Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Majątek Skarbu Państwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł dotyczy problematyki Skarbu państwa, która obejmuje swym zasięgiem dwa obszary zagadnień: zarządzania majątkiem państwowym i ochrony prawnej interesów majątkowych Skarbu Państwa i reprezentowania go w obrocie cywilnoprawnym. Od początku lat 90. wielokrotnie podejmowane były próby ustawowego uregulowania instytucji Skarbu Państwa, które jednak z powodu trudnych do usunięcia rozbieżności nie zostały uwieńczone sukcesem. Autor skupia się na instytucji Prokuratorii Generalnej RP wskazując rozbieżności zarówno w doktrynie prawa, jak i praktyce, które nie pozwoliły na wejście w życie ustawy dotyczącej tej instytucji.
Przedstawiono krytyczne uwagi dotyczące, przyjętego przez ustawodawcę, sposobu przekazania województwu części majątku Skarbu Państwa.
Autor przedstawił wykorzystanie taksonomicznego wskaźnika restrukturyzacji (TWR) do oceny efektów restrukturyzacji przedsiębiorstw powstałych w wyniku zagospodarowania majątku z państwowych gospodarstw rolnych, przejętych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Badaniami objęto jednostki prowadzące działalność na terenie Oddziału Terenowego Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Poznaniu. Ramy czasowe przeprowadzonych badań stanowiły lata 1993-1999
4
Content available remote The System of the Treasury in Ukraine. Actuality and prospects of development
100%
An analysis of the current state of managing financial resources in the system of the Treasury showed that a number of methodological issues are not resolved. Not surprisingly the system requires an adequate solution. The introduction of the Treasury Single Account provided an opportunity to have information on the budget, which has financial levers of macroeconomic regulation, including putting into effect the alignment of potentially financial areas. The State Treasury has introduced changes in the institutional structure and legal relations between all participants of the budget process. Research has shown that free funds have increased to a great extent. (original abstract)
Artykuł jest częścią opracowania analizującego rozwój sektora państwowego w gospodarce Drugiej Rzeczypospolitej w okresie przed zamachem majowym 1926 r. Celem jest rozstrzygnięcie - wobec rozbieżnych stanowisk w literaturze przedmiotu - czy w okresie demokracji parlamentarnej tendencja etatystyczna narastała w sposób ciągły czy podlegała okresowym wahaniom. Podstawę weryfikacyjną stanowią szacunki procentowego udziału własności państwowej w majątku narodowym ogółem. Pierwsza część opracowania obejmuje zagadnienia ogólne (kwestie pojęciowe, tło międzynarodowe, uwarunkowania wewnętrzne, formy międzywojennego etatyzmu) oraz analizę przyrostu własności państwowej w Drugiej Rzeczypospolitej w latach 1918-1923 w wyniku przejęcia obiektów gospodarczych należących przed 1914 r. do państw zaborczych (Austro-Węgier, Niemiec, Rosji) i różnych form etatyzmu z czasów kształtowania państwowości, wojen o granicę, przestawiania gospodarki na tory pokojowe, problemów koniunkturalnych i walutowych itp.(abstrakt oryginalny)
Agencja zagospodarowuje nieruchomości i inne mienie Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w różnych formach przewidzianych ustawą. Trwałe rozdysponowanie mienia polegające na przeniesieniu własności następuje przede wszystkim na drodze sprzedaży oraz nieodpłatnego przekazania uprawnionym podmiotom. Najwięcej gruntów nieodpłatnie Agencja przekazuje jednostkom samorządowym, kościołom i Lasom Państwowym. (abstrakt oryginalny)
Przekształcenia własnościowe w Polsce realizowane są z coraz większymi oporami. Można więc mieć wątpliwości, czy uda się urzeczywistnić rządowy "Program prywatyzacji majątku skarbu państwa do roku 2006"
Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym, które umożliwia korzystanie z gruntów państwowych i samorządowych. Forma ta stanowi prawo pośrednie międzyprawem własności a ograniczonymi prawami rzeczowymi. W artykule zbadano nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa na obszarze powiatu koszalińskiego w latach 2010-2015. Na terenie objętym badaniami w analizowanym okresie w użytkowanie wieczyste oddanych było od 473 (2010 r.) do 414 (2015 r.) nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa. Znajdowały się one na obszarze 11 gmin. Celem opracowania jest analiza danych dotycząca liczby, powierzchni, wartości nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste różnym podmiotom oraz opłat za użytkowanie wieczyste. Badania przeprowadzono na podstawie danych ilościowych otrzymanych ze Starostwa Powiatowego w Koszalinie.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest zagadnienie organizacji i zarządzania majątkiem Skarbu Państwa. Autor wskazał na konieczność uchwalenia ustawy kompleksowo regulującej organizację i sposób zarządzania majątkiem Skarbu Państwa, nie tylko ze względów prawnych, wynikający z uregulowań Kodeksu cywilnego i jednoznacznie określonych w art. 218 Konstytucji, lecz biorąc pod uwagę także to, że jednolita regulacja pozwoliłaby na lepsze wykonywanie uprawnień właścicielskich i osiągnięcie dzięki temu wymiernych korzyści o charakterze ekonomicznym.
Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa (Urząd Prokuratora) powstała w celu ochrony prawnej praw i interesów Skarbu Państwa. Początków istnienia w polskim porządku prawnym organu sprawującego funkcje scentralizowanej opieki prawnej można doszukać się już w początkach XVI w. W dalszej części artykułu scharakteryzowano i omówiono działalność tej instytucji do dnia dzisiejszego.
Artykuł omawia zagadnienia reprywatyzacji i problemów z nią związanych. Polska, prócz Białorusi, jest jedynym krajem w Europie, który do dzisiaj nie ma uchwalonej ustawy reprywatyzacyjnej, a nastroje społeczne także nie napawają optymizmem co do ewentualnych zmian.
Przedmiotem rozważań w artykule są te stany faktyczne, które wystąpiły na gruncie dekretu o reformie rolnej i dotyczyły bezprawnego przejęcia przez Państwo zespołów pałacowo-parkowych. Dopiero po upadku realnego socjalizmu właściciele lub ich następcy prawni uzyskiwali stwierdzenie nieważności decyzji o przejęciu majątku. Był i jest to jednak dopiero początek zmagań, gdyż Skarb Państwa lub jego następcy prawni powołują się przed sądami powszechnymi na zasiedzenie nieruchomości objętej żądaniem zwrotu. Rozbieżność co najmniej 20 lat w orzecznictwie co do daty rozpoczęcia biegu terminu wymaganego do zasiedzenia (1980-1991) jest zjawiskiem niepożądanym, wymagającym przyjęcia jednolitego stanowiska sądów. Konsekwentnie autorzy niniejszego artykułu reprezentują pogląd, że okres obowiązywania zarówno dekretu o przeprowadzeniu reformy rolnej, jak i późniejszych aktów prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem okresu obowiązywania dekretu z 1945 r. (Dz.U. nr 28, poz. 321) i następnie art. 9 (16) ustawy z 1958 r., wyłączał bieg zasiedzenia na rzecz Skarbu Państwa przejętych przez Państwo bezprawnie nieruchomości rolnych i leśnych. Okres ten trwał do 31 grudnia 1991 r., czyli do końcowej daty obowiązywania art. 9 (16). (abstrakt oryginalny)
Grunty przejęte do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (WRSP) Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedaje i wydzierżawią z reguły w trybie przetargu nieograniczonego. Istnieje również możliwość organizowania przetargów ograniczonych, przeznaczonych dla wskazanych przepisami kategorii osób, np. rolników zamierzających powiększyć własne gospodarstwo. Autor przedstawił zasady sprzedaży i dzierżawy gruntów Zasobu WSPR bez przetargu oraz w trybie przetargu ograniczonego.
Przedstawiony w artykule model procedury sprzedaży nieruchomości Skarbu Państwa dotychczasowym użytkownikom obejmuje podstawowe elementy takiej sprzedaży jak: identyfikacja problemu uwarunkowania prawne podstawowe aspekty i fazy procedury due dilligence podstawowe zadania i czynności procdury due dilligence. Elementy te przedstawiono w postaci 5-ciu schematów ułatwiających śledzenie procedury sprzedaży. Zaprezentowany w artykule model pokazuje konieczność udziału w tych procesach kompetentnych ekspertów, korzystania z odpowiednich źródeł informacji, analizy prawnej, wyceny nieruchomości i oceny skutków ekonomicznych zbywania nie-ruchomości Skarbu Państwa dotychczasowym użytkownikom wieczystym. Taka procedura umożliwia formułowanie wniosków i rekomendacji decyzyjnych. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena wpływu zagospodarowania nieruchomości rolnych Skarbu Państwa na strukturę agrarną w województwie warmińsko-mazurskim. W ponad 22-letnim okresie gospodarowania nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa dzierżawa odegrała istotną rolę i pozostaje nadal jedną z podstawowych form gospodarowania na gruntach pozostających własnością Skarbu Państwa. W analizach wykorzystano dane z raportów z działalności Agencji Nieruchomości Rolnych w latach 1992-2013, dane statystyczne GUS oraz wyniki badań własnych przeprowadzonych wśród dzierżawców i nabywców gruntów rolnych Skarbu Państwa. Badania pokazały, że na zmiany w strukturze agrarnej wpływ miała polityka państwa odnośnie kształtowania ustroju rolnego, uwarunkowania ekonomiczne prowadzenia produkcji rolniczej, dostępności gruntów rolnych do zagospodarowania (dzierżawy lub nabycia) oraz sytuacja ekonomiczno-finansowa gospodarstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
Praca podejmuje temat zobowiązań użytkownika wieczystego nieruchomości w zakresie opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu. Użytkownik wieczysty ma prawo korzystać z gruntu i nim rozporządzać, zobligowany jest utrzymać nieruchomość w należytym stanie oraz dopełniać obowiązki podatkowe. W pracy dokonano rozpoznania skali oraz problemów towarzyszących aktualizacji opłat rocznych nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa na obszarze powiatu żagańskiego w latach 2008-2012. Na terenie objętym badaniami w użytkowanie wieczyste oddanych było 349 nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa. Postępowanie w sprawie aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu wszczęto dla 250 nieruchomości Skarbu Państwa, co stanowiło 71,63% ogółu nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste. Najwyższy średni wzrost opłaty rocznej odnotowano w 2011 r. dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą (3738,86 zł). (abstrakt oryginalny)
W ramach przeprowadzonych badań przeanalizowano strukturę stanu własności gruntów miasta Krakowa. Wykazano systematyczne zmniejszanie się powierzchni gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste. Ze względu na wzrost cen nieruchomości systematycznie dokonywana jest także przez miasto Kraków aktualizacja opłat z tytułu użytkowania wieczystego. W pracy przeanalizowano wysokości opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości oraz dochodów uzyskiwanych z tytułu aktualizacji tych opłat. Prześledzono liczbę wypowiedzeń wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz liczbę wniosków do samorządowego kolegium odwoławczego kwestionujących nową wysokość tej opłaty. (abstrakt oryginalny)
Zainteresowanie nabywaniem gruntów rolniczych wynika z wielu uwarunkowań. Jednym z głównych jest opłacalność produkcji rolnej, która z kolei zależy od relacji cenowych. Popyt na ziemię, zależy też od sytuacji dochodowej rolników oraz poziomu wsparcia finansowego ze strony państwa. W artykule przedstawione zostały wielkość i dynamika sprzedaży gruntów rolnych Skarbu Państwa w latach 1992-2003 oraz kształtowanie się w tym okresie głównych czynników rynkowych, mających wpływ na popyt na ziemię.
Zaprezentowano wyniki ekonomiczne grup gospodarstw rolnych powstałych z majątku Skarbu Państwa, które wydzielono w oparciu o formę prawną oraz własność kapitału. W stosunku do tradycyjnej analizy finansowej opartej głównie o wskaźniki rentowności działalności gospodarczej i kapitału własnego przeprowadzono badania poszerzono o szacowanie indeksu tworzenia wartości. Przyjęto, że miarą efektywności ekonomicznej gospodarstw jest zdolność do kreowania ich wartości, czyli uzyskanie nadwyżki ekonomicznej ponad szacowany koszt kapitału własnego. Dokonując oceny wyników badanych jednostek, zwrócono uwagę na gospodarstwa dzierżawione przez osoby fizyczne, jako grupę, w której najwięcej podmiotów uzyskiwało wymaganą stopę zwrotu z kapitału. (abstrakt oryginalny)
Ocenie poddano sytuację ekonomiczno-finansową 15 gospodarstw rolnych Skarbu Państwa (GRSP) przekazanych w administrowanie z rejonu działania byłych Oddziałów Terenowych Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (AWRSP) w Olsztynie i Suwałkach. Podstawą analizy były informacje zawarte w sprawozdaniach finansowych z działalności GRSP za lata 1994-1998. Celem badań było określenie przydatności uproszczonych metod do oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej wielkoobszarowych gospodarstw rolnych skarbu państwa w administrowaniu.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.