Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  MasterCard
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wal-Mart Stores Inc. stanął na czele zbiorowego protestu handlowców, który zmusił największych wystawców kart debetowych Visa USA i MasterCard International Inc. do zmniejszenia składek z tytułu przetwarzania transakcji debetowych.
Artykuł porusza problem pozyskiwania przez banki najbogatszych klientów. Usługi jakie może im zaoferować to na przykład dodatkowo ubezpieczenia zagranicznych wyjazdów. Segmentacja klientów jest sporządzana według wysokości ich dochodów. Podano przykłady BIG BG czy Pekao SA.
Artykuł przedstawia kwestię opłat, jakie polskie banki, wydające karty płatnicze z logiem międzynarodowych organizacji Visa i MasterCard, muszą uiszczać. Autorka charakteryzuje głównych beneficjentów obrotu kartowego w Polsce - są nimi organizatorzy i dostarczyciele infrastrukury (także sprzętu) do płatności bezgotówkowych.
Banki za wszelką cenę chcą przyciągnąć do siebie nowych klientów. Oferują coraz bardziej dogodne warunki przy wydawaniu kart elektronicznych. Polski rynek przeżywa zalew plastikowego pieniądza. W posiadaniu Polaków są już ponad 2 mln kart kredytowych. Bank PKO BP w ubiegłym roku wydał ponad 600 tys. kart płatniczych, a łącznie jego klienci posiadają już prawie 5,5 mln kart elektronicznych.
Artykuł omawia raport zatytułowany "MasterInsights Europe - europejska gospodarka bez granic. Lato 2005", opracowany przez międzynarodową organizację płatniczą MasterCard, dotyczący zagranicznych wydatków mieszkańców Europy.
Wydawcy kart mają w ofercie oddzielne produkty dla dużych i małych firm, a nawet tak specjalistyczne, jak karty zaopatrzeniowe. W ofercie dla firm dominują dwa rodzaje kart - debetowe i obciążeniowe.
Artykuł przedstawia rozwój rynku kart private label w Polsce. Wydanie karty IKEA MasterCard było możliwe dzięki globalnemu partnerstwu Grupy HSBC i MasterCard. Według przedstawicieli MasterCard karta IKEA MasterCard to nie tylko odpowiedŤ na upodobania i styl życia obecnych i potencjalnych klientów sklepów IKEA, ale także sposób na ich edukowanie w zakresie właściwego gospodarowania finansami osobistymi.
Omówiono polski rynek firmowych kart płatniczych oraz szanse jego rozwoju.
Artykuł przedstawia światowy rynek kart debetowych. Zdaniem ekspertów rynek ten rozwija się dynamicznie i jest bardzo perspektywistyczny. Autorka przedstawia zalety kart debetowych, w kontekście kart kredytowych, a także możliwe zyski płynące z promocji tego produktu dla banków.
Do Pekao SA postanowiono dołączyć banki, które dysponują rozbudowaną siecią w południowo-wschodniej i północno-zachodniej Polsce. Są to: Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi, Bank Depozytowo-Kredytowy w Lublinie i Pomorski Bank Kredytowy w Szczecinie. W ciągu kilkunastu miesięcy zorganizowano system wzajemnego honorowania czeków, gwarantowania płynności finansowej, wspólną politykę stóp procentowych i produktów dla klientów indywidualnych.
Banki coraz skuteczniej przekonują klientów do korzystania z płatniczych funkcji kart. Im więcej możliwości zarządzania kontem przez bankomaty, tym chętniej klienci z nich korzystają.
Przeanalizowano rynek kart płatniczych w Polsce. Omówiono takie karty jak: Visa International, Europay/MasterCard, Diners Club, American Express.
Artykuł dotyczy kart płatniczych. Oprócz kart wydawanych przez duże organizacje, jak Visa i Eurocard/MasterCard, na polskim rynku przybywa kart mniej popularnych wydawców, takich jak Diners Blub i American Express. W wielu punktach sprzedaży i bankomatach, akceptowane są również karty JBC, chociaż nie są one wydawane na polskim rynku. Nieobecne są natomiast karty amerykańskiej organizacji Discover. Ich mocnym atutem jest tzw. cashback bonus polegający na zwrocie klientowi części kwoty wydanej na zakupy kartą.
Ocena rynku kart płatniczych w 2003 roku.
Trzech na pięciu polskich konsumentów jest dziś zainteresowanych płaceniem w sklepach zbliżeniowo za pomocą smartfonu. 66% Polaków przewiduje, iż w 2020 r. będzie płacić mobilnie co najmniej raz w tygodniu. Tempo upowszechniania się płatności mobilnych wśród konsumentów w najbliższych pięciu latach będzie zdecydowanie wzrastać. Urządzenia mobilne mają bowiem duży potencjał do zastąpienia naszych tradycyjnych portfeli. Według badań przeprowadzonych przez firmę Nielsen, przeciętny użytkownik smartfonu pobiera średnio ponad 26 aplikacji. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.