Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 315

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management control
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Celem artykułu jest ocena realizacji celów kontroli zarządczej w jednostkach samorządu terytorialnego w Polsce. Aby dokonać oceny, sformułowano pytania, które miały potwierdzić znajomość celów kontroli zarządczej w praktyce. Jednocześnie pytania ankietowe interpretowały zakres realizacji poszczególnych celów kontroli zarządczej. Metodą badawczą były badania ankietowe skierowane do miast i powiatów w Polsce. Adresy uzyskano ze Związku Miast Polskich i ze Związku Powiatów Polskich. Łącznie wysłano 572 ankiety i otrzymano 289 wypełnionych ankiet, co stanowi zwrot w 51%. Ankietowanym dano do wyboru wypełnienie ankiety w formie papierowej lub elektronicznej. Ankiety wysyłano za pośrednictwem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Z materiału badawczego wynika, że pojęcie kontroli zarządczej jest akceptowane w sektorze finansów publicznych, a cele są realizowane. Wniesiono jednak propozycję rozszerzenia interpretacji metod zarządzania ryzykiem przez instrukcję szczegółową przygotowaną przez Ministerstwo Finansów. (abstrakt oryginalny)
2
100%
Celem artykułu jest analiza kontroli zarządczej w procesie realizacji strategii rozwoju jednostki samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań prawnych, funkcjonalnych i organizacyjnych. W szczególności w artykule przedstawiono istotne instrumenty kontroli zarządczej, w tym systemy wyznaczania i monitorowania celów i zadań strategicznych oraz metodę zarządzania ryzykiem na podstawie dokumentacji kontroli zarządczej w Gminie Bobolice. (fragment tekstu)
Podmioty gospodarcze i różnego rodzaju organizacje, w tym również jednostki samorządu terytorialnego (JST), funkcjonujące na współczesnym rynku działają w warunkach konkurencyjnych i muszą się adaptować do nieustannie zmieniającego się otoczenia. Istotą controllingu jest racjonalizacja działań prowadząca do właściwego wykorzystania zasobów oraz dostępnych narzędzi marketingowych i umożliwiająca uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Skuteczne zarządzanie wiąże się z odpowiednim wykorzystaniem dostępnych narzędzi oraz należycie prowadzonym audytem i kontrolą zarządczą(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Kontrola zarządcza jako instrument umacniania kapitału społecznego
76%
Sposób gromadzenia zasobów niezbędnych do osiągania celów w zakresie zaspokajania potrzeb zbiorowych oraz wykonania zadań służących realizacji celów wymaga kontroli, aby w odpowiednim czasie dokonać niezbędnych korekt i w lepszym stopniu osiągnąć zakładane cele. Działalność organizacji publicznych jest kontrolowana przez szereg wyspecjalizowanych instytucji kontrolnych. Jednakże zewnętrzna kontrola instytucjonalna, mająca głównie charakter ex post, musi być uzupełniona kontrolą zarządczą, dzięki której możliwa jest diagnoza bieżącego dostosowania systemu do oddziaływań płynących z otoczenia. W artykule przyjęto implicite, iż realizacja - określonych w Ustawie o finansach publicznych - celów kontroli zarządczej służy kreowaniu zaufania stanowiącego kapitał społeczny(fragment tekstu)
Artykuł dotyczy systemu kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych. Przedstawiono genezę oraz istotę kontroli zarządczej w sektorze publicznym. Zaprezentowano standardy kontroli zarządczej opracowane przez Ministra Finansów. Ukazano także kontrolę zarządczą jako funkcję zarządzania. Na tym tle wskazano problemy tworzenia i doskonalenia systemów kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Organizacja i zasady funkcjonowania kontroli zarządczej w podmiocie leczniczym
76%
Cel - prezentacja organizacji i zasad funkcjonowania kontroli zarządczej w podmiocie leczniczym ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawnych, wykonawczych i sprawozdawczych. Metoda badania - wykorzystano metodę analizy dokumentacji w zakresie stosowanej polityki kontroli zarządczej oraz oświadczeń o stanie kontroli zarządczej dyrektora Białostockiego Centrum Onkologii w latach 2012-2014. Wynik - zestawiono bieżące problemy zarządcze dotyczące organizacji i funkcjonowania kontroli zarządczej oraz omówiono sposoby zarządzania ryzykiem, wyznaczania celów oraz samooceny jako najważniejsze elementy każdego systemu kontroli zarządczej. Oryginalność/wartość - wskazanie specyfiki kształtowania kontroli zarządczej w podmiocie leczniczym zależnej również od przyjętych rozwiązań usprawniających i naprawczych. (abstrakt oryginalny)
Znajomość wiedzy o zarządzaniu jest jednym z czterech warunków wpływających na wyniki pracy kierowniczej. Do pozostałych czynników wpływających na efekty pracy kierowniczej zaliczamy znajomość wiedzy technicznej, wiedzy ekonomicznej oraz umiejętności jej stosowania. Niniejszy artykuł jest próbą przybliżenia aspektów zarządczych, podporządkowania pozycji i wynikającej z niej roli i potrzeb menedżera nadzorujących stosowane procedury uproszczeń AEO. (abstrakt oryginalny)
Obok tradycyjnych już pytań, który model lepiej sprosta wymaganiom coraz trudniejszego rynku i z jakich źródeł przedsiębiorstwa powinny pozyskiwać kapitał, zaczęto stawiać pytania czy posiadanie kontrolnego pakietu głosów w przedsiębiorstwie: - wpływa na "dystrybucję" wartości przedsiębiorstwa; - przynosi dodatkowe korzyści kontrolującym; - czy jakie są determinanty tych korzyści. W opracowaniu podejmuję tę tematykę starając się przedstawić genezę problemu i rozważania teoretyczne. Celem opracowania jest również dostarczenie dowodów na istnienie korzyści z posiadania kontroli, zmierzenie wartość kontroli w Polsce i zbadanie jej determinantów. (fragment tekstu)
Cel: ukazanie roli kierownika jednostki sektora finansów publicznych w systemie skutecznego funkcjonowania kontroli zarządczej w jednostce i zapewnienia ładu w jej finansach publicznych, a nadto ukazanie zasadności piętnowania przez ustawodawcę zachowań polegających na niewykonywaniu lub niewłaściwym wykonywaniu obowiązków w zakresie kontroli zarządczej. Metodologia badania - analiza tekstów aktów prawnych z odniesieniem się do doktryny oraz orzecznictwa Głównej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Wynik - kontrola zarządcza z perspektywy zadań nałożonych na kierownika jednostki sektora finansów publicznych to przede wszystkim nakaz implementacji wysokich standardów zarządzania kierowaną jednostką, w tym związanych z systemem wyznaczania celów i zadań oraz monitorowania stopnia ich realizacji. Efektywność funkcjonowania kontroli zarządczej uzależniona jest od postawy kierownika danej jednostki, a nadto, wszystkich osób na stanowiskach kierowniczych, które biorą udział w zarządzaniu tą jednostką. Utrudnieniem w pociągnięciu kierownika do odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest ustalenie, co składa się na obowiązki kierownika w zakresie kontroli zarządczej. Obowiązujące w powyższym zakresie w polskim systemie finansowoprawnym uregulowania są niewystarczające. Oryginalność/wartość - podjęta problematyka dotyka ważkich i trudnych z merytorycznego punktu widzenia zagadnień praktycznych. Treści merytoryczne opracowania mają znaczenie dla nauki, jak i praktyki. Wynik może być wykorzystany przez innych badaczy w tej dziedzinie. (abstrakt oryginalny)
This paper concerns the rules of the functioning of management control standards used in the Treasury Control Office. Its purpose is to present research results conducted in the years 2013-2014 in Polish Treasury Control Offices. Obtained results are the effect of applying author's model of the assessment of management control implementation. The research was conducted for management personnel and the rest of offices employees separately. Significant discrepancies between these two groups of respondents were indicated. Based on the results, the areas of deviation from expected level of management control standards were established and the areas where implementation of control mechanisms relying on increasing the supervision of board of directors over managers were indicated, providing permanent and efficient elements of managers supervision over subordinate employees and making purposes and tasks put on the Treasury Control Office for given year more precise and familiarization of employees and carrying out trainings and series of other corrective measures. (original abstract)
Ustawa o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. zdefiniowała pojęcie kontroli zarządczej w jednostkach sektora publicznego (JSP) w Polsce. Istnieją jednak wątpliwości, czy nowe przepisy faktycznie zbliżyły systemy kontroli zarządczej (SKZ) w sektorze publicznym do standardów obowiązujących w przedsiębiorstwach. Artykuł bada, w jakim stopniu SKZ wspierają kadrę zarządzającą sektora publicznego w podejmowaniu decyzji oraz jak stymulują wewnętrzny przepływ informacji. Wyniki badania opracowano w oparciu o informacje zebrane w latach 2010-2011 i 2013-2014 łącznie ze 111 JSP. Uzyskane rezultaty uwidoczniły problem ograniczonej skuteczności przepływu informacji menedżerskich w JSP. Zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania nowych przepisów w wielu jednostkach raportowanie dokonań było ograniczone do rocznych podsumowań lub nie istniało w ogóle. Podobnie w prawie co piątym analizowanym przypadku nie istniał przepływ informacji pokontrolnych. Natomiast w drugiej edycji projektu zaobserwowano wiele pozytywnych zmian w zakresie komunikacji wewnętrznej oraz z interesariuszami zewnętrznymi organizacji.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Zastosowanie systemu kontroli zarządczej w jednostkach Policji
76%
Nowelizacja ustawy o finansach publicznych nałożyła na kierowników jednostek Policji obowiązek wdrożenie w jednostkach podległych mechanizmów systemów kontroli zarządczej. Adekwatne i skuteczne instrumenty kontroli zarządczej powinny umożliwić odejście od tradycyjnej kontroli końcowej ex post (kontroli finansowej), na rzecz kontroli bieżącej oraz wstępnej ex ante. Kontrola zarządcza w swojej istocie jest narzędziem obejmującym zagadnienie formułowania celów i zadań, a następnie sprawdzeniem ich realizacji zgodnie z sformułowanymi planami. Reforma finansów publicznych w Polsce, wprowadziła obowiązek planowania wieloletniego, wyznaczania celów i przygotowywania planów i zadań, w oparciu o metodologię budżetu zadaniowego. Monitorowanie, a także sporządzanie sprawozdań z wykonania planów oraz stopnia realizacji zadań jest warunkiem właściwego zarządzania jednostką. Zakresem kontroli zarządczej zostały objęte wszystkie aspekty działalności jednostki, a nie tylko obszar gospodarki finansowej. Kontrola zarządcza stanowi instrument zarządzania jednostką, który powinien dostarczać kierownikom jednostek Policji informacji, na potrzeby procesu podejmowania decyzji, a w konsekwencji powinna przyczynić się do efektywnego wykorzystania środków publicznych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Definiowanie zadań w gminach na przykładzie Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne
76%
Konieczność definiowania zadań przez jednostki sektora finansów publicznych wynikająca ze standardów kontroli zarządczej stanowi pewne wyzwanie. Z jednej strony zakres zadań poszczególnych gmin określają bezpośrednio przepisy prawa, z drugiej - jednostki mają indywidualne potrzeby i możliwości ich zaspokojenia, działając na podstawie własnych regulacji wewnętrznych i strategii rozwoju. Obowiązek realizacji wszystkich standardów kontroli zarządczej zmusza gminy do przedefiniowania realizowanych zadań z ujęcia ustawowego na zarządcze. Na przykładzie Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne autorzy wskazują jedną z dróg dojścia do zdefiniowania zadań realizowanych przez jednostkę samorządową. (abstrakt oryginalny)
Kontrola zarządcza jest istotnym elementem efektywnego funkcjonowania podmiotu leczniczego. Wiąże się z wyznaczeniem celów, ich realizacją według norm i przepisów oraz z uwzględnieniem istniejącego ryzyka zagrażającego ich realizacji. Artykuł prezentuje obszary objęte kontrolą zarządczą w wybranym podmiocie leczniczym, ich ocenę oraz propozycje zmian, których wprowadzenie mogłoby poprawić jakość funkcjonujących procesów w zakresie kontroli zarządczej. Na podstawie badań, do najważniejszych obszarów kontroli zarządczej w podmiocie leczniczym autor zalicza: zarządzanie ryzykiem, schematy przekazu informacji w jednostce, ochronę danych osobowych i zarządzanie środowiskiem wewnętrznym. Zapewnienie prawidłowej realizacji zadań w tych obszarach zwiększa szansę na powodzenie realizacji wyznaczonych przez podmiot celów. (abstrakt oryginalny)
System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji stanowi integralny element kontroli zarządczej. Należy wskazać, że system wpisany jest w realizację kontroli zarządczej. Tak jak i kontrola zarządcza opiera się również na identyfikacji i analizie ryzyka. (abstrakt oryginalny)
Several researchers have been concerned with management control, others have analyzed the specificities of SMEs, but research relating to management control in SMEs is still scarce. Management control is one of the foundations of company management and performance, it provides the visibility necessary to coordinate, plan and judge the actions of company stakeholders. Stemming from industrial accounting, it now appears as a means of controlling the complexity of organizations and mobilizing skills. Thus, the purpose of management control systems, in particular, is to present managers with methods and tools enabling them to provide them with useful information for decision-making. The objective of this work is twofolded: - identify the specific features of SMEs which may have an influence on their management system and therefore on their management control practices; - draw up an overview of the different management control tools and practices adapted to SMEs to finally confirm that management control in SMEs exists. (original abstract)
Cel - Określenie roli i zadań komitetu audytu w ocenie funkcjonowania kontroli zarządczej na przykładzie wybranych ministerstw, ze szczególnym uwzględnieniem uregulowań organizacyjnych, prawnych i wykonawczych. Metoda badania - Wykorzystano metodę analizy dokumentacji w zakresie oświadczeń o stanie kontroli zarządczej ministrów oraz sprawozdań z realizacji zadań komitetów audytu w latach 2012-2016. Wynik - Analizowano aktualne rozwiązania, dotyczące podejmowanych działań w komitetach audytu w celu zapewnienia funkcjonowania efektywnej kontroli zarządczej oraz audytu wewnętrznego. Przedstawiono również zakres świadczenia doradztwa na rzecz ministra kierującego działem oraz sposoby oceny oświadczenia o stanie kontroli zarządczej. Oryginalność/wartość - Ocena rozwiązań i działań komitetu audytu w zakresie zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej w wybranych ministerstwach.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Postrzeganie controllingu w środowisku naukowym rachunkowości w Polsce
76%
Celem artykułu jest ukazanie percepcji controllingu przez przedstawicieli środowiska naukowego rachunkowości w Polsce od początku lat 90. XX wieku, biorąc za punkt odniesienia ustalenia wynikające z dyskusji dotyczącej koncepcji Controlling w krajach niemieckojęzycznych. Artykuł zawiera odpowiedzi na następujące pytania: jak polscy autorzy, będący pracownikami naukowymi rachunkowości, oraz aktualni kierownicy instytutów i katedr zajmujących się edukacją i badaniami naukowymi w dziedzinie rachunkowości interpretują koncepcję controllingu oraz jak postrzegają relację między controllingiem a rachunkowością zarządczą? Z przeglądu literatury przedmiotowej i przeprowadzonego badania ankietowego wynika, że pracownicy naukowi rachunkowości w Polsce różnią się znacznie w traktowaniu istoty i zakresu controllingu oraz jego relacji z rachunkowością zarządczą(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono charakterystykę instrumentów tworzących budżet kapitałowy w rachunku odpowiedzialności dla przedsiębiorstw produkujących konstrukcje budowlane. Opracowanie jest kontynuacją poprzednich publikacji, w których pokazano wdrożenie rachunku odpowiedzialności w ośrodkach odpowiedzialności za koszty, przychody i zyski oraz inwestycje. W tym artykule skoncentrowano się głównie na zaprezentowaniu metod umożliwiających zbudowanie budżetu kapitałowego dla przedsiębiorstw produkujących konstrukcje budowlane. Aby uniknąć niepowodzenia związanego z budową koncepcji budżetu kapitałowego, należy ze szczególną starannością określić procedury z tym związane. Podmioty badawcze zostały z zamiarem wybrane, ponieważ są wyjątkowe dla całej gospodarki, są to również przedsiębiorstwa, które realizują największe kontrakty budowlane w Polsce(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono charakterystykę instrumentów tworzących budżet kapitałowy w rachunku odpowiedzialności dla przedsiębiorstw produkujących konstrukcje budowlane. Opracowanie jest kontynuacją poprzednich publikacji, w których pokazano wdrożenie rachunku odpowiedzialności w ośrodkach odpowiedzialności za koszty, przychody i zyski oraz inwestycje. W tym artykule skoncentrowano się głównie na zaprezentowaniu metod umożliwiających zbudowanie budżetu kapitałowego dla przedsiębiorstw produkujących konstrukcje budowlane. Aby uniknąć niepowodzenia związanego z budową koncepcji budżetu kapitałowego, należy ze szczególną starannością określić procedury z tym związane. Podmioty badawcze zostały z zamiarem wybrane, ponieważ są wyjątkowe dla całej gospodarki, są to również przedsiębiorstwa, które realizują największe kontrakty budowlane w Polsce(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.