Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management by projects
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu było zbadanie kierunków zmian w procesie wyboru projektów do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Autor stawia hipotezę, że nastąpiła ewolucja w podejściu do finansowania sektora kultury w warstwie proceduralnej i merytorycznej. W celu zbadania charakteru i kierunku zmian dokonano analizy dokumentów wskazujących kategorie interwencji, obowiązujące procedury oraz kryteria oceny merytorycznej projektów kulturalnych finansowanych ze środków europejskich na poziomie regionalnym w 3 kolejnych okresach finansowania, w latach 2004-2020 w Małopolsce. Ewolucję podejścia do finansowania kultury potwierdzają omówione w artykule liczne modyfikacje w procedurze wyboru projektu (uproszczenie procedur, zawężenie zakresu rzeczowego projektów w ramach konkursów, informatyzacja procesu), a także zmiany w doborze kryteriów oceny przedsięwzięć m.in. rosnące znaczenie stopnia przygotowania projektu do realizacji, zapewnienia trwałości czy wykazania wpływu ekonomiczno-społecznego na rozwój regionu.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Management Accounting Evolution as a Result of Management by Projects
80%
Bazowanie na projektach staje się od pewnego czasu koniecznością w wielu sektorach i branżach. Wynika to wprost z turbulentnego otoczenia przedsiębiorstw, czego następstwem jest między innymi przewrotność w funkcjonowaniu i skracanie cyklu życia produktów. W takich warunkach tylko elastyczne metody zarządzania stają się użyteczne. Dobierając instrumenty rachunkowości zarządczej, należy brać pod rozwagę zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne uwarunkowania przedsiębiorstwa. W przypadku przedsiębiorstwa zarządzanego przez projekty uwarunkowania wewnętrzne nabierają nowego znaczenia. Zachodzi tym samym konieczność rewizji w rachunkowości zarządczej. Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie specyfiki zarządzania przez projekty z uwzględnieniem stosowania instrumentów rachunkowości zarządczej. Można również postawić hipotezę, że zachodzi konieczność rewizji rachunkowości zarządczej w przedsiębiorstwach przechodzących na projekty. W artykule najpierw przedstawiono determinanty zarządzania przez projekty, następnie wskazano zakres rachunkowości zarządczej dla projektów i na koniec zaprezentowano różnice pomiędzy tradycyjną i projektową rachunkowością zarządczą.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie przez projekty jest obecnie koncepcją coraz chętniej i częściej wykorzystywaną w organizacjach. Przyczyniają się do takiej sytuacji głównie burzliwe otoczenie, które powoduje, iż statyczne formy organizowania działalności przedsiębiorstwa nie zdają egzaminu. Przedstawione czynniki, takie jak struktura organizacyjna, rodzaj prowadzonej działalności oraz branża, w najbardziej wyrazisty sposób determinują koncepcję zarządzania przez projekty. (fragment tekstu)
Zarządzanie przez projekty jest nowoczesną koncepcją zarządzania organizacjami. Stosowanie jej dostarcza firmom szeregu korzyści, czego przykładem mogą być sukcesy na rynku światowym odnoszone przez polskie przedsiębiorstwa zarządzane w ten sposób. Niestety wysoki stopień trudności - zarówno we wdrażaniu tej koncepcji, jak i później, w posługiwaniu się nią - w dużej mierze blokuje jej rozpowszechnianie. Świadomość korzyści oraz problemów, jakie wynikają z zastosowania tej koncepcji, powinna skłaniać przedsiębiorców i teoretyków zarządzania do ustawicznego jej doskonalenia. Zarządzanie przez projekty wydaje się być najlepszą współczesną koncepcją zarządzania. (fragment tekstu)
Na podstawie przestawionych powyżej argumentów oraz narzędzi i procesów stosowanych w metodyce można uznać, że zawiera ona fragmentaryczne elementy przydatne z punktu widzenia zastosowania metod zarządzania wiedzą w projektach. Metodyka podkreśla znaczenie wiedzy projektowej dla sukcesu projektów. Jest to widoczne na poziomie zasad, jak i tematów i procesów zarządzania projektem.Zdecydowanie zaletą metodyki jest logiczny układ procesów i działań zarządzania projektem, przez co jednocześnie działania ukierunkowane na zarządzanie wiedzą mają uporządkowany charakter. Można zaobserwować, że zasadnicza część wysiłku zarządzania wiedzą projektową skupiona jest w początkowej (pozyskiwanie doświadczeń) i końcowej fazie projektu (gromadzenie ich i przekazywanie dalej). Narzędzia i procesy skupione są jednak prawie wyłącznie na pojedynczym projekcie i w niedostateczny sposób mówią o tym, w jaki sposób wiedza projektowa powinna być zarządzana w całym środowisku projektów w organizacji. Mowa jest o pozyskiwaniu wiedzy i jej przekazywaniu, jednakże brak jest nawet ramowych odniesień, skąd ta wiedza ma być pozyskiwana, ani gdzie przekazywana dalej. W myśl metodyki Raporty doświadczeń są zawieszone gdzieś w próżni. O ile rozwiązania dotyczące uczenia się w projekcie można uznać za interesujące, to uczenie się między projektami nie zostało w ogóle zaadresowane. Jedynym spoiwem łączącym wiele projektów może być wspomniane w pewnym momencie w metodyce centrum doskonałości zarządzania projektami, jednakże zakres działań takiego centrum oraz jego umiejscowienie pozostaje czytelnikowi metodyki nieznane. Reasumując, metodyka PRINCE2 korzysta w ograniczonym zakresie z podstawowych metod zarządzania wiedzą w projektach, jednocześnie dając podstawę do ich rozwoju, szczególnie na poziomie rozwiązań organizacyjnych w ramach programu lub portfela projektów. (abstrakt autora)
Zarządzanie przedsiębiorstwami przez projekty stanowi nowy trend zarządzania i rozwoju struktur organizacyjnych. Zwykle projekty są częściami całościowych programów. Każdy projekt jest planowany, posiada określony budżet, harmonogram realizacji oraz jest kontrolowany jako unikalny cel. Projekty cechuje często interdyscyplinarny charakter. Artykuł prezentuje wiedzę o zarządzaniu projektami i zawiera: rozwój i istotę zarządzania projektami, definicje, cechy, parametry projektów oraz etapy zarządzania projektami. Kluczowe umiejętności zarządzania projektami obejmują: planowanie projektów, postępowanie z ryzykiem i sprawami spornymi, dostarczanie jakości oraz planowanie zasobów i zarząd. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Specyfika i zakres rachunkowości zarządczej projektów
61%
Zarządzanie przez projekty jest obecnie coraz częściej stosowane przez firmy. W artykule omówiono specyfikę i zakres rachunkowości zarządczej projektów.
Artykuł prezentuje proces zarządzania projektami w ujęciu międzynarodowym. Szczególną uwagę poświęca się prezentacji najpopularniejszych technologii informatycznych, mających kluczowe znaczenie w kontekście realizacji projektów przez organizacje z różnych krajów. Artykuł powstał w oparciu o literaturę oraz doświadczenia autorki jako trenera, konsultanta i realizatora wielu projektów międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Istota zakłóceń w zarządzaniu projektami
61%
Upowszechnienie się w ostatnich kilkudziesięciu latach podejścia do planowania prezentowanego przez znaczne grono amerykańskich teoretyków organizacji i zarządzania, w którym wyraźnie wyodrębnia się plany pojedyncze oraz plany trwale obowiązujące, wyeksponowało znaczenie projektu. (...) Proces realizacji każdego projektu jest procesem wielowątkowym, angażującym różne zasoby, wymagającym od realizatorów różnorodnych umiejętności oraz wpływającym swoim efektem na różne sfery działania przedsiębiorstwa. W dobie globalizacji wszelkich form biznesu, sukces rynkowy firmy jest bardzo często uzależniony od umiejętności precyzyjnego zarządzania projektami, realizowanymi na zlecenie indywidualnych i niepowtarzalnych klientów. Jak nigdy dotąd, konkurencja rynkowa zmusza podmioty gospodarcze do osiągnięcia maksymalnej efektywności w zakresie czasu realizacji projektów, wykorzystywanych zasobów i kosztów. Coraz częściej sprawne zarządzanie projektami staje się kluczem do uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku oraz zapewnienia o ostatecznej satysfakcji klienta. (fragment tekstu)
Celem tego artykułu jest zaprezentowanie podstawowych założeń podejścia projektowego i możliwości zastosowania go w zarządzaniu strategicznym. Oparto się tu głównie na przeglądzie literatury. Starano się wyłowić najistotniejsze, z punktu widzenia strategii, cechy podejścia projektowego i przedstawić je w sposób syntetyczny i prosty, obrazując możliwe, podstawowe formy organizacyjne rysunkami. Niemniej jednak nie udało się uniknąć uproszczeń i skrótów, które są wynikiem ograniczonej objętości artykułu w stosunku do złożoności poruszanej problematyki. (fragment tekstu)
11
Content available remote Zarządzanie wiedzą o projektach
61%
Rozwój wiedzy o zarządzaniu projektami napotyka wiele trudności. Żadna z dostępnych publikacji nie porządkuje obszaru zarządzania wiedzą o projektach w sposób analogiczny do usystematyzowania w dostępnych kompendiach i standardach takich obszarów, jak zarządzanie czasem, zarządzanie kosztami czy zarządzanie jakością w środowisku projektów. Za jedną z głównych przeszkód w dalszym rozwoju wiedzy o zarządzaniu projektami uważany jest brak systematycznego przeglądu stanu badań dotyczącego tego obszaru. Niniejszy artykuł zawiera opis oryginalnego, pełnego modelu zarządzania wiedzą o projektach, w którym podstawową rolę odgrywają: Mikrocykl życia wiedzy - określający zestaw procesów wykonywanych na pojedynczych elementach wiedzy o projektach. W mikrocyklu życia wiedzy wyodrębniono podstawowe procesy zarządzania elementami wiedzy: identyfikację potrzebnej wiedzy, nabycie, tworzenie, wykorzystanie, transfer, identyfikowanie i dokumentowanie wytworzonej wiedzy, dzielenie się wiedzą oraz pozyskiwanie jej spoza organizacji. Makrocykle życia wiedzy - zdefiniowane dla czterech poziomów zarządzania (indywidualnego, projektu, organizacji i globalnego), określające procesy wykonywane na całości wiedzy o projektach istniejącej na każdym z tych poziomów. Międzypoziomowe przepływy wiedzy o projektach - powodujące przekazywanie elementów wiedzy pomiędzy poziomami zarządzania. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Projekty w strategicznym zarządzaniu przedsiębiorstwem
61%
Zmiany w otoczeniu, w którym funkcjonują współczesne organizacje, istotnie wpływają na sposób prowadzenia działalności, coraz silniej ukierunkowując go na podejście projektowe. Strategia firmy nie jest kompletna, jeśli nie przekłada się na listę konkretnych projektów i przedsięwzięć. Projekty nabrały współcześnie podstawowego znaczenia dla rozwoju i przetrwania organizacji. Celem artykułu jest prezentacja miejsca i znaczenia projektów w strategicznym podejściu do zarządzania przedsiębiorstwem. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie przez projekty jest obecnie coraz chętniej i częściej wykorzystywane w organizacjach. Niniejsze opracowanie prezentuje wybrane elementy z zakresu doboru instrumentów rachunkowości zarządczej w przedsiębiorstwach realizujących projekty. Dobierając instrumenty rachunkowości zarządczej należy każdorazowo brać pod rozwagę zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne uwarunkowania przedsiębiorstwa. W przypadku przedsiębiorstwa zarządzanego przez projekty uwarunkowania wewnętrzne nabierają nowego znaczenia. Przy wyborze instrumentarium należy uwzględnić między innymi poziom organizacyjny zarządzania, uczestników projektu oraz cykl życia projektu. (abstrakt oryginalny)
Fundusze unijne, wykorzystywane najczęściej pod postacią projektów, traktowane są przez wiele organizacji jako dodatkowe źródło kapitału. Ich pozyskanie, choć często niełatwe, może wiązać się z wieloma korzyściami, jak również niepożądanym oddziaływaniem. Artykuł skupia się więc na negatywnym wpływie projektów unijnych na funkcjonowanie przedsiębiorstw, czyli tematyce rzadko podejmowanej przez literaturę fachową w tym zakresie. Tekst opisuje najczęściej spotykane dysfunkcje projektów unijnych oraz stara się wykazać przyczyny leżące u podstaw ich występowania.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawione jest studium przypadku przedsiębiorstwa zajmującego się projektowaniem mebli do zabudowy oraz aranżacją wnętrz. Analiza działalności tego przedsiębiorstwa projektowego posłużyła do specyfikacji podstawowych problemów badawczych w zakresie zarządzania ryzykiem w działalności projektowej na dwóch płaszczyznach: (1) zwiększania poziomu konkurencyjności przedsiębiorstwa oraz (2) doskonalenia zarządzania ryzykiem.(abstrakt oryginalny)
W artykule skoncentrowano się na społecznym wymiarze koncepcji zarządzania przez projekty, tj. zbadano wpływ, jaki może mieć wskazana koncepcja na zaspokojenie potrzeb pracowników, a przez to wzrost ich satysfakcji z pracy. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie przez przedsięwzięcia (projekty) jest obecnie coraz chętniej i częściej wykorzystywaną metodą w organizacjach. W prawie każdym projekcie nieocenioną rolę odgrywa kontrola kosztów. Zastosowanie odpowiednich instrumentów ich monitorowania umożliwia skuteczną realizację przedsięwzięć.
18
Content available remote Znaczenie i rola projektów w zarządzaniu współczesnymi organizacjami
61%
W artykule podjęto rozważania mające na celu przybliżenie i wyjaśnienie istotnej roli oraz znaczenia projektów w zarządzaniu współczesnymi organizacjami. Szczególną uwagę zwrócono na wyróżniające cechy projektów oraz przesłanki, jakie uzasadniają wzrastające zainteresowanie metodyką zarządzania projektami. Istotnym elementem prowadzonych analiz jest wnikliwe omówienie ograniczeń projektowych oraz zaproponowana metodyka diagnozy kluczowych uwarunkowań, które mają fundamentalne znaczenie dla prawidłowego planowania i realizacji projektów. Bardzo ważnym akcentem zaprezentowanych rozważań są rekomendacje dla praktyki zarządzania związane z identyfikowaniem potrzeb, oczekiwań oraz wpływu interesariuszy na sukces projektu, a także zwrócenie uwagi na korzyści, jakie zyskują organizacje dzięki realizowanym projektom. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie przez projekty jest obecnie coraz chętniej i częściej wykorzystywane w organizacjach. Niniejsze opracowanie prezentuje wybrane elementy z zakresu psychologii w zarządzaniu projektami i przez projekty. Uwaga autora skupiona jest na stylu zarządzania kierownika projektu oraz na budowaniu przez niego autorytetu w zespole zadaniowym oraz w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie "przez projekty" od dawna zajmuje znaczące miejsce w refleksjach dotyczących koncepcyjnego, proceduralnego i narzędziowego ładu w procesach realizacji strategii rozwoju organizacji samorządowych. Niemniej jednak niezwykle trudno - tak w literaturze przedmiotu, jak i w praktyce - doszukać się precyzyjnej i wyczerpującej odpowiedzi na pytanie o rolę jaką zarządzanie "przez projekty" pełnić może jako inna koncepcja i metodyka zarządzania rozwojem gminy. Pytanie to wydaje się zasadniczym motywem szerszej dyskusji dotyczącej oczekiwań jakie formułowane są często pod adresem zarządzania "przez projekty", wprzęgniętego w proces zarządzania rozwojem lokalnym. Próba odpowiedzi na nie uzasadniać może nie tylko sens, potrzebę i korzyści jakie płynąć mogą z wykorzystania takiego podejścia, lecz także wyjaśniać i precyzować jego rolę w procesie realizacji strategii gmin i województw. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.