Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 743

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Measurement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
Obserwuje się stały wzrost zainteresowania systemami wizyjnymi zarówno w przemyśle jak i w innych obszarach działalności ludzkiej. Sport, rozrywka, medycyna to dziedziny w których coraz częściej znajdują zastosowania metody przetwarzania grafiki. Systemy bezpieczeństwa cywilnego oraz systemy militarne posiadają komponenty, które w istocie stanowią podsystemy wizyjne realizujące zadania samodzielnego robota lub wspomagają dowódcę-operatora. Do określania orientacji przestrzennej stosuje się głównie systemy inercyjne których wskazania mogą się jednak pogarszać w miarę upływu czasu, a także pod wpływem przyspieszeń wynikających z ruchu obiektu. Artykuł zawiera opis i wstępną klasyfikację wybranych metod transformaty Hougha przydatnych do wyznaczania linii horyzontu w obrazach pochodzących z kamery cyfrowej. Informację o dokładnej chwilowej orientacji przestrzennej okrętu można wykorzystać podczas manewrowania jednostką lub wykonywania zadania bojowego.(abstrakt oryginalny)
Konstrukcje nawierzchni lotniskowych są projektowane na określony okres eksploatacji przy założeniu prognozowanego natężenia i struktury ruchu lotniczego. Bezpieczeństwo wykonywania operacji lotniczych przez statki powietrzne na nawierzchniach lotniskowych zależy przede wszystkim od stanu nośności ich konstrukcji. W związku z powyższym, kontrolne badania nośności należy przeprowadzać okresowo, gdyż informacja o aktualnym stanie eksploatacyjnym nawierzchni lotniskowej stanowi podstawę do podejmowania decyzji o rodzajach statków powietrznych dopuszczonych do ruchu, intensywności ruchu lotniczego oraz terminach rozpoczęcia prac remontowych lub modernizacyjnych. Aktualnie do oceny nośności nawierzchni lotniskowych stosuje się metodę ACN-PCN, która została wprowadzona przez ICAO. Zgodnie z jej założeniami, nośność konstrukcji nawierzchni lotniskowych może być wyrażona wskaźnikiem PCN lub liczbą dopuszczalnych operacji lotniczych. W artykule przedstawiony został sposób wyznaczania i opisu wskaźnika PCN. Zaprezentowano także możliwość przedstawienia wyników nośności poprzez określenie dopuszczalnej liczby operacji lotniczych. Ponadto, przedstawiono graficznie zależność wskaźnika nośności PCN od liczby dopuszczalnych operacji lotniczych.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Kontekstowy pomiar podobieństwa semantycznego
100%
Miary podobieństwa semantycznego pozwalają wyrazić w sposób ilościowy stopień zgodności znaczenia przypisywanego konceptom występującym w ontologii opisującej rozpatrywany obszar wiedzy. W pracy założono, że podobieństwo semantyczne ma charakter kontekstowy, co oznacza, że zgodność znaczeniowa pojęć jest uzależniona od zakresu tematycznego obszaru, na tle którego dokonywane jest porównanie. Celem niniejszej pracy jest analiza podobieństwa semantycznego w sytuacji, w której zmianie ulega kontekst analizy. Pracę rozpoczyna prezentacja najpopularniejszych miar podobieństwa semantycznego. Następnie pokazano, w jaki sposób przy obliczaniu podobieństwa można uwzględnić informację dotyczącą kontekstu. W kolejnej części pracy przedstawiono zależność zachodzącą pomiędzy zmianą kontekstu a wartością podobieństwa semantycznego(abstrakt oryginalny)
Badania dynamiki ruchu pojazdów wpływają w istotny sposób na rozwój ogólnie rozumianej motoryzacji. Prowadzone są one od wielu lat przez różne ośrodki badawcze wykorzystujące własne bądź komercyjne stanowiska badawcze. Zakup komercyjnego mobilnego stanowiska badawczego oferowanego na rynku stanowi poważny problem finansowy, a w dodatku nie zawsze daje ono możliwości dokonywania pomiarów wszystkich istotnych parametrów. W związku z tym opracowano własne rozwiązanie takiego stanowiska, które stanowi temat niniejszej publikacji. W artykule zostało zaprezentowane rozwiązanie konstrukcyjne tylko jednego z modułów mobilnego stanowiska do badań dynamiki ruchu pojazdu. Opisany moduł to głowica do pomiaru kąta skrętu koła oraz prędkości kątowej koła. Stanowi ona oryginalne, niestosowane rozwiązanie umożliwiające pomiar rzeczywistego skrętu koła pojazdu. Zaletami prezentowanego rozwiązania jest prosta konstrukcja umożliwiająca szybki montaż i demontaż urządzenia do dowolnego pojazdu przez jedną osobę. Stanowisko to zostało wykonane w Katedrze Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn Politechniki Łódzkiej. Przeprowadzone próby jego montażu i badań na różnych samochodach osobowy potwierdziły jego praktyczność i możliwość realizacji założonych badań dynamiki ruchu pojazdów.(abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy przedstawiono wyniki pomiarów drgań podczas wiercenia głębokich otworów o średnicy 76,2[mm] i długości 1270[mm] w wałach o średnicy zewnętrznej 145[mm]. Wykonano, z wykorzystaniem metody elementów skończonych, analizy modalne elementów składowych układu drgającego: rura wiertarska - głowica wiertarska - przedmiot obrabiany. Proces wiercenia głębokich otworów charakteryzuje się, z dynamicznego punktu widzenia, szerokim zakresem zmienności sztywności układu rura wiertarska - głowica wiertarska - element obrabiany i szerokim zakresem zmiany masy elementu obrabianego. Powoduje to zmiany, w procesie wiercenia głębokich otworów, indywidualności dynamicznej wyrażonej w częstotliwościach drgań własnych podstawowych i pobocznych. Zmiany takie uniemożliwiają skuteczne działanie dynamicznych eliminatorów drgań. Ustalono przyczyny wzmożonych drgań oraz zaproponowano sposoby ich zmniejszenia. Wykonane w niniejszej pracy analizy numeryczne i pomiary eksperymentalne stanowią wstępną ocenę do opracowania sposobów tłumienia drgań podczas wiercenia głębokich otworów. (abstrakt oryginalny)
We współczesnej gospodarce warunkiem niezbędnym do utrzymania silnej pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa są innowacje. Ciągle zmieniające się otoczenie wymusza na przedsiębiorstwach wprowadzanie kolejnych innowacji technologicznych, marketingowych lub organizacyjnych. Choć typ wdrożonej innowacji implikuje niejako sposób pomiaru tego zjawiska, tj. dobór właściwego wskaźnika/wskaźników innowacyjności, to ocena stopnia innowacyjności na poziomie mikro nie jest wcale zadaniem prostym. Dlaczego? Jest kilka powodu, a dwa z nich najważniejsze. Po pierwsze, praktyka wskazuje, że wiele polskich przedsiębiorstw, które same określa się mianem innowacyjnych, nie potrafi wskazać typu wdrożonej innowacji, co znacznie utrudnia jej pomiar. Po drugie, poziom innowacyjności polskich przedsiębiorstw w świetle wielu badań określany jest jako niski. Autorka zadała więc sobie pytanie czy powyższy stan rzeczy nie jest przypadkiem skutkiem niewłaściwego doboru metod pomiaru i czy w przypadku przedsiębiorstw w krajach ciągle transformujących (do jakich niewątpliwie należy Polska) nie należałoby zastosować innych sposobów pomiaru innowacyjności? (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano cechy charakterystyczne usług, które zgodnie z polskim prawem bilansowym traktuje się jako długoterminowe. Następnie na przykładzie liczbowym przedstawiono metody ustalania stopnia zaawansowania usługi będącej w trakcie realizacji na dzień bilansowy oraz opisano, w jakich okolicznościach należy je stosować. W podsumowaniu zaprezentowano graficznie wyniki porównania zastosowania różnych metod.(abstrakt oryginalny)
Pracownikowi dużej organizacji trudno jest stwierdzić, czy to, co robi, ma wartość i czy jest potrzebne. Jego praca niemal zawsze jest bowiem częścią większego procesu, o którego efektach sam nie decyduje. Wystarczy, żeby np. cena za wytworzony produkt była zbyt wysoka, aby najlepiej wykonana praca, włożona w jego wytworzenie, poszła na marne. Z kolei zadania, których sensu pracownik zupełnie nie rozumie, mogą mieć kluczowe znaczenie dla firmy. Jak zmienić taki stan? (fragment tekstu)
Za cel opracowania artykułu przyjęto: (1) omówienie etapów Analizy Systemów Pomiarowych (MSA) z uszczegółowieniem analizy powtarzalności i odtwarzalności pomiarów R&R oraz (2) prezentację zastosowania w praktyce gospodarczej na podstawie osi napędowych. Analizę R&R przeprowadziło trzech operatorów narzędzi pomiarowych, którzy w trzech turach dokonywali pomiaru jednej z charakterystyk specjalnych osi napędowej. Na podstawie wyliczeń odchyleń standardowych będących składowym analizy wyliczono wskaźnik powtarzalności i odtwarzalności pomiarów. Wyciągnięto następujące wnioski: (1) metoda R&R jest narzędziem skutecznego badania systemów pomiarowych, (2) wskaźnik R&R pozwala stwierdzić, czy dany system pomiarowy uzyskuje powtarzalne i odtwarzalne wyniki pomiarów. Wkładem własnym autorów jest prezentacja praktycznego zastosowania analizy R&R w ogólnej Analizie Systemów Pomiarowych (MSA) na praktycznym przykładzie z przemysłu motoryzacyjnego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę zarządzania systemem pomiaru procesów w organizacjach TQM. Zaprezentowano główne wymagania w obszarze projektowania systemu pomiaru procesów w zakresie mierników i metod pomiaru. Wskazano także podstawowe błędy popełniane w trakcie zarządzania systemem pomiaru procesów, do których należy m.in. niedostosowanie systemu informacyjnego i systemu nagród do przyjętego systemu pomiaru i oceny. Dwa opisane w artykule przypadki nieprawidłowych wdrożeń systemu pomiaru procesów w polskiej i amerykańskiej organizacji usługowej potwierdzają szczególną rolę systemu nagród w osiąganiu celów jakościowych organizacji.(abstrakt oryginalny)
11
80%
W pracy przedstawiono problem systematycznego wpływu niejednorodnego ośrodka pomiarowego na rezultaty wyznaczania azymutów oraz przenoszenia współrzędnych w geodezyjnej realizacyjnej sieci tunelowej. Zaprezentowano koncepcję wyrównania sieci modularnej z równoczesną eliminacją efektów refrakcji poziomej oraz przykład obliczeń. Automatyczne tachimetry oraz wyniki precyzyjnych pomiarów kątowych i odległości umożliwiają efektywne etapowe wyrównywanie sieci liniowo-kątowej w trakcie drążenia tunelu. Efektem innowacyjnych grupowych wyrównań sieci realizacyjnej są współrzędne sieci oraz eliminacja występujących a nieznanych cząstkowych kątów refrakcji. Przedstawione zostaną dotychczas osiągnięte wyniki badań oraz uzyskiwanych prognoz elipsy błędów dla długich sieci tunelowych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest zaprezentowanie wyników analizy literatury dotyczącej ewolucji systemów pomiaru wyników w organizacjach. W opracowaniu przedstawiono m.in. kolejne etapy rozwoju systemów pomiaru wyników, ich cechy charakterystyczne oraz etapy ewolucji strategicznej karty wyników, jako przykładu zrównoważonego systemu pomiaru wyników organizacyjnych. Etapy te odzwierciedlają zmieniające się potrzeby w stosunku do projektowanych systemów pomiaru wyników. Na zakończenie przedstawiono zidentyfikowane luki poznawcze. Z literatury wynika, że systemy pomiaru wyników w organizacjach są coraz bardziej złożone i wielowymiarowe, a ich ostateczny kształt zmienia się pod wpływem zmieniających się potrzeb informacyjnych menedżerów oraz wraz ze wzrastającą zmiennością otoczenia.(abstrakt oryginalny)
W artykule tym przedstawiono przykład konfiguracji toru pomiarowego do pomiaru drgań oraz wyniki pomiarów. Wyniki pomiarów zostały zakłócone przez przemiennik częstotliwości, który służył do napędzania silnika prądu przemiennego. Zakłócenia miały znaczną wartość ponieważ, układ napędowy został niewłaściwie wykonany. Nie zastosowano skrzynki falownika, filtrów oraz ekranowanych kabli. Ponadto tor pomiarowy został nieprawidłowo skonfigurowany. Przedstawione wyniki badań eksperymentalnych dobre obrazują problem zakłóceń elektromagnetycznych emitowanych przez przemiennik częstotliwości. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano układ pracy światłowodowych siatek Bragga służący do pomiarów odkształceń. W skład układu wchodzą dwie identyczne siatki: czujnika i referencyjna. Detekcję sygnału z siatki czujnika przeprowadzono za pomocą siatki referencyjnej pełniącej funkcję dyskryminatora optycznego. Przeanalizowano pracę sześciu konfiguracji układu, różniącymi się zastosowanymi jednorodnymi siatkami z apodyzacją. Symulacje przeprowadzono dla wybranych parametrów siatek: wartości składowej stałej zmian efektywnego współczynnika załamania siatki eff δn (w zakresie badanym od 5 10 4   do 4 7 10  ) oraz wybranych długości statki L (w zakresie długości od 2mm do 4 mm). Podano zakresy przetwarzania dyskryminatorów przy założeniu nieliniowości charakterystyki dyskryminatorów mniejszej niż 1% oraz odpowiadające im zakresy pomiaru odkształceń.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie niektórych konsekwencji wzmacniania skali pomiaru. Problem ten pojawia się m.in. przy stosowaniu do pomiarów wykonanych na skali przedziałowej miar odległości przeznaczonych dla danych mierzonych na skali ilorazowej. (fragment tekstu)
Koncepcje pomiaru są tak wszechobecne, że często ich nie zauważamy: są to po prostu części otoczenia koncepcyjnego, w którym funkcjonujemy. Jednak nie zawsze tak było. Artykuł bada istotę pomiaru, pokazując jak skonstruowane są procedury pomiaru i jak się one ściśle przeplatają z teoriami naukowymi. (abstrakt oryginalny)
The aim of the study is to measure the influence of cycle length and progression rates on differences between final results obtained using different approaches concerning time of transition to another state in Markov models (at the beginning, at the end of the cycle or half-cycle correction - HCC) and to estimate an optimal cycle length for which HCC should always be applied. A hypothetical, two-state Markov model was built. Assuming different progression rates, four methods concerning time of transition were compared. For each rate, the threshold values were determined, i.e. the maximal cycle length for which the difference between HCC/ 'life-table' (LT) method and 'beginning'/'end' methods were not greater than 5%. Cycles longer than the estimated threshold are assumed to imply the application of HCC/LT. Under few assumptions, the threshold cycle length for annual progression of 0.05 was 1 year or 2 years, for 5% and 0% discount rate, respectively. The threshold cycle lengths became shorter for lower progression rates (2 weeks for 0.90 rate). The results obtained for single intervention cannot be easily repeated for incremental outcomes; however, some general relationships can be determined(original abstract)
Artykuł dotyczy problemu utrzymania właściwego stanu technicznego obiektów inżynierskich w dużych zakładach przemysłowych i związanego z tym zarządzania poziomem kosztów i wydatków. Przedstawia znaczenie monitoringu obiektów i przybliża obecne podejście do problematyki monitorowania. Następnie zawiera propozycję modyfikacji badania zmian cech obiektów inżynierskich, związaną z wykorzystaniem formalizacji temporalnej w systemie inteligentnym oraz prezentuje zalety logik temporalnych w kontekście monitoringu jakościowego. (fragment tekstu)
20
Content available remote A Probabilistic Model of Assessment of Level Network Functionality
80%
Zagadnienie stabilności punktów wysokościowych daje się opisać w podejściu fenomenologicznym za pomocą modelu niezawodności. Praktycznym efektem analizy niezawodności jest prognoza destrukcji badanej osnowy. Identyfikacja procesu degradacji jako funkcji czasu umożliwia racjonalne planowanie pomiarów aktualizujących i modernizacyjnych sieci niwelacyjnych. Newralgicznym elementem oceny stanu osnowy niwelacyjnej jest pozyskanie danych spełniających wymogi podejścia niezawodnościowego. Procedurę tę oraz algorytm analizy niezawodnościowej przedstawiono w artykule. Problem zilustrowano przykładami badań dwóch osnów zastabilizowanych na obszarach o gęstej zabudowie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.