Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 90

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management efficiency
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Fundusze inwestycyjne są obecne na polskim rynku finansowym od 1992, kiedy to w dniu 28 lutego rozpoczęło działalność pierwsze towarzystwo TFP Pioneer. Do 1997 r. funkcjonowały one jako fundusze powiernicze. Dopiero wprowadzenie w życie Ustawy o funduszach inwestycyjnych z dnia 28 sierpnia 1997, która została znowelizowana w kwietniu 2004 r. wprowadziło do polskiego prawodawstwa pojęcie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oraz Funduszu Inwestycyjnego. Celem towarzystwa jest jak najskuteczniejsze zarządzanie posiadanymi przez nie funduszami, zarówno w zakresie korzyści dla swoich klientów (satysfakcjonujące stopy zwrotu), jak i w odniesieniu do samego towarzystwa (celem jego działalności jest osiąganie zysku). ' Celem niniejszego opracowania jest analiza sprawności zarządzania swoimi funduszami przez TFI Pioneer w latach 2005-2008. Ocenie poddano pięć największych funduszy z tej rodziny: Pioneer Pieniężny, Pioneer Obligacji, Pioneer Stabilnego Wzrostu, Pioneer Zrównoważony oraz Pioneer Akcji. Różnią się one między sobą składem portfela inwestycyjnego, poziomem ryzyka oraz celami polityki lokacyjnej. (fragment tekstu)
Tradycyjnym spojrzeniem na sprawność organizacji w zarządzaniu przedsięwzięciami jest spojrzenie z perspektywy modeli dojrzałości. Do grona modeli dotyczących sprawności organizacji w zarządzaniu przedsięwzięciami dołączył model Organisational Competence Baseline (OCB) opracowany przez IPMA. Model ten wprowadza odmienne od dotychczasowych ujęcie - perspektywę kompetencji organizacyjnych w zarządzaniu projektami. Celem niniejszej publikacji jest ocena innowacyjności i wartości tego podejścia, w szczególności z perspektywy istniejących modeli i standardów dotyczących dojrzałości projektowej. Artykuł analizuje zawartość, strukturę oraz najistotniejsze charakterystyki modelu. Przedstawia również porównanie zakresu kompetencji organizacyjnych definiowanych przez OCB z cieszącym się uznaniem modelem dojrzałości projektowej OPM3. W rezultacie przeprowadzonych analiz można wyprowadzić konkluzję, że nowe opracowanie IPMA zapewnia szczególnie szerokie ujęcie czynników organizacyjnych warunkujących sprawne zarządzanie projektami, zaś wyróżniającą cechą OCB jest kompleksowość spojrzenia. (abstrakt oryginalny)
Treścią wypowiedzi będą: 1) ogólne warunki sprawnego zarządzania organizacją wynikające z dorobku nauki o zarządzaniu; 2) wartości organizacji publicznej i wynikające z nich warunki sprawnego zarządzania. Jest to pewien wycinek szerokiego problemu dotyczącego sprawnego zarządzania organizacją publiczną. (fragment tekstu)
Tempo zmian w otoczeniu wymusza na organizacji przedsiębiorstw wyższą sprawność działania bądź naraża je na porażkę w grze rynkowej XXI wieku. Sprawność organizacji, określona poprzez skuteczność, ekonomiczność oraz korzystność, musi osiągnąć najwyższy poziom, jeżeli przedsiębiorstwo zamierza z niej uczynić źródło własnego sukcesu. Polskie przedsiębiorstwa, chcąc zbudować sprawną organizację, zdolną do rozwiązywania problemów wewnętrznych i zewnętrznych, muszą zacząć od tworzenia silnych podstaw, takich jak: jasny system uprawnień decyzyjnych, prawidłowy przepływ informacji, zharmonizowany system czynników motywacyjnych, odpowiednio zaprojektowana struktura, a następnie rozwijać kolejne czynniki przewagi. (abstrakt oryginalny)
5
75%
Celem artykułu jest przede wszystkim ustalenie czy zastosowanie technik zarządzania wiedzą odgrywa kluczową rolę w podnoszeniu sprawności innowacyjnej organizacji. Aby ten cel zrealizować, autorki - poprzez przeprowadzenie systematycznego przeglądu literatury na podstawie zaleceń dotyczących tejże metody przedstawionych przez W. Czakona [2011] - zbadają jakie problemy badawcze związane z zarządzaniem wiedzą są najczęściej poruszane przez przedstawicieli nauki na świecie. Analiza ta ma na celu ustalenie odpowiedzi na pytanie dotyczące roli inwestycji w rozwój wiedzy oraz rozwój kapitału ludzkiego w podnoszeniu sprawności innowacyjnej organizacji. Artykuł ma również na celu uzyskanie odpowiedzi na pozostałe pytania dotyczące poszukiwania wiedzy, jej eksploatacji (szczególnie w kontekście sieci społecznych) oraz zastosowania dwóch alternatywnych podejść do zarządzania: opartego na HRM oraz na technologiach informacyjnych. Na podstawie przeprowadzonej analizy zostaną przedstawione kwestie wymagające dalszych badań, co będzie podstawą do przygotowania dalszych projektów badawczych. (fragment tekstu)
Nie ma zgodności co do rozumienia pojęć określających wzgląd badawczy nauk o zarządzaniu. Podejście celowościowe i systemowe nie wystarczają do ukazania złożoności sprawności zarządzania. Niezbędne jest więc wielokryterialne ujęcie sprawności. W artykule przedstawiono autorską koncepcję sprawności opartą na idei agathos. Koncepcja ta integruje i uzupełnia dotychczasowe podejścia. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono znaczenie efektywności i sprawności systemu zarządzania w procesie odnowy organizacyjnej. System zarządzania ujęty został jako swoista dźwignia na drodze do modelowania organizacji w procesie jej odnowy organizacyjnej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jakie elementy bieżącego zarządzania przedsiębiorstwem wpływają zdaniem kierowników na zwiększenie efektywności, motywacji i chęci do pracy oraz jakie elementy systemu zarządzania efektywność tą obniżają. W każdym przypadku wyodrębnione elementy zostały poddane ocenie ze strony kierowników pod kątem siły ich pozytywnego lub negatywnego oddziaływania. Takie ujęcie pozwoliło na wskazanie tych działań, które słusznie są implementowane w bieżących systemach zarządzania i działań oraz których należy w tych systemach unikać, gdyż skutkują obniżeniem skuteczności pracy podwładnych. Szczególnej analizie poddano elementy zarządzania przedsiębiorstwem, które zdaniem kierowników, powinny zostać wprowadzone w życie, aby zwiększyć efektywność pracy wykonywanej przez pracowników szczebla wykonawczego oraz zbadano, w jakim stopniu bieżąca praca przyjmuje charakter mechanicznego wypełniania procedur i przepisów a w jakim stopniu pozostawione jest miejsce na kreatywność i luz decyzyjny. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Measurement of Healthcare System Efficiency in OECD Countries
75%
Increased spending on healthcare systems in many countries tends to attract attention to their efficiency. The aim of this paper is to evaluate the efficiency of healthcare systems in the OECD countries and indicate causes of inefficiency by applying Data Envelopment Analysis (DEA) and using additive and super-efficiency models. The homogeneity of the sample is assessed and outliers are excluded. A ranking is established on the basis of efficiency scores. By means of DEA, fully efficient units are identified, forming a reference set (of best practice) for inefficient countries to follow.(original abstract)
W niniejszym artykule skoncentrowano się na kwestii produktywności i dochodowości rolnictwa towarowego. Szczególną uwagę poświęcono gospodarstwom świadczącym usługi na rzecz środowiska przyrodniczego, a mianowicie: ekologicznym, rolnośrodowiskowym, norfolskim oraz zrównoważonym. Jako grupę porównawczą przyjęto gospodarstwa zbożowe - o wysokim stopniu specjalizacji produkcji roślinnej. Badania przeprowadzono w oparciu o wyniki rachunkowości rolnej zebrane w ramach FADN dla 2012 r. Celem artykułu jest przedstawienie sprawności ekonomicznej gospodarstw rolnych oddziałujących w różnym zakresie na środowisko przyrodnicze.(abstrakt oryginalny)
Wykorzystywanie koncepcji, narzędzi i innych instrumentów racjonalizacji zarządzania logistycznego nie zawsze przynosi pożądany skutek. samego, poddawanego logistyce wyrobu, a w zasadzie specyficznych jego cech, które mogą wpływać na jego logistyczną sprawność. Jednym z obszarów rozpatrywanych w ramach koncepcji logistycznej sprawności produktu, jest transport i magazynowanie, z którymi to wiąże się także pojęcie podatności. Artykuł prezentuje, zatem koncepcję logistycznej sprawności produktu wraz z umiejscowieniem w niej pojęcia podatności ładunku. Wskazuje też obszary badań w omawianym zakresie oraz wyniki badań pilotażowych. (abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest próba zdefiniowania procesu kierowania jako czynnika "uczącego" wyboru takiego sposobu działania, który zezwalałby na możliwie maksymalną realizację planowanego zadania. Przez uczenie się rozumiany jest tu proces nabierania wprawy przy kolejnym powtórzeniu działania.
Celem artykułu jest próba uporządkowania oraz zaadaptowania dorobku powstałego na gruncie prakseologii w studiach nad samorządem terytorialnym. Szczególną uwagę poświęcono pojęciu sprawności oraz jej podstawowym składowym, czyli skuteczności, ekonomiczności oraz korzystności. Wartości te nabierają specyficznego wymiaru w odniesieniu do organizmu tak złożonego jak samorząd terytorialny. Dokonano rozróżnienia na sprawność samorządu w ujęciu statycznym i dynamicznym oraz sformułowano zalecenia, którymi należy się kierować przy dokonywaniu ocen sprawności funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia model partycypacji decyzyjnej Vrooma-Yettona i jego weryfikację na podstawie badań, które przeprowadzono wśród 272 osób z kadr kierowniczych policji (szczebla naczelnego, średniego i podstawowego). Analizując 30 hipotetycznych problemów decyzyjnych ankietowani w ponad 50% wybierali autokratyczne rozwiązania, chociaż tylko 36% takich decyzji oceniono jako sprawne. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie kluczowych czynników sprawczych, decydujących o sprawności w zakresie zarządzania projektami ze szczególnym uwzględnieniem metodyki, organizacji zarządzania projektami, czynnika personalnego oraz znaczenia systemów i narzędzi informatycznych. Całość artykułu opiera się na źródłach wtórnych, tj. literaturze zwartej i czasopiśmienniczej, polskiej i anglojęzycznej. (fragment tekstu)
16
Content available remote Managerial Succession and Corporate Effectiveness : Review of Research Trends
75%
The main goal of this article is to analyze stocks price reaction and company`s performance to changes in management authorities. Analysis of major international and Polish trends have been discussed. Depending on the location we may observe diversities in management policy and the different political commitment of managers. As things are, the rotation of managerial positions is not directly related to the economic situation of the company. In addition, supervisory board`s role is significantly different. It could control or only advise the managers. The biggest influence on stocks prices or effectiveness of the company has the management board dismiss reason. We cannot observe reactions in share prices if the management board tenure is ending or its voluntarily dismiss. However, in the event of the forced dismiss the share price reaction depends on the company situation. The shares rise or fall, if it was a surprise. It is important to stress that we can find a number of gaps in conducted research. The research related to demographic, cultural or religious characteristics versus company`s management efficiency are insufficient. (original abstract)
Przedmiotem artykuły były usługi publiczne, należące do sfery działalności organizacji publicznych, których podstawę teoretyczną stanowi nowe zarządzanie publiczne (new public management). Autor przedstawił pogląd dotyczący roli, jaką mogą odegrać standardy usług publicznych w sprawnym zarządzaniu, z uwzględnieniem strategiczno-operacyjnego spojrzenia na sprawność zarządzania oraz perspektywę wykorzystania standardów usług publicznych.
18
Content available remote Zarządzanie efektywnością w szpitalu - wielopłaszczyznowość systemu oceny
75%
Artykuł ma na celu przedstawienie sposobów pomiaru efektywności, czyli skutecznego i sprawnego zarządzania placówką medyczną. Przez pryzmat przyjętych definicji efektywności oraz sposobów jej pomiaru na przykładzie szpitala zaprezentowano trzy podejścia do pomiaru efektywności. Prezentując elementy podejmowanych działań zarządczych, ocenę efektywności o charakterze kompleksowym przedstawiono na poziomie strategicznym na podstawie możliwego pomiaru efektywności wyznaczonych celów strategicznych, operacjonalizacji strategii oraz mierników celów. Pomiaru efektywności dokonano, wykorzystując system budżetowania oraz skuteczność jego wdrażania, a przedstawiając relacje osiągniętych rezultatów na różnych poziomach funkcjonowania szpitala, zmierzono efektywność ekonomiczną.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę oraz cechy rachunku odpowiedzialności, wskazując na możliwości wykorzystania go jako instrumentu pozwalającego na kształtowanie wyniku finansowego jednostki gospodarczej.
W pracy podjęto próbę rozpoznania znaczenia kapitału ludzkiego w procesie kształtowania sprawności organizacji, jak również wskazania na priorytety w zarządzaniu kapitałem ludzkim w celu osiągnięcia wysokiej sprawności. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.