Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management of economic risk
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Możliwości zarządzania ryzykiem społecznym
100%
W artykule skoncentrowano się na zagadnieniu zarządzania ryzykiem społecznym. Przywołano dotychczasowe rezultaty badawcze, by w końcowej części zaprezentować autorską ankietę wspierającą zarządzanie ryzykiem oraz wskazać sposoby interpretowania jej wyników. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Characteristics and Categories of Risk in the Small Enterprises Summary
100%
W artykule przedstawiono typologię ryzyka działalności małego przedsiębiorstwa. Przedstawiono w syntetyczny sposób cechy charakterystyczne małego przedsiębiorstwa oraz podjęto próbę określenia istoty i pozycji poszczególnych rodzajów ryzyka w funkcjonowaniu małych podmiotów rynkowych. Przeprowadzenie w praktyce gospodarczej kategoryzacji ryzyka ułatwia identyfikację i zarządzanie nim(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe wymagania związane z analizą ryzyka, za-warte w Krajowych i Międzynarodowych Standardach Rewizji Finansowej. Wskazano ich relacje ze stosowanymi w przedsiębiorstwach standardami i metodami zarządzania ryzykiem gospodarczym. Zaproponowano, które dobre praktyki oraz regulacje zagraniczne i krajowe związane z analizą ryzyka gospodarczego mógłby w swej pracy zastosować biegły rewident. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Rola informacji i wiedzy w zarządzaniu ryzykiem ekonomicznym w przedsiębiorstwie
84%
Celem niniejszego opracowania jest zbadanie znaczenia zasobu informacji i wiedzy jako czynników zmniejszania ryzyka w podejmowaniu decyzji przez menedżerów. W procesie badawczym oparto się głównie na przeglądzie krytycznej literatury, na podstawie analizy pozycji literaturowych dotyczących zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie, i na metodach opisowych. W artykule przedstawiono istotę pojęcia ryzyka w działalności przedsiębiorstwa, wskazano główne kategorie ryzyka, przeanalizowano zależności między informacjami i wiedzą a ryzykiem, a także opisano zasadnicze metody zarządzania ryzykiem.(abstrakt oryginalny)
Zanalizowano zjawiska kryzysowe występujące obecnie w polskiej gospodarce. Autorzy postulują powołanie nowych lub też adaptację istniejących organów ustawodawstwa na szczeblu rządowym, których zadaniem byłaby obserwacja zjawiska ryzyka makroekonomicznego w Polsce i na świecie oraz bieżące opracowywanie scenariuszy antyryzyka. Zadaniem tych scenariuszy byłoby optymalizowanie przedstawionych w artykule wskaźników Uogólnionego Poziomu Jakości Życia.
Przeobrażenia w procesach zarządzania polegają przede wszystkim na odrzuceniu założenia o linearności zmian, możliwości trafnego antycypowania przyszłości przedsiębiorstwa i jego otoczenia, a w konsekwencji sekwencyjności działań tworzenia i wdrażania skutecznych strategii. Sprawia to, że tworzenie i wdrażanie strategii musi być procesem nierozłącznym - jednoczesnym w czasie, a wyłaniające się z tego procesu decyzje strategiczne nie są decyzjami optymalnymi, lecz decyzjami o racjonalności satysfakcjonującej. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcono wybranym przykładom dotyczącym efektywnych sposobów przenoszenia ryzyka w krajach rozwiniętych. Przedstawiono formy ryzyka i sposoby ich przenoszenia, zagadnienie ryzyka i ubezpieczeń od ryzyka odpowiedzialności cywilnoprawnej za wady produktu, subwencje publiczne redukujące ryzyko podmiotów prywatnych oraz ryzyko kształtowania się przyszłych kosztów kapitału przedsiębiorstw.
8
Content available remote Determinants of Direct Foreign Investment: Evidence from Jordan
84%
In order to show the effect of direct foreign investment flows on the economy of Jordan, this study comes to examine the economic and financial risks on FDI on the macro level over the period (1997- 2007). This study applies a version of the model developed by Chan and Gemayel (2004) by using Multiple Linear Regression Model. The analysis revealed that there exists significant and positive relationship between foreign direct investment flows into the economy of Jordan and economic and financial variables. The study claims for further FDI promotion through incentives to attract new investments. These factors are: providing targeted fiscal incentives, such as tax concessions, cash grants, and specific subsidies; improving domestic infrastructure; promoting local skills development to meet investor needs and expectations; establishing broad-reaching FDI promotion agencies and improving the regulatory environment and decreasing red tape.(original abstract)
Artykuł koncentruje się na metodzie wyznaczania wartości ryzykowanej, tj. metodzie analitycznej (wariancji - kowariancji. Omówiono istotę wartości ryzykowanej oraz impiryczny przykład wykorzystujący tę metodę.
Po przeprowadzeniu badań, których celem było utworzenie funkcji dyskryminacyjnej pełniącej rolę systemu wczesnego ostrzegania dla wybranych małych i średnich przedsiębiorstw stwierdzono, że narzędzie to nie jest najlepszym rozwiązaniem dla menedżerów tych przedsiębiorstw. Analiza dyskryminacyjna wykazuje małą przydatność w tym względzie ze względu na to, że do znalezienia funkcji dyskryminacyjnej-wskaźnika syntetycznego konieczne jest posiadanie dużej ilość danych historycznych od przedsiębiorstw z wybranego sektora, które nadal funkcjonują oraz przedsiębiorstw bankrutów. Zdobycie tych danych jest zadaniem trudnym. Kolejne utrudnienie, przemawiające na niekorzyść analizy dyskryminacyjnej, wynika z tego, że jej stosowanie wiąże się ze skomplikowanym aparatem matematycznym, który pomimo ułatwień oferowanych przez technikę komputerową wymaga dużego doświadczenia w tego typu analizach. Problem może się pojawić szczególnie podczas próby ponownego ustalenia wag dla poszczególnych elementów funkcji dyskryminacyjnej przez użytkowników, czyli menedżerów małych i średnich przedsiębiorstw, którzy nie mają doświadczenia w tym zakresie. (fragment tekstu)
Publikacja ta jest częścią rozprawy doktorskiej zatytułowanej "Organizacyjne uwarunkowania zarządzania ryzykiem spekulatywnym w systemach logistycznych", napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Janusza Teczke i obronionej na Wydziale Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Krakowie w 2002 r.
Niniejsze opracowanie poświęcono tematyce ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Zdefiniowano pojęcia niepewności i ryzyka, omówiono cztery podstawowe grupy ryzyka: ryzyko operacyjne, finansowe, strategiczne i losowe. W odniesieniu do każdej z wymienionych grup wygenerowano czynniki, które obecnie w największym stopniu wpływają na funkcjonowanie firm z grupy małych i średnich przedsiębiorstw. Praca zawiera także odniesienia do istoty oraz etapów zarządzania ryzykiem. (abstrakt oryginalny)
Stale rosnąca liczba użytkowników i zwiększjące się możliwości korzystania z komputerów i Internetu niosą ze sobą ryzyko i zagrożenia w postaci przestępczości komputerowej. Autor rozpoczął od omówienia ryzyka i jego możliwych odmian, a dalej przedstawił te usługi internetowe, które są wykorzystywane przez przedsiebiorcę podczas wykonywania jego zadań statutowych, a które mogą stanowić zródło określonego ryzyka kiedy ma miejsce atak przestępcy komputerowego. W kolejnej części artykułu przeanalizowano i zestawiono w postaci tabeli zagrożenie komputerowe (klasyczne, naturalne, aktywne, pasywne, przypadkowe) oraz ich konsekwencje. Autor opisał kolejno błędy chrakterystyczne dla przedsiębiorstw korzystających z Internetu, które przeanalizowł pod kątem czynnika ludzkiego, organizacji przedsiębiorstwa oraz stosowanych rozwiązań technicznych. Po ustaleniu obszrów ryzyka komputerowego autor przeszedł do sposobów zarządzania nim oraz środków zapobiegającym podobnym sytuacjom. Specjalną uwagę autor poświęcił prawu informatycznemu i odpowiedzialności karnej w kontekście elektronicznego przetwarzania danych.
Wykorzystanie instrumentów pochodnych przez podmioty gospodarcze wymaga określenia i stosowania różnorodnych działań, które można podzielić na: działania, których celem jest rozpoznanie rynku finansowego, działania związane z organizacją obrotu instrumentami pochodnymi, działania związane z dostosowaniem systemu rachunkowości na potrzeby inżynierii finansowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.