Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 124

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management styles
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Styl kierowania stanowi jeden z kluczowych czynników konkurencyjności małej firmy i efektywności jej funkcjonowania. W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych, mających na celu wyłonienie dominującego stylu kierowania menedżerów małych firm Lubelszczyzny. Badania oparto na klasyfikacji R. Lippitta i R.K. White'a. Ustalono, że respondenci najczęściej stosują elementy stylu autokratycznego, chociaż nie występuje on w czystej postaci. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Style kierowania małą firmą rodzinną a postawy rodzicielskie
100%
Inspiracją do napisania artykułu stała się dyskusja nad wpływem postaw rodzicielskich na style kierowania w małych przedsiębiorstwach rodzinnych. Firmy rodzinne są specyficzne. Zatrudnienie w ich strukturach znajdują osoby z rodziny, w tym potencjalni sukcesorzy, jak i pracownicy spoza rodziny. Poddając analizie style kierowania w firmach rodzinnych, w artykule szuka się odpowiedzi na pytanie, jakie swoiste czynniki determinują te style. Przegląd postaw rodzicielskich wynikający między innymi z psychologicznych uwarunkowań właściciela firmy, pozwala wśród nich szukać okoliczności, które oddziałują na styl kierowania małym rodzinnym przedsiębiorstwem. W artykule postawiono tezę, że jedną z determinant stylu kierowania może być postawa rodzicielska właściciela małej firmy, jaką przejawia wobec swojego sukcesora. (fragment tekstu)
3
Content available remote Three dimensions of leadership
100%
Three enterprises' case studies are presented based on the grounded theory. Leadership style before the macroeconomic crisis of 2008 and during the crisis is described. Its different dimensions shaped by relationships inside the managing group are shown, as well as connections with the administrative and political system and using leadership substitutes In crisis situations decision-making processes are usually concentrated, control is enhanced as well as pressure on the results and application of procedures in the management process. (original abstract)
4
Content available remote Style kierowania - ile ich jest?
100%
Zachowania kierownicze odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu organizacji. W artykule przedstawiono przegląd dwu wymiarowych modeli stylów kierowania. W behawioralnych teoriach przywództwa tradycyjnie wyróżnia się dwa czynniki - orientację na relacje i zadania. Ich związek z efektywnością, produktywnością i satysfakcją pracowników wskazuje, że są to podstawowe style kierowania. Krytyczna analiza koncepcji Bassa pozwala stwierdzić, że jej najważniejszym elementem jest wskazanie nowego wymiaru zachowań kierowniczych - orientacji na zmiany. Pojawienie się tego stylu jest konsekwencją wzrostu turbulencji i niepewności wewnątrz organizacji i w ich otoczeniu. Przedstawiono dwa modele, w których przyjmuje się istnienie trzech podstawowych stylów kierowania - model zaproponowany przez Ekvalla i Arvonena [1991] oraz model zaproponowany przez Yukla [2002]. (abstrakt oryginalny)
W artykule poddano analizie wpływ stylu kierowania (zmienna niezależna) na kwalifikacje podwładnych (zmienna zależna). Przyjęto następującą klasyfikację zmiennych: styl kierowania (ze względu na zakres ingerencji przełożonych w pracę podwładnych) na: instruujący, nadzorujący, delegujący; kompetencje podwładnych na: posłuszny wykonawca, przestrzegający procedur, kreatywny uczestnik zespołu. Dalsza analiza pozwala na sformułowanie wniosku, że im bardziej styl kierowania zbliża się do delegującego, w tym większym stopniu kształtuje sylwetkę kreatywnego uczestnika zespołu. Tak pomyślany artykuł stanowi wstęp do zaplanowanych badań mających empirycznie zweryfikować powyższy wniosek. Praktyczną przydatność podjętej problematyki należy widzieć w tym, iż strategia (globalna i personalna) wyznacza oczekiwaną sylwetkę pracownika. Stanowi ona jedną z determinant wyboru takiego stylu kierowania, który ułatwi ukształtowanie pożądanej sylwetki.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza i ocena wpływu transformacyjnego stylu kierowania na budowę pozytywnej organizacji. Opiera się on na teoretycznych założeniach oraz licznych badaniach prowadzonych w wielu krajach, dotyczących efektów stosowania w organizacji transformacyjnego stylu kierowania, a także wprowadzania do zarządzania założeń psychologii pozytywnej. Autorki dokonują również analizy aktualnej sytuacji pozytywnego zarządzania i stylów kierowania w oparciu o szereg wywiadów przeprowadzonych z udziałem prezesów prywatnych jednostek gospodarczych funkcjonujących w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano podejście do zarządzania potencjałem ludzkim oraz dokonano klasyfikacji stylów kierowania. Przyjęto, że styl kierowania powinien być dostosowany do typu sytuacji, w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo. (...) Na podstawie literatury przedmiotu i badań własnych zaprezentowano trzy modele szefa firmy. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki badań, identyfikujących style przywództwa kadry kierowniczej. Style te wyodrębniono na podstawie trzech zmiennych: zachowań przywódczych, cech przywódczych i budowania kultury organizacyjnej. Stylami dominującymi w procesie wdrażania zmian organizacyjnych są: przywódca aspirujący i architekt organizacji. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł koncentruje się wokół problematyki stylów kierowania, a dokładniej - zachowaniach przełożonych skoncentrowanych na zadaniach vs skoncentrowanych na ludziach. Na podstawie badań przeprowadzonych na próbie 480 poznańskich pracowników dostrzec można równowagę w orientacji na relacjach i zadaniach. Najwięcej kierowników dba o właściwe wprowadzenie do pracy, a także traktuje pracowników z szacunkiem. Nieco gorzej oceniana jest jednak otwartość i swoboda działania. Z punktu widzenia nastawienia na zadania najwyżej oceniono konsekwencje oraz wiedzę specjalistyczną kierowników. Punkt widzenia pracowników w dużej mierze potwierdzony został przez samych kierowników, u których w równym stopniu zdiagnozowano orientację na zadania, jak i orientację na efektywność. (abstrakt oryginalny)
Purpose: Modern researchers substantiate the need to investigate the transformation of management style in various organizations. Socium cannot successfully function and develop without its own, corresponding to its goals, style of state management interaction, ideology of social control. Design/methodology/approach: Basing on the analysis, thinking and generalization of theoretical approaches and attitudes of various researchers, updates of approaches to the study of the participatory management style in the civil service system are presenting, the essential features of participatory management style are clarifying. Findings: Research tries to understand how roles of management can not be fulfilling by chance, borrowing from the side and reflecting the spiritual experience of someone else's experiences. Originality/value: It really now explains current scientific direction of study of management style, showing it's path from classic style into post-NPM style of ruling.(original abstract)
W artykule omówiono specyfikę i znaczenie kadry kierowniczej W przedsiębiorstwach międzynarodowych. Scharakteryzowano również style kierowania oraz znaczenie relacji przełożony-podwładny W tym również typy komunikacji W kontekście tych relacji. Przeprowadzono badania dotyczące pozyskiwania kadry kierowniczej, identyfikacji stylu kierowania, oceny umiejętności komunikacyjnych kierowników i oceny ich relacji z podwładnymi. Badani kierownicy charakteryzują się klubowym stylem kierowania i średnimi umiejętnościami komunikacyjnymi. Relacje kierowników z podwładnymi są średnie.(abstrakt oryginalny)
W analizie transakcyjnej obok czterech typów zachowań Rodzica i aż siedmiu Dziecka istnieje jeszcze jedno, które rozwija w nas najpóźniej, a które jest bardzo ważne, To Dorosły, bez którego niemożliwa byłaby skuteczna praca i zarządzanie. (abstrakt oryginalny)
W pracy badano, czy stosowane przez kierownictwo style kierowania mogą być związane z występowaniem mobbingu. Badania przeprowadzono w przedsiębiorstwie usługowym z województwa kujawsko-pomorskiego, w którym zatrudnione są 192 osoby. Do zebrania danych zastosowano kwestionariusz ankiety. Style kierowania określono metodą Reddina. Badania przeprowadzono we wrześniu i w październiku 2010 r. Wyniki informują, że kierownicy prezentują demokratyczne style kierowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zależności między praktyką kierowania zespołami projektowymi i preferencjami członków zespołów w tym zakresie a modelowym ujęciem stylów kierowania w poszczególnych fazach projektu, bazującym na koncepcji J.R. Turnera i R. Müllera. Proces badawczy oparto na studiach literaturowych i badaniach własnych. W artykule dokonano analizy dotychczasowego dorobku poświęconego analizowanej tematyce. Wyniki badań empirycznych wskazują, że preferowanym przez większość wykonawców prac w projektach jest styl demokratyczny. Natomiast w praktyce zarządzania projektami, wykonawcy ci wskazują na stosowanie przez kierowników stylu demokratycznego oraz stylu autokratycznego. Zarówno preferencje respondentów, jak i praktyka nie są zbieżne z ujęciem modelowym.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie rozwija problematykę relacji między kategoriami osobistych wartości oraz stylu kierowania. Podstawowym celem opracowania jest ocena i porównanie znaczenia osobistych wartości menedżerów ze względu na styl kierowania (autokratyczny, mieszany albo demokratyczny) i wybrane cechy organizacji. Aby osiągnąć tak postawiony cel, zostały przeprowadzone następujące działania: eksploracja literatury tematu, eksplikacja badanych zjawisk oraz ich empiryczna weryfikacja na grupie menedżerów polskich przedsiębiorstw. Uzyskane wyniki pozwoliły na wskazanie statystycznie istotnych różnic wśród osobistych wartości, między menedżerami stosującymi odmienne style kierowania.(abstrakt oryginalny)
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawia kolejny raport kwartalny, oceniający bieżącą sytuację gospodarczą w Polsce i perspektywy rozwojowe w najbliższych dwóch kwartałach. (fragment tekstu)
17
Content available remote Siatka kierownicza w praktyce menedżerskiej
75%
Artykuł porusza tematykę stylów kierowania. Autorka w skrócie omawia dotychczasowe teorie dotyczące tego obszaru, szerzej zajmując się jedną z nich, a mianowicie teorią "siatki kierowniczej", która próbuje uwzględniać wielość stylów kierowania, ich zmienność i zróżnicowane nastawienia kierowników. Tekst kończy przedstawienie wyników własnych badań, przeprowadzonych metodą opartą na wyżej wspomnianej teorii. (abstrakt oryginalny)
Niepowodzenia w wyjaśnianiu sukcesu kierowniczego poprzez odwoływanie się do cech osobowości były powodem poszukiwania wyjaśnień innego rodzaju. Proces kierowania ujmować zaczęto w kategoriach zachowań kierowniczych. (fragment tekstu)
W artykule skupiono uwagę na roli dyrektora jako menedżera, ważnej i pożądanej z punktu widzenia instytucji prowadzących szkołę w związku ze zbyt dużymi (ich zdaniem) wydatkami z budżetu asygnowanymi na oświatę. Według władz miejskich, dyrektor potrafiący maksymalnie zredukować wydatki szkoły i umiejący dodatkowo znaleźć środki finansowe na jej działalność jest idealnym kierownikiem placówki oświatowej. Cele dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, które w szczególności powinien brać pod uwagę dyrektor, stawiane są na dalszym miejscu. Punkt wyjścia rozważań stanowi przegląd literatury (czy też koncepcji) dotyczącej ról dyrektora placówki oświatowej. Pierwszy rozdział zawiera zdefiniowanie funkcji kierowniczych: planowania, organizowania, motywowania i kontrolowania. W drugim przedstawione są różne koncepcje stylów kierowania ludźmi, jak: autokratyczny, demokratyczny, liberalny lub opresyjno - autorytatywny, paternalistyczny, konsultatywny czy partycypacyjny. Trzeci rozdział opisuje proces podejmowania decyzji i warunki jego skuteczności w środowisku szkolnym. Rozdział czwarty dotyczy planowania strategicznego i związanych z nim procesów zarządzania strategicznego lub zarządzania przez cele. Ostatni rozdział prezentuje informacje na temat gospodarowania zasobami ludzkimi w szkole, polegający na planowaniu i zaspokajaniu potrzeb kadrowych poprzez system rekrutacji, dobór pracowników na odpowiednie stanowiska, wprowadzanie ich do pracy, proces szkolenia i doskonalenia zawodowego, ocenę efektywności, awanse, przeniesienia i zwolnienia po ocenie pracy podwładnych. Podsumowanie zawiera syntetyczne ujęcie zadań i cech dobrego "menedżera oświaty" oraz perspektywy stworzenia struktury zarządzania dostosowanej do potrzeb szkoły.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowane są charakterystyczne ujęcia procesu kierowania i zarządzania oraz klasyfikacje funkcji kierowniczych. W części drugiej przedstawione są propozycje wyodrębniania podstawowych elementów pracy kierowniczej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.