Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 207

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Macroeconomic policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Celem artykułu jest identyfikacja preferencji finansowych osób fizycznych w Polsce w kontekście postępującej cyfryzacji obrotu pieniężnego. Zmniejszenie ilości pieniądza gotówkowego w obiegu jest ważnym celem polityki makroekonomicznej, gdyż jego powszechne używanie podraża transfery pieniężne, jak również wspiera rozwój szarej strefy. Niekorzystanie z usług bezgotówkowych może ponadto skutkować pozbawieniem części społeczeństwa dostępu do udogodnień stanowiących współcześnie podstawowy standard cywilizacyjny. Głównym źródłem danych użytych do analizy były badania dotyczące skali korzystania przez osoby fizyczne z gotówkowych i bezgotówkowych instrumentów finansowych, przeprowadzone przez TNS Pentor, NBP i MasterCard, w latach 2007-2016.(abstrakt oryginalny)
Doświadczenia polskiej transformacji wskazują, że tworzenie gwarancji prowzrostowych w warunkach trwale spadającej inflacji to niezwykle złożony i kruchy proces, wymagający odpowiedniego połączenia polityki pieniężnej i fiskalnej oraz reform strukturalnych i instytucjonalnych. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera próbę częściowych odpowiedzi na następujące pytania: jaki wpływ na koniunkturę gospodarczą we współczesnej Polsce wywiera (lub może wywierać) pogarszająca się koniunktura gospodarcza za granicą, na głównych rynkach zbytu polskiego eksportu; jakie kierunki polityki makroekonomicznej mogą być w takiej sytuacji przedmiotem wyboru na najbliższy krótki okres; jakie są (lub byłyby) ich przypuszczalne skutki; od czego zależałaby ich ocena porównawcza; jakie byłyby warunki skuteczności podejmowanych działań?
4
Content available remote Polityka makroekonomiczna Unii Europejskiej w świetle teorii postkeynesowskiej
100%
We współczesnej ekonomii w ramach prac nad rozwijaniem teorii post-keynesowskiej kontynuowane są wysiłki podjęte przez klasyków angielskich. Głównym celem jest wyjaśnienie zagadnień wzrostu gospodarczego, akumulacji kapitału i zmian technicznych oraz podziału i wartości. Ta teoria wyjaśnia przyczyny rozbieżności rozwoju widoczne pomiędzy Północną i Południową Europą i stanowi podstawę do krytycznej oceny europejskiej liberalizacji i deregulacji oraz dla przyjętej hierarchii celów i nałożonych ograniczeń. W szczególności nie znajdują teoretycznego uzasadnienia kryteria konwergencji, w których nie ma poziomu zatrudnienia, występuje natomiast prymat inflacji, limitowanie deficytu budżetowego i długu publicznego (oraz zasada niezależności banku centralnego). Przyczyniły się one do zaostrzenia skutków kryzysu, szczególnie w przypadku krajów południowej Europy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest krytyczna ocena współczesnej teorii ekonomii pod względem jej użyteczności w rozwiązywaniu problemów społecznych i gospodarczych w Polsce. W związku z tym formułuję następujące tezy badawcze. (fragment tekstu)
Azjatyckie rezerwy walutowe należy uznać za jeden z efektów globalizacji, przejaw ekspansji rynków wschodzących, która dokonuje się za pośrednictwem międzynarodowych podmiotów biznesowych, dysponujących po częstokroć bezpośrednim bądź pośrednim wsparciem politycznym i finansowym rządu macierzystego. Rezerwy walutowe prowadzą do częściowego uniezależnienia wschodzącej Azji od zachodnich rynków i instytucji, stymulują wzrost potencjału endogenicznego, tworząc nowe perspektywy dla lokalnych firm i społeczeństw. Co prawda część państw, w szczególności Chiny, oskarżanych jest o manipulacyjną politykę monetarną, jednak trudno zaprzeczyć, że azjatycka płynność jest i będzie globalnej gospodarce potrzebna.(fragment tekstu)
Wybuch kryzysu w roku 2008 doprowadził do wygenerowania niedostrzeganego wcześniej zagrożenia, związanego z ryzykiem niewypłacalności państw. W latach poprzedzających kryzys w wielu krajach zbyt ekspansywna polityka fiskalna doprowadziła do ciągłego narastania długu publicznego. Problem ten w sposób niezwykle istotny wpłynął nie tylko na sytuację krajów zagrożonych (takich jak: Grecja, Hiszpania, Portugalia, Irlandia, Włochy), ale także podważył zaufanie do całej strefy euro i UE. Utrata zaufania i rosnąca niepewność co do przyszłości wspólnotowej waluty wpłynęły na nastroje przedsiębiorców i konsumentów, prowadząc do obniżenia ich aktywności, czego skutkiem jest obecna stagnacja wzrostu gospodarczego w całej Europie. Eksplozja długu publicznego zmusiła władze UE do dokonania istotnych zmian w europejskim systemie zarządzania gospodarczego, zmierzających do wzmocnienia nadzoru, lepszej koordynacji i zwiększenia dyscypliny fiskalnej w krajach unijnych. Polityka ta spotyka się z ostrą krytyką, głównie ze strony amerykańskich środowisk ekonomicznych i administracyjnych. Zarówno gospodarka amerykańska, jak i europejska, osadzone są na wspólnym fundamencie gospodarki rynkowej. Jednak w ostatnich latach cele i zadania polityki makroekonomicznej zaczęły się między sobą istotnie różnić. Artykuł prezentuje ewolucję celów i zadań w latach 1997-2012 oraz wskazuje na podobieństwa i różnice w ich pojmowaniu w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Na długofalowy i zrównoważony rozwój wpływa z jednej strony mikroekonomiczne zarządzanie, a z drugiej makroekonomiczna polityka. Tylko pozytywna synergia obu tych sfer ekonomicznej aktywności stwarza szansę na sukces w globalnej gospodarce. Przytaczając przykłady różnych krajów, autor pokazuje zależności związane z poziomem rozwoju technologicznego, jakością kapitału ludzkiego, umiejętnościami menedżerskimi i marketingowymi, ale także jakością państwa, usług publicznych, instytucji a konkurencyjnością w gospodarce globalnej. Do rozwoju społeczno-gospodarczego nie wystarczą tylko zdolność do akumulacji kapitału oraz postęp techniczny. Potrzebna jest jeszcze umiejętność mikroekonomicznego zarządzania, a w wielu krajach luka występująca na tym odcinku jest znacznie większa niż luka technologiczna, podkreśla autor.(abstrakt oryginalny)
Global crisis that has affected all economies has also given harms for financial and structural bodies of economies. Near after this financial crisis, governments took different responsibilities to overcome this phenomenon. In this context, priorities in overcoming the crisis have concentrated on the macroeconomic adjustments and regulatory precautions. Measures should have taken by the governments of OECD economies in line of macroeconomic adjustment and crisis exit strategies are outlined briefly.(original abstract)
Celem artykułu jest prezentacja wyników przeprowadzonej analizy i oceny realizacji jednego z zadań Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) przyjętej w Polsce do roku 2020 (z perspektywą do roku 2030), jakim jest zwiększenie ekspansji zagranicznej Polski.W artykule podjęto próbę przedstawienia tych wyników w kontekście diagnoz, prognoz oraz rekomendacji (opracowanych przez ekspertów organizacji globalnych) dotyczących zalecanych kierunków polityki makroekonomicznej dla krajów członkowskich takich organizacji jak: Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Grupa Banku Światowego, OECD oraz UNCTAD/ONZ w najbliższych latach. (abstrakt oryginalny)
Problem pułapki średniego dochodu staje się jednym z częściej podnoszonych tematów zarówno w literaturze popularnej, jak i naukowej. Dotyczy on sytuacji, w której dany kraj po osiągnięciu określonego poziomu rozwoju nie jest w stanie dłużej utrzymywać wysokiego tempa wzrostu. Celem artykułu jest analiza tego czy i jeśli tak, na ile Polska jest zagrożona wpadnięciem w pułapkę średniego dochodu. Celem artykułu jest zbadanie czy - a jeśli tak, to w jakim stopniu, groźba wpadnięcia w pułapkę średniego dochodu dotyczy Polski. W celu realizacji tematu dokonano analizy literaturowej oraz analizy w oparciu o dane statystyczne dostępne w bazach danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) oraz Eurostatu. Na pytanie czy Polska jest narażona i czy wpadnie w pułapkę średniego dochodu należy udzielić odpowiedzi twierdzącej, gdyż stan i prognozy dotyczące sytuacji w Polsce jednoznacznie wskazują, że charakteryzuje się ona szeregiem czynników determinujących i czyniących ją podatną na wpadnięcie w tę pułapkę. Z drugiej strony należy jednak zauważyć, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza Polska dokonała ogromnej zmiany, restrukturyzując i całkowicie zmieniając swoją gospodarkę. Tym samym nie można wykluczyć, że być może w kolejnych latach będziemy świadkami kolejnej wielkiej zmiany, tak by nie zmarnować szans rozwojowych i ostatecznie osiągnąć nadrzędny cel, jakim jest zbudowanie dostatniego, silnego państwa z mocną gospodarką opartą na solidnych fundamentach. (abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano kontrowersyjne aspekty polityki sterowania rachunkiem obrotów bieżących w gospodarce transformowanej, wynikające zarówno z ujęć modelowych, jak i z zewnętrznych i wewnętrznych przesłanek polityki makroekonomicznej. Konkluzja dotyczy wyboru dostępnych strategii - w celu uniknięcia kryzysów związanych z okresowo głębokim deficytem obrotów bieżących.
This paper discusses the implementation of the 2016 India demonetisation, and analyses its macroeconomic consequences. The pivotal issue here is a regional heterogeneity of CPI inflation caused by demonetisation. A dynamic panel CPI model has been estimated in order to find out whether unequal accessibility of banking services determines the inflation heterogeneity. The findings suggest that financial services accessibility is not a significant inflation- driving factor. Hence a hypothesis about a redistribution of wealth between rural and urban areas with different access to banking might be rejected. (original abstract)
Mówi się, że żyjemy w czasach globalizacji. Walka o udział w rynku i zyski prowadzą do geograficznej ekspansji dysponentów kapitału i do zatarcia granic narodowych w biznesie. W ostatnich dekadach XX wieku osłabienie tempa wzrostu i nasycenie rynków w krajach pochodzenia większości najpotężniejszych korporacji, banków i funduszy inwestycyjnych przyczyniło się do zwiększenia podaży międzynarodowego kapitału i jego zwielokrotnionego napływu na rozwijające się rynki Europy Wschodniej, Ameryki Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej. W związku z tym, przedsiębiorstwa (z krajów wysoko rozwiniętych i tzw. wschodzących gospodarek rynkowych, bo o globalizacji gospodarowania w Afryce czy biednej Azji mówić nie można), muszą sprostać wyzwaniu, jakim są rosnące na ich macierzystych rynkach firmy, przejmowane, bądź zakładane przez zagraniczny kapitał. (fragment tekstu)
Grecja to państwo UE najmocniej dotknięte następstwami światowego kryzysu gospodarczego; jest to państwo, które de facto zbankrutowało, a formalnemu ogłoszeniu niewypłacalności zapobiegła zagraniczna pomoc finansowa. Aby tę pomoc otrzymać, i w związku z zaistniałą sytuacją gospodarczą, Grecja od kilku lat radykalnie reformuje swoją gospodarkę. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, jakie są gospodarcze skutki tych reform oraz pomocy finansowej z zagranicy. W artykule omówiono reformy gospodarcze podjęte przez władze Grecji oraz przedstawiono zmiany w sytuacji gospodarczej tego kraju zachodzące pod wpływem tych reform oraz zagranicznej pomocy gospodarczej. Autor twierdzi, że rezultaty wprowadzanych od kilku lat reform, pomocy finansowej z zewnątrz czy umorzenia części zadłużenia Grecji jak do tej pory są bardzo skromne, a problem wyjścia Grecji z kryzysu gospodarczego ciągle pozostaje nierozwiązany. (abstrakt oryginalny)
W tym roku mija 30 lat, od kiedy Chiny otworzyły się na świat i rozpoczęły reformy gospodarcze. Gospodarka chińska przypomina Titanica. Zachwyca wskaźnikami ekonomicznymi, dynamicznymi zmianami, możliwościami oraz kapitałem, ale ma jedną wadę konstrukcyjną – jest słabo sterowalna i brak jej warstwy instytucjonalnej, charakterystycznej dla typowej gospodarki rynkowej. Widać już gołym okiem, że obowiązującego stanu rzeczy dłużej się nie da utrzymać, a prognozy ekonomiczne, choć nadal są zapierające dech w piersiach, to dokonuje się korekty ich po cichu, bez szczególnego rozgłosu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono matematyczne aspekty makroekonomicznego modelu gospodarki rynkowej, a w szczególności zaś - dwa rodzaje decyzji podejmowanych na podstawie tego modelu. Przedstawiono dwa warianty stabilizacyjnej polityki finansowej.
Celem artykułu jest wskazanie najważniejszych cech dwóch dużych grup systemów gospodarczych: mikroekonomicznego (przedsiębiorstwa) i makroekonomicznego (gospodarka narodowa). Systemy ekonomiczne nie mogą występować jako systemy celowe z samej swej natury, ponieważ ich elementami są ludzkie indywidua mające własne osobiste cele. Omówiono przedsiębiorstwo oraz gospodarkę narodową jako system ekonomiczny.
19
75%
Działania państwa wpływające na sytuację gospodarczą kraju i na jego rozwój są podejmowane poprzez realizację polityki gospodarczej. Przy realizacji polityki makroekonomicznej podstawowe znaczenie mają polityka pieniężna i fiskalna. W artykule zaprezentowano znaczenie reguł polityki pieniężnej i fiskalnej w prowadzeniu polityki makroekonomicznej. Celem artykułu jest wykorzystanie wybranego modelu dynamicznego do wyznaczenia optymalnych reguł fiskalnych i optymalnych reguł polityki pieniężnej, które mogą być pomocne przy osiągnięciu w przyszłości pożądanych wartości wybranych zmiennych, takich jak np. inflacja i produkcja.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie ekologicznego wymiaru tych niedoskonałości, zwłaszcza występowania efektów zewnętrznych, oraz krótkie przedstawienie działań państwa, które poprzez politykę ekologiczną i polityki makroekonomiczne może uzupełniać i korygować działania mechanizmu rynkowego w obszarze racjonalnego gospodarowania zasobami przyrodniczymi i ochrony środowiska.(fragment artykułu)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.