Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Materials market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem opracowania jest ukazanie skutków globalnego kryzysu finansowego dla sytuacji na międzynarodowych rynkach surowcowych, głównie poprzez analizę zmian cen surowców, w latach 2008-2009. Dla realizacji tak określonego celu wydaje się niezbędne nakreślenie krótkiej charakterystyki tych rynków, jak również przedstawienie ich rozwoju przed wybuchem światowego kryzysu finansowego, a następnie dokonanie analizy kształtowania się cen surowców w warunkach kryzysu finansowego. Z uwagi na ograniczoność niniejszego opracowania, uwaga skupiona będzie na dwóch grupach surowców - energetycznych i metalicznych, z pominięciem surowców rolnych. (fragment tekstu)
Procesowi restrukturyzacji podlegały w szczególności większe zakłady i całe gałęzie przemysłu w największym okręgu przemysłowym Polski, tj. w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Celem opracowania jest więc ukazanie na tle zmian wielkości potencjału produkcyjnego GOP-u mechanizmów, zakresów i zaawansowania procesu restrukturyzacji, w szczególności wiodących w tym okręgu działów i gałęzi przemysłu surowcowego.(fragment tekstu)
Szanse na dalszą karierę w Polsce siarki kopalnianej przekreśliła ostra konkurencja ze strony producentów, uzyskujących siarkę głównie poprzez odsiarczanie gazu ziemnego i ropy naftowej. Także w najbliższej przyszłości oczekuje się, że odzysk siarki z tych dwóch surowców będzie nadal wzrastał. Wydobywanie siarki kopalnianej oraz uzyskiwanie jej z pirytu będzie przypuszczalnie maleć. Mimo to na rynku występuje nadwyżka podaży. Są jednak nadzieje na eksport tego surowca do Chin.
|
|
nr 336
53-70
W artykule omówiono fizyczne i ekonomiczno-organizacyjne aspekty obrotu materiałowego. Przedstawiono charakterystykę badanych przedsiębiorstw. W dalszej części artykułu rozpatrywano zagadnienia bardziej szczegółowe, takie jak: nierównowaga na rynku materiałowym i reglamentacja, ustalenie zapotrzebowania, zawieranie umów, zakres wtórnego obrotu materiałowego oraz kształtowanie rynku odbiorcy.
7
Content available remote Wpływ koniunktury gospodarczej na import i eksport surowców energetycznych
75%
Celem artykułu jest dokonanie analizy i interpretacja zależności między cyklem koniunkturalnym i międzynarodową wymianą surowców energetycznych. W badaniu wykorzystano dane OECD i Eurostatu a zakres czasowy badań obejmuje lata 1998-2008. Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują, że koniunktura krajowa i zagraniczna mają umiarkowanie silny wpływ na kształtowanie się importu i eksportu surowców energetycznych. Ceny surowców w niewielkim stopniu wpływaj ą na wielkości importu i eksportu.
Konkurencyjność rosyjskiej gospodarki wciąż pozostawia wiele do życzenia w porównaniu do krajów wysoko rozwiniętych. Jej poprawa wymaga wielkich nakładów inwestycyjnych, jednakże brakuje na to środków. Tym niemniej bez podnoszenia efektywności i wzbogacania oferty eksportowej o wyroby branż przetwórczych, Rosja nie jest w stanie zaistnieć na światowym rynku towarów konsumpcyjnych.
Pod wpływem przemian strukturalnych, związanych z nową epoką postindustrialną, zaobserwowano w uprzemysłowionym świecie zmiany zapotrzebowania na surowce i energię. Produkcja surowców przestała być motorem postępu i wzrostu gospodarczego. Fakt ten miało konsekwencje dla rozwoju gospodarczego surowcowych krajów słabo rozwiniętych. Zmniejszająca się rola surowców dla gospodarki światowej znalazła swoje odbicie w spadku ich znaczenia w handlu międzynarodowym. Kraje rozwijające się odczuły w związku z tym coraz słabszą pozycję przetargową jako eksporterzy surowców. W pracy omówiono skutki zmniejszenia roli tych krajów. Przedstawiono również możliwości ich restrukturyzacji.
Weryfikacja procesu kształtowania się cen instrumentów finansowych budzi zainteresowanie zarówno świata akademickiego, jak i praktyków. Jednym z fundamentalnych zagadnień neoklasycznej teorii finansów jest zaproponowana przez E. Famę hipoteza efektywności informacyjnej, w myśl której ceny instrumentów finansowych zawsze i w pełni odzwierciedlają istotne dane rynkowe. Rosnące zainteresowanie inwestorów rynkami towarowymi rodzi pytanie, czy podlegają one podobnym prawidłowościom, jak rynki klasycznych papierów wartościowych? Celem artykułu jest identyfikacja zjawisk anomalnych o charakterze kalendarzowym. Badaniu poddano stopy zwrotu instrumentów opartych na cenie ropy, złota oraz kukurydzy. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 897
57-72
Celem opracowania jest pokazanie zależności pomiędzy obfitością surowcową a dynamiką wzrostu gospodarczego kraju na przykładzie Rosji. Bogactwo surowcowe powszechnie kojarzy się z bogactwem i dobrobytem społeczeństwa. Jednakże potencjał surowcowy nie zawsze znajduje odzwierciedlenie we wzroście gospodarczym. Potwierdzeniem tego stwierdzenia jest Rosja. Chociaż kraj ten posiada pokaźne złoża ropy naftowej i największe na świecie zasoby gazu, to ciągle pozostaje na relatywnie niskim poziomie rozwoju mierzonego PKB per capita. Okazuje się, że monokultura surowcowa niekiedy utrudnia politykę gospodarczą i społeczną, jest przyczyną zastoju gospodarczego, bierności oraz demobilizacji. Artykuł ukazuje potencjał surowców energetycznych ZSRR i Federacji Rosyjskiej (FR), jego rolę w rozwoju gospodarczym kraju, jak i polityce zagranicznej FR. Przedmiotem szczególnej uwagi jest strategia gospodarcza wobec sektora naftowo-gazowego i wynikające z niej konsekwencje dla Rosji, a także szanse i zagrożenia dla polityki gospodarczej i społecznej, jakie wynikają z posiadania złóż ropy i gazu. Omówiono także sposób zagospodarowania napływu dochodów ze sprzedaży ropy i gazu, zmiany, jakie dokonały się w Rosji na skutek boomu energetycznego do momentu załamania na rynku surowców energetycznych w 2008 r. oraz skuteczność obranej przez rządzących taktyki działania. Zakończenie stanowi prezentację możliwych dla Rosji rozwiązań mających na celu podniesienie efektywności rosyjskiej gospodarki oraz racjonalne zagospodarowanie napływu petrodolarów w przyszłości, w trosce o długotrwały i zrównoważony rozwój państwa rosyjskiego. (abstrakt autora)
Praca składa się z pięciu rozdziałów. W pierwszym z nich zaprezentowano rolę i tendencje zmian w wykorzystaniu surowców i materiałów oraz określono istotę oszczędności surowcowo-materiałowych i problemy pomiaru potencjalnych ich rozmiarów w gospodarce. Rozdział drugi dotyczy przedsięwzięć oszczędnościowych, ich istoty, rodzajów, przesłanek oraz barier hamujących ich realizację w przemyśle. W trzecim rozdziale pracy zaprezentowano obszary i sposoby oszczędzania paliw, energii, stali i wyrobów hutniczych zarówno u ich producentów, jak i u odbiorców. W czwartym przedstawiono kryteria i metody doboru przedsięwzięć oszczędnościowych do realizacji oraz podjęto próbę weryfikacji tych metod w oparciu o przedsięwzięcia przynoszące oszczędności energii i wyrobów hutniczych. Rozdział piąty traktuje o doświadczeniach w zakresie stymulowania przedsięwzięć oszczędnościowych w krajach wysoko rozwiniętych w celu poszerzenia ich zakresu w gospodarce polskiej. (fragment tekstu)
Światowy rynek gazu ziemnego zmienia się w ostatnich latach. Przyczyną tych zmian jest coraz szerszy dostęp do skroplonego gazu LNG (Liquefied Natural Gas). Większa liczba terminali LNG umożliwia zawieranie transakcji pomiędzy uczestnikami rynku z całego świata. Benchmarkiem cenowym dla rozpatrywanego surowca w Stanach Zjednoczonych i w Europie jest gaz ziemny Henry Hub oraz gaz National Balancing Point (NBP). Celem artykułu jest zweryfikowanie, czy ceny gazu ziemnego dla USA oraz Europy na rynku terminowym są ze sobą powiązane oraz zbadanie siły zależności pomiędzy cenami terminowymi gazu ziemnego i ropy naftowej. Na podstawie analizy szeregów czasowych stwierdzamy, że rozkład badanych zwrotów nie jest normalny, oraz że występuje silny efekt ARCH. Do opisu dynamiki badanych szeregów wykorzystujemy wielowymiarowy model GARCH, pozwalający na oszacowanie siły zależności warunkowych. Oprócz szeregów zwrotów z notowań gazu Henry Hub i NBP uwzględniamy w badaniu szeregi zwrotów z no-towań ropy naftowej West Texas Intermediate oraz Brent, by zmierzyć siłę powiązań po-między dwoma najważniejszymi surowcami energetycznymi(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 6
25-30
Ceny ropy naftowej wywierają przemożny wpływ na tempo rozwoju gospodarczego. Załamanie światowej koniunktury w połowie 2008 r. doskonale to dokumentuje. Rekordowo wysokie notowania baryłki ropy naftowej latem 2008 r., poprzedzające giełdowy krach i fale upadłości w sektorze bankowym w drugiej jego połowie, nie przyczyniły się jednak do nich bezpośrednio. W dużej mierze wyniesienie cen ropy naftowej do wspomnianego poziomu stanowiło konsekwencje postrzeganie przez inwestorów rynku surowcowego jako stosunkowo bezpiecznego i lokowania w nim środków wycofywanych pośpiesznie z ryzykownych przedsięwzięć kapitałowych w pierwszym półroczu 2008 r. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono rezultaty analizy archiwalnych baz danych dotyczących transakcji na rynkach surowców energetycznych i paliw na przestrzeni ostatnich kilku dekad, tak w odniesieniu do negocjowanych cen spot jak i dla transakcji terminowych na głównych towarowych giełdach świata. Sporządzono i wstępnie przeanalizowano przebiegi cenowe dla podstawowych surowców kopalnych, jak i dla wstępnej fazy paliwa jądrowego, jakim jest tlenek naturalnego (tzn. niewzbogaconego) uranu. Zaproponowano zbiorczy indeks terminowego rynku nośników energii, jako geometryczną średnią paru notowanych na światowych giełdach subindeksów. Uzyskany przebieg wykazuje wyraźną elliotowską strukturę fraktalną. Wstępna interpretacja sugeruje, iż w odniesieniu do paliw kopalnych rynki weszły już w fazę poważnej korekty wieloletniego impulsu wzrostowego. Nie dotyczy to jednak rynku uranu, który jak dotąd wykazuje niczym nie zagrożony trend wzrostowy. Zgromadzone dane będą przedmiotem dalszych analiz z wykorzystaniem zaproponowanej uprzednio (i dobrze się jak dotąd sprawdzającej) metodyki, opartej na analizie spektralnej i statystyce fraktalnej. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najważniejszych parametrów analizy technicznej instrumentów na rynkach finansowych i towarowych oraz podstawowym wskaźnikiem interesującym inwestorów jest zmienność cen. W branży surowców mineralnych oprócz zmienności cen istotne znaczenie ma tzw. premia z tytułu składowania (convenience yield, CY), która jest ważnym parametrem modelu wartości zaktualizowanej racjonalnej wyceny towarów PVM. Obydwa parametry są kluczowymi zmiennymi wykorzystywanymi w procesie prognozy cen surowców oraz w modelach wyceny opcji rzeczowych. Niniejszy referat przedstawia próbę oszacowania historycznej zmienności cen i premii z tytułu składowania dla węgla energetycznego na podstawie danych z okresów 2000-2009 oraz 2007-2009. (abstrakt oryginalny)
Jednym z głównych skutków pandemii było przerwanie światowych łańcuchów dostaw. Zamrożenie gospodarki w Azji, w Ameryce, czy też w Europie w znacznym stopniu przyczyniło się do powstania zastojów produkcyjnych, co z kolei wiązało się ze spadkiem cen surowców produkcyjnych notowanych na giełdach. Zawirowania związane z nagłymi wahaniami cen na rynku spowodowały, że wiele modeli ekonometrycznych służących do opisu procesów gospodarczych musiało zostać przekształconych, aby dalej mogły w sposób zadowalający opisywać analizowane zjawiska. Główne zmiany dotyczyły postaci modelu oraz zmiennych wchodzących w jego skład. Ponieważ wiedza na temat optymalnej postaci modelu ekonomicznego wraz ze zmiennymi wchodzącymi w jego skład jest w sferze zainteresowania zarówno przedsiębiorstw, jak i inwestorów za cel niniejszego rozdziału postawiono przygotowanie analizy porównawczej modeli regresji wielorakiej. Pierwszy model regresji wielorakiej został estymowany metodą najmniejszych kwadratów, natomiast drugi model - ważoną metodą najmniejszych kwadratów. Do badania wykorzystano stopy zwrotu kontraktów terminowych na aluminium i ropę naftową WTI. Zbiór stóp zwrotu analizowanych surowców został podzielony na dwa podzbiory. Pierwszy podzbiór zawierał stopy zwrotu dla cen, w których wpływ pandemii na ceny występuje, natomiast drugi podzbiór cechował się stopami zwrotu bez widocznego oddziaływania epidemii na ceny. Pierwszym badanym modelem jest model regresji wielorakiej, w którym parametry zostaną oszacowane metodą najmniejszych kwadratów (MNK). Dla drugiego modelu parametry zostały oszacowane z wykorzystaniem ważonej metody najmniejszych kwadratów (WMNK). Ponadto, aby sprawdzić, w jaki sposób pandemia wpłynęła na modelowanie procesów gospodarczych analizie zostaną podane dane za okres, w których efekt pandemii na gospodarkę nie występował (dane od 2.01.2019 do 28.02.2020) oraz z okresu, w których skutki COVID-19 były widoczne (dane od 2.03.2020 do 30.06.2021). Aby móc zrealizować postawiony w pracy cel, za metodę badawczą przyjęto analizę ekonometryczną wraz z weryfikacją hipotez statystycznych. Analiza zostanie przygotowana w programie Python, przy wykorzystaniu następujących bibliotek: pandas, numpy, matplotlib, seaborn oraz statsmodels. Pierwsza część pracy opisuje wpływ pandemii na rynek analizowanych surowców przemysłowych. Druga część zawiera wyniki przeprowadzonych badań. Na końcu rozdziału dokonano podsumowania wyników badań. (fragment tekstu)
Wartość zagrożona (VaR) jest jedną z najczęściej wykorzystywanch metod pomiaru ryzyka. Prawdopodobieństwo, że portfel straci w rozpatrywanym horyzoncie czasowym na swojej wartości więcej niż jego VaR jest równe ustalonej liczbie a. Prostota takiego sposobu oceny ryzyka przyczyniła się do popularności VaR i do rozwoju metod jego wyznaczania. Jedną z nich jest metoda zastosowana w niniejszej pracy, polegająca na wyznaczeniu wektora warunkowych wartości oczekiwanych oraz macierzy warunkowej wariancji kowariancji z wykorzystaniem wielowymiarowego modelu GARCH z rozkładem t Studenta. W pracy przedstawiono oszacowania wartości zagrożonej na rynku surowców energetycznych dla portfela, w skład którego wchodzą dwa kontrakty futures: CL (instrument bazowy: ropa WTI) oraz NG (instrument bazowy: gaz ziemny Henry Hub). Przyjęto, że instrumenty te mają równe wagi w rozpatrywanym portfelu. (fragment tekstu)
Głównym celem niniejszego artykułu jest prezentacja poglądów pracowników najważniejszych banków oraz biur analitycznych, zajmujących się światowym rynkiem miedzi, dotyczących sytuacji cenowo-popytowo-podażowej tego metalu w 2004 r. Analiza została poprzedzona podsumowaniem wydarzeń na rynku miedzi w 2003 r.
Celem opracowania jest zbadanie głównych kierunków zmian cen dóbr podstawowych w handlu międzynarodowym w obecnej dekadzie. Szczególny nacisk położono na ukazanie cech charakterystycznych boomu surowcowego, jego przyczyn i konsekwencji oraz - na tym tle - odmienności obecnego okresu kształtowania się cen (lata 2008-2009). W opracowaniu wykorzystano materiały źródłowe oraz publikacje ONZ (zwłaszcza UNCTAD), MFW oraz WTO. Starano się uwzględnić najbardziej aktualne dane statystyki międzynarodowej. Nie zawsze było to jednak możliwe. O ile bowiem dane dotyczące ruchu cen dostępne są na bieżąco, to w odniesieniu na przykład do struktury obrotów (zwłaszcza towarowej) statystyki publikowane są ze sporym niekiedy opóźnieniem. (fragment artykułu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.