansowego Polski i krajów UE w świetle kryteriów z Maastricht: średnia roczna stopa inflacji, deficyt budżetu centralnego, zadłużenie publiczne, średnia nominalna długookresowa stopa procentowa, granice wahania kursów walutowych.
Wielokierunkowa analiza i prognozy w kwestii przyjęcia Polski do NATO, naświetlenie roli i stanowiska poszczególnych państw zachodnich i USA w tej materii oraz w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego.
Ogólne ramy polityki gospodarczej w strefie euro określa Traktat z Maastricht. Ze względu na dużą różnorodność struktur ekonomicznych i preferencji politycznych krajów członkowskich oraz obowiązującą w UE zasadę subsydiarności, traktat pozostawia wiele istotnych dziedzin polityki gospodarczej w kompetencjach narodowych. W pracy omówiono stopień integracji poszczególnych dziedzin polityki gospodarczej oraz scharakteryzowano ich sposób prowadzenia.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.