Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marginalizm
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Artykuł podejmuje problemy marginalizacji i wykluczenia w kontekście ich trwałości w rzeczywistości społecznej w Polsce. Opracowanie wskazuje na płynne rozumienie tych kategorii pojęciowych, wykorzystywanie ich w debacie i wiązanie z różnorodnymi problemami społecznymi. Skutkuje to zgodą na ich nadmierną inkluzyjność. Swobodne interpretacje znaczeń marginalizacji i wykluczenia, jakie od lat mają miejsce w debatach naukowych i pozanaukowych, utrudniają jednoznaczne definiowanie tych kategorii. Artykuł odnosi się do nowych aspektów marginalizacji i wykluczenia przejawiających się np. w aspekcie gettoizacji, która w Polsce jest możliwa dzięki dążeniu do różnicowania przestrzeni, jej waloryzowania i segregowania dla poszczególnych kategorii społecznych. Istotnym aspektem artykułu jest wskazanie na banalizację wykluczenia i marginalizacji, które można dostrzec w kreowanych stylach zachowań (np. freeganie), karykaturalnie odzwierciedlających sposób funkcjonowania przypisywany dotąd skrajnie ubogim. Ważnym wątkiem podjętym w artykule jest skupienie się na wyzwaniach realnej inkluzji społecznej, która w Polsce jest przedmiotem zainteresowania wielu instytucji pomocy społecznej. (abstrakt oryginalny)
Jedną z właściwości sektora spółdzielczego w okresie transformacji jest jego marginalizacja. Artykuł daje odpowiedź na pytania: co marginalizacja oznacz i pod wpływem jakich czynników dokonała się?
3
Content available remote An Introductory Study of Perceptual Marginality in Slovakia
100%
The existence of marginal regions is closely linked to the socio-spatial polarisation of our society. Especially in the post socialist countries, including Slovakia, which have undergone significant social and economic transformation, spatial polarisation and related regional disparities have become a relevant issue across multidisciplinary academic research. This study focuses on similarities and differences in defining the marginality from two different perspectives - one that is based on quantification of statistical data and another based on individual perception of marginality from the position of local mayors. Local mayors, the main figures of the local governance, have in the Slovak system of administration huge responsibility in the development of communes and a great opportunity to improve the status of certain communes, especially those marginal. At the same time this study investigates how the political affiliation and political support affect their competencies and activities in relation to the marginal position of their commune. (original abstract)
Badania procesu marginalizacji przeprowadzane są na ogół na przedstawicielach środowisk marginalnych. Artykuł przedstawia obserwacje, refleksje i spostrzeżenia zarówno na temat procesu marginalizacji, jak i funkcjonowania osób nią dotkniętych, jakie w drodze ankiety ujawniły osoby reprezentujące instytucje wspomagające środowiska marginalne: terenowi pracownicy socjalni Rzeszowa.
The aim of the article is to indicate processes related to marginalization, social exclusion and exclusion, which indirectly may influence the emergence of new threats or make existing ones more dynamic. Although these terms describe the same area, nevertheless, from different perspectives, they indicate a complicated mechanism of social phenomena that result in a sense of threat to individuals and groups. Minimizing the sense of threat as well as the threats themselves requires an in-depth knowledge of the mechanisms of their formation, a good diagnosis of marginalized groups in a specific community as well as the introduction or improvement of the support and subsidiarity system. Key words: marginalization, exclusion, threats, security, diagnosis(original abstract)
6
75%
W artykule przestawiono sytuację dotyczącą handlu międzynarodowego w Afryce. Pomimo postępującej globalizacji, handel międzynarodowy nadal pozostaje jednym z głównych łączników między gospodarką krajową a światową. Gospodarki krajów afrykańskich są słabo rozwinięte, a ich udział w gospodarce światowej stale się zmniejsza. Potwierdzeniem tego jest słabo rozwinięta infrastruktura, zacofanie przemysłu, rolnictwa itd. Taki stan rzeczy powoduje, że nie rozwija się handel międzynarodowy. Co więcej, struktura słabego przemysłu jest bardzo niekorzystna z punktu widzenia międzynarodowego podziału pracy i warunków wymiany. Głównym celem artykułu jest przeanalizowanie obecnej sytuacji dotyczącej handlu międzynarodowego w Afryce, ze szczególnym podkreśleniem przyczyn niskiego udziału kontynentu w handlu globalnym oraz perspektyw ewentualnych zmian.(abstrakt oryginalny)
The aim of this paper was to evaluate the intensity of rural area marginalisation. As a study region, Western periphery of Poland has been chosen. The spatial scope of the research covers three border voivodeships: Dolnośląskie, Lubuskie and Zachodniopomorskie, however, the study was conducted at the local level, including 310 rural and rural-urban gminas (administrative region of the 3rd order in Poland). The statistical data were derived from the Central Statistical Office from the period of last two decades. Results revealed the differences in the level of rural area marginalization and were analysed in terms of agricultural and socio-economic aspects. (original abstract)
Autorka definiuje zjawisko marginalizacji sięgając do bogatej literatury przedmiotu. Wykaz tej literatury stanowi dodatkowy walor artykułu.
Udowodniono, że warunkowe funkcje gęstości: a posteriori dla β, p(β|y, φ) i predykcyjna, p(ў|y, φ) są funkcjami gęstości wielowymiarowych rozkładów t. Pokazano również, że wyprowadzenie cech marginalnych a posteriori i predykcyjnych wymaga integracji tylko w odniesieniu do φ.
10
75%
Jakkolwiek pojęcie marginalności i marginalizacji od dawna występuje w języku wielu nauk społecznych i choć dość zgodnie przyjmują one, że terminy te opisują różne sytuacje niepełnego uczestnictwa jednostek i całych zbiorowości w życiu społeczeństwa ("marginalność") oraz procesy powodujące ograniczenie partycypacji w porównaniu z grupami w pełni uczestniczącymi ("marginalizacja"), to stwierdzenie, czy mamy do czynienia z jedną teorią marginalizacji z różnymi ujęciami dyscyplinarnymi, czy też wieloma odmiennymi teoriami, jest sprawą dyskusyjną. (fragment tekstu)
11
Content available remote Tadeusz Kowalak: Marginalność i marginalizacja społeczna
75%
Praca Tadeusza Kowalaka Marginalność i marginalizacja społeczna wychodzi naprzeciw temu oczekiwaniu. Stanowiąc bogato udokumentowane źródło wiedzy na temat różnych aspektów i form przejawiania się marginalizacji, tworzy ważne ogniwo w skromnym jak dotąd cyklu prac poświęconych procesom degradacji społecznej. Autor podzielił zebrany w czternastu rozdziałach (w tym słowo wstępne i podsumowanie) materiał na trzy części. (fragment tekstu)
12
Content available remote Wymiary marginalizacji
75%
Samego procesu marginalizacji i wykluczania nie da się dostrzec wśród tradycyjnie marginalnych grup społecznych. Poszukując przedmiotu badań, poszedłem więc za radą K. Newman, która wskazuje w tym względzie przede wszystkim na tych, którzy "wypadają z łaski" (Newman 1988). Zbudowane na podstawie analizy sytuacji życiowych rodzin w osiedlu mieszkaniowym kategorie analityczne zastosowałem następnie do badania sytuacji rodzin dotkniętych zjawiskiem przemocy oraz rodzin "popegeerowskich". Użyteczność zbudowanych kategorii potwierdziła się w tym praktycznym teście, choć okazało się, że muszą być uzupełnione o inne istotne aspekty. Wybrane konkluzje, które przedstawiam niżej, są próbą zarysowania syndromu zjawisk składających się na, często tylko intuicyjnie rozumiany, proces marginalizacji. (fragment tekstu)
Trzy, powiązane ze sobą, podstawowe tezy organizują dalszy wywód. Łącznie służą one wskazaniu na to, że problematyka społecznej marginalności jest - w swoich podstawowych zarysach stosunkowo dobrze rozpoznana, to zaś, co wymaga dalszych, systematycznych badań, to zagadnienia szczegółowe i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to, w jaki sposób i w jakiej mierze teoretyczne ustalenia nauk społecznych przekładają się na specyfikę konkretnych sytuacji i krajów. (fragment tekstu)
14
Content available remote Ekonomia behawioralna a ekonomia neoklasyczna
63%
W pracy przedstawiono podstawowe założenia mikroekonomii w paradygmacie neoklasycznym (marginalnym). Autor poddał krytyce ten nurt, wymieniając przykłady zjawisk, które nie są wyjaśnione w ramach ekonomii neoklasycznej. Próby wyjaśnienia tych zjawisk podejmowane są przez ekonomię behawioralną, która opiera się na bardziej realistycznych założeniach dotyczących psychologicznych podstaw ludzkich zachowań. W artykule przedstawiono analizę porównawczą tych dwóch tendencji, jak również krytykę podejścia behawioralnego. Autor podkreślił, że oprócz oczywistej sprzeczności między obydwoma paradygmatami, wiele idei w ekonomii neoklasycznej jest opartych implicite na założeniach behawioralnych. Oznacza to, że współpraca między zwolennikami ekonomii neoklasycznej i behawioralnej jest nie tylko możliwa, ale i pożądana.
15
63%
Globalizacja, od samego początku funkcjonowania tego pojęcia w literaturze, uwikłana jest w szereg zależności, w wyniku których pojawiły się pytania o ryzyko związane z jej przebiegiem, intensywnością, a przede wszystkim - skutkami. Jako proces otwarty jest ona narażona na sprzeczności wewnętrzne i głównie to przyczyniło się do trudności w przewidywaniu i kontroli jej przebiegu. Zachodzące procesy globalne, sprowadzone przez badaczy różnych dziedzin do dość wygodnego pojęcia globalizacja, z czasem ujawniły swe ryzyko. Jest to skutek faktu, że dynamika tych procesów spowodowała trwałe, jak się wydaje, zmiany w dziedzinach społecznej, gospodarczej i kulturowej. (fragment tekstu)
In order to identify the mechanisms of governance in professional education of marginalized in Mexico, it was analyzed the basic activities of federal programs of training of the most vulnerables. In the context of our study are of interest the results of our analysis of the principles of the National Institute of Adult Education of Mexico (INEA), which manages the adult education. (fragment of text)
The purpose of this paper is to show an image of the most disadvantaged areas in Romania, identifying social exclusion indicators, economic and social causes which turned those regions into disadvantaged area as well as national legislation and policy together, with their consequences. The study starts from the research done by for disadvantaged areas such as Rosia Montana (s.a.) and Baia Mare, Borsa-Viseu and Rodna in the north of Romania (Ilovan 2006). (fragment of text)
W artykule powiązano perspektywę teoretyczną badań nad kulturą bezrobotnych z dorobkiem francuskiego socjologa Pierre'a Bourdieu, w tym z teorią pól. Pole (le champ) jest jedną z kluczowych kategorii jego teorii. Refleksyjna analiza pojęć teoretycznych P. Bourdieu jest pomocna, aby wyjaśnić przyczyny marginalizacji i wykluczenia na przykładzie długoterminowego bezrobocia. Analiza teoretyczna ukazała, że przyczyny marginalizacji tkwią nie tylko w samych jednostkach jej ulegających, ale także uwarunkowane są przemianami ogólnospołecznymi, strukturą społeczną danego państwa. Analizy Bourdieu są dobrą podstawą do programowania polityki publicznej, której celem jest ograniczanie społecznych i ekonomicznych skutków trwałego bezrobocia.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy rozdział monografii jest poświęcony teorii wartości w ujęciu przedstawicieli nurtu subiektywno-marginalistycznego. Jak zostanie przedstawione w dalszej części pracy, zagadnienie wartości połączono z elementami psychologii, jako nieodłącznej części funkcjonowania każdej jednostki gospodarującej. Już na wstępie należy podkreślić, że przedstawiciele szkół ekonomicznych w ramach nurtu subiektywno-marginalstycznego (twórcy - Carl Menger, William Stanley Jevons, Léon Walras oraz ich następcy) zaprezentowali stanowczo odmienny punkt widzenia w porównaniu do klasycznej teorii wartości, opartej na pracy lub koszcie produkcji. Według ówczesnych ekonomistów wysokie koszty produkcji danego dobra nie musiały wpływać na wartość (cenę) tego dobra. Wartość bowiem, co należy uznać za myśl przewodnią niniejszego rozdziału, zależy od użyteczności danego dobra dla konsumenta. Należałoby w tym miejscu uściślić, że chodzi tutaj o użyteczność krańcową jako fundament dla wartości wymiennej towaru: "[...] Każda następna jednostka danego dobra zaspokajała coraz mniej intensywną potrzebę, do której zaspokojenia ona służyła. Ostatnia jednostka danego dobra, zaspokajająca najmniej intensywną potrzebę posiadała użyteczność krańcową. Użyteczność ta wyznaczała wartość wymienną dóbr danego rodzaju". Innymi słowy ekonomiści nurtu subiektywno-marginalistycznego przenieśli analizę wartości ze sfery produkcji do sfery konsumpcji, zaś podstawowym zagadnieniem badawczym stał się konsument oraz jego dążenie do zaspokojenia nieograniczonych potrzeb w świecie ograniczonych dóbr ekonomicznych. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu są przemiany demograficzne i społeczno-ekonomiczne w XXI wieku. W artykule omówiono proces starzenia się populacji europejskiej, jak również warunki, w których zakazuje się dyskryminacji wiekowej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.