Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management of investment portfolio
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł prezentuje zastosowanie metody DEA do mierzenia efektywności zarządzania portfelem inwestycyjnym funduszy akcyjnych frakcjonujących na polskim rynku kapitałowym. W pierwszej części artykułu zawarto teoretyczne podstawy metody DEA, następnie przedstawiono postać zagadnienia programowania liniowego, które zostało wykorzystane do pomiaru efektywności funduszy. W trzeciej części artykułu zamieszczono wyniki przeprowadzonych badań. (fragment tekstu)
Na giełdach papierów wartościowych notowane są cztery fundusze ETF posiadające ekspozycję na polski rynek akcji: Market Vectors Poland ETF, Lyxor ETF WIG20, iShares MSCI Poland Capped ETF oraz iShares MSCI Poland UCITS ETF. Różnią się one wieloma cechami, które rzutują na efektywność zarządzania portfelem inwestycyjnym, w tym m.in.: rodzajem indeksu, metodą replikacji indeksu, sposobem wykorzystania dochodów z tytułu posiadanych akcji, wskaźnikiem kosztów całkowitych oraz stosowaniem transakcji pożyczek papierów wartościowych. Na podstawie przeprowadzonych badań okazało się, że efektywność zarządzania portfelami inwestycyjnymi ww. funduszy ETF kształtowała się na zbliżonym poziomie. Najlepsze wyniki uzyskał iShares MSCI Poland UCITS ETF, który cechował się najniższymi wartościami wskaźników błędu odwzorowania i semi-błędu odwzorowania oraz najwyższymi wartościami współczynnika korelacji i współczynnika determinacji.(abstrakt oryginalny)
|
|
z. 62
41-54
Przedmiotem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości skutecznego inwestowania Środków finansowych na rynku kapitałowym z wyłącznym wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji. W części początkowej pracy przedstawiony jest model CAPM oraz sformułowane są podstawy teoretyczne hipotezy efektywności rynku kapitałowego. Następnie opisane są wybrane anomalie giełdowe. W części końcowej zaprezentowane są rezultaty badań polegających na budowaniu portfeli w oparciu o dany wskaźnik fundamentalny oraz sformułowane są wnioski odnośnie możliwości osiągania stopy zwrotu wyższej niż indeks giełdowy.(fragment tekstu)
|
|
nr 4
401-411
Badanie stylów aktywnego zarządzania portfelami inwestycyjnymi przez otwarte fundusze emerytalne w Polsce wykazało, iż są one ukrytymi naśladowcami. Świadczą o tym bardzo niskie wartości wskaźnika active share (20,5-30,8%) oraz błędu odwzorowania (0,48-0,56%). Konsekwencją takiego sposobu zarządzania portfelem mogą być niższe od benchmarku stopy zwrotu (w ujęciu netto) oraz relatywnie wysokie koszty zarządzania, nieadekwatne do realizowanej strategii inwestycyjnej. (abstrakt oryginalny)
5
75%
|
|
nr 239
141-152
Od kilku lat rośnie liczba funduszy inwestycyjnych stosujących aktywne strategie zarządzania portfelem, w szczególności strategie polegające na dostosowaniu poziomu ryzyka systematycznego do prognozowanej koniunktury giełdowej. W związku z tym pojawia się pytanie o umiejętności zarządzających tymi funduszami w stosowaniu tego typu strategii. Umiejętność stosowania strategii przez zarządzających przekłada się na efektywność funduszy, dlatego celem artykułu jest ocena umiejętności stosowania aktywnych strategii inwestycyjnych na podstawie efektywności funduszy inwestycyjnych. Ocena efektywności jest dokonywana w oparciu o model Treynora-Mazuya oraz Henrikssona-Mertona.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie możliwości zastosowania analityki predykcyjnej w obszarze zarządzania portfelami projektów inwestycyjnych. W pracy zastosowano wnioskowanie dedukcyjne, a jako metodę badawczą wykorzystano krytyczną analizę literatury oraz analizę wybranych przypadków decyzyjnych. Autor przedstawia proces zarządzania portfelami projektów inwestycyjnych z podkreśleniem problemów decyzyjnych oraz wpływu złego zarządzania portfelami na przedsiębiorstwa. Analiza predykcyjna scharakteryzowana została jako narzędzie wspomagające decydentów wraz z wymaganiami co do jej zastosowania w dowolnej organizacji. W efekcie stworzono modelowe podejście zastosowania tej analizy, w którym projekt traktowany jest jako sparametryzowany obiekt, który podąża za wzorcami stworzonymi przez wczesniej realizowane projekty. Określonym problemom decyzyjnym przypisano sugerowane alorytmy predykcyjne. Dodatkowo omówiono najważniejsze ograniczenia proponowanych rozwiązań.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Strategia CPPI dla portfela replikującego indeks WIG20
75%
Stosujący strategię CPPI koryguje skład portfela w odpowiedzi na zmiany zachodzące na rynku, w związku z tym zostaje przyjęta hipoteza badawcza, że stosowanie strategii CPPI nie pozwala na skuteczne wdrożenie aktywnego zarządzania portfelem. Ponadto przyjęto hipotezę badawczą mówiącą o tym, że portfel objęty strategią CPPI jest efektywniejszy w sensie wskaźnika Sharpe'a niż portfel o takim samym poziomie ryzyka systematycznego objęty strategią kup i trzymaj. Kolejną hipotezą badawczą jest hipoteza, że portfel objęty strategią CPPI jest efektywniejszy w sensie wskaźnika omega niż portfel o takim samym poziomie ryzyka systematycznego. (fragment tekstu)
|
|
nr 17
709-720
Artykuł zawiera próbę zdefiniowania wpływu polityki w zakresie kształtowania portfela reasekuracyjnego na rozwój reasekuracji w Polsce. Analizie poddano zbiór składki przypisanej brutto z działalności pośredniej polskich zakładów ubezpieczeń działających w dziale II oraz wskaźniki szkodowości. Ponadto odrębnej analizie w tym zakresie poddano jedynego polskiego reasekuratora - Polskie Towarzystwo Reasekuracji SA oraz zjawisko retrocesji występujące na polskim rynku ubezpieczeniowo-reasekuracyjnym. Całość zakończono podsumowaniem. (abstrakt oryginalny)
W artykule wykazano, że krzywą Markowitza można interpretować jako obwiednię hiperbol (parabol). Wstępem do rozwiązania tego zagadnienia było przedstawienie zbioru możliwości inwestycyjnych jako rodziny krzywych zależnych od ustalonych parametrów. (abstrakt autora)
Tradycyjne podejście Markowitza mimo swojej "elegancji matematycznej" nie jest dzisiaj często używane w praktyce [1]. To samo można powiedzieć o słynnej metodologii proponowanej przez Sharpe'a [2], która pozwala uprość zagadnienie optymalizacji portfela i sformułować go w formie problemu programowania liniowego. Głównymi przyczynami nieskuteczności tych podejść są nierealistyczne wymagania dotyczące struktury danych napływających z rynku. Można powiedzieć, że podejście Markowitza może być realizowane w praktyce, jeśli tylko jest możliwe otrzymanie dokładnych danych o przyszłych zyskach i korelacjach między zyskami z papierów wartościowych pod warunkiem normalności odpowiednich rozkładów prawdopodobieństw. Niestety w praktyce normalne rozkłady prawdopodobieństw występują dosyć rzadko, co więcej, papiery wartościowe, których zyski charakteryzują się z normalnym rozkładem prawdopodobieństw, nie mają dużych szans utrzymania się na rynku. Oprócz tego, matematyczny model Markowitza z zasady jest oparty na optymalizacji jednokryterialnej, mimo tego, że na poziomie konceptualnym pierwotnie w latach 1952-1959 model ten był sformułowany z uwzględnieniem dwóch konfliktujących ze sobą kryteriów: minimalizacji ryzyka portfela rozumianego, jako miarę wariacji zysku oraz maksymalizacji oczekiwanego zysku.. (fragment tekstu)
U podstaw założeń w podejściu do sposobu zarządzania portfelami aktywów finan-sowych, do których odwołują się zwolennicy strategii pasywnych i aktywnych, leżą zasadnicze różnice teoretyczne. Jak zostało wskazane - benchmark wykorzystywany jest jako wzorzec, służący nie tylko do pomiaru i obiektywnej oceny uzyskiwanych wyników inwestycyjnych, ale również jako instrument kontroli ryzyka związanego z realizacją przyjętej strategii inwestycyjnej. (abstrakt autora)
Jednym z aspektów zarządzania portfelem jest dywersyfikacja ryzyka. W obecnych czasach wielu inwestorów poświęca uwagę zagadnieniu dywersyfikacji ryzyka w konstruowanych portfelach. Aby móc się odnieść do tego zagadnienia należy wybrać miarę ryzyka, którą będzie mierzone ryzyko występujące w portfelu. W pracy jako miernik ryzyka zostanie wykorzystana warunkowa wartość narażona na ryzyko - CVaR (Expected Shortfall. Jest to modyfikacja popularnej miary ryzyka, jaką jest VaR. Miara VaR nie jest miarą koherentną, natomiast jej modyfikacja (CVaR) spełnia już warunki koherentności.,(fragment tekstu)
Efektywność działalności inwestycyjnej instytucji ubezpieczeniowych jest wypadkową kombinacji czynników stricte mierzalnych oraz czynników jakościowych, stąd organizacja procesu inwestycyjnego nabiera szczególnego znaczenia. Wybór formy aranżacji organizacji procesu inwestycyjnego wiąże się z konsekwencjami w obszarze: kształtowania profilu portfela w kategoriach ryzyko- dochód, monitoringu procesu inwestycyjnego, pomiaru i odpowiedzialności za osiągane wyniki oraz kosztów zarządzania. Celem opracowania jest rozpoznanie zasadniczych czynników warunkujących organizację procesu inwestycyjnego instytucji ubezpieczeniowych oraz podjęcie próby jego ustrukturyzowania w wymiarze podmiotowym, przedmiotowym i funkcjonalnym. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest krótka charakterystyka znanych klasycznych wskaźników Sharpe'a, Treynora i Jensena. W szczególności zaakcentowanie różnic pomiędzy tymi wskaźnikami. Ponadto, charakterystyka kilku innych wskaźników, które mogą być wykorzystane do oceny efektywności zarządzania portfelem papierów wartościowych. (fragment tekstu)
|
|
nr 221
22-31
Na współczesnym rynku finansowym zarządzający portfelem stają przed problemem uzyskania ponadprzeciętnej stopy zwrotu. Globalizacja, skutkująca rosnącą korelacją poszczególnych rynków długu, oferuje coraz mniejsze możliwości dywersyfikacji portfela i skłania do poszukiwania coraz to nowych możliwości inwestycyjnych. W efekcie trudniej obecnie zweryfikować metody zarządzania portfelem oraz jakość działania zarządzających. Celem niniejszego artykułu jest próba oceny umiejętności inwestowania w papiery dłużne Skarbu Państwa zarządzających Otwartymi Funduszami Emerytalnymi w latach 2001-2012. Badanie obejmuje dwa procesy decyzyjne - pierwszy dotyczy poziomu trwałości (duration) portfela przez zarządzających, drugi wyboru pomiędzy papierami o stałym bądź zmiennym dochodzie(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Spatial Graphic Interpretation of the Foster-Hart Formula
63%
This article deals with the problem of spatial interpretation of graphical Foster-Hart formulas. The proposed approach allows the assessment of investments with specific expected payouts. This approach may also be, in a certain sense, considered as generalization in relation to the evaluation, as the author has shown how to interpret certain investment cases. It is also important that in a similar way, one can also evaluate all portfolios, which consist not only of financial instruments, but also other investment assets. The paper presents the idea of the Foster-Hart measurement on the basis of the analysis of a hypothetical action, and all simulation tests were carried out in MATLAB programming environment.(original abstract)
W pracy „Wyczucie rynku jako kryterium efektywności ekonomicznej otwartych funduszy inwestycyjnych - próba zastosowania miary alternatywnej” (E. Michalska, J. Bednarz) wskazano na sposób postrzegania ryzyka przez podmioty zarządzające takimi funduszami oraz na potrzebę odnoszenia umiejętności wyczucia rynku do horyzontu czasowego różnej długości, co wydaje się nieuwzględniane w aparacie pojęciowym nowoczesnej teorii portfela. Na podstawie przeprowadzonych badań empirycznych dla funduszy inwestujących w akcje podjęto próbę ich klasyfikacji z wykorzystaniem zaproponowanej (alternatywnej wobec znanej z literatury) miary wyczucia rynku. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Odpowiedzialność cywilna zarządzającego portfelem instrumentów finansowych
63%
|
|
nr 1
103-117
Przedmiotem niniejszej publikacji jest zagadnienie odpowiedzialności cywilnej zarządzającego portfelem instrumentów finansowych w prawie polskim. Wraz z transformacją ustroju gospodarczego i rozwojem rynku kapitałowego w Polsce znaczenie instytucji zarządzania portfelem instrumentów finansowych sukcesywnie rośnie, choć pozostaje ono niewspółmiernie niższe w porównaniu z rolą instytucji zbiorowego zarządzania inwestycjami w postaci funduszy inwestycyjnych. Celem obu dyrektyw MiFID jest harmonizacja zasad funkcjonowania firm inwestycyjnych świadczących usługi maklerskie w Europie oraz ochrona inwestorów korzystających z usług maklerskich. Jakkolwiek odpowiedzialność cywilna firm inwestycyjnych świadczących usługi maklerskie należy do szeroko rozumianej problematyki ochrony inwestorów korzystających z tych usług, to jednak zagadnienie to pozostawiono poszczególnym państwom członkowskim do unormowania. Rozbieżności w tym zakresie pomiędzy poszczególnymi państwami niewątpliwie zmniejszają harmonizacyjny skutek obu dyrektyw. Zadaniem niniejszego artykułu jest określenie podstawowych zasad odpowiedzialności cywilnej zarządzających portfelem instrumentów finansowych w prawie polskim oraz sformułowanie propozycji rozwiązania najczęściej pojawiających się problemów w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
19
63%
The publication presents the use of artificial neural networks as a tool expert that supports the process of decision-making for the quarterly period to invest in selected stock exchanges. It proposes a set of 10 features of exchanges, which is of enough universal character that the approach presented in the publication may be useful for any chosen stock exchange. The conducted study was based on actual data.(original abstract)
Inwestowanie w akcje spółek dywidendowych jest jedną z bardziej popularnych strategii zalecanych na rynku kapitałowym. Mimo pozornej prostoty jej zastosowanie w praktyce często wiąże się z szeregiem dylematów, których rozstrzygnięcie wymaga pogłębionych rozważań. W związku z powyższym, aby przybliżyć specyfikę stosowania tej strategii w warunkach polskiego rynku kapitałowego, za cel artykułu przyjęto zbadanie efektywności inwestycji w akcje spółek wysokodywidendowych notowanych na GPW w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.