Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management of corporate restructuring
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Wybrane stymulatory i bariery procesu restrukturyzacji przedsiębiorstw
100%
Badacze analizowanego obszaru tematycznego wskazują na różne czynniki, które przesądzają o powodzeniu/porażce procesu restrukturyzacji przedsiębiorstw. Jedni akcentują, że to głównie zmiany w otoczeniu przedsiębiorstwa stanowią podstawowy stymulator do podejmowania takich działań, inni wskazują na nieskuteczny i nieefektywny model funkcjonowania organizacji, jako główną barierę skutecznej realizacji zmian strategicznych. W opracowaniu zestawiono wybrane stymulatory i bariery procesu restrukturyzacji (w oparciu o literaturę przedmiotu i doświadczenia wybranych krajów europejskich) oraz dokonano ocena ich wpływu na realizację procesu restrukturyzacji. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote The restructuring process of enterprises
63%
W dzisiejszym świecie, gwałtownie rosnącej roli o wiedzy w gospodarce, istnieje potrzeba nowych efektywnych metod i skutecznych narzędzi dla nowocześnie zarządzanej organizacji. Są nimi: informacja i wiedza. W rzeczywistości, jednym z najważniejszych kryteriów oceny skuteczności zdolności firm do bycia elastycznymi i szybkiego reagowania na zmiany, jest ich zdolność do uzyskania i przetwarzania różnych informacji, pochodzących zarówno ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych. Metodyka wykorzystana w artykule skupia się na strategii firm. Rozważania rozpoczęto od zdefiniowania strategii i jej części składowych, rodzajów i postaci. Prowadzi to do opisania procesu restrukturyzacji, odpowiadając, dlaczego zmiany są konieczne, jak są one wykonane/wprowadzane, i jak należy przygotować i wdrożyć plan reorganizacji. W artykule zaprezentowany jest także teoretyczny punktu widzenia polskich badaczy. (abstrakt oryginalny)
Gospodarka XXI wieku to gospodarka charakteryzująca się wzrastającym znaczeniem pozamaterialnych zasobów gospodarczych przedsiębiorstw. To bowiem dzięki umiejętności pozyskania, wykreowania i wykorzystania tych zasobów współczesne przedsiębiorstwa mają szanse stać się podmiotami innowacyjnymi, a poprzez to i konkurencyjnymi. Stąd ważnym wyzwaniem dla procesów restrukturyzacji staje się w tych warunkach stworzenie podstaw dla kreowania innowacyjności i umiejętności jej wykorzystania w celu budowania konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku. Teza ta stała się przesłanką organizacji XXIV Międzynarodowej Konferencji Naukowej nt. "Zarządzanie restrukturyzacją. Innowacyjność i konkurencyjność w obliczu zmian", która odbyła się już tradycyjnie w Krynicy-Zdroju w dniach 16-18 października 2019 roku. Konferencja ta została zorganizowana przez Katedrę Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie we współpracy z Fundacją Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Tegoroczna konferencja przyjęła za swój podstawowy cel stworzenie forum dla szerokiej i wieloaspektowej dyskusji, wskazującej, w jaki sposób kreować innowacyjność przedsiębiorstw, aby mogła się ona stać czynnikiem stymulującym wzrost ich konkurencyjności, a tym samym stwarzała korzystne warunki dla realizacji oczekiwań ich interesariuszy. (fragment tekstu)
4
Content available remote Restrukturyzacja jako narzędzie zarządzania antykryzysowego przedsiębiorstw
63%
W artykule zidentyfikowano i przeanalizowano istotę i cele restrukturyzacji przedsiębiorstw, zwracając uwagę na jej rolę w zapobieganiu zjawisk kryzysowych. Zaprezentowano zalety, a także trudności i zagrożenia przy wprowadzaniu restrukturyzacji w przedsiębiorstwach. Przedstawiono klasyfikację rodzajów restrukturyzacji według różnych kryteriów: stan przedsiębiorstwa w momencie wystąpienia konieczności wprowadzenia zmian; obiekt, na który są skierowane środki restrukturyzacyjne; cele i czas trwania procesu restrukturyzacji. Szczególną uwagę poświęcono rodzajom restrukturyzacji prowadzonej w warunkach kryzysowych. (abstrakt oryginalny)
Atrybutem procesów rozwoju winno być także stworzenie przedsiębiorstwu możliwości w zakresie wzrostu efektywności stanowiącej rezultat racjonalnego gospodarowania. Tego rodzaju stwierdzenie stało się przesłanką organizacji XXIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Zarządzanie restrukturyzacją. Rozwój i efektywność w obliczu zmian", która odbyła się w Krynicy-Zdroju w dniach 17-20 października 2018 roku. Jak co roku konferencja ta została zorganizowana przez Katedrę Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie we współpracy z Fundacją Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ambicją tegorocznej konferencji było stworzenie forum dla szerokiej i wieloaspektowej dyskusji, wskazującej, w jaki sposób kształtować procesy rozwoju przedsiębiorstw, aby mogły się one stać czynnikiem stymulującym wzrost ich efektywności, a tym samym tworzyły korzystne warunki dla realizacji oczekiwań ich interesariuszy. Realizacji założeń konferencji służyła sprawdzona formuła, która oparta jest na integracji osiągnięć środowiska akademickiego z doświadczeniami praktyki gospodarczej oraz na konfrontacji doświadczeń polskich z doświadczeniami przedstawicieli innych krajów. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych założeń metodyki zmian na przykładzie restrukturyzacji własnościowej. Po krótkim omówieniu tej formy zmian na tle doniesień literaturowych, poddano je pewnej weryfikacji poprzez przytoczenie czterech przykładów dokonywania zmian własnościowych w polskich przedsiębiorstwach. Zakładając, że nie mogą stanowić one podstaw do wyciągania wniosków uogólniających w szerszym zakresie, w podsumowaniu przedstawione zostały uwagi, które można traktować jako pewien przyczynek do ogólnej oceny metodyki zarządzania zmianami w organizacjach. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.