Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 70

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mathematical modeling
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W pracy przedstawiono problem wykorzystania narzędzi symulacyjnych do przedstawienia zagadnień związanych z drganiami układów mechanicznych. W prezentowanym rozważaniu pokazano rozwiązania analityczne modeli układów o jednym i dwóch stopniach swobody. Następnie, w oparciu o modele matematyczne zostały zbudowane modele symulacyjne. Skupiono się na wykorzystaniu możliwości programu symulacyjnego Vensim, w analizie wpływu wartości parametrów modelu na wyniki symulacji. Pokazano wpływ wysokości współczynnika tłumienia lepkiego przenoszącego się na pracę układów w zakresie nadkrytycznym, krytycznym i podkrytycznym. Rozważane zagadnienie przedstawiają możliwości wynikające z zastosowania narzędzia symulacyjnego, jakim jest program Vensim w procesie dydaktycznym obejmującym zagadnienia z dziedziny projektowania i eksploatacji maszyn.(abstrakt oryginalny)
Praca jest z dziedziny metody reprezentacyjnej i dotyczy planu losowania próby zaproponowanego przez Sinhgha i Srivastave. Wynika z niego, że prawdopodobieństwo wylosowania bezzwrotnego próby o ustalonej liczebności jest proporcjonalne do wariancji wartości zmiennej pomocniczej obserwowanych właśnie w tej próbie. Przy takim planie losowania próby zwykły estymator regresyjny to nieobciążony estymator wartości średniej w populacji. W pracy wykazuje się również, że jeśli liczebności populacji i próby losowanej za pomocą planu losowania Singha i Srivastavy są dostatecznie duże, to rozkład prawdopodobieństwa estymatora regresyjnego można aproksymować rozkładem normalnym. (streszcz. oryg.)
Fundamental questions connected with the modelling of communal sewage networks have been considered and formulas used to model the functioning of the basic network have been analyzed. The problem described concerns gravitational sewage networks divided by nodes into branches and sectors. Simulation of the steady state functioning of sewage networks is commonly carried out on the basis of nomograms in the form of charts, in which the relations between network parameters like channel diameters, flow rates, hydraulic slopes and flow velocities are described. In traditional design, the values of such parameters are simply read from such nomogram chart tables. Another way of simulating the functioning of a network is the use of professional software, like SWMM, that models sewage flows along the channels by means of differential equations de-scribing the movement of fluids. In both approaches, the user is a mechanical operator of a "black box" procedure. In this paper, another way of simulating the functioning of sewage net-works has been presented. Numerical solutions of nonlinear equations describing the physical phenomena of sewage flows are applied and explained. The presented algorithms were developed to model the steady state of a sewage network enabling a quick analysis of the network parameters and the possibility of fast, simple and comprehensible network modeling and design. (original abstract)
W pracy przedstawiono problemy związane z modelowaniem przepływu ładunków zanieczyszczeń w sieci kanalizacyjnej. Przedstawiono zarówno problemy związane z gwałtownym spływem ścieków bytowo - gospodarczych bądź przemysłowych w kanalizacji sanitarnej lub ogólnospławnej, jak i spływy zanieczyszczeń w ściekach deszczowych. Na jakość ścieków deszczowych odprowadzanych systemem kanalizacji z danej zlewni, wpływają czynniki charakteryzujące zlewnię, parametry sieci kanalizacyjnej, natężenia deszczu, jego częstotliwość oraz czas jego trwania. W kanalizacji istotny jest proces samooczyszczania się kanałów. Z dostępnych prac wynika, że wpływ na ten proces ma średnia prędkość przepływu. W oparciu o metodę naprężeń stycznych podano zależności na prędkości, które mogą przeciwdziałać opadaniu zawiesin i tworzeniu się osadów na dnie kanału oraz powodować usunięcie osadów z dna kanału. Obliczono wartości tych prędkości dla różnych wartości średnic kanału oraz spadków dna kanału. (abstrakt oryginalny)
5
80%
|
|
23
17-27
W pracy przeanalizowano zagadnienie wyznaczenia oceny grupowej w sytuacji, gdy oceny podane przez ekspertów mają charakter porządków częściowych oraz gdy dopuszcza się możliwość występowania obiektów równoważnych zarówno w ocenach ekspertów, jak i w ocenie grupowej. Przyjęto, że zostanie zastosowana metoda mediany Kemeny'ego polegająca na minimalizacji odległości szukanego uporządkowania od zbioru uporządkowań podanych przez ekspertów. (abstrakt oryginalny)
Obserwując dynamiczny wzrost ruchu lotniczego istotnym staje się zagadnienie ciągłej kontroli i monitorowania poszczególnych faz przelotu. Jedną z rozpatrywanych faz w tym procesie jest lądowanie samolotu. Na lotniskach komunikacyjnych operacje te odbywają się z częstotliwością od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Poprawność wykonywania tych złożonych procedur w czasie tej operacji ma istotny wpływ na przepustowość drogi startowej, liczbę operacji wykonywanych w rejonie lotniska a przede wszystkim na bezpieczeństwo pasażerów. Badanie i analiza tych procesów z przyczyn oczywistych nie mogą być wykonywane na obiektach rzeczywistych. W związku z tym dąży się do wykorzystania w analizie operacji zachodzących w rejonie lotniska narzędzi i metod komputerowych. Aby wykorzystać możliwości symulacji komputerowej konieczna jest znajomość modeli matematycznych tych operacji. Celem artykułu jest przedstawienie metody oraz wyznaczonego modelu z wykorzystaniem wyników z pokładowego rejestratora parametrów lotu samolotu. Tak opracowany model charakteryzuje się dużą dokładnością odwzorowania rzeczywistości. Zbudowane modele odwzorowujące rzeczywiste operacje samolotu w rejonie lotniska, będą mógłby być wykorzystane w praktyce lotniczej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie dwóch odmiennych wizji rozwoju krajowego sektora energetycznego. Pierwsza z nich to model oparty na istniejących zasobach węgla kamiennego i brunatnego, uzupełniony technologiami alternatywnymi (wiatr, biomasa, energia jądrowa). Druga to model alternatywny, w którym uwzględniono ekonomiczne skutki emisji zanieczyszczeń gazowych. Jako narzędzie prognostyczne wykorzystany został matematyczny model optymalizacyjny. Obliczenia przeprowadzono dla dwóch scenariuszy: "bazowego" i "efektywnego". W obliczany jest optymalny "mix produkcyjny" krajowego sektora energetycznego, w drugim - optymalna struktura produkcji energii dla pełnej internalizacji kosztów zewnętrznych. Wyniki obliczeń wskazują, że scenariusz "efektywnościowy" jest "droższy" od "bazowego" w sensie ponoszonych kosztów produkcji (prywatnych) - 638 mld zł w stosunku do 623 mld zł, jednak generuje o wiele niższe koszty zewnętrzne (275 zamiast 521 mld zł)(abstrakt oryginalny)
Obserwowane zainteresowania poszukiwaniem najlepszych rozwiązań biznesowych z wykorzystaniem metod matematycznych owocuje powstaniem bogatego oprogramowania implementującego metody badań operacyjnych. Powstał problem zapisu modelu w formie akceptowalnej przez oprogramowanie oraz sposobu wprowadzania parametrów. Pojawiły się dwie odmienne koncepcje rozwiązanie tego problemu. Zrodziło to z jednej strony pomysły wbudowania solvera w arkusz kalkulacyjny, z drugiej strony powstanie zintegrowanych środowisk do rozwiązywania takich problemów. Zauważalna jest także powszechność stosowania arkusza kalkulacyjnego jako interfejsu we wszelkich zastosowaniach biznesowych. W pracy przedstawiono możliwość wykorzystania języków opisu problemów optymalizacyjnych w arkuszu kalkulacyjnym oraz zwrócono uwagę na zalety takiego podejścia. (abstrakt oryginalny)
Kalkulacja składki ubezpieczeniowej jest ważnym zagadnieniem związanym z matematyką aktuarialną oraz samą działalnością ubezpieczeniową. Artykuł prezentuje za-stosowanie metody opartej na konstrukcji portfeli heterogenicznych w szacowaniu składki dla ubezpieczeń komunikacyjnych. Koncepcja wykorzystywania mieszanki rozkładów jest wygodna w stosowaniu i pokazuje, że rozkład Poissona jest odpowiedni do modelowania liczby szkód, rozkład gamma zaś - do modelowania (wysokości) strat ubezpieczeniowych. Do klasyfikacji ubezpieczeń komunikacyjnych (a także innych high-volume) wykorzystuje się uogólnione modelowanie liniowe. Prezentowany artykuł dotyczy technicznych aspektów stosowania portfeli heterogenicznych w kalkulacji składki ubezpieczeniowej netto w zależności od czynników dotyczących całego portfela ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
Jednym z głównych celów rewizji sprawozdania finansowego jest określenie poprawnej wartości badanych pozycji tego sprawozdania. Aby ograniczyć czas i koszty rewizji, można zastosować metodę reprezentacyjną. W celu oszacowania poprawnej wartości pozycji sprawozdania finansowego osoby przeprowadzające badanie mierzą wartość składających się na nią elementów. Pomiar ten nie jest wolny od błędu. W pracy przyjęto, że model błędu pomiaru wartości elementu zależy od doświadczenia osoby, która dokonała tego pomiaru. Osoby przeprowadzające badanie można podzielić na dwie kategorie: osoby o bardzo dużym i małym doświadczeniu. Przyjęto, że koszty pracy dla osób o różnym doświadczeniu różnią się. Zarówno koszt całkowity badania, jak i koszty badania poszczególnych pozycji są ograniczone. W pracy pokazano sposób podziału próby pomiędzy osoby o różnym doświadczeniu, tak aby zminimalizować wariancję (błąd średniokwadratowy) estymatora Horvitza-Thompsona wartości globalnej pozycji sprawozdania, kiedy wylosowana próba jest dzielona w sposób losowy pomiędzy osoby o bardzo dużym doświadczeniu i osoby o małym doświadczeniu. Przyjęto założenie, że losowanie elementów do próby odbywa się według często stosowanego w rewizji finansowej schematu losowania systematycznego, bez zwracania, z prawdopodobieństwami proporcjonalnymi do wartości elementu. (streszcz. oryg.)
11
Content available remote Modelling of Contact Problems Involved in Ensuring the Safety of Rail Transport
61%
Wstęp: Modelowanie matematyczne wspomaga diagnostykę toru i taboru kolejowego, gdyż często z przyczyn technicznych nie jest możliwe uzyskanie pełnego zestawu danych pomiarowych wymaganych do zdiagnozowania deformacji szyny i koła powstałych w wyniku oddziaływania pojazdu szynowego na tor. W diagnostyce toru i taboru kolejowego ważnym zagadnieniem jest badanie skutków kontaktu koła pojazdu i szyny. Badania diagnostyczne toru i taboru kolejowego odgrywają istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa przewozów pasażerów i towarów. Celem pracy było opracowanie symulacyjnych sposobów modelowania matematycznego układu koło - szyna kolejowa użytecznych w diagnostyce toru i pojazdu kolejowego. Metody: Przedstawiono i przedyskutowano dwa sposoby modelowania układu koło - szyna kolejowa. Jednym z tych sposobów jest metoda polegająca na sprowadzeniu badanego zagadnienia kontaktowego do zagadnienia polowego i rozwiązaniu zadania identyfikacji źródeł pola w układzie 2-D. Drugim sposobem jest metoda wykorzystująca koncepcję energii jednookresowej. Ten sposób obliczeń został zaadaptowany do modelowania dynamiki kontaktu koło - szyna dla siły normalnej. Wykazano, że opracowane metody modelowania efektywnie wspomagają badania skutków mechanicznych i cieplnych kontaktu koło - szyna oraz przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa przewozów. Wyniki i wnioski: W przypadku metody identyfikacji źródeł pola rozpatrzono dwa zagadnienia szczegółowe: zagadnienie skręcania szyny kolejowej oraz dokonano identyfikacji źródeł ciepła w szynie kolejowej spowodowanego kontaktem tocznym koło - szyna. Natomiast w przypadku metody wykorzystującej koncepcję energii jednookresowej wykazano przydatność tej metody do badania procesów energetycznych kontaktu koło - szyna kolejowa pod działaniem siły normalnej o charakterze periodycznym. Przyszłym kierunkiem badań jest praktyczne wykorzystanie opracowanych metod przez nawiązanie współpracy z zespołami badawczymi dokonującymi pomiarów diagnostycznych toru i taboru kolejowego. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 83
99-117
W pracy przy pomocy modelowania matematycznego przeprowadzono optymalizację planów operacyjnych dla różnych, typowych dla okresu wysokiej koniunktury rynkowej, ograniczeń. Tego typu rozwiązania polegające na maksymalizacji krótkookresowej stopy zwrotu i charakterystyczne dla systemów zarządzania ERP (Enterprise Resources Planning) porównano następnie z wynikami analiz opartych na nowej koncepcji CRM (Customer Relationship Management). Filozofia CRM zakłada uzyskiwanie rozwiązań suboptymalnych dla procedur zarządzania operacyjnego oraz rozwiązań globalnie optymalnych w procesach planowania strategicznego. W szczególności podczas planowania operacyjnego, dla okresu wysokiej koniunktury, zwiększono liczbę kontrahentów kosztem zrezygnowania z zasady maksymalizacji stopy zwrotu. Badanie symulacyjne wykazało, że zastosowanie systemu zarządzania CRM doprowadziło do uzyskania, w długim okresie, maksymalnej wartości akcji firmy poprzez zmniejszenie ryzyka systematycznego oraz zwiększenie efektywnej stopy zwrotu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano wybrane problemy implementacji zapotrzebowania na moc w matematycznych modelach systemów elektroenergetycznych. Złożoność problemu determinowana jest przez konieczność ujęcia wielu czynników, wśród których wymienić można: horyzont czasowy modelu, dostępność danych źródłowych oraz cel budowy modelu. Przeanalizowano dwa podstawowe podejścia, tzn. zastosowanie (i) krzywej obciążeń (która bazuje na agregacji danych godzinowych dla wybranego kwartału lub miesiąca) oraz (ii) krzywej trwania obciążeń (bazującej na uszeregowaniu obciążeń od największego do najmniejszego i wygenerowaniu krzywej schodkowej). Ponadto przedstawiono kwestię przyjmowania założeń, dotyczących uwzględnienia zapotrzebowania na moc w zależności od horyzontu czasowego modelu. (abstrakt oryginalny)
|
2011
|
49
211-225
W pracy przedstawiono podstawowe zagadnienia związane z modelowaniem sieci kanalizacyjnej. Modelowanie sieci kanalizacyjnej jest częścią zintegrowanego systemu informatycznego do kompleksowego zarządzania miejskim przedsiębiorstwem wodociągowo kanalizacyjnym. Prace są prowadzone na etapie algorytmów, które będą podstawą do implementacji całości oprogramowania. Przedstawiono metodę modelowania zarówno odcinków sieci jak i całej sieci. Zadaniem algorytmu jest (dla zadanej sieci oraz ustalonych natężeń dopływów ścieków): określenie wysokości napełnień ściekami i ustalenie prędkości przepływu. Wyprowadzono równania opisujące napełnienie kanału, promienie hydrauliczne oraz zmiany prędkości przepływów. Zakłada się, że znane są prognozowane wartości ścieków. Rozpatrywane metody obliczeń hydraulicznych dotyczą sytuacji sieci sanitarnej lub ogólnospławnej, rozgałęzionej, podzielonej węzłami na segmenty. Węzłami są punkty, w których następuje: połączenie kilku segmentów lub gałęzi sieci, zmiana parametrów sieci lub dopływ ścieków do sieci (studzienka, wpusty deszczowe, studzienka połączeniowa). Przyjęto, że segmenty charakteryzują się stałymi parametrami hydraulicznymi takimi jak: kształt, wymiar kanału, spadek dna oraz szorstkość. Dopływ ścieków odbywa się punktowo w węzłach sieci. Ze względu na przyjęte założenia wszystkie zależności dotyczą stanu ustalonego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono dynamicznym modelom kognitywnym w postaci pewnych map, które opisują monitorowanie decyzyjne stanów systemów przy stosowaniu pewnej informacji z uwzględnieniem wiedzy ekspertowej. Opisano deterministyczne modele dynamiczne w postaci nieliniowych równań różnicowych opartych na relacjach między czynnikami (konceptami) mapy. Parametry relacji mogą być adaptowane zgodnie z wiedzą eksperta. Algorytmy adaptacji (uczenia) oparto na metodach gradientowych. Przedstawiono wybrane wyniki testowania zaproponowanych metod. (abstrakt oryginalny)
Transport pneumatyczny materiałów rozdrobnionych występuje w wielu dziedzinach przemysłu. W wielu przypadkach wymagany jest pomiar strumienia masy mieszaniny gaz-cząstki stałe lub koncentracji cząstek. Spośród stosowanych metod na uwagę zasługują zwężki pomiarowe. W pracy dokonano przeglądu i analizy stosowanych metod pomiarowych opartych na zastosowaniu zwężek Venturiego. Sformułowano model matematyczny przepływu gaz-cząstki stałe przez zwężkę Venturiego. Przeprowadzono serię obliczeń numerycznych. Obliczenia wykazały, że strumień masy mierzony przez zwężkę zależy od koncentracji wydajnościowej cząstek oraz wartości liczby Stokesa, zależnej od ich średnicy i warunków przepływu. Zaproponowano funkcję korekcyjną uwzględniającą wpływ składu frakcyjnego cząstek oraz warunków pomiaru na ciśnienie różnicowe mierzone na zwężce. Wyniki badań mogą znaleźć zastosowanie przy projektowaniu układów do pomiaru strumienia mieszanin gaz-cząstki stałe. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1/2
111-136
For obvious reasons, models for decision-making under severe uncertainty are austere. Simply put, there is precious little to work with under these conditions. This fact highlights the great importance of utilizing in such cases the ingredients of the mathematical model to the fullest extent, which in turn brings under the spotlight the art of mathematical modeling. In this discussion we examine some of the subtle considerations that are called for in the mathematical modeling of decision-making under severe uncertainty in general, and worst-case analysis in particular. As a case study we discuss the lessons learnt on this front from the Info-Gap experience.(original abstract)
|
|
z. 2
187-197
Rozwój ekonomii matematycznej w ciągu kilkudziesięciu lat jej istnienia przebiega w dwóch kierunkach. Po pierwsze, obejmuje ona coraz szerszy i jednocześnie coraz bliższy rzeczywistości zakres zagadnień badawczych nauki ekonomii. Po drugie, jej aparat formalno-rachunkowy komplikuje się nieustannie, a do analiz o charakterze ekonomicznym wykorzystywane są wyniki teoretyczne z kolejnych dziedzin matematyki. Oba te kierunki są ze sobą ściśle związane, gdyż rozszerzanie obszaru badawczego, obejmowanie coraz większej grupy zjawisk i procesów ściślej związanych z funkcjonowaniem realnych systemów gospodarczych, z reguły komplikuje metody analizy. (fragment tekstu)
|
|
z. 1
119-127
Opierając się na równaniu bilansu ciepła, masy, stanu fazy objetoociowej i zaadsorbowanej zaproponowano model matematyczny pozwalający określić zmiany temperatury monolitów pod wpływem adsorpcji par metanolu. Obliczenia modelowe wykonane dla monolitów otrzymanych: z pylistego węgla aktywnego - AC35 oraz węgli aktywnych otrzymanych w procesie aktywacji chemicznej karbonizatu z węgla kamiennego - ACS i mezofazy pakowej - APM wykazały znaczne różnice we właściwoociach termicznych wystepujące pomiedzy nimi. Stwierdzono najwyższą zdolność do akumulowania ciepła w kolejności dla monolitów ACS i APM, a znacznie niższą dla AC35. Przewidywana różnica temperatur pomiędzy monolitem ACS a AC35 wynosi oko3o 3K. Uzyskano bardzo dobrą zgodność w zdolności do akumulowania ciepła, przewidywanych różnic przyrostu temperatury pomiędzy monolitami i dynamiki tych zmian z wynikami uzyskanymi z pomiaru ciepła zwilżania monolitów metanolem. Zaprezentowane wyniki wskazują na szczególną przydatność monolitów ACS i APM dla układu magazynującego ciepło adsorpcji. (abstrakt oryginalny)
|
2015
|
nr 3, CD 1
1092-1099
W pracy zaprezentowano problematykę modelowania matematycznego procesu odnawiania obiektu technicznego. W modelowaniu wykorzystano rachunek macierzowy. W tym celu opracowano następujące macierze: [A] macierz własności cech eksploatacyjnych obiektu przed jego odnowieniem w inteligentnym systemie obsługiwania, [B] macierz własności cech eksploatacyjnych obiektu lub macierz własności cech eksploatacyjnych obiektu przed jego odnowieniem w inteligentnym systemie obsługiwania, [T] macierz przekształceń jest to macierz opisująca proces techniczno-technologiczny odtwarzania własności cech eksploatacyjnych obiektu w inteligentnym systemie obsługiwania. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.