Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 71

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Market effectiveness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote The Efficiency of the Football Betting Market in Poland
100%
Ojczyzną współczesnych zakładów bukmacherskich jest Wielka Brytania. W 1922 r. w Liverpoolu powstało pierwsze biuro bukmacherskie założone przez Johna Mooresa. W dobie internetu sportowe zakłady hazardowe zyskały nowy wymiar. Niniejszy artykuł dotyczy efektywności informacyjnej tego rynku, czyli możliwości uzyskiwania ponadnormatywnych korzyści z inwestycji na nim. Uwaga autora skoncentrowała się na dyscyplinie sportu, która wzbudza największe emocje wśród graczy w Polsce - na piłce nożnej. Celem pracy było wykazanie, że rynek bukmacherskich zakładów piłkarskich jest nieefektywny, co daje możliwości uzyskiwania korzyści przy wykorzystaniu prostych strategii inwestycyjnych. W pracy przeanalizowano prawdopodobieństwa bukmacherskie dotyczące meczy ligowych w polskiej Ekstraklasie w ciągu sześciu lat, tj. od sezonu 2008/2009 do sezonu 2013/2014, pobrane z portalu internetowego http://www.betexplorer. com/. W artykule wykorzystano narzędzia statystyki matematycznej do wnioskowania nad występowaniem efektywności badanego rynku(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Determinanty efektywności usług komunalnych
80%
Efektywność usług komunalnych jest determinowana przez szereg czynników. W niniejszym artykule przedstawiono jedynie najistot-niejsze z nich, które z pewnością nie wyczerpują całej ich listy. W celu prze-prowadzenia gruntowniejszych rozważań zarówno na temat poszczególnych determinant, jak i analizy ich siły oraz kierunku wpływu na efektywność usług komunalnych zasadne wydaje się precyzyjniejsze odniesienie do konkretnego rodzaju usługi. (fragment teksu)
Celem artykułu jest charakterystyka wybranych zagadnień, dotyczących historycznego i współczesnego postrzegania reakcji cen aktywów finansowych na rynku kapitałowym. Podjęto w nim również próbę cząstkowej analizy najistotniejszych przyczyn obecnego poziomu efektywności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, co istotowo wiąże się z powszechnym zainteresowaniem inwestorów funkcjonowaniem rynków kapitałowych, a szczególnie giełdami papierów wartościowych. Rodzi to zatem konieczność zidentyfikowania mechanizmów kształtujących ceny akcji. Pomocne w tym zakresie mogą okazać się prezentacje założeń następujących kluczowych teorii: Hipotezy o efektywnym rynku; Koncepcji rynku koherentnego; Hipotezy rynków adaptacyjnych. Efektywność rynku kapitałowego, zwłaszcza giełdowego rynku akcji, może być rozumiana w różny sposób, jakkolwiek najczęściej w badaniach ekonomicznych pojęcie to jest utożsamiane z efektywnością informacyjną. Co istotne, dbałość o sprawny rynek kapitałowy jest kluczowa z punktu widzenia rozwoju gospodarczego na bazie innowacji, które w dużej mierze finansowane są właśnie przez ten rynek. Efektywność rynku kapitałowego jest jednym z najczęściej poruszanych wątków wśród praktyków, ponieważ niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje dla inwestorów. W artykule dokonano prezentacji najnowszych unormowań, mających wpłynąć pozytywnie na rozwój rynku kapitałowego w Polsce i na terenie Unii Europejskiej oraz historycznych treści w zakresie wyżej wymienionej hipotezy o efektywnym rynku, koncepcji rynku koherentnego i hipotezy rynków adaptacyjnych. Autorka podjęła również próbę scharakteryzowania współczesnych uwarunkowań wpływających bądź mających wpływać w niedalekiej przyszłości na rozwój rodzimego rynku kapitałowego. (abstrakt oryginalny)
Teoria efektywności rynku kapitałowego jest jedną z podstawowych koncepcji związanych z funkcjonowaniem rynków kapitałowych. Budzi ona wiele kontrowersji. Główną przyczyną tego są wyniki analiz potwierdzających występowanie odstępstw od teorii, które nazywane są anomaliami. Jedną z anomalii jest zjawisko nazywane regresją cen do średniej. W niniejszym artykule podjęta zostanie próba zbadania, czy ma ono miejsce na GPW w Warszawie. Wyniki analiz pozwolą zweryfikować hipotezę badawczą zakładającą, że ceny akcji na GPW w Warszawie nie odzwierciedlają, w każdym momencie, w pełni wszelkich dostępnych informacji o instrumentach finansowych. Przypuszcza się bowiem, iż na warszawskiej giełdzie ma miejsce regresja cen akcji do średniej i możliwe jest wypracowanie wyższych od rynkowych stóp zwrotów, jeżeli będzie się inwestować środki w akcje spółek, które generowały najniższą stopę zwrotu w okresie poprzednim.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Efektywność a sprawność rynków nieruchomości - ujęcie teoretyczne
80%
Rynek nieruchomości (RN) stał się miejscem inwestowania na szeroką skalę. Dziś na rynku tym inwestują wielkie korporacje, wyspecjalizowane spółki kapitałowe, małe firmy branżowe oraz prywatni inwestorzy. Każdy z tych podmiotów liczy na jakiś rodzaj zysku. Funkcja (realizacji) celu, jaką wyznaczają sobie poszczególne podmioty jest: różnoraka, różnoczasowa oraz dynamiczna. Pogłębiona analiza rynku nieruchomości (jego efektywności/sprawności) w takich warunkach jest niezmiernie trudna i skomplikowana, ponieważ odtworzenie wszystkich zachowań poszczególnych uczestników rynku jest (prawdopodobnie) niemożliwe. Rynki nieruchomości mogą być efektywne, małoefektywne lub nieefektywne, sprawne lub małosprawne. Podobna sytuacja dotyczy podmiotów tworzących rynek nieruchomości. Czy RN i podmioty mogą być pozbawione sprawności? Czy uczestnicy procesów w systemie rynku nieruchomości mogą wpływać na wzrost/zmniejszenie efektywności rynku, czy mogą też wpływać przez swoje działania na sprawność? Czym jest efektywność a czym sprawność RN? Hipoteza postawiona w pracy brzmi: efektywność rynku nieruchomości jest pochodną sprawności uczestników tego rynku. Praca jest próbą teoretycznego udowodnienia postawionej hipotezy. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu było przyjęcie lub odrzucenie hipotezy o występowaniu efektu barometru stycznia na podstawie stóp zwrotu z badanych funduszy inwestycyjnych w latach 2003-2017. Metodologia badania - W badaniu wykorzystano miesięczne stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych. Wyznaczono skumulowane stopy zwrotu, wykorzystano również model regresji liniowej, a badania poddano testowi dla dwóch wariancji bez powtórzeń. Wynik - Różnice w stopach zwrotu wykazały występowanie barometru stycznia w 10 na 15 badanych przypadków. Wyniki są jednak nieistotne statystycznie, a model regresji liniowej jest słabo dopasowany do rzeczywistości, co może wskazywać na małą przydatność modelu do budowania skutecznych strategii inwestycyjnych opartych na barometrze stycznia. Oryginalność/wartość - Badanie przeprowadzono na podstawie stóp zwrotu z funduszy inwestycyjnych. Wcześniejsze badania przeprowadzane w Polsce nie wskazywały jednoznacznych wyników i dotyczyły głównie indeksów giełdowych, pojedynczych spółek i surowców. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie efektywności oraz opisano metody określające stopień efektywności rynku. Przedstawiono także wyniki badania dotyczącego efektywności w odniesieniu do rynku innowacyjnych technologii w Polsce.
Występowanie silnej formy efektywności rynku implikuje niemożliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków z posiadania dowolnego zbioru informacji. Zatem posiadanie nie tylko informacji cenowej i fundamentalnej, lecz także poufnej, nie pozwala na zbudowanie długookresowej, dochodowej strategii inwestycyjnej. Rynek jest silnie efektywny, gdy wszystkie informacje zarówno publiczne, jak i poufne znajdują szybkie odzwierciedlenie w cenach rynkowych akcji. Akceptacja takiej efektywności wskazuje, że nie tylko inwestorzy bazujący na ogólnie dostępnych danych, ale także ci, którzy korzystają z informacji poufnych, nie są w stanie wygrać z rynkiem i osiągnąć ponadprzeciętnej stopy zwrotu. Ze względu na informację poufną, która nie jest bezpośrednio obserwowalna, autorzy opierają się na domniemaniu posiadania informacji tego typu przez jednostki rekomendujące, ściśle powiązane z rynkiem kapitałowym. W niniejszym artykule podjęto próbę weryfikacji mocnej formy efektywności informacyjnej opierając się na rekomendacjach 52 podmiotów uprzywilejowanych pod kątem dostępu do niepublicznych informacji i specjalistycznej wiedzy. (fragment tekstu)
9
61%
: Insider trading is seen as an unethical behaviour and often as one that negatively affects the market by reducing investors trust and confidence, leading to a decrease in market liquidity. At the same time, markets have become more speculative than before (eg. shorter holding periods), and insider trading deregulation could lead for prices to become more efficient and increase market liquidity. The aim of this article is to confront the common view of insider trading with the practice in the financial market, especially, when considering significant changes of how information is obtained, processed, and then used in financial transactions as, for example with algorithmic trading (High Frequency Trading). The conclusions presented here result from academic literature analysis as well as from the analysis of legal cases of insider trading in selected countries, mainly from the US. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest analiza stopy zwrotu z akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, pod kątem występowania anomalii polegającej na możliwości osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków z inwestycji w papiery wyemitowane przez spółki o małej kapitalizacji w stosunku do inwestycji w spółki duże. Autorzy omówili problem podejmowania decyzji inwestycyjnych oraz poddali badaniu efektywność polskiego rynku.
11
Content available remote Hipoteza efektywności rynku; weryfikacja dla indeksu WIG-Spożywczy
61%
|
|
z. 4
169-176
W pracy poddano weryfikacji hipotezę o słabej efektywności informacyjnej rynku finansowego. Badania przeprowadzono dla indeksu WIG-Spożywczy. Wykorzystano w tym celu test Walda-Wolfowitza, test współczynnika autokorelacji Quenouille'a, łączną statystykę Ljunga-Boxa oraz testy efektów stycznia oraz poniedziałku. Analizę przeprowadzono w oparciu o dzienne logarytmiczne stopy zwrotu dla okresu od 31.12.1998 do 05.05.2011 dla wyznaczonych 11 podprób. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest ocena, czy wybrane europejskie rynki finansowe są efektywne informacyjnie w formie półsilnej, oraz dokonanie analizy porównawczej pomiędzy wybranymi rynkami wschodzącymi a dojrzałymi. Metodologia badania - Przy użyciu analizy zdarzeń sprawdzono szybkość odzwierciedlenia w cenach instrumentów finansowych na podanie do publicznej wiadomości ogłoszeń o wskaźniku dynamiki zmian Produktu Krajowego Brutto przez krajowe instytucje sprawozdawcze. Wynik - Wyniki badań empirycznych na rynkach w Polsce, Czechach i Wielkiej Brytanii wykazały, że analizowane rynki finansowe nie są w pełni zgodne z teorią rynków efektywnych w formie półsilnej. Na podstawie przeprowadzonych badań okazało się, że wyższa efektywność informacyjna nie zawsze idzie w parze z dojrzałością rynku. Drugi wniosek jest taki, że stopy procentowe oraz giełdowy rynek akcji w większości przypadków analizowanych krajów bardziej reagowały na nieoczekiwane informacje o wskaźniku PKB r/r niż na wartości zbliżone do oczekiwań uczestników rynków. Oryginalność/Wartość - Opracowanie stanowi rozszerzenie dotychczasowych badań nad efektywnością informacyjną polskiego rynku finansowego. W badaniach wykorzystano koncepcję analizy zdarzeń do zbadania półsilnej efektywności informacyjnej nie tylko na rynku akcji, lecz także na rynku innych aktywów finansowych, takich jak obligacje, stopy procentowe, instrumenty pochodne.(abstrakt oryginalny)
Podejmowanie wyzwań oraz wykorzystanie szans przez polski sektor rolny w zasadniczym stopniu będzie determinowane zdolnością do pełnej integracji całej gospodarki z Unią Europejską. Możliwości dostosowania krajowych przedsiębiorstw rolniczych do warunków rynkowych UE zależą przede wszystkim od rozwoju odpowiednio funkcjonujących, rynkowo zorientowanych gałęzi gospodarki, dostosowania istniejących oraz tworzenia nowych instytucji (prywatnych i państwowych), zapewnienia przejrzystości, zaufania i przewidywalności zarówno regulacji prawnych, jak i zasad polityki ekonomicznej państwa. Aby integracja z UE przyniosła wymierne korzyści dla sektora rolniczego, niezbędne jest podejmowanie owych wyzwań przez jego mikroorganizmy- przedsiębiorstwa. Nie będzie to zadaniem łatwym, ponieważ ponad 45% badanych gospodarstw rolnych nie podejmuje żadnych działań dostosowawczych, wyczekując zmiany polityki rolnej państwa. Brak świadomości tych jednostek może okazać się dla nich zgubny, gdyż z chwilą uzyskania członkostwa w UE polski sektor rolny zostanie objęty zasadami wspólnej polityki rolnej (WPR). Wówczas za późno już będzie na zmiany i restrukturyzację przedsiębiorstw produkcyjnych, WPR bowiem silnie wpływa na politykę wymiany zagranicznej w sektorze żywnościowym oraz politykę żywnościową w każdym kraju i w całej wspólnocie. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł miał na celu zbadanie efektywności rynku oraz zmian, jakie mogły pojawić się w tym obszarze po wybuchu pandemii COVID-19. Giełda OMX i jej indeksy zostały wzięte pod uwagę ze względu na to, że reprezentują różne rynki zintegrowane na tej samej platformie giełdowej, a poza tym badaniu ich efektowności podczas pandemii nie poświęcono uwagi. Analizowane były dwa okresy: przed wybuchem pandemii COVID-19 i po jej wybuchu, a hipoteza efektywnego rynku (EMH) była testowana poprzez wykorzystanie anomalii efektu dnia tygodnia. Wyniki pokazują, że przed wybuchem pandemii tylko Indeks Krajów Bałtyckich był efektywny, ale stracił tę cechę podczas pandemii, podczas gdy rynek duński ją zyskał. Zaobserwowano zatem efektywność niektórych rynków oraz zmiany wywołane przez COVID-19. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest weryfikacja hipotezy efektywności rynku przez analizę anomalii czasowych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Badanie dotyczy indeksów spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i przeprowadzone będzie w odniesieniu do różnych warunków rynkowych występujących w latach 2003-2009. W związku z tym, że okres badania obejmuje okres zarówno dobrej koniunktury - hossy (I 2003-X 2007), jak i dekoniunktury - bessy (XI 2007-III 2009) na badanym rynku okres badania podzielono na dwa podokresy, wykonując oddzielne badania. Istotność różnic średnich zmian potwierdzano za pomocą testów parametrycznych istotności różnic średnich (t-Studenta) oraz testów nieparametrycznych (test U Manna-Whitneya). (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Eksperymentalne badanie efektywności instytucji rynkowych
61%
Podstawowymi narzędziami do zwiększania dobrobytu społeczeństw są rynki. Wysoce abstrakcyjne, neoklasyczne modele mikroekonomiczne nie są w stanie wyjaśnić wielu istotnych kwestii związanych ze sposobem zorganizowania wymiany na rynkach - ekonomiści zajęli się badaniem rozwiązań składających się na instytucjonalną (i techniczną) strukturę rynków. Na skutki koordynacji rynkowej wpływa wiele czynników równocześnie. W związku z tym określenie wpływu poszczególnych instytucji na efekty koordynacji rynkowej w oparciu o obserwacje rzeczywistości jest bardzo trudne. W artykule pokazano, że skutecznym sposobem są eksperymenty ekonomiczne. Zaprezentowane przykłady pokazują, iż doświadczenia laboratoryjne będą wkrótce popularną metodą badań ekonomicznych, m.in. efektywności rozmaitych instytucji rynkowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie o rolę, jaką odgrywają analitycy giełdowi na polskim rynku kapitałowym wobec kształtowania wyniku finansowego przez zarządy spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Narzędziem badawczym jest analiza empiryczna relacji między wynikami finansowymi prognozowanymi i raportowanymi. Badania przeprowadzono na próbie złożonej z 2723 obserwacji z lat 2002-2015 dotyczących 201 spółek. Różnice rozkładów prognoz wyniku netto oraz wyniku raportowanego wskazuj ą, że trafność prognozy nie jest celem analityków ani zarządzających. Małe dodatnie błędy prognozy są bardziej prawdopodobne niż ujemne, co wskazuje na kształtowanie wyniku przez zarządy w celu osiągania wartości prognozowanych. Nie musi to być jednak sytuacja negatywna. Prognozy wyników maj ą rozkład nieświadczący o kształtowaniu, zatem analitycy- -profesjonaliści mogą prognozować wyniki o charakterze permanentnym. Wobec tego zarząd, kształtując wynik, zapewnia wyższą jakość wyniku raportowanego niż w sytuacji, gdyby ten wynik był ujawniony neutralnie, co sugeruje się w Założeniach Koncepcyjnych MSR/MSSF.(abstrakt oryginalny)
The purpose of paper is to assess the long-term memory of stock index returns in the panEuropean platform Euronext (CAC-40, AEX, BEL-20 and PSI-20). We find evidence of time dependency in much of the data, suggesting that the series may best be described as fractional Brownian motion. Modified Rescaled-Range Analysis and Detrended Fluctuation Analysis were used to measure the degree of long memory. The global Hurst exponents evidence persistent long memory in the Dutch, Belgian and Portuguese markets. In the French market, evidence of long memory is inconsistent and weak. Fractal structure suggests non-conformity with the Efficient Market Hypothesis, and may compromise the reliability of asset pricing models. Furthermore, time-dependent Hurst exponents show evidence of weakening persistence in these markets, particularly after the international crises of 2000, 2002 and 2010. A possible explanation for those changes is that the markets may have matured over time, becoming more efficient after these severe events.(original abstract)
Problematyka efektywności rynków finansowych, w tym występowanie efektu tygodniowego, zawsze stanowiła przedmiot zainteresowania badaczy. Zagadnienie to staje się niezwykle ważne z punktu widzenia oceny efektywności zarządzania portfelem aktywów, a także w ujęciu finansów behawioralnych. W artykule zweryfikowana została hipoteza występowania tzw. dni pechowych na przykładzie cen 140 akcji wchodzących w skład następujących indeksów GPW: WIG20, mWIG40 i sWIG80. Badaniu poddane zostały stopy zwrotu obliczone w następujących ujęciach: cena zamknięcia - cena zamknięcia, overnight, cena otwarcia - cena otwarcia oraz cena otwarcia - cena zamknięcia dla sesji przypadających w następujących dniach: 13. i 4. dzień każdego miesiąca, 13. i piątek oraz 13. i wtorek każdego miesiąca, podczas gdy drugą grupę obserwacji stanowiły stopy zwrotu w trakcie pozostałych sesji. W dalszej części artykułu zamieszczono wyniki testowania hipotez statycznych w ujęciu cena zamknięcia - cena zamknięcia dla sesji odbywających się 13. i w piątek oraz 13. i we wtorek, przy założeniu, że drugą grupę obserwacji stanowią stopy zwrotu, odpowiednio w pozostałe piątki i wtorki. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.