Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Matrix structure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote The Key Advantages and Disadvantages of Matrix Organizational Structures
100%
W artykule zaprezentowano wyniki przeglądu literatury dotyczącej kluczowych zalet oraz ograniczeń koncepcji macierzowych struktur organizacyjnych. Po krótkim wprowadzeniu do dziedziny zidentyfikowano w nim i omówiono osiem kluczowych cech organizacji macierzowych. Przeprowadzona analiza publikacji wykazała, że trzy ze wspomnianych cech są przeważnie postrzegane jako zalety organizacji macierzowych, jedna jako ich ograniczenie, zaś pozostałe cztery budzą kontrowersje wśród teoretyków co do ich pozytywnego bądź negatywnego charakteru. Owe kontrowersyjne cechy wskazano jako proponowany obszar do dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Od struktury liniowej do macierzowej - analiza przypadku
75%
Wiele przedsiębiorstw produkcyjnych istniejących na Polskim rynku - nie tylko z branży tekstylnej, także np. spożywczej - funkcjonuje w oparciu o liniową strukturę organizacyjną. W artykule stawia się tezę, że można w wielu z nich wprowadzić strukturę macierzową, co poprawi funkcjonowanie firmy. Podejmując próbę uzasadnienia tak postawionej tezy posłużono się analizą przypadku, która ma charakter ilustracyjny. W konsekwencji artykuł ten stał się opracowaniem teoretyczno-empirycznym. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę porównania podstawowych typów struktur organizacyjnych ze względu na kryterium prostoty. Przeprowadzona analiza, oparta na idei drzewa fraktalnego, ujawniła, że prostota struktury zależy od intensywności kierowania oraz przestrzegania zasady jedności rozkazodawstwa. Najbardziej złożona, jak się okazało, jest struktura funkcjonalna. Obliczenia złożoności dokonano za pomocą rachunku fraktalnego. Wykorzystano również wyniki badań nad uwarunkowaniami struktur organizacyjnych 100 przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano systemy zarządzania mające zastosowanie w procesie zarządzania projektami. Szczególna uwagę poświecono czynnikom kluczowym dla wyboru odpowiedniego systemu zarządzania w procesie wdrażania projektu.
Modelowanie lokalnej energetyki w warunkach zrównoważonego rozwoju wymaga uwzględnienia trzech elementów: składnika ekonomicznego, środowiskowego oraz społecznego. Proponowany model uwzględniający te trzy składniki zbudowany został w oparciu o schemat modelu input - output. Model składa się z układu trzech niezależnych równań macierzowych. Pozwala w prosty sposób analizować zależności lokalnej energetyki i innych działów gospodarki oraz wpływu lokalnej energetyki na środowisko naturalne i lokalny rynek pracy. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Projektowanie organizacji
63%
Omówione sposoby projektowania struktury powinny również uwzględniać hierarchię władzy w organizacji. Praktycznie wygląda to tak, że dla struktur liniowych władza jest czerpana z pozycji formalnej. Stanowiska liniowe są zawarte w rdzeniu operacyjnym, szczeblu średnim (taktycznym) i wierzchołku strategicznym. Za osiąganie celów jest odpowiedzialne kierownictwo zaliczane do szczebla taktycznego. W strukturach sztabowych specjaliści są zgrupowani w sztabie. Realizują działalność pomocniczą: służą radą, doświadczeniem i wspierają stanowiska liniowe. W modelu organizacji stanowiska sztabowe wchodzą w skład technostruktury i personelu pomocniczego. Stanowiska sztabowe czerpią swą władzę z wiedzy. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono problematykę zarządzania personelem ogólnopolskiej firmy konsultingowej o strukturze macierzowej realizującej projekty wdrożeniowe systemu klasy ERP. Omówiono implikacje specyfiki pracy konsultantów w strukturze macierzowej na ich życie osobiste. W badanym studium przypadku przeanalizowano wpływ organizacji pracy konsultantów na ich życie prywatne i czas wolny. W rozważaniach uwzględniono również wpływ ścieżki rozwoju zawodowego oraz relacji hierarchicznych w przedsiębiorstwie. Wykazano, że praca badanych w sposób istotny wpływa na ich życie osobiste oraz na zachowania najbliższego otoczenia. Opisano również efekty działań kadry zarządzającej, zmierzających do zwiększenia poszanowania czasu wolnego personelu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metodę analizy i minimalizacji ryzyka towarzyszącego wdrożeniom zintegrowanych systemów wspomagania zarządzania. Prezentowana analiza obejmuje sekwencję działania czyli: identyfikację, szacowanie, ocenę i minimalizację ryzyka.
W artykule przedstawiono próbę wprowadzenia projektu, który uwzględnia wzajemny wpływ elementów strumieni łańcuchów logistycznych i strumieni decyzyjnych w zarządzaniu logistycznym przy wykorzystaniu struktury macierzowej połączeń łańcuchów logistycznych i decyzji oraz możliwości tego projektu do informatycznych systemów zarządzania.
Autor omawia pięć różnych zasad organizacyjnych według których można podzielić dział handlu zagranicznego w przedsiębiorstwie. Są to: organizacja wg sfer działalności, wg produktów lub grup produktów, wg kraju lub grup krajów, wg grup klientów oraz organizacja macierzowa.
Celem artykułu jest przedstawienie propozycji nowego podejścia badawczego, które w istotny sposób może usprawnić pomiar dojrzałości procesu innowacji produktu w działalności przedsiębiorstw. Ta koncepcja pomiaru poziomu dojrzałości procesu innowacji i wprowadzania nowego produktu na rynek, wyraża określoną postawę badawczą względem procesu kreowania nowych produktów. Struktura artykułu zachowuje określoną logikę kształtowania się podejść badawczych. Należy przy tym podkreślić, że w tym ujęciu podejścia badawcze ukierunkowują prace studialne nad metodami macierzowo-sieciowymi, rozwijanymi w ramach nowego instrumentarium analitycznego. Tutaj reprezentowany jest zarys ogólny metodyki i właściwe dla nich techniki, algorytmy postępowania (metodologia w sensie pragmatycznym).(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeanalizowanie mocnych i słabych stron struktury macierzowej, w celu odpowiedzi na pytanie, jakie decyzje kierownicze należy podjąć i jakie środki ostrożności przedsięwziąć aby wprowadzenie i funkcjonowanie struktury było prawidłowe.
Przedmiotem rozważań niniejszej pracy jest próba analizy zarządzania projek-tem pn. "WroVasc Zintegrowane Centrum Medycyny Sercowo-Naczyniowej" (w dalszej części opracowania nazywany skrótowo WroVasc), który jest reali-zowany przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy we Wrocławiu. Celem pracy jest przedstawienie procesu formuło-wania zespołów zadaniowych wraz z doborem struktury dla Projektu oraz omówienie wybranych zagadnień zarządzania projektem, w kontekście prze-prowadzonych badań, odnoszących się do pięcioletniego okresu jego realizacji. Niniejsza praca dotyczy Projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Pro-gramu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Okres re-alizacji Projektu obejmuje lata od 2008 do 2015 roku, kwota dotacji wynosi 57,5 mln złotych. Wyjściem do przedstawienia specyfiki zarządzania projek-tem jest WroVasc, jako miejsce powstawania i ewaluacji nowych technologii medycznych i metod leczenia. Projekt obejmuje dwadzieścia trzy zadania, w które zaangażowanych jest ponad dwustu badaczy z różnych ośrodków na-ukowych m.in. Uniwersytety: Medyczny, Przyrodniczy we Wrocławiu i Pozna-niu, Politechnika Wrocławska, Akademia Wychowania Fizycznego we Wro-cławiu, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, Uniwersytety Łódzki i Jagielloński, Collegium Medicum. Działania naukowców skupiają się na zagadnieniu chorób sercowo-naczyniowych, problemie poruszanym na forum medycyny światowej. Jest to jedna z dolegliwości określanych dziś mia-nem chorób cywilizacyjnych. Badania prowadzone w Projekcie dotyczą takich schorzeń układu krążenia, jak m.in. miażdżyca tętnic oraz przewlekła niewy-dolność krążenia, należących do głównych przyczyn zgonów w Polsce. Zada-niem naukowców jest wprowadzenie w leczeniu nowatorskich rozwiązań, któ-re mają się przyczynić do poprawy życia pacjentów, a także promocji nauki polskiej w dziedzinie bio-inżynieryjno-medyczno-biochemicznej. Prace obej-mują badania skupiające się wokół nauk podstawowych, umownie określa-nych jako teoretyczne, które przenikają do praktyki klinicznej. Dzięki temu rezultaty projektu obejmują zarówno publikacje naukowe, wynalazki przed-stawiane w formie zgłoszeń patentowych, wdrożenia wyników badań do prak-tyki medycznej oraz, w przyszłości, możliwość ich komercjalizacji.(fragment tekstu)
W pierwszej części artykułu przedstawiono wpływ burzliwych zmian w gospodarce światowej na konieczność tworzenia nowoczesnych organizacji. Omówiono dylematy współczesnej teorii i praktyki organizacji. Drugą część artykułu poświęcono nowoczesnym rozwiązaniom strukturalnym, takim jak: struktura macierzowa, struktura projektowa (zadaniowa), struktury sieciowe (wirtualne). W podsumowaniu wymieniono błędy najczęściej popełniane przez firmy przy projektowaniu własnych struktur organizacyjnych.
W latach dziewięćdziesiątych w polskich bankach komercyjnych następowały istotne zmiany organizacji wewnętrznej, prowadzące do zerwania z dotychczasowymi strukturami organizacyjnymi i wprowadzenia nowoczesnych form, wykształconych przez praktykę i teorię bankowości w różnych krajach. Artykuł stanowi próbę usystematyzowania wprowadzanych rozwiązań poprzez wyróżnienie podstawowych modeli struktur organizacyjnych banków, stanowiących wzorce dla dokonujących się przemian. Wnioski zawarte w artykule wynikają z badań formalnych struktur organizacyjnych około trzydziestu banków komercyjnych w Polsce w wymienionym okresie. Na tej podstawie omówiona została tradycyjna struktura funkcjonalna, struktura federacyjna oraz bankowa struktura macierzowa, stanowiące względnie trwałe modele organizacji bankowej, które znajdują obecnie zastosowanie. Przedstawiona koncepcja pozwala zintegrować stosowane w literaturze dotyczącej tych zagadnień próby określenia wewnętrznej organizacji banków z teorią organizacji i doświadczeniami polskich banków. W praktyce rzadko występują struktury, będące całkowicie zgodne z zaprezentowanymi wzorcami, co wynika ze względnej nowości dokonywanych zmian organizacyjnych i nakładania się rozwiązań charakterystycznych dla różnych rodzajów struktur bankowych, związanych z odmiennymi potrzebami i warunkami funkcjonowania banków. Z tego też powodu, w celu ułatwienia porównania opisanych modeli, zamieszczone zostało zestawienie podstawowych cech i przesłanek zastosowania wyróżnionych typów struktur organizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Przy przeprowadzaniu jakiegokolwiek badania empirycznego podstawowe znaczenie ma właściwe opisanie rozpatrywanego (-ych) w nim obiektu (-ów) ze względu na rozważane zjawisko (-a). Można tego dokonać w różny sposób, stosując np. opis słowny, czy też mniej albo bardziej zmatematyzowany. Sposób charakterystyki obiektu (-ów) badania jest często implikowany przez wykorzystywane w nim metody ilościowe, które dobiera się tak, aby umożliwić realizację założonego celu badania, zgodnie z jego (określonym przez badacza) przedmiotem i zakresem. Celem niniejszego opracowania jest próba zaprezentowania możliwości wykorzystania systemowego ujęcia działalności przedsiębiorstwa przemysłowego do wielowariantowej charakterystyki jego struktury i sformułowania na tej bazie macierzowego opisu przedsiębiorstwa. Opis ten można traktować jako pewną propozycję: rozwiązania problemu, który odgrywa istotną rolę w tych wszystkich metodach ilościowych, w których wyjściową czynnością jest możliwie wszechstronne scharakteryzowanie rozważanego (-ych) zjawisk (-a) za pomocą określonego zbioru cech rozpatrywanych w skali większej liczby obiektów lub w przekroju kilku okresów badania. Przeprowadzone poniżej dociekania odnoszą się w szczególności do problematyki kwantyfikacji informacji o zjawiskach złożonych (tj. opisywanych przez większą liczbę cech), do których zalicza się m.in. rozwój gospodarczy różnego rodzaju obiektów. Badania tego rodzaju zakładają uproszczenie rzeczywistości (nie uwzględnia się w nich np. wielu zjawisk, które nie dają się wyrazić liczbowo). Stąd też dla prawidłowej oceny wartości poznawczej uzyskiwanych na ich podstawie wyników niezbędna staje się nie tylko świadomość uwarunkowań stosowania określonych metod ilościowych, ale także - związanych z nimi ograniczeń. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono problemy powstające w organizacji stosującej podejście procesowe. Przedmiotem analizy są dylematy stojące przed pracownikami, którzy jako kierownicy lub członkowie zespołów projektowych otrzymują zadania wymagające współpracy z tą częścią organizacji, która jest zorientowana wyłącznie funkcjonalnie. Omówiono podstawowe warianty możliwych do podjęcia działań. Wskazano na potrzebę sprecyzowania zasad i "miejsc (punktów) przejścia" z "przestrzeni procesowej" do "przestrzeni funkcjonalnej", podkreślono znaczenie szkoleń, ale przede wszystkim rolę zarządu spółki dla rozwoju podejścia procesowego. (abstrakt oryginalny)
Duża grupa podmiotów międzynarodowych z kapitałem zagranicznym w branży IT wyróżnia się strukturą macierzową. W teorii zarządzania podkreślane są liczne zalety takich struktur, jednak doświadczenia osób zatrudnionych w tych podmiotach unaoczniają pewne trudności zarówno w komunikacji, uprawnieniach, odpowiedzialności, efektywności, zaufaniu, jak też atmosferze pracy. Celem artykułu jest zaprezentowanie korzyści oraz wad struktur macierzowych w branży IT, a także wyników empirycznych badań pilotażowych przeprowadzonych w korporacjach z kapitałem amerykańskim, francuskim, polskim i niemieckim dotyczących wdrażania zasad społecznej odpowiedzialności biznesu wobec zatrudnionych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia znaczenie nowego podejścia do budowania współpracy między działami przy zastosowaniu innowacyjnej koncepcji HPI. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie sposobów zapewniających ścisłą współpracę pomiędzy poszczególnymi, wyspecjalizowanymi działami w firmie po to aby możliwe było osiągnięcie wysokiej sprawności operacyjnej organizacji. W szczególności rozpatrzona zostanie przydatność koncepcji HPI. W tym celu przedstawia tradycyjne sposoby współpracy miedzy poszczególnymi działami w organizacji i istotę nowego podejścia do współpracy, jaki wynika z nowoczesnej wielopłaszczyznowej metody. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano dwuwymiarowe modele pozycjonowania macierzowego, które są narzędziem formułowania i wspomagania realizacji analizy strategicznej przedsiębiorstw. Przypomniano możliwości jakie daje przeprowadzone w USA studium PIMS (Profit Impact of Market Strategy). Jest to usługa polegająca na badaniu najistotniejszych czynników wpływających na rynki w wielu różnych branżach. Badania PIMS wykazały, że istnieją silne relacje między udziałem na rynku a możliwością osiągania zysku. Zwrócono uwagę na macierz opłacalności biznesu opracowaną przez Maracon Associates.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.