Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 165

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Maritime economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Artykuł poświęcono problematyce dekapitalizacji w polskiej gospodarce morskiej w okresie przeobrażeń systemowych po czerwcu 1989 roku. Jakkolwiek koncentruje się on na żegludze i portach morskich, inne składniki gospodarki morskiej stanowią również przedmiot rozważań. Główną konkluzją artykułu jest postulat stworzenia właściwie funkcjonującego systemu finansowania inwestycji w sektorze polskiej gospodarki morskiej. W skład takiego systemu powinny wejść wszystkie elementy, tj. zarówno banki, jak i budżet państwa a także kapitał prywatny. Aby do tego jednak doszło państwo musi stworzyć system bodźców zachęcających właścicieli kapitału do inwestowania w polską gospodarkę morską.(abstrakt autora)
Autorzy prezentują wyniki badań przeprowadzonych wśród polskich marynarzy pracujących w wielokulturowym środowisku międzynarodowych załóg dalekomorskich statków handlowych. Badania (faza jakościowa - wywiady częściowo ustrukturyzowane oraz badania ilościowe - ankieta audytoryjna) dotyczyły różnych aspektów funkcjonowania marynarzy podejmowane już wcześniej przez wiele lat na gruncie socjologii morskiej zapoczątkowanej przez profesora Ludwika Janiszewskiego. W artykule autorzy skupiają się na uwypukleniu tych wyników, które pokazują rolę zaufania na statkach dalekomorskich, a dokładniej, jakie jest znaczenie zaufania w takim ściśle zorganizowanym środowisku pracy oraz znaczenie kryzysu ekonomicznego i jego wpływ na zanikający etos marynarza(abstrakt autora)
Na wzór amerykańskiej Doliny Krzemowej Holendrzy chcą stworzyć swoją Dolinę Gospodarki Morskiej w nadmorskim regionie Dordrecht w pobliżu Rotterdamu. Ma ona być ośrodkiem budownictwa okrętowego, żeglugi śródlądowej i związanych z nimi gałęziami przemysłu - metalowego, elektrycznego i elektronicznego a także centrum naukowo-badawczym.
Problemy gospodarki przestrzennej na obszarach morskich i nadmorskich są specyficzne i bardzo złożone. W Polsce kształcenie specjalistów z zakresu problematyki morskiej jest prowadzone na dwóch ogólnych kierunkach studiów (oceanografia, oceanotechnika) oraz kilku specjalistycznych (technicznych, ekonomicznych lub wojskowych). Natomiast brakuje kierunku studiów, który wypełniałby lukę między kształceniem przyrodniczym (oceanografia) a ogólnotechnicznym (oceanotechnika). Stąd powstał pomysł opracowania specjalności "morskiej" na magisterskich studiach uzupełniających z zakresu gospodarki przestrzennej. Zaproponowana specjalność obejmuje 480 godzin przedmiotów specjalizacyjnych (z tego na wykłady obowiązkowe i fakultatywne przypada 270 godzin, a na ćwiczenia i ćwiczenia terenowe 210 godzin), co daje 43% całości godzin, oraz 150 godzin przewidzianych na seminarium i pracownię magisterską. Łącznie daje to 630 godzin (czyli 57% całości) przeznaczonych na realizację specjalności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie morskiej energetyki wiatrowej jako impulsu do rozwoju polskiej gospodarki morskiej. Silna gospodarka morska ma szansę stać się kołem napędowym polskiej gospodarki, a jednym z jej filarów może stać się morska energetyka wiatrowa. Na potrzeby artykułu przeanalizowano aktualne informacje statystyczne oraz dostępne opracowania dotyczące badanej tematyki. Z uwagi na innowacyjność technologii i stosunkowo niedługi okres jej rozwoju, większość dostępnych źródeł to opracowania eksperckie, udostępniane przez ośrodki badawcze. Na polskich obszarach morskich do tej pory nie wybudowano jeszcze żadnej morskiej farmy wiatrowej. Sektor w Polsce znajduje się wciąż we wstępnej fazie rozwoju, a potencjalne korzyści z jego rozwoju można oszacować na podstawie doświadczeń innych krajów, zainteresowania inwestorów rynkiem polskim oraz oceny dojrzałości polskiego łańcucha dostaw, który już teraz z powodzeniem funkcjonuje na rynku zachodnim. Szacuje się, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej może przynieść korzyści w wysokości około 1% PKB średniorocznie w perspektywie do 2025 roku, a przychody dla polskich przedsiębiorstw i budżetu mogą wynieść nawet 73,8 mld zł. Należy również pamiętać o korzyściach dla przemysłu i sektora portowego oraz regionów nadmorskich, co, z punktu widzenia autorów, czyni morską energetykę wiatrową istotnym elementem gospodarki morskiej w Polsce.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Od strategii Vasab do strategii Uunii Europejskiej dla regionu bałtyckiego
80%
Wielostronna i wielopłaszczyznowa współpraca bałtycka musiała zaowocować wielością strategii i dokumentów dotykających różnorodnych pól współpracy i przygotowywanych dla odmiennych obszarów geograficznych. Liczne strategie zostały także stworzone w ramach projektów bałtyckich wspieranych ze źródeł UE.(fragment tekstu)
Monografi a gospodarcza pt. Europa Bałtycka, pióra Jerzego Zaleskiego i Czesława Wojewódki (1977), stworzyła w polskiej literaturze podwaliny badań nad integracją bałtycką. Jej zamierzeniem było ukazanie wartości ekonomicznych płynących z sąsiedztwa morza, stopnia ich wykorzystania oraz perspektyw zwiększania. Aktywność gospodarcza związana z morzem pobudza i umożliwia wspólne działania dla dobra mieszkających nad nim narodów. Książka dotyczy tej części Europy, która gospodarczo wykorzystuje Bałtyk. Choć poświęcono w niej sporo miejsca ogólnej charakterystyce krajów, główną uwagę skoncentrowano na zagadnieniach bezpośrednio związanych z eksploatacją morza - na problemach gospodarki morskiej. Praca ta miała charakter prekursorski, o kilkanaście lat wyprzedziła procesy integracyjne, które w Polsce i Europie Środkowej rozpoczęły się dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku .(fragment tekstu)
Jedną z podstawowych funkcji Odrzańskiego Systemu Wodnego jest funkcja transportowa. Odra, podobnie jak i inne duże rzeki, od zawsze stanowiła drogę komunikacyjną, przy której powstawały miasta, zakłady produkcyjne, domy składowe i celne, a sama rzeka była spławną i żeglowną drogą o najniższych kosztach przemieszczania. Wraz z rozwojem cywilizacji Odra, jako naturalna droga wodna, została wzmocniona innymi rozwiązaniami transportowo-komunikacyjnymi, to jest drogami kołowymi i liniami kolejowymi. Ukształtowany w ten sposób wielogałęziowy Odrzański Korytarz Transportowy służy do przewozu ładunków i pasażerów w relacjach krajowych i międzynarodowych.(fragment tekstu)
9
Content available remote Biogram: Doktor hab. Bronisław Dziedziul
80%
Geograf transportu, ekonomista, inżynier. Urodził się 4 IX 1934 r. w Białymstoku. (...)B. Dziedziul był często wyróżniany nagrodami rektora Politechniki Szczecińskiej i Uniwersytetu Szczecińskiego za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej. Aktywnie działał w wielu organizacjach i towarzystwach naukowych, takich jak: PTG (wieloletni przewodniczący Szczecińskiego Oddziału Towarzystwa), Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, PTTK, Szczecińskie Towarzystwo Naukowe, Instytut Zachodniopomorski. Jako członek ZNP przez wiele lat pełnił funkcję uczelnianego męża zaufania. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest charakterystyka Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego oraz analiza jego funkcjonowania w procesie tworzenia zintegrowanego środowiska gospodarki morskiej. Cel artykułu został zrealizowany z wykorzystaniem metod badawczych, takich jak: krytyczna analiza literatury przedmiotu, materiałów Sekretariatu Technicznego Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego oraz statystyk Urzędu Statystycznego w S zczecinie, metoda indukcji i dedukcji oraz analiza przyczynowo-skutkowa.Wyniki realizacji celu badawczego za pomocą powyższych metod zostały zawarte w czterech częściach artykułu. Część pierwsza artykułu zawiera teoretyczne ujęcie funkcjonowania klastrów morskich. Kolejne części dotyczą charakterystyki powiązań kooperacyjnych występujących w ramach Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego oraz działań i inicjatyw służących do realizacji jego misji i celów strategicznych. Praca zakończona została częścią będącą podsumowaniem przedstawiającym wnioski z analizy prezentowanego zagadnienia. (fragment tekstu)
Tradycyjna działalność oparta o zasoby mórz (transport morski, budowa statków, rybołówstwo) zwiększa możliwości produkcyjne gospodarek krajów z dostępem do morza. Rozwój techniki zdecydowanie poszerzył zakres działalności opartych o eksploatację akwenów morskich. Oprócz pozytywnych efektów zwiększonej i intensywniejszej eksploracji zasobów morskich wystąpiły efekty negatywne, związane przede wszystkim z degradacją środowiska naturalnego oraz narastającym konfliktem interesów grup użytkowników akwenów morskich. Kwestia uporządkowania praw do korzystania z akwenów morskich została podjęta na forum światowym w 1982 r. uchwaleniem konwencji o morzach. Komisja Europejska, po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych konsultacji, przyjęła w 2007 roku Zintegrowaną Politykę Morską Unii Europejskiej (ZPM UE). Jej podstawą było założenie, że wszelkie aktywności oparte o zasoby morskie są ze sobą powiązane, wobec czego powinny być prowadzone w skoordynowany sposób, tak, aby uzyskać założone cele. Zintegrowana Polityka Morska Unii Europejskiej stworzyła ramy, w których poszczególne kraje członkowskie miały znaleźć właściwe dla specyfiki swojej gospodarki, w tym gospodarki morskiej, rozwiązania. W artykule przedstawiono wyniki badań polityk morskich dwóch państw - Polski i Chorwacji. Celem badań było sprawdzenie na ile polityki tych dwóch krajów są zbieżne zarówno ze sobą, jak i z założeniami ZPM UE. W pracy wykorzystano metodę dedukcji opartej o wnioski wynikające z analizy porównawczej. Badania wykonano w oparciu o unijne, polskie oraz chorwackie dokumenty strategiczne. (abstrakt oryginalny)
Autorzy analizują procesy modelowania rozwoju przestrzeni morskiej w jej ekonomicznym wymiarze. To nowe zagadnienie całkiem niedawno przykuło uwagę badaczy śledzących wzrost tempa i zakresu użytkowania obszarów morskich. W artykule zostało przedstawione gospodarcze znaczenie przestrzeni morskiej, a następnie zaprezentowano prosty model oparty na morskiej rencie przestrzennej, jako narzędziu objaśniania zmian w zagospodarowaniu przestrzennym obszarów morskich. Model ten ujmuje oddziaływanie zarówno sił rynkowych, jak i decyzji wyboru publicznego, które wpływają na rozwój przestrzeni morskiej (jej zagospodarowanie przestrzenne). W artykule omówiono również próby zmierzenia wartości pieniężnej morskiej renty przestrzennej w odniesieniu do kluczowych sektorów gospodarki morskiej w Polsce. Tekst kończy się propozycjami dalszego rozwoju badań w tej sferze.(abstrakt oryginalny)
13
61%
EU's maritime policy and consistent with it Poland's maritime policy represent one of the elements of competitiveness, innovation and development of Polish maritime economy. This publication aims at presenting the very nature and importance of the state maritime policy and priority directions and program for their implementation. A set of actions to be taken to guarantee a long-term development of Polish seaports are formulated. This publication contributes to the discussion on the integrated maritime policy of the state in the European Union(original abstract)
14
Content available remote A Place-Based Perspective on Marine and Coastal Space
61%
Over recent years the sea has experienced re-interpretation as marine space, or more specifically as marine spatial planning (MSP) space. This article uses the concept of place as a contrasting interpretation to space, referring to place-making as a metaphor for the various ways in which meaning is created in the sea. As expressions of an intimate connection between experienced materiality and symbolism, places (unlike space) are never abstract, but always carry emotional dimensions. Place attachment can be the result of everyday professional links, recreational activities, or living by the sea, and arises despite the greater intangibility of locations in the sea. As a result of their greater physical intangibility, places in the sea may require more frequent (re-)making than places on land, pointing to the inherent importance (and value in their own right) of the associated (socio-cultural) processes of place-making. The ability to engage in place-making is thus an important avenue for expressing place-based values, an understanding which could be used to enrich marine spatial planning processes. Focusing more on the intimate connections people have with places in the sea and how quality of place matters to them could turn MSP into an enabler of place-making, becoming more of a rich and continuous dialogue around the multiple ways in which people interact with and value the sea. (original abstract)
Dostępność transportowa portów morskich stanowi przedmiot wielu badań ekonomicznych. W praktyce jest wykorzystywana przez operatorów portowych i zarządy portów do promowania swoich usług i konkurowania na rynku. Istniejące podstawy teoretyczne dostępności transportowej portów morskich nie są jednak wystarczająco dobrze opracowane. Celem artykułu jest próba usystematyzowania i pogłębienia dotychczasowego dorobku w tej dziedzinie. Zaproponowano definicje dostępności transportowej z szerszej i węższej perspektywy, wskazano na różne typy dostępności i ich wzajemne relacje. Uzupełniono te rozważania o klasyfikację czynników kształtujących dostępność transportową portów morskich. (abstrakt oryginalny)
Omówiono możliwości obliczania wartości dodanej dla poszczególnych rodzajów działalności morskiej Polski. Szacowaniem objęto lata 2002-2004.
17
Content available remote The Future of Blue Economy : Lessons for European Union
61%
Advancing global economic integration through the oceans, an interplay of economic, social, climatologic and technical forces are bringing the oceans to the forefront of resource development and business activity. With oceans covering over 70 percent of the Earth's surface, the future of the ocean space is increasingly being shaped by the interaction of numerous and powerful forces, most important of them being human activities. Over next 20 years, increasing uncertainty will be generated by the confluence of rapid social, cultural, technological and geopolitical changes. The rapid global increase in the production outputs of industry, agriculture and fisheries, as well as rising levels of consumption of marine products and the demand for coastal space worldwide is exerting increasing environmental pressure on the ocean. There is a need to identify more effective means to reduce the environmental impacts generated by the economic growth and its by-products. Sustainable approaches meet the needs of present without compromising the ability of future generations to satisfy their own needs. The Blue Economy concept is about the commercial development of oceans in a sustainable way. Poland's future economic security is linked with country's presence in the world ocean and successful membership in international bodies such as European Union, NATO and various United Nations maritime organizations. These factors will also determine Poland's place and its role in the global ocean economy. (original abstract)
Współczesna gospodarka światowa podlega dynamicznym procesom integracyjnym, które powodują otwarcie się większości krajów na swobodny import i eksport towarów. Intensywna wymiana handlowa wymaga swobodnego dostępu do sprawnie działających systemów transportowych. W przypadku handlu z odległymi partnerami, zwłaszcza na innych kontynentach ważnym kryterium organizacji obsługi towarowej jest daleki zasięg. Rozwój technologiczny środków transportu sprawił, iż usługi transportowe stały się tanie i wysoce dostępne dla pasażerów i gestorów ładunków. (abstrakt oryginalny)
Populacja ludzka na Ziemi osiągnęła poziom siedmiu miliardów osób. Zapewnienie dostaw żywności, energii i słodkiej wody dla wciąż rosnącej liczby ludności staje się coraz większym problemem. W związku z tym, że rybołówstwo jest źródłem utrzymania setek milionów osób, a większość światowej produkcji pochodzi ze środowiska morskiego, zrównoważone zarządzanie działalnością połowową w oparciu o rzetelne dane naukowe i wiarygodne prognozy jest jednym z najważniejszych zadań, przed którymi współcześnie stoi ludzkość. Na podstawie przeglądu najnowszych publikacji na temat stanu światowych połowów zidentyfikowano dziesięć głównych kierunków zmian, w tym ekspansję połowów na nowe ekosystemy i gatunki, spadek połowów, wzrost nakładów na rybołówstwo, wzrost akwakultury oraz zmiany w wielkości populacji i rozmieszczeniu gatunków. W artykule zostały omówione problemy z prognozowaniem przyszłości rybołówstwa, jak również przydatność modeli komputerowych oraz możliwość poprawy stanu ekosystemu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia stan polskiej bałtyckiej floty rybackiej i stan zasobów ryb. Autorka nakreśla podejście do gospodarowania zasobami ryb w Polsce i w Unii Europejskiej. Akcesja Polski do UE wymusza redukcję floty bałtyckiej przynajmniej o 30%. Rzeczywiste zmniejszenie może być jeszcze większe ze względu na wiek kutrów. W 2006 r. 71% jednostek przekroczy 30 lat i będą mogły otrzymać wsparcie z UE już tylko na kasację.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.