Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 230

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Market analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Uwzględnienie zagadnienia ryzyka w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych może nastąpić na dwa sposoby. Pierwszy z nich dąży do opisania ryzykowności danego projektu zarówno przy użyciu różnych zastosowań analizy prawdopodobieństwa, jak i innych prostych metod opisowych. Drugi ma na celu włączenie postrzeganego przez inwestora poziomu ryzykowności projektu bezpośrednio do formuły NPV. W artykule zostaną omówione dwie najczęściej stosowane w praktyce techniki określane mianem technik opisowych, a mianowicie analiza wrażliwości i analiza scenariuszy(fragment tekstu)
2
Content available remote Teoria przejść nieciągłych jako metoda modelowania rynku nieruchomości
100%
Rynek nieruchomości w ostatniej dekadzie podlegał wielkim fluktuacjom, zarówno w Polsce, jak i na świecie. W analizowanej zmienności rynku nieruchomości, definiowanej przez zmienność cen lub wartości intrygującą kwestią jest przyczynowość i forma zmiany istniejącej tendencji. Pojawia się wiec pytanie, czy rynek nieruchomości zawsze się zmienia płynnie, ewolucyjnie adaptując się do pojawiających się bodźców z otoczenia? Czy też zmiany w pewnych sytuacjach wywołanych mocnym bodźcem zewnętrznym lub ciągiem zmieniających się bodźców mogą przebiegać rewolucyjnie a funkcjonujący rynek nieruchomości, nie jest w stanie dalej ewoluować i może się dokonać całkowite przedefiniowanie struktury tego rynku? Pomocna teorią w modelowaniu tego zagadnienia wydaje się być Teoria Przejść Nieciągłych, w której bada się zjawisko polegające na utracie stabilności przez stabilny poprzednio stan układu, w wyniku którego następuje szybkie przejście do innego stanu układu, stabilnego w nowych warunkach. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano cechy funkcjonowania rynku usług finansowych na Ukrainie oraz zanalizowano jego strukturę.
Dokonano analizy handlu elektronicznego (e-commercée ze szczególnym zwróceniem uwagi na sytuację w Polsce. Jako główne problemy badawcze Autorka przyjęła próbę identyfikacji stanu e-commerce w Polsce, postaw internautów wobec tej nowej formy sprzedaży oraz określenie ogólnej struktury polskich użytkowników on-line. Zaprezentowane w artykule wyniki badań pozwoliły również na przedstawienie wad oraz zalet handlu elektronicznego w kontekście przedsiębiorców i klientów indywidualnych.
Artykuł szczegółowo omawia przygotowanie i sposób przeprowadzenia jednej z metod analizy rynku - badań jakościowych.
6
Content available remote Seaborne Trade in 2015-2016. Market Analysis
100%
W artykule zaprezentowano wyniki badań rynku transport morskiego, skupiając się na rozwoju przepływów na rynku globalnym. Przewozy drogą morską wzrosły o 3,4% w 2013 r. oraz w 2014 r., a przewozy ogółem osiągnęły wielkość 9,84 mld t, w 2016 r. - 11,1 mld t Prognozuje się, że w 2017 r. przewozy drogą morską wyniosą 11,3 mld t. To wynik o 2,5 razy większy niż przed 25 laty. Przewozy ładunków masowych suchych w 2016 r. wzrosły o 1,3% (w 2015 r. były większe o 5%) i wyniosły 4,8 mld t. Zbiornikowcami przetransportowano natomiast o 4,1% więcej (1,6% w 2015 r.), przewozy osiągnęły 3 mld t. Transport towarów w kontenerach (wzrost odpowiednio o 5,6% i 3,4%) osiągnął w 2016 r. wartość 1,73 mld t. Podaż ropy naftowej zwiększyła się o 4,1% (w 2015 r. spadła o 1,6%), a transport gazu płynnego zwiększył się o 4,8% (w 2015 r. - 3,9%). Transport morski gazu i ropy naftowej w 2016 r. wyniósł 3347 mld t (w 2015 r. było to 3213 mld t). (abstrakt oryginalny)
Celem badań, których wyniki prezentowane są w opracowaniu, było porównanie własności prognostycznych skonstruowanych modeli sieci neuronowych dla finansowych szeregów czasowych. Przedmiotem analizy była prognoza krótkoterminowa tygodniowa ceny wybranych instrumentów finansowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W opracowaniu przybliżono również problem optymalizacji struktury sieci neuronowych przy zastosowaniu algorytmów genetycznych. (fragment tekstu)
Wprowadzenie konteneryzacji do transportu oznaczało wielką jakościową zmianę, która - jak się okazało - ukształtowała nie tylko środki transportu i porty, ale również organizację łańcuchów transportowych i inne elementy naszej rzeczywistości. Obniżając koszty transportu umożliwiła procesy globalizacji produkcji wpływając na całą gospodarkę światową. Artykuł analizuje zmienny charakter rynku przewozów kontenerowych, który szczególnie wyraźnie ujawnił się w okresie ostatniego kryzysu. Wychodząc z tej analizy zauważono procesy, które zmieniają współczesne oblicze transportu kontenerowego i ich skutki dla portów. (abstrakt oryginalny)
Na potrzeby raportu został przeprowadzony przez Instytut PENTOR-Poznań na zlecenie "Poradnika Handlowca" sondaż telefoniczny wśród właścicieli/kierowników sklepów spożywczych i spożywczo-przemysłowych o powierzchni do 400 m2, w którym zapytano badanych o najlepiej sprzedające się w ich placówkach marki czterech najpopularniejszych pod względem długości rodzajów papierosów: 64 mm (bez filtra), 70 mm (krótkie z filtrem), 84 mm (King Size) oraz 100 mm. W raporcie zostały również wykorzystane wyniki badań firmy MB Instytut SMG/KRC (badanie Target Group Index) oraz ACNielsen (Panel Handlu Detalicznego).
Artykuł poświęcono problematyce potencjału rolniczego polskich województw w kontekście zrównoważonego rozwoju, za cel główny stawiając ocenę potencjału poszczególnych rynków wojewódzkich w latach 2005 oraz 2015 i wskazanie tych województw, w których potencjał rozwojowy jest najwyższy, uwzględniając zmiany w okresie dziecięciu lat. W artykule badano potencjał rolniczy poszczególnych województw, koncentrując się nie tylko na zasobach ziemi rolniczej i jej jakości oraz infrastrukturze towarzyszącej, ale również na czynnikach społeczno-demograficznych otoczenia tego segmentu rynku - szczegółowym analizom poddano 7 grup zmiennych diagnostycznych: powierzchnie geodezyjne, użytki rolne, zmienne demograficzne, dochody ludności, produkcję rolniczą, ekologię, infrastrukturę. Dane do analiz pozyskano z zasobów GUS. W badaniach wykorzystano metodę porządkowanie województw za pomocą miary syntetycznej, uwzględniającej grupy zmiennych charakteryzujących badane zjawisko. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ukazanie istoty, znaczenia oraz zmian, jakie zachodzą w sektorze turystycznym na przykładzie rynku organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Główny cel oraz zakres badań przesądzają o zastosowaniu metod badawczych szeroko i powszechnie stosowanych w analizie ekonomicznej, w szczególności metody dedukcji, porównań, przyczynowej, wskaźnikowej, zmian strukturalnych, dynamiki zmian struktur. Ponadto charakter problemu badawczego dotyczącego kształtowania rynku touroperatora przesądza o zastosowaniu również badań jakościowych. W opracowaniu omówiono czynniki, które w istotny sposób wpływają na sektor turystyczny. Przeprowadzone analizy pozwalają na stwierdzenie, że pomimo zaobserwowanych na rynku polskim niekorzystnych zjawisk, liczba organizatorów turystyki i pośredników turystycznych wzrosła w badanym okresie, co świadczy o ich dobrym przygotowaniu do zmiennych warunków otoczenia. (abstrakt oryginalny)
The key goal of the market analysis carried out for property valuation purposes is to select pricing attributes of real properties and to assign so-called weights to them, which would illustrate their influence on the prices in a given market (Regulation 2004). Correlation analysis is a very useful tool in this respect. However, the fact that it is limited to the use of classical Pearson's linear correlation coefficients is too much of a simplification due to the frequently occurring heterogeneity of the real estate market. The research paper proposes to use the possibilities offered by the broadly understood correlation analysis which, among linear correlations, takes into account not only Pearson's correlation but also rank correlations. At the same time, analyses of various non-linear correlations are being carried out where linear relationships are not reliable enough. The aim of this research is the simultaneous verification of the existence of various types of correlative relationships, taking into account the nature of random variables that the analyses relate to, and the nature of relationships between them. This approach makes it possible to adjust the weighting of market attributes, the values of which are improved in a few subsequent steps, in order to eventually approach the optimal result as close as possible. (original abstract)
Rating międzynarodowych agencji ratingowych odgrywa szczególną rolę na rynku listów zastawnych. Z uwagi bowiem na duży stopień skomplikowania emisji listów zastawnych w zdecydowanej większości przypadków emisje listów zastawnych mają rating przyznany przez przynajmniej jedną międzynarodową agencję ratingową. Oznacza to, że rating stanowi ważną determinantę rozwoju rynku listów zastawnych. Nasze badania w odniesieniu do rynku niemieckiego potwierdzają tezę o dużym znaczeniu ratingu w rozwoju rynku listów zastawnych. W aspekcie metodycznym rating listów zastawnych jest kombinacją elementów ilościowych, jakościowych, a na końcowy wynik procedury ratingowej wpływ ma wynik oceny standingu finansowego emitenta listów zastawnych oraz jakości puli aktywów zabezpieczających. Z przeprowadzonych badań wynika, że poziom ocen ratingowych niemieckich listów zastawnych jest wysoki i co równie ważne stabilny w czasie. Jednak pomimo wysokiego bezpieczeństwa listów zastawnych rating poszczególnym emisjom jest często nadawany przez dwie lub trzy agencje, co przesądza o dużym znaczeniu ratingu jako czynnika rozwojowego, przede wszystkim wspierającego wiarygodność i przejrzystość rynku. (abstrakt oryginalny)
14
76%
In the market economy, market analyses have become a key instrument for defining the competitive position of industries, sectors and enterprises and a commonly used basis for formulating their marketing strategies. As regards the wood market, as is the case in many other branches, there is a relatively abundant foreign and national empirical documentation, however, most of the achievements in this field are rather cyclic and fragmentary than scientific in nature. The purpose of this work is to suggest a new methodology for estimating and analyzing the consumption of wood and wood materials across a range of applications. The proposed method relies on a set of model indicators of net wood material consumption in the finished products (end-use). The method requires the determination of the model shares of each material in main wood products and of estimates of the quantitative consumption of individual materials in representative finished products.(original abstract)
15
Content available remote Usługi logistyczne - analiza rynku w Polsce
76%
|
|
z. 39
241-261
W artykule przedstawiono analizę i ocenę rynku usług logistycznych w Polsce. Określono perspektywy rozwoju rynku TSL na najbliższe lata. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym raporcie wykorzystano wyniki badania Target Group Index firmy MB SMG/KRC (stopień penetracji, najczęściej spożywane marki wśród osób deklarujących spożywanie określonej grupy produktowej) oraz ACNielsen - Panel Handlu Detalicznego (wielkość, wartość i lokalizacja sprzedaży poszczególnych segmentów na rynku detalicznym). Dodatkowo na potrzeby niniejszego raportu został przeprowadzony przez Instytut PENTOR - Poznań na zlecenie "Poradnika Handlowca" sondaż telefoniczny wśród właścicieli/kierowników sklepów spożywczych i spożywczo-przemysłowych o powierzchni do 400 m2, w którym zapytano badanych o najlepiej sprzedające się w ich placówkach marki określonych grup produktowych. Ze względu na ograniczoną objętość raportu, przedstawione zostały tylko najważniejsze segmenty rynku napojów alkoholowych.
Artykuł poświęcony został analizie rynku pocztowego w Polsce, w rozbiciu na jego segmenty, jak i w ujęciu całościowym. Celem niniejszego artykułu jest próba identyfikacji dwóch podstawowych segmentów usług (kurierskich i listowych), a także całego obszaru pocztowego, z odpowiednimi modelami (strukturami) rynkowymi. Jeszcze przed rokiem 2002, a więc w okresie poprzedzającym uruchomienie procesów liberalizacyjnych na polskim rynku pocztowym, dość powszechnie rynek ten uznawany był za monopol. W okresie 2003-2012, kiedy wprowadzane były ustawy i inne regulacje uwalniające mechanizmy konkurencji w obszarze poczty, zwyczajowo mówiło się, iż publiczny operator Poczta Polska traci swoją monopolistyczną pozycję. Wraz z początkiem roku 2013 - momentem wejście w życie dyrektywy unijnej liberalizującej sektor usług pocztowych w Polsce, z założenia mamy do czynienia z rynkiem w pełni konkurencyjnym. Przedstawiona w artykule analiza służy próbie ściślejszego określenia, jakie rzeczywiste mechanizmy rynkowe funkcjonują dziś w obszarze usług pocztowych i jakie w związku z tym realne struktury rynkowe wykształciły się w ramach tego sektora. Analiza statystyczna pozwoliła zbadać udziały i pozycje rynkowe operatorów pocztowych oraz tendencje występujące w tym zakresie. Metodę analizy przypadku wykorzystano natomiast do oceny zmian strukturalnych zachodzących w badanych obszarach oraz do określenia charakterystycznych cech poszczególnych segmentów, w celu ich identyfikacji z właściwymi modelami rynkowymi. Przeprowadzone badania pozwalają stwierdzić, że obecnie na rynku usług pocztowych mamy do czynienia ze strukturami przypominającymi oligopol w zakresie usług kurierskich i paczek, zaś monopol - w obszarze przesyłek listowych. Analiza polskiego rynku pocztowego w ujęciu holistycznym zdaje się natomiast upoważniać do twierdzenia, iż wykazuje on pewne podobieństwa do modelu konkurencji monopolistycznej. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Metody statystyczne w analizie rynku zamówień publicznych
76%
Rynek zamówień publicznych jest stosunkowo "młodym" rynkiem, charakteryzującym się własną specyfiką w porównaniu z powszechnym rynkiem dóbr i usług. Instytucje publiczne, w odróżnieniu od klasycznych podmiotów gospodarczych, funkcjonują w warunkach, które niekoniecznie mają związek z mechanizmami rynkowymi. Celem artykułu jest analiza rynku zamówień publicznych z wykorzystaniem metod statystycznych, tj. wybranych statystyk deskryptywnych, miar analizy dynamiki, współzależności (korelacji) oraz modeli regresji wielozmiennej. Przykłady praktyczne zaczerpnięto ze sprawozdań prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, własnych analiz oraz wyników badań ankietowych zrealizowanych przez zespół pracowników Uniwersytetu Łódzkiego w latach 2009-2011(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba identyfikacji specyfiki rynku dóbr szybko zbywalnych (FMCG - fast moving consumer goods - szybko rotujące produkty codziennego użytku, tj. produkty spożywcze, kosmetyki i chemia gospodarcza) w Polsce poprzez analizę rynku według głównych kategorii FMCG. Analizą objęto rynek hurtowy i detaliczny, nowoczesne kanały dystrybucji, znaczenie marek własnych oraz zwyczaje zakupowe konsumentów. (...) Niniejszy artykuł zaprezentuje najpierw identyfikację zmian rynku hurtowego i detalicznego. Następnie zostanie przeanalizowany system nowoczesnych kanałów dystrybucji. Znaczenie marek własnych oraz zwyczaje zakupowe konsumentów będą przedmiotem kolejnych etapów analizy. (fragment tekstu)
20
Content available remote Dynamika i stan rynku telefonii stacjonarnej w Polsce
76%
Zanalizowano zmiany i aktualny stan polskiego rynku telefonii stacjonarnej. Zauważono systematyczny spadek popytu na usługi oferowane przez ten rodzaj telefonii.
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.