Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Majątek gminy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest zaprezentowanie podatków majątkowych w aspekcie warunków zapewniających sprawność i skuteczność realizacji ich funkcji fiskalnej. Dokonano klasyfikacji podatków, omówiono znaczenie ich funkcji fiskalnej, cech podatków majątkowych oraz przeprowadzono analizę dochodów jednostek samorządu terytorialnego z tytułu podatków majątkowych na tle dochodów własnych samorządów w latach 2008-2017. Analiza pokazuje, że rola podatków majątkowych w dochodach własnych jednostek samorządu terytorialnego jest dominująca, zatem tym większa jest potrzeba dbania władzy publicznej o właściwą wewnętrzną konstrukcję tych podatków, aby mogły spełniać swe funkcje sprawnie i skutecznie. W konkluzji stwierdzono, że tylko optymalna i spójna konstrukcja podatków może sprzyjać realizacji celów fiskalnych przez samorządy, a tym samym stabilizować dochody podatkowe służące osiąganiu pozostałych celów polityki fiskalnej i społecznej w wymiarze lokalnym na rzecz społeczeństwa i gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Sprzedaż lokali mieszkalnych, co do zasady, odbywa się na podstawie reguł wolnego rynku. Wyjątkowo ustawodawca zezwala na odstąpienie od komercyjnych zasad regulujących obrót nieruchomościami. Udzielanie oraz żądanie zwrotu bonifikaty przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wynika z lokalnej polityki mieszkaniowej, która w pierwszym rzędzie ma zabezpieczyć potrzeby wspólnoty. Polityka ta powinna uzasadniać stosowanie łagodniejszych wymogów, w tym odejście od przetargu, co musi mieć bezpośredni związek - jak zaznacza autor - ze statusem podmiotu, który jest traktowany preferencyjnie, czy z działalnością przez niego wykonywaną. Przy tym udzielanie bonifikaty ma charakter fakultatywny. (abstrakt oryginalny)
Autor wyjaśnił pojęcie i zakres mienia gminy i powiatów, ale głównym celem było wskazanie tendencji zmian w zakresie poszczególnych elementów mienia gmin i powiatów w latach 1999-2005 oraz podkreślenie znaczenia mienia gminy i powiatów w gospodarce kraju i regionów.
Poruszono problematykę prawnowłasnościową mienia gminnego zwanego wcześniej majątkiem gromadzkim, począwszy od XIX wieku do uregulowań z roku 1990.
Celem artykułu jest określenie, jaką formułę i rolę przybiera użytkowanie wieczyste w wybranych gminach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Badaniom zostały poddane gminy bezpośrednio graniczące ze Szczecinem (wchodzące w skład Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego): gmina wiejsko - miejska Goleniów, gmina wiejsko - miejska Police oraz gmina wiejska przygraniczna Dobra Szczecińska Dokonano analizy za lata 2007 - 2010, określając, w jakim kierunku organy gminy ukierunkowywały użytkowanie wieczyste, w jakim zakresie od-dawały grunty w użytkowanie wieczyste oraz na jakie przeznaczenie. (abstrakt oryginalny)
Gminny zasób nieruchomości odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu gminy. Gospodarowanie nieruchomościami komunalnymi prowadzi do osiągania efektów finansowych, rzeczowych, niematerialnych oraz społecznych. Jednak efektywność gospodarowania tym zasobem nie jest zadowalająca. Rodzi to konieczność podejmowania działań prowadzących do podnoszenia efektywności gospodarki nieruchomościami gmin. (abstrakt oryginalny)
Marketing w gospodarce nieruchomościami gminy polega głównie na racjonalnej gospodarce nieruchomościami komunalnymi oraz aktywizacji przez władze lokalne rynku nieruchomości w celu przyciągnięcia inwestorów. Natomiast atrakcyjność lokalnych zasobów nieruchomości zależy od ich sposobu wykorzystania, stanu prawnego, struktury własnościowej i rodzajowej. Władze lokalne gminy posiadają instrumenty planistyczne, ekonomiczno-finansowe, prawno-administracyjne za pomocą których mogą wpływać na zmiany stanu, struktury i sposobu wykorzystania terenu. Wypracowanie strategii marketingowej gminy w zakresie gospodarki nieruchomościami wymaga określenia przyszłej struktury gospodarczej gminy, identyfikacji terenów do rozwoju wybranych funkcji a także możliwości wykorzystania i zarządzania nieruchomościami komunalnymi. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest próba odpowiedzi na następujące pytania: 1) czy ubezpieczenie majątku komunalnego jest obowiązkiem władz lokalnych, a więc czy mieści się ono w pojęciu gospodarowania majątkiem komunalnym? oraz 2) czym powinny kierować się władze lokalne wybierając dany sposób ubezpieczania majątku komunalnego? W poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania autorka przeanalizowała zapisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, wybrane oferty zakładów i towarzystw ubezpieczeniowych funkcjonujących na polskim rynku oraz odbyła rozmowy z osobami zarządzającymi majątkiem komunalnym w Poznaniu. (fragment tekstu)
Celem badań była ocena potencjału dochodowego gmin wiejskich na tle pozostałych typów administracyjnych gmin w województwie wielkopolskim w latach 20052016. Potencjał dochodowy gmin wiejskich rozpatrywano z wyróżnieniem gmin położonych w obszarze metropolitalnym Poznania (POM) i poza nim. Badania przeprowadzono na podstawie danych GUS (BDL), z zastosowaniem metod statystyki opisowe. Wykazano, że gminy wiejskie cechował najniższy poziom potencjału dochodowego, w tym niższy poziom dochodów własnych per capita i wartości wskaźnika samodzielności finansowej. Natomiast wyraźnie lepsza była sytuacja dochodowa gmin wiejskich w POM, które dysponowały najwyższym potencjałem dochodów własnych w porównaniu do pozostałych gmin wiejskich i pozostałych typów administracyjnych gmin. W badanym okresie w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich wzrastała rola wpływów z udziału w PIT w ich budżetach. W 2016 roku były one najważniejszym źródłem dochodów własnych we wszystkich badanych grupach gmin.(abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano przyczyny niewłaściwego wypełniania przez organy gmin swoich uprawnień właścicielskich. Omówiono treść i zakres ingerencji władz gminy w działalność utworzonych jednostek organizacyjnych z tytułu prawa własności do mienia wykorzystywanego przez te podmioty.
Problematyka dopuszczalności pobierania przez gminę wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu dla urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych nie może być rozpatrywana wyłącznie w odniesieniu do art. 14 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zdaniem autora należy przy tym również uwzględniać art. 140 kodeksu cywilnego, a przede wszystkim klauzulę społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa. Społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa własności nieruchomości gminy jest wykonywanie zadań publicznych, w tym zadań własnych. Ponieważ zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym, pobieranie wynagrodzenia za służebność będzie w istocie stanowiło naruszenie klauzuli zasad współżycia społecznego. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy omówiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych we wszystkich polskich miastach na prawach powiatu (łącznie 65 gmin). Celem badań było zaprezentowanie wpływu nadzoru na gospodarkę nieruchomościami, przedstawienie rozwiązań organizacyjnych przyjmowanych w zakresie sprawowania władztwa gminnego nad rozdysponowanym majątkiem i ich wpływu na ogólną ocenę gospodarki nieruchomościami oraz samego nadzoru. (fragment tekstu)
13
84%
Celem opracowania jest empiryczno-indukcyjna analiza zmierzająca do zdiagnozowania oraz wyjaśnienia mechanizmów zawłaszczania stanowisk, omówienia przepisów prawnych umożliwiających te procesy, a także ocena stopnia ich szkodliwości. Zaprezentowane rozważania stanowią kontynuację wcześniej prowadzonych badań, obejmujących swoim zakresem zjawiska występujące w Urzędzie Miasta Łodzi i mają na celu weryfikację uprzednio zdiagnozowanych dysfunkcji [Walczak 2010, 2011]. Badania empiryczne oparte są na wnikliwej analizie informacji dostępnych w BIP - bazowano na dokumentach źródłowych, co sprawia, że sformułowane wnioski i konkluzje są rzetelnie udokumentowane i nie dają się podważyć. Dodatkowo na przestrzeni lat 2012-2013 zostały kilkakrotnie przeprowadzone bezpośrednie wywiady z kilkudziesięcioma pracownikami UMŁ, którzy podzielili się ezoteryczną wiedzą, jednakże z zastrzeżeniem zachowania pełnej anonimowości, tzn., że nigdy nie zostaną ujawnione ich miejsca pracy, ani jakiekolwiek inne bliższe informacje na temat odbytych rozmów. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wskazanie wybranych regulacji prawnych, których przestrzeganie determinuje ważność i właściwą realizację umów ubezpieczenia zawieranych przez gminę. Bazowanie wyłącznie na generalnych przepisach prawa cywilnego dotyczących umowy ubezpieczenia oraz niedostrzeganie organizacyjno-prawnej specyfiki gminy i jej jednostek organizacyjnych może skutkować brakiem ochrony ubezpieczeniowej. (abstrakt oryginalny)
Nieruchomości stanowią znaczące i stabilne źródła dochodów gmin w postaci: podatków od nieruchomości, rolnego, leśnego oraz opłat planistycznych, adiacenckich, z tytułu najmu, dzierżawy, użytkowania wieczystego gruntów, trwałego zarządu. Wpływy budżetów gminnych związane z nieruchomościami mogą być zwiększone przez racjonalną gospodarkę terenami gminnymi oraz efektywne zarządzanie majątkiem komunalnym. Niezbędne jest także wprowadzenie podatku katastralnego i przyjęcie wartości nieruchomości jako podstawy opodatkowania. Gruntownej weryfikacji wymaga również system ulg i zwolnień podatkowych.(abstrakt oryginalny)
Koszty wykonywania większości zadań przez samorządy największych miast są zazwyczaj istotnie większe od przeciętnych. Wynika to m.in. z obsługi przyjezdnych, wyższych kosztów jednostkowych niektórych usług i szerszego zakresu faktycznie wykonywanych zadań. Specyfika ta jest uwzględniana w systemach finansowania samorządów w wielu krajach europejskich, ale niemal zupełnie pomijana przez obecnie obowiązujące ustawodawstwo polskie. Artykuł zawiera próbę analizy zwiększonych potrzeb wydatkowych największych miast w Polsce. Na tym tle ilustruje faktyczną zamożność samorządów wielkich miast w stosunku do sytuacji finansowej innych gmin. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Kondycja finansowa gmin wiejskich i miejsko-wiejskich województwa pomorskiego
84%
Celem artykułu było zbadanie kondycji finansowej gmin wiejskich i miejsko-wiejskich województwa pomorskiego w latach 2007-2009. Poziom kondycji finansowej gmin wyznaczono metodą wskaźnika syntetycznego na podstawie następujących cech prostych: dochody ogółem na jednego mieszkańca, udział dochodów własnych w dochodach ogółem, udział wydatków majątkowych w wydatkach ogółem, środki z budżetu Unii Europejskiej na jednego mieszkańca, wynik operacyjny na jednego mieszkańca. Do obliczeń wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego (Bank Danych Lokalnych). (abstrakt oryginalny)
Jednym ze składników mienia komunalnego są nieruchomości, które pełnią różne funkcje w realizacji zadań samorządu terytorialnego. Podział nieruchomości ze względu na pełnione funkcje determinuje zasady i kryteria gospodarowania. W opracowaniu omówiono przesłanki wyboru wybranych form władania gruntami komunalnymi (sprzedaż i dzierżawę), zmiany skali sprzedaży bądź oddawania gruntów w dzierżawę oraz przedstawiono finansowe korzyści z tych dwóch form udostępniania praw do nieruchomości gruntowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono formułę limitowania zobowiązań jednostek samorządu terytorialnego (JST), obowiązującą od 2014 r., a ujętą w ustawie o finansach publicznych z 2009 r. Wskazano na zawarte w formule możliwości zadłużenia JST w aspekcie sprzedaży majątku, dokonano m.in. identyfikacji determinantów procedury i wysokości opłat związanych ze sprzedażą nieruchomości, podjęto też próbę odpowiedzi na pytanie: czy JST potrzebują majątku, by realizować nałożone na nie zadania?(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem zainteresowania niniejszego artykułu są organizacyjne aspekty zarządzania majątkiem gminy. Uwaga autora skupia się przede wszystkim na procesie zarządzania tą częścią majątku gmin, którą stanowią nieruchomości. Gminy posiadają bowiem określony zasób nieruchomości o charakterze publicznym, którego podstawowym celem jest umożliwienie gminie realizacji zadań użyteczności publicznej. Do zarządzania komunalnym zasobem nieruchomości może być wykorzystany model (system) bezpośredni, pośredni lub zleceniowy. Podstawowym celem niniejszego artykułu jest zbadanie zakresu zastosowania podstawowych modeli zarządzania nieruchomościami w gospodarowaniu mieniem komunalnym gmin oraz sposobu wypełnienia przez organy uprawnień kontrolno-nadzorczych nad podmiotami mienia komunalnego. Dlatego też przedmiotem analizy będą organizacyjne problemy zarządzania gminnym zasobem nieruchomości. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.