Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Market economy model
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2017
|
nr 1 (56)
294-311
Funkcjonujący w Republice Federalnej Niemiec model społecznej gospodarki rynkowej jest cennym źródłem inspiracji dla licznych państw chcących reformować swoje systemy polityczne i społeczno-gospodarcze. Stanowi również wdzięczny "obiekt" badań i analiz. Społeczna gospodarka rynkowa początkowo wprowadzona była jedynie na terenie zachodnich stref okupacyjnych, następnie, po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, rozszerzona została na obszar byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz w pewnym zakresie stanowiła punkt odniesienia dla reform w państwach Europy Środkowej. Niniejszy artykuł próbuje odpowiedzieć na pytanie, na ile niemieckie doświadczenia ze społeczną gospodarką rynkową mogą być użyteczne dla państw przechodzących proces przemian systemowych, ze szczególnym uwzględnieniem państw Europy Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 31
33
Objęcie przez Finlandię przewodnictwa w Unii Europejskiej zwróciło na ten kraj baczniejszą uwagę mediów. Chociaż Finlandia członkiem UE jest dopiero 4 lata, jest już w światowej czołówce gospodarczej. Szczególnym przykładem jest powiązanie tam procesu prywatyzacyjnego z pobudzaniem badań naukowych mających na celu szybki rozwój ekonomiczny tego kraju.
|
|
nr 6
15-23
W literaturze ekonomicznej zidentyfikowane zostały cztery podstawowe modele funkcjonowania gospodarki tynkowej, to jest: anglosaski, nadreński, skandynawski oraz japoński. Każdy z modeli charakteryzuje się pewnymi rozróżniającymi go cechami. Idzie za tym możliwość uporządkowania oraz opisania zasad funkcjonowania przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz innych jednostek funkcjonujących w danym państwie według ogólnych reguł opisujących dobrany model gospodarki rynkowej. Celem artykułu jest próba odnalezienia oraz scharakteryzowania modeli dla rynku ubezpieczeniowego. W opracowaniu postawiona została hipoteza mówiąca, że ogólny model funkcjonowania gospodarki rynkowej bezpośrednio kreuje kształt tynku ubezpieczeniowego oraz grupowanie państw zgodnie z modelami gospodarki jest tożsame z grupowaniem państw zgodnie z modelami rynków ubezpieczeniowych. Analiza wykorzystuje dane pozyskane z baz OECD, opisujące najważniejsze wskaźniki oraz cechy rynku ubezpieczeniowego, to jest: gęstość, wskaźnik udziału w ubezpieczeniach na życie, współczynnik penetracji, wskaźnik składek na pracownika, udział w rynku oddziałów zagranicznych przedsiębiorstw na rynku krajowym oraz udział zagranicznych firm na rynku krajowym. Do analizy wykorzystana została metoda grupowania Warda, która pozwala na wyodrębnienie grup najbardziej podobnych elementów - państw o najbardziej zbliżonych modelach rynku ubezpieczeniowego. (abstrakt oryginalny)
|
2008
|
nr 10
14-19
Zasadniczym celem artykułu jest ukazanie założeń, przebiegu i konsekwencji reformy edukacyjnej wprowadzonej przez władze Chile w latach 80. poprzedniego wieku. Reforma ta często jest określana jako podręcznikowe zastosowanie rynkowego modelu zmian w oświacie. Artykuł ten ukazuje jej blaski i cienie. Czy powszechne bony oświatowe sprzyjają naprawie edukacji?(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 7
15-17
Omówiono fazy ewolucji systemu finansowego: kapitalizm właściwy, kapitalizm menedżerski i kapitalizm instytucjonalny oraz zaprezentowano obecnie występujące na świecie modele systemu finansowego: model niemiecko-japoński (kontynentalny) i model anglo-amerykański.
W artykule przedstawiamy prosty, behawioralny model imitujący dynamikę małej gospodarki wchodzącej do unii gospodarczej i walutowej (UGW). Model uwzględnia m.in. proces konwergencji cen nominalnych w unii i jego wpływ na bilans handlowy, kształtowanie się cen w zależności od poziomu zapasów oraz przepływy kapitału finansowego niwelujące różnice w stopach procentowych na obszarze unii. Przy pomocy znanych metod analizy układów równań różniczkowych, badamy warunki stabilności gospodarki. Wykazujemy, że mają one postać ograniczeń na parametry behawioralne modelu, odzwierciedlające siłę reakcji podmiotów gospodarczych na nierównowagę. W celu zilustrowania tych wniosków, przedstawiamy symulacje komputerowe. Na koniec, przedstawiamy dynamiczną analizę procesu przejścia pomiędzy dwoma stanami równowagi, wywołanego przez ekspansję fiskalną. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie analiz i konfrontacja modelu gospodarki rynkowej oraz wymogów funkcjonowania organizacji z orientacjami osobowościowymi upowszechnionymi w polskim społeczeństwie, takimi jak: nacjonalizm, intensywna religijność, rygoryzm i liberalizm polityczny.
Metoda analizy zdarzeń pozwala zbadać wpływ określonych zdarzeń na wartość rynkową przedsiębiorstwa. Często jednak spółki dokonujące określonych działań (emisji papierów wartościowych, fuzji, splitów itp.), mają zbliżone cechy charakterystyczne. Cechy te mogą być mierzone wielkością przedsiębiorstwa czy wartością określonych wskaźników. W badaniach przeprowadzonych dla spółek notowanych na giełdzie New York Stock Exchange w latach 1985-2008 wykazano, że dla losowo dobranych dat dla przedsiębiorstw posiadających pewne cechy można zaobserwować zwyżkowe stopy zwrotu różniące się istotnie od zera. Świadczy to o zniekształceniach, jakie mogą istnieć w badaniach nad wpływem rzeczywistych zdarzeń na wartość takich spółek, gdyż dla losowo dobranej próby zwyżkowe stopy zwrotu nie powinny się różnić od zera. Osiągnięte wyniki skłaniają do wniosku, że interpretacja wyników analizy zdarzeń w takich przypadkach powinna być dokonywana ze szczególną wnikliwością i ostrożnością. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Modele gospodarki rynkowej a wzrost gospodarczy i jego wahania
63%
Cel - Celem niniejszego artykułu jest pokazanie wpływu systemu gospodarczego (modelu gospodarczego) na tempo wzrostu gospodarczego oraz jego wahania. Metoda badań - Wykorzystano różne metody badawcze: analizę opisową, analizę porównawczą funkcjonujących systemów gospodarczych oraz analizę danych statystycznych dotyczących wzrostu gospodarczego w 12 krajach. Analiza ilościowa została oparta na ostatnich dostępnych danych Eurostatu i Banku Światowego. Wnioski - Tempo wzrostu gospodarczego oraz jego wahania są zróżnicowane w poszczególnych krajach. Jednak między niektórymi z nich istnieje duże podobieństwo. Najczęściej są to kraje o podobnym systemie gospodarczym. Najbardziej zbliżone do siebie są kraje reprezentujące model śródziemnomorski oraz model społecznej gospodarki rynkowej. O pewnym podobieństwie możemy również mówić w przypadku krajów zaliczanych do modelu neoliberalnego, a jego braku w modelu państwa dobrobytu. Najgorzej ze wzrostem gospodarczym oraz jego stabilnością radzą sobie kraje reprezentujące model śródziemnomorski. Z kolei stabilność wzrostu gospodarczego i dobre radzenie sobie z cyklicznością charakterystyczne jest dla państw realizujących model społecznej gospodarki rynkowej. Oryginalność / wartość - W artykule podjęto zagadnienia, które w są rzadko prezentowane w literaturze. W pewnym stopniu uzupełnia on więc istniejącą lukę badawczą. (abstrakt oryginalny)
|
2003
|
nr 33
53-66
Rozważania nad społecznymi skutkami zarządzania oparto na dwóch koncepcjach. Pierwszą są modele gospodarki rynkowej, drugą – idea społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa. Analiza trzech modeli gospodarki rynkowej, prowadzi do wniosku, że w zarządzaniu potrzebna jest perspektywa długookresowa, w której trwałość i długowieczność przedsiębiorstwa traktuje się jako podstawowe wartości. Wnioski te wspierają rozważania nad społeczną odpowiedzialnością przedsiębiorstwa. Na problem odpowiedzialności należy spojrzeć szerzej nie tylko ograniczać się do wymiaru ekonomicznego jako wystarczającego wkładu w dobro społeczne.
|
|
nr 840
43-58
Polityka gospodarcza (w tym finanse publiczne), polityka finansowa zakładają, implicite bądź explicite, określone koncepcje człowieka, społeczeństwa, konstrukcji ustroju politycznego, czy wreszcie roli państwa w życiu społecznym i gospodarczym. W dobie nieustannie dokonujących się zmian cywilizacyjnych, przedstawionych jako kryzys cywilizacji łacińskiej, pytanie o ład polityczny i gospodarczy nabiera nowego znaczenia. Próbę zmierzenia się z zagadnieniami kryzysu cywilizacji i możliwości jego przezwyciężenia podjął pół wieku temu Wilhelm Röpke. Niniejsze opracowanie ma na celu zrekonstruowanie istotnych ze względu na problematykę polityki gospodarczej poglądów tego myśliciela zawartych w książce Gesellschaftskrisis der Gegenwart. (fragment tekstu)
Ekonomia rozwoju zrównoważonego traktuje tę kategorię jako autonomiczną, którą przypisuje się już niemal każdemu zjawisku i procesowi. Brakuje jednak finansowej - pieniężnej treści kategorii rozwoju zrównoważonego. Celem artykułu jest próba określenia finansowego wymiaru zrównoważonego rozwoju. Tezą opracowania jest założenie, że równoważenie rozwoju daje się podporządkować tożsamości dochodowo-wydatkowej, a w szczególności tożsamości inwestycji i oszczędności (IS - Investment - Saving). Rozwój zrównoważony opisano przepływami finansowymi z makroekonomicznego modelu gospodarki rynkowej. Artykuł ma charakter teoretyczny i zawiera autorską analizę przepływów finansowych. Jest rezultatem wieloletniego dorobku naukowo-badawczego autorki. Rozważania są oryginalne, być może i kontrowersyjne, nie mają wzorców w literaturze krajowej ani zagranicznej. (abstrakt oryginalny)
Praca składa się z 10 rozdziałów. Pierwszy z nich ma charakter wprowadzający. Zawiera rozważania na temat systemu gospodarki światowej i jej subsystemów. W następnych rozdziałach ukazane zostały najważniejsze pozaeuropejskie kraje lub regiony oraz opisany został ich system gospodarczy. Są to kolejno: Stany zjednoczone, Australia i Nowa Zelandia, Japonia, Azjatyckie :Tygrysy" pierwszej i drugiej generacji, Chiny, kraje Ameryki Łacińskiej, kraje naftowe (Bliski Wschód i Afryka Północna) oraz kraje afrykańskie. Pracę kończą wnioski wynikające z przeprowadzonych badań oraz rozważania na temat perspektyw systemów gospodarczych.
|
|
nr 21
3
Wicepremier Hausner rozpoczął batalię o program reformy finansów publicznych. Można powiedzieć, że podobna batalia toczy się też w paru innych krajach i nigdzie nie przebiega bezkonfliktowo.
Przedstawiono pojęcie systemu w ogóle oraz istotę systemowego podejścia do badań. Ukazano istotę systemu gospodarczego, omówiono społeczno-kulturowe uwarunkowania systemu gospodarczego, własności i mechanizm koordynacji decyzji gospodarczych oraz zagadnienia typologii systemów gospodarczych. Przedstawiono główne modele gospodarki rynkowej. Poruszono problem sprawności systemów gospodarczych. Wyodrębniono i opisano główne czynniki określające charakter współczesnych systemów gospodarczych, szczególnie zwracając uwagę na procesy konwergencji i dywergencji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.