Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Majątek przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
|
2008
|
nr 14
127-138
W artykule przedstawione są rozważania na temat zakresu pojęciowego i metod szacowania war¬tości majątku przedsiębiorstwa zagrożonego upadłością. Sformułowane uwagi i komentarze mogą być wykorzystane przez prawników i praktyków gospodarczych przy ustalaniu wystąpienia przesłanki upa¬dłości w postaci nadmiernego zadłużenia. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Relacje kapitałowo-majątkowe polskich przedsiębiorstw
75%
Celem niniejszego opracowania jest ocena relacji kapitałowo-majątkowych występujących w przedsiębiorstwach w Polsce w warunkach zmian koniunktury gospodarczej i związanej z tym niestabilności otoczenia. Analizą objęto przedsiębiorstwa prowadzące księgi rachunkowe i zatrudniające co najmniej 10 osób. (fragment tekstu)
4
Content available remote Teoretyczne i praktyczne uwarunkowania stosowania kosztów transakcyjnych
75%
Celem głównym badań było poznanie zależności pomiędzy wielkością i wartością zasobów majątkowych a poziomem i zróżnicowaniem kosztów transakcyjnych w przedsiębiorstwach rolniczych. Do celów poznawczych zaliczono także określenie poziomu i zakresu specjalizacji w badanych jednostkach. Do zrealizowania postawionych celów pracy wykorzystano metody badawcze stosowane przez nową ekonomię instytucjonalną. Jednym z nurtów tego podejścia ukształtowanego pod wpływem narastania świadomości o swoistym "instytucjonalnym deficycie" ekonomii neoklasycznej, traktującej instytucje formalne i nieformalne, ważne dla życia gospodarczego, jako swoistą "czarną skrzynkę", jest wcześniej prezentowana teoria kosztów transakcyjnych. Źródłem danych pierwotnych był kwestionariusz wykorzystany w metodzie wywiadu standaryzowanego, a źródłem wtórnym sprawozdania finansowe w badanych jednostkach. (fragment tekstu)
|
|
nr 9
38-44
Artykuł poświęcono zagadnieniu rosnącego znaczenia czynników pozamaterialnych w sukcesie przedsiębiorstwa. Podkreślono, że oprócz znanych od dawna zasobów materialnych: własność intelektualna, umiejętności w specyficznej dziedzinie, siła marki, są i inne zasoby jak: stosunki z klientami, usytuowanie strategiczne, sieci (szerokie kontakty z partnerami), informacja.
|
|
nr 1
519-528
Przedstawiono zależności w majątku i źródłach finansowania przedsiębiorstw rolniczych o różnych formach prawnych zagospodarowania ziemi. Zostały określone zależności dotyczące udziału w majątku przedsiębiorstw aktywów trwałych, zapasów i należności, natomiast w zakresie źródeł finansowania analiza dotyczyła udziału kapitału własnego oraz zobowiązań krótko- i długoterminowych.
7
Content available remote Know-how jako składnik majątku przedsiębiorstwa
75%
W niniejszym artykule autorzy omawiają problematykę know-how jako składnika majątku przedsiębiorstwa. Analizują w tym celu pojęcie know-how, omawiając również wzajemną relację pojęć know-how i "tajemnica przedsiębiorstwa". W dalszej kolejności charakteryzują majątek przedsiębiorstwa, wskazując, że w jego skład wchodzą zarówno dobra materialne, jak i niematerialne. Wykazują, że know-how we współczesnej gospodarce, jako gospodarce opartej na wiedzy, w której coraz większą rolę odgrywają dobra niematerialne, może stanowić istotny, a niekiedy nawet zasadniczy składnik majątku przedsiębiorstwa, którego znaczenie i wartość może stale rosnąć.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono przedsiębiorstwo państwowe i jego potrzeby informacyjne. Następnie omówiono funkcje bilansu majątkowego przedsiębiorstw państwowych w świetle uwarunkowań gospodarczych. Na koniec przedstawiono dylematy teorii bilansowych oraz kierunki modyfikacji bilansu majątkowego przedsiębiorstw państwowych.
9
75%
Celem opracowania jest określenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw przemysłowych. Badaniom poddano strukturę majątkową, głównie aktywów obrotowych, strukturę majątkowo-kapitałową i zadłużenie. Obiektami badawczymi były spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Próba badawcza objęła przedsiębiorstwa, które według klasyfikacji stosowanej przez GPW zaliczane są do branży przemysłowej. Doboru obiektów w tym zakresie dokonano w sposób celowy. W celu zapewnienia homogeniczności badanych przedsiębiorstw uwzględniono spółki obecne na GPW w Warszawie we wszystkich latach badanego okresu. Dane do obliczeń pochodzą z rocznych jednostkowych sprawozdań finansowych przedsiębiorstw za okres 2004-2009, dostępnych w bazie Notoria Serwis. (fragment tekstu)
Fundusze majątkowe, mimo iż pierwsze z nich powstały w latach pięć-dziesiątych ubiegłego wieku, istotnego znaczenia nabrały dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku. Tworzone i kontrolowane przez poszczególne rządy odgrywają coraz większą rolę na światowych rynkach finansowych, realizując różne funkcje i zadania. Liczba funduszy majątkowych na świecie wzrasta, co świadczy o powodzeniu i znaczącej roli tych instytucji dla poszczególnych krajów. Celem artykułu jest identyfikacja oraz ocena sposobu działania funduszy majątkowych na świecie, które mogą przyczyniać się do wsparcia budżetów po-szczególnych państw i w ten sposób stabilizować finanse publiczne. (fragment tekstu)
W artykule poddano analizie związki między poziomem inwestowania a zmianami majątku trwałego handlu w Polsce w latach 1991-1993, wykorzystując następujące kryteria oceny: współczynnik zużycia, współczynnik likwidacji, współczynnik odnowienia.
|
|
nr 329
32-45
Poprzez wprowadzenie ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne ustawodawca zdecydował się na powrotne normatywne i proceduralne rozdzielenie postępowań związanych z niewypłacalnością dłużnika. Niemniej jednak w ramach przepisów Prawa restrukturyzacyjnego ustawodawca zdecydował się na pozostawienie instytucji nawiązujących do postępowania upadłościowego. Jedną z takich instytucji jest układ likwidacyjny, który występowała na gruncie poprzednio obowiązującego stanu prawnego. Obecna regulacja układu likwidacyjnego ma bardziej szczątkowy zakres w porównaniu z przepisami Ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. W ramach niniejszego artykułu analizie poddaną zasadniczo kwestie związane z problematyką sposobów likwidacji majątku dłużnika, jak również zakresu sukcesji przy nabyciu przedsiębiorstwa na podstawie układu likwidacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była analiza rentowności majątku przedsiębiorstw rolniczych w Polsce oraz jej ocena porównawcza w odniesieniu do przedsiębiorstw ogółem i przedsiębiorstw przemysłowych, a także określenie rentowności majątku z uwzględnieniem typu produkcji rolnej. Populację celu stanowiły przedsiębiorstwa objęte statystyką publiczną GUS w ramach badań pt. Bilansowe wyniki finansowe podmiotów gospodarczych. W celu określenia rentowności majątku w powiązaniu z typem produkcji rolnej wykorzystano dane FADN. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Majątek obrotowy w przedsiębiorstwach handlowych branży instalacyjno-grzewczej
75%
Cel - Artykuł przedstawia specyfikę gospodarowania majątkiem obrotowym w przedsiębiorstwach handlowych na rynku urządzeń i instalacji sanitarno- grzewczych. Metodologia badania - Analiza sprawozdań finansowych przedsiębiorstw. Studia literaturowe. Wynik - Obliczono i zinterpretowano wskaźniki sprawności działania, wskaźnik pozycji kredytowej. Oryginalność/Wartość - Artykuł dotyczy aktualnego i standardowego zagadnienia finansów przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5
8-10
Wartość przedsiębiorstwa w ujęciu księgowym sprowadza się do różnicy między wartością jego majątku a jego zobowiązaniami bieżącymi. Różnica ta zwana jest wartością majątku netto przedsiębiorstwa. W artykule przytoczono schemat ustalania księgowej wartości netto przedsiębiorstwa i charakterystykę wartości firmy w ujęciu księgowym.
W dobie gospodarki rynkowej klient przedsiębiorstwa jest jego bogactwem, o które należy w odpowiedni sposób dbać. Klient stanowi istotny element majątku niewidzialnego, ponieważ współtworzy w znacznym stopniu wartość przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia rachunkowości, klient powinien być postrzegany, w ujęciu metody bilansowej, jako budowane relacje z klientami i powstający kapitał klienta. Kształtowanie relacji z klientami i kapitału klienta można przeanalizować w świetle cyklu życia przedsiębiorstwa. Pomimo że system rachunkowości nie wypracował zasad wyceny i sposobów prezentacji dla majątku niewidzialnego (w tym klienta), można za pomocą wybranego instrumentarium rachunkowości uzyskać pewne informacje na temat składników majątku niewidzialnego (np. rentowności klienta, kosztów klienta). (abstrakt oryginalny)
|
2010
|
nr 82
215-227
Celem badań było określenie wybranych metodycznych aspektów modelowania struktury majątku obrotowego w koncepcji synchronizacji zarządzania płynnością finansową. Do badań przyjęto przedsiębiorstwo Wilbo S.A., cechujące się konserwatywną strategią zarządzania płynnością finansową w ujęciu dochódryzyko. Okres badań obejmował lata 2004-2008. (fragment tekstu)
|
2004
|
22
|
nr 78
112-135
W artykule ukazano kształtowanie doktryny podatkowej w Wielkiej Brytanii oraz przyczyny ewolucji w zakresie konstrukcji podatków i ich funkcji z punktu widzenia interesów państwa, podmiotu ponoszącego ciężar podatkowy oraz metod i instrumentów skutecznego pobudzania efektywności gospodarowania przedsiębiorstw. Warunkiem koniecznym i podstawowym dla rozwoju podmiotu jest zdolność do kontynuacji działania. Ponieważ postulat going concern powinien odnosić się nie tylko do prawa bilansowego, lecz również do unormowań podatkowych, dlatego w artykule skoncentrowano się na rozwiązaniach brytyjskich, spełniających wymagania zasady going concern przez te obydwa, niezależne systemy prawne (autonomia prawa bilansowego i systemu podatkowego stanowi jedną z najważniejszych cech grupy państw rozwiniętego rynku kapitałowego). Przed polskim ustawodawcą stoi trudny problem sformułowania racjonalnego systemu finansowego i bilansowego, który z uwagi na stan polskiej gospodarki bezwzględnie spełniałby również oczekiwania dotyczące efektywnego interwencjonizmu fiskalnego oraz sprzyjałby napływowi kapitałów zagranicznych. Praktyka światowa (również brytyjska) może stanowić wzór rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie złożoności procesu inwentaryzacji oraz czynników, które wpływają bezpośrednio na jego prawidłowe wykonanie. Podstawową rolą przeprowadzenia inwentaryzacji w drodze spisu z natury jest przedstawienie rzetelnego obrazu sytuacji finansowej jednostki. Powyższa praca opisuje zasady owego procesu oraz trzy metody, którymi możemy go przeprowadzić; drogą potwierdzeń sald, weryfikacji dokumentów i drogą spisu z natury. W drugiej części szerzej przedstawiono organizację spisu z natury: jej przedmiot, terminy i cel. Następnie omówiono etapy przeprowadzenia inwentaryzacji: czynności przed, w trakcie i po wykonaniu spisu z natury oraz opisano najważniejsze zadania osób, które biorą udział w jego przeprowadzeń podkreślając rolę komisji spisowych. Trzeci rozdział opisuje najczęściej spotykane błędy podczas inwentaryzacji oraz zaznaczono, że aby zminimalizować ich wystąpienie należy wystrzegać się błędów ilościowych, rodzajowych oraz jakościowych. W ostatnim rozdziale scharakteryzowano problemy związane z inwentaryzacją składników trudno mierzalnych. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem pracy jest ukazanie roli i znaczenia majątku będącego w dyspozycji podmiotu w kreowaniu wartości przedsiębiorstwa. Metodologia badania - W artykule zastosowano metodę studiów literaturowych, metodę indukcji i dedukcji. Wynik - Rozważania umożliwiły ukazanie miejsca zarządzania majątkiem jako czynnika determinującego wzrost wartości przedsiębiorstwa, co przekłada się na maksymalizację korzyści jego właścicieli. Oryginalność/wartość - W literaturze przedmiotu, w kontekście kreowania wartości przedsiębiorstwa, bardzo obszernie omawiane są finansowe generatory wartości, natomiast stosunkowo rzadko zwraca się uwagę na majątek przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.