Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Material-technical base of trade
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W pracy podjęto próbę analizy stanu środków trwałych, pozostających w dyspozycji jednostek handlu państwowego i spółdzielczego w latach 1976-1986. Celem prowadzonych badań jest pomiar dwu podstawowych zjawisk, określających procesy dekapitalizacji majątku trwałego handlu, a mianowicie ustalenie tempa zmian odnowy środków trwałych oraz określenie stopnia ich zużycia, a także wyznaczenie relacji zachodzących między nimi w analizowanym odcinku czasowym. Kolejnym fragmentem rozważań jest określenie stopnia zgodności punktów zwrotnych, ustalonych dla wartości wskaźników obrazujących procesy dekapitalizacji potencjału materialnego handlu. Badaniami objęto pion handlu państwowego i spółdzielczego, zwracając uwagę na odrębności, jakie zaznaczają się w każdym z tych sektorów gospodarki w procesie odtwarzania majątku trwałego. Jest to tym ważniejsze, iż zarówno handel państwowy, jak i spółdzielczy wykazują zróżnicowany poziom rozwoju bazy materiałowo-technicznej, stąd interesująca wydaje się kwestia, na ile zachodzące procesy odnowy pogłębią jeszcze bardziej dysproporcje występujące w stanie zagospodarowania czynników wytwórczych sfery wymiany. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przeprowadzono analizę stanu środków trwałych , które pozostają w dyspozycji jednostek handlu państwowego i spółdzielczego w latach 1976-1986. Badania przeprowadzono dla wartości ogółu środków trwałych oraz w podziale na poszczególne ich grupy rodzajowe: budynki i budowle, maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia, środki transportowe.
W artykule niniejszym przedstawimy próbę pomiaru stopnia koncentracji, a na pewnym wąskim odcinku badań, również stopnia specjalizacji w oparciu o dane strukturalne, charakteryzujące rozmieszczenie nakładów inwestycyjnych i sprzedaży handlu wewnętrznego w układzie 49 województw. Przechodząc do etapu formalizacji należy przyjąć pewne założenia oraz symbolikę. Celem badania jest określenie stopnia koncentracji wybranego typu działalności gospodarczej (np. handlowej), prowadzonej w m obiektach przestrzeni (i = 1, ..., m). (fragment tekstu)
W pracy podjęto próbę szczegółowej charakterystyki zasobów materialnych handlu oraz dokonano oceny ich stanu, wskazując zarazem na ich rozwój poprzez inwestycje. Przedstawione rozważania ukazują mechanizm odtwarzania i kreowania nowych elementów majątku trwałego handlu w gospodarce kierowanej centralnie, w której państwo jako organizator działalności gospodarczej, podejmowało bezpośrednie decyzje alokacyjne.
Rozważania zawarte w artykule dotyczą problemu wiązania potrzeb i preferencji konsumentów z działalnością przedsiębiorstwa handlowego. Uważa się, że jak dotychczas przedsiębiorstwo handlowe cechuje się wyraźnymi brakami w zakresie bazy materialno-technicznej i zatrudnienia. Stąd też nie jest możliwe pełne zaspokojenie potrzeb nabywców. Na wspomnianą sytuację nakłada się niedostateczne zaopatrzenie rynku konsumpcyjnego. Mając na uwadze wspomniane problemy, postawiono równocześnie tezę, że przy rozwiązywaniu ich należy dążyć do sytuacji, w której aparat handlu dysponowałby taką bazą materialno-techniczną i zatrudnieniem, które mogłyby sprostać nagłym i nieoczekiwanym zmianom zapotrzebowania na określone artykuły. Pożądane byłoby równocześnie utrzymanie rezerwy zdolności usługowej aparatu handlu. Konieczne staje się także poszukiwanie nowych form zaopatrzenia rynku. Jedną z nich jest agencyjny system sprzedaży. Stąd też w artykule dokonano oceny poziomu świadczonych usług przez tę formę sprzedaży, w oparciu o badania ankietowe przeprowadzone wśród kierowników sklepów agencyjnych i nabywców. W rozważaniach dokonano charakterystyki badanej grupy agentów, zwracając uwagę na organizacyjno-techniczne warunki ich pracy. Przedstawiono także udogodnienia i trudności związane z zaopatrzeniem punktów agencyjnych. Kompleksowa analiza opinii agentów i konsumentów stanowiła podstawę do sformułowania wniosków dotyczących zalet i wad nowego systemu agencyjnego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.