Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 78

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marketing research methods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Aby o wizerunku naszej firmy nie decydowały przypadkowe spotkania, plotki i zasłyszane opowiastki, warto zrobić wysiłek i wykreować go w sposób świadomy i systematyczny samemu. W tym kontekście przedstawiono jakie znaczenie dla firmy ma wizerunek oraz czynniki determinujące wizerunek firmy i jej produkty. Omówiono metody mierzenia wizerunku.
Celem artykułu jest wskazanie nowych elementów i rozwiązań w procesie badań marketingowych, które pojawiły się na przełomie wieków i istotnie wpłynęły na ich kształt, przebieg oraz ich organizację w przedsiębiorstwach. Choć nie zmieniła się ich istota i cele, to jednak pojawiające się nowe rozwiązania narzędziowe oferowane przez technikę i technologię, a wykorzystywane w realizacji badań, oraz rosnące wymagania ilościowe i jakościowe wobec zasobów informacji generowanych przez badania marketingowe znacznie zmieniły ich formę, przebieg i organizację. Dotychczasowe standardowe rozwiązania prowadzenia badań są modyfikowane bądź zastępowane nowymi - doskonalszymi i bardziej efektywnymi. (fragment tekstu)
Obserwacja spontanicznych zachowań konsumentów jest wymogiem koniecznym współczesnego marketingu, co zapewnia metodologia jakościowa. Autor wyjaśnia dlaczego "ludzie marketingu" niechętnie przeprowadzają jakościowe badania marketingowe. Posługując się określeniem metodologia jakościowa mamy na uwadze podstawowe jej techniki, takie jak zogniskowany wywiad grupowy (focus group interview) czy też wywiad pogłębiony (in-depth interview).
The theoretical point of view of the research project has been described in Chapter 1. This chapter presents the methodological aspects of the international research project. While carrying out any international research scientists have to solve numerous specific methodology related problems at all stages of the research procedure (compare Table 5). If the problems in question are not taken into consideration both at the stage of preparing and performing research and subsequently while processing and communicating research results, usefulness of the results may turn out to be quite limited. In extreme cases inconsistencies of the procedure may result in totally wrong interpretation of the market processes and phenomena subject to analyses. (fragment of text)
W badaniach marketingowych narzędziem pomiaru jest skala (test), określana jako seria reakcji (odpowiedzi) respondenta na poszczególne pozycje skali. W opracowaniu omówiono różne znaczenia pojęcia skali w badaniach marketingowych. Przedstawiono budowę skali ze wskaźnikami refleksyjnymi i wskaźnikami formatywnymi
Artykuł analizuje metodę wywiadu zogniskowanego, który pozwala na zebranie od uczestników szkolenia jak największej liczby informacji na temat oczekiwań co do przyszłych szkoleń, relacji w szkoleniowej grupie, możliwości zmotywowania do uczestnictwa w przyszłym szkoleniu. Określono wymagania co do moderatora grupy, oraz uwarunkowań skuteczności szkoleń.
W artykule zaprezentowano typy zmiennych symbolicznych oraz wskazano sposób konstrukcji pytań w kwestionariuszu ankiety umożliwiający otrzymanie zmiennych symbolicznych. Dokonano również krótkiego przeglądu metod analizy danych symbolicznych wraz ze wskazaniem ich wybranych zastosowań w badaniach marketingowych. (abstrakt oryginalny)
Case research jest skuteczną metodą poznawania rzeczywistości gospodarczej w sytuacjach, kiedy dany problem jest złożony i występują silne oraz wielowymiarowe powiązania badanych jednostek z otoczeniem. Jest jeszcze rzadko spotykaną metodą badawczą, posiadającą swoje liczne ograniczenia, ale jednocześnie, co należy wyraźnie podkreślić, jej wykorzystanie, podobnie jak innych metod, powinno być determinowane postawionym problem badawczym i rodzajem poszukiwanych informacji, nie natomiast łatwością czy "modą" na jej stosowanie. Zastosowanie case research wymaga opracowania i przetestowania narzędzi badawczych, przygotowania spotkań z respondentami itp. Istnieje oczywiste zagrożenie, że opis wyników będzie zbyt rozwlekły, ponieważ wypowiedzi respondentów są spontaniczne, nie są płynne, a rozmowy przebiegają w różnym tempie. Konieczne jest zatem posiadanie umiejętności ich syntetycznego ujęcia, jednocześnie uwypuklającego istotne dla badań fragmenty, łącznie z cytowanymi wypowiedziami. Jednak mimo braku jednoznacznej oceny walorów tej metody i odmiennych podejść co do liczebności próby i sposobu doboru badanych przypadków, jest ona wartościową, ponieważ daje możliwość "wejścia w głąb" danych, możliwość uchwycenia zmiennych ukrytych, które wyjaśniają postawy i zachowania poszczególnych podmiotów rynkowych (fragment tekstu)
Celem autorki artykułu było zaprezentowanie metod i technik badań marketingowych, jakie pojawiają się oraz mogą być wykorzystywane w obszarze edukacji, a dotychczas stosowane były na innych polach badań. Autorka odnosi się do stosowanych klasycznych metod w celu pokazania konieczności rozwoju badań w zakresie edukacji. (abstrakt oryginalny)
Neuromarketing to nauka o tym, jak ludzie używają mózgu do podejmowania decyzji, która wykorzystuje nowe narzędzia, aby spojrzeć na to, co dzieje się w głowach konsumentów. Neuromarketing bada, jak i które części mózgu reagują np. na przekaz reklamowy, wizerunek marki, opakowanie produktu. Pozwala ustalić, jakie bodźce i w jakim stopniu aktywizują struktury umysłu ludzkiego. Kluczem do skutecznego marketingu jest zrozumienie decyzji nabywczych klientów. Okazuje się, że podczas wyboru produktu zdecydowana większość klientów sugeruje się potrzebami i wartościami emocjonalnymi, jakie zawiera w sobie marka danego produktu, a nie wyłącznie jego ceną. Jedną z najnowszych koncepcji badań marketingowych służących rozpoznaniu postaw i zachowań nabywców jest neuromarketing, któremu poświęcono niniejszy artykuł. (abstrakt oryginalny)
W artykule przypomniano założenia, które muszą być spełnione do zastosowania testu analizy wariancji oraz zaprezentowano jego nieparametryczne odpowiedniki, tj.test Kruskala-Wallisa oraz test Friedmana. Zastosowanie testów zobrazowano przykładami empirycznymi, dla których stosowanie analizy wariancji było merytorycznie nieuzasadnione. Zaprezentowano tok postępowania i schemat obliczeń niezbędnych do przeprowadzenia obu testów dowodząc, iż rozstrzygnięcie kwestii istnienia różnicy pomiędzy średnimi jest możliwe nie tylko przy zastosowaniu analizy wariancji. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest analiza dwóch powiązanych ze sobą czynności: pierwszy, polegający na przekształceniu problemu badawczego w pytania kwestionariuszowe (proces dekompozycji problemu) i drugi, nazywany procesem agregacji odpowiedzi.
Dziś o względy klienta zabiega się w sposób coraz bardziej naukowy. Ponieważ proces decyzyjny towarzyszy każdej transakcji, marketingowcy szczególnie aktywnie poszukują mechanizmów skaniających do podejmowania takich, a nie innych decyzji i zachowań. Wymieniono podstawowe grupy technik wykorzystywanych w badaniech marketingowych (w ramach badania procesów decyzyjnych).
Omówiono dynamikę rynku badań marketingowych w Polsce w latach 1989-2003. Zaprezentowano głównych zleceniodawców badań marketingowych i organizacje branżowe osób zajmujących się profesjonalnym badaniem rynku. Przedstawiono tendencje rozwoju badań marketingowych
W ostatnich latach najbardziej użyteczne w planowaniu działań marketingowych okazują się tzw. wieloatrybucyjne modele postaw. Pozwalają one nie tylko poznać preferencje i zachowania rynkowe nabywców, ale też sugerują, jak można je kształtować.
Autor zastanawia się w jaki sposób zmieniające się warunki realizacji badań marketingowych wpływają na wiarygodność tych badań. Rozważa zalety i wady badań prowadzonych telefonicznie i przez Internet.
Przedstawiono hierarchiczną strukturę badań rynkowych i marketingowych. Omówiono metody i narzędzia badawcze w układzie hierarchicznym a następnie strukturę hierarchiczną badań wspomaganych komputerowo.
W artykule zobrazowano techniki wyodrębniania czynników na przykładzie empirycznym dotyczącym rynku kawy. Scharakteryzowano następujące techniki: analiza głównych składowych, metoda osi głównych, metoda centroidalna, metoda najmniejszych kwadratów, metoda najmniejszych reszt, metoda największej wiarygodności, metoda alfa, metoda obrazów.
Rozwój społeczeństwa oraz gospodarki opartej na wiedzy sprawia, że efekty badań marketingowych traktowane są jako dobra ekonomiczne. Wśród uwarunkowań rozwoju rynku badań marketingowych szczególną rolę odgrywają procesy globalizacji i integracji europejskiej oraz postęp technologii informacyjno-komunikacyjnych. Rozwój rynku badań marketingowych należy analizować także w kontekście rosnących oczekiwań użytkowników badań marketingowych. Do głównych kierunków rozwoju badań marketingowych zaliczono ich profesjonalizację oraz internacjonalizację, a także tworzenie produktów badawczych integrujących metody ilościowe i jakościowe. Rozwój badań marketingowych wyraża się także w powstawaniu nowych form pomiaru oraz zaawansowanych metod analizy danych, bazujących na zastosowaniu technologii informacyjnej.(abstrakt oryginalny)
W roku 2008 szacunkowa wielkość rynku badań marketingowych i opinii wyniosła ponad 600 min zł, zakończył się więc on wzrostem obrotów branży badawczej na poziomie 6%, Stały wzrost jest obserwowany od 10 lat. Prognozuje się stałe jednocyfrowe wzrosty. Najbardziej znaną w Polsce firmą jest GIK Polonia (97%), ale badani najczęściej korzystają z usług MillwardBrown (56%). Co trzeci zleceniodawca prognozuje wzrost wydatków na badania, a 44% nie przewiduje zmian budżetów. Pracownicy firm badawczych zwiększyli wydajność o 20%, co jest skutkiem ubocznym kryzysu gospodarczego. W Polsce więcej wydaje się na badania face-to-face niż na wywiady telefoniczne, choć tych drugich wykonuje się więcej. Co piąta złotówka wydawana jest na badania jakościowe. Największym zleceniodawcą badań jest sektor FMCG, ale to wzrost sektora finansowego miał charakter bardziej długofalowego trendu.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.