Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Market capital
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Kapitał rynkowy obok kapitału ludzkiego i organizacyjnego jest jednym z elementów kapitału intelektualnego. Sukces współczesnych przedsiębiorstw uzależniony jest od właściwego i efektywnego zarządzania kapitałem intelektualnym, dlatego niezbędne jest zrozumienie istoty poszczególnych jego elementów. Kapitał rynkowy określa się jako relacje z otoczeniem zewnętrznym, głównie z klientami, ale także dostawcami, konkurentami i partnerami. Z kapitałem tym powiązane są również m.in. renoma przedsiębiorstwa, image czy lojalność klientów. Kapitał rynkowy tworzy wartość przedsiębiorstwa dzięki właściwym kontaktom z jego otoczeniem. Wynika on z zaangażowania kapitału ludzkiego, który jest wspomagany przez kapitał organizacyjny. Artykuł ma charakter teoretyczny, a jego głównym celem jest zaprezentowanie istoty kapitału rynkowego oraz wybranych jego elementów składowych z uwzględnieniem ich roli w kształtowaniu kapitału intelektualnego organizacji. (abstrakt oryginalny)
This paper analyses trends in social mobility in Poland in the process of system transformation to market capitalism. Using data from the Polish Panel Survey POLPAN, it compares social origin effects on educational attainment and on occupational status of the first job as well as the impact of formal education on the latter. The analysis is performed over four cohorts that have entered the labor market: (1) between 1983 and 1989, (2) between 1990 and 1998, (3) between 1999 and 2006, and (4) between 2007 and 2013. With regard to the impact of social origin on attainment of tertiary education upon entry to the labor market and on the status of the first job the analyses show stable social origin effects across time. Furthermore, there is evidence of a rising polarization of the effect of educational level on occupational position in the first employment. (original abstract)
This study aimed to examine the weak-form efficiency of some of the most capitalised cryptocurrencies. The sample consisted of 24 cryptocurrencies selected out of 30 cryptocurrencies with the highest market capitalisation as of October 19, 2022. Stablecoins were not considered. The study covered the period from January 1, 2018 to August 31, 2022. The results of robust martingale difference hypothesis tests suggest that the examined cryptocurrencies were efficient most of the time. However, their efficiency turned out to be time-varying, which validates the adaptive market hypothesis. No evidence was found for the impact of the coronavirus outbreak and the Russian invasion of Ukraine on the weak-form efficiency of the examined cryptocurrencies. The differences in efficiency between the most efficient cryptocurrencies and the least efficient ones were noticeable, but not large. The results also allowed to observe some slight differences in efficiency between the cryptocurrencies with the largest market cap and cryptocurrencies with the lowest market cap. However, the differences between the two groups were too small to draw any far-reaching conclusions about a positive relationship between the market cap and efficiency. The obtained results also did not allow us to detect any trends in efficiency.(original abstract)
4
Content available remote Znaczenie kapitału rynkowego w rozwoju przedsiębiorstwa
100%
W artykule został zaprezentowany i omówiony kapitał rynkowy w aspekcie jego znaczenia dla efektywności przedsiębiorstwa. Wskazano możliwe do realizacji działania w zakresie wykorzystania elementów kapitału rynkowego na potrzeby działalności budującej i wzmacniającej pozycję rynkową organizacji, dzięki czemu następuje wzrost jej efektywności. Kapitał rynkowy zaprezentowany został jako element w strukturze kapitału intelektualnego nowoczesnego przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Cel - Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie istoty kapitału intelektualnego w zakresie zarządzania jego poszczególnymi elementami, tj. kapitałem ludzkim, kapitałem organizacyjnym i kapitałem rynkowym. Metoda badania - Artykuł ma charakter teoretyczny i prezentuje przegląd literatury oraz rozważania Autorki w zakresie zarządzania kapitałem intelektualnym i jego elementami składowymi. Wynik - W artykule przedstawiono istotę kapitału intelektualnego i jego elementy składowe tj. kapitał ludzki, kapitał organizacyjny i kapitał rynkowy, wskazując również działania związane z zarządzaniem tą kategorią. Oryginalność/wartość - Sukces współczesnych przedsiębiorstw uzależniony jest od właściwego i efektywnego zarządzania kapitałem intelektualnym, dlatego niezbędne jest zrozumienie istoty poszczególnych jego komponentów i opracowanie odpowiednich sposobów zarządzania kapitałem intelektualnym jako całością i jego elementami składowymi.(abstrakt oryginalny)
Inwestorzy lokując swój kapitał w inwestycjach podwyższonego ryzyka (akcje) oczekują stóp zwrotu na wysokim poziomie jako rekompensaty tego ryzyka. W celu zwiększenia potencjalnego zysku wykorzystują kredyty inwestycyjne, które po odliczeniu kosztów z nimi związanych (prowizja od udzielonego kredytu oraz odsetki od wykorzystanego kredytu) powodują wzrost zysku w stosunku do kapitału własnego. W przypadku kiedy inwestor sprzeda akcje z zyskiem, może liczyć na dodatkowe zyski z wykorzystania kredytu. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy wartość rynkowa akcji spadnie. Inwestor ponosi wtedy koszty nie tylko kredytu, ale także samej straty z inwestycji. W artykule zamierzamy przedstawić analizę opłacalności inwestowania na rynku pierwotnym (IPO) z wykorzystaniem kredytów. (abstrakt oryginalny)
Zdobywanie przewagi konkurencyjnej we współczesnej rzeczywistości gospodarczej jest zadaniem niezwykle trudnym, ponieważ wyznacznikiem konkurencyjności nie są jedynie oferowane przez przedsiębiorstwa produkty i usługi, lecz przede wszystkim unikatowa i specyficzna wiedza budująca kapitał intelektualny. Do cech, dzięki którym przedsiębiorstwa wyróżniają się na tle konkurencji, zalicza się m.in. innowacyjność, elastyczność czy umiejętność szybkiej i skutecznej reakcji na zmiany pojawiające się otoczeniu. Sukces przedsiębiorstwa budowany jest przez unikatowe i trudne do imitowania zasoby o charakterze niematerialnym, tj. kapitał intelektualny. Artykuł ma charakter teoretyczny, a jego celem jest przedstawienie istoty kapitału intelektualnego i jego wpływu na innowacyjność przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podkreśla istotność wiedzy wykorzystywanej w tworzeniu i rozbudowie kapitału intelektualnego przez organizację. Prezentuje nośniki kapitału intelektualnego oraz warunki jego rozwoju. W artykule zarysowano model tworzenia systemu pomiaru tegoż kapitału oraz model MAGIC - model pomiaru kapitału intelektualnego organizacji. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wsparcie decyzji rozwojowych zasobami pozabilansowymi przedsiębiorstw rolniczych
84%
W artykule podjęto rozważania nad znaczeniem wsparcia decyzji ekonomicznych analizą zasobów nietradycyjnych, pozabilansowych. Wśród tych zasobów wyodrębniono kapitał ludzki, organizacyjny oraz rynkowy, które łącznie określa się kapitałem intelektualnym przedsiębiorstwa. Wyniki tej analizy powiązano z podstawowymi wskaźnikami sytuacji ekonomicznej badanych podmiotów. Stwierdzono, że stanowią one istotne uzupełnienie wiedzy o podmiotach oraz posiadają znaczący wpływ na charakter podejmowanych w nich decyzji rozwojowych. Stwierdzono ponadto, że między zasobami tradycyjnymi i pozabilansowymi zachodzą związki komplementarne. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono kapitał intelektualny jako istotny zasób przedsiębiorstwa rolniczego. Omówiono złożony charakter tego zasobu oraz metodę jego pomiaru i oceny. Wskazano na zróżnicowanie poszczególnych elementów wchodzących w skład kapitału intelektualnego tj. kapitału ludzkiego, organizacyjnego oraz rynkowego. Zauważono, że kapitał intelektualny, mimo iż odgrywa coraz większą rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem rolniczym jest często nieuświadamiany, a przez to niedoceniany. Diagnoza i bieżące monitorowanie tego zasobu umożliwia jego rozwój i wykorzystanie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter polemiczny. Autor uważa, że kapitał społeczny wytwarzany w sferze prywatnej na podstawie zaufania, które budowane jest publicznie w wyniku wiedzy i norm dostarczanych jednostkom, buduje społeczny kapitał rynkowy. Dzięki temu umowy i współdziałanie przynoszą społeczne korzyści. Można by powiedzieć, że wykorzystuje kategorię kapitału społecznego do kwestionowania indywidualistycznych teorii rynkowych.
Kapitał intelektualny składa się z 4 komponentów: kapitału ludzkiego, kapitału organizacyjnego, kapitału rynkowego i kapitału innowacyjnego. W niniejszym opracowaniu podjęta została próba zaprezentowania zasad rozwoju kapitau intelektualnego.
Badania kapitału intelektualnego przedsiębiorstw zwróciły szczególną uwagę na jego powiązania z kapitałem strukturalnym i kapitałem rynkowym. Ma on znaczący wpływ na efektywność i rozwój przedsiębiorstwa. Uwzględnia wzajemne oddziaływanie ludzi i architektury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Omówiono podstawowe założenia występujące w procesie jego pomiaru (np. konsolidacja wskaźników) i zależności od wartości rynkowej (zwrot na kapitale intelektualnym).
Artykuł opisuje szczegółowo istotę i strukturę kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa oraz proces zarządzania tym kapitałem w nowoczesnej organizacji. Zaprezentowano także wyniki badań dotyczących czynników kapitału ludzkiego, które decydują, o wzroście wartości rynkowej przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.