Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 253

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Meat market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Autor przedstawił stan spożycia oraz produkcji mięsa (sytuację obecną i prognozy) na świecie i w Polsce. Od 1990 r. spożycie mięsa w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie około 70 kg/osobę. W czasie czternastu lat nastąpiły jednak zmiany w strukturze konsumowanego mięsa. Zmniejszyło się spożycie wołowiny, wzrosło natomiast mięsa drobiowego. Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników ekonomicznych i pozaekonomiczych.
2
Content available remote Handel zagraniczny produktami indyczymi w latach 2010-2016
100%
Głównym celem artykułu jest przedstawienie polskiego rynku indyczego w latach 2010-2016 w kontekście zmian w handlu zagranicznym produktami indyczymi. W badanym okresie obserwuje się tendencję do powiększania się dodatniego salda obrotów handlowych żywcem, mięsem, podrobami i przetworami indyczymi. W latach 2010-2016 przy nieznacznym wzroście pogłowia indyków wystąpił ponad 65% wzrost ich ubojów oraz ponaddwukrotne zwiększenie eksportu produktów indyczych. Korzystnie na rozwój rynku oddziałuje zainteresowanie spożyciem tego gatunku mięsa w kraju, czemu sprzyja moda na zdrowy styl życia, a mięso indycze zaliczane jest do mięs zdrowych. Największy udział w spożyciu mięs drobiowych ma mięso kurze, drugą pozycję zajmuje mięso indycze. W eksporcie również dominują produkty kurze, a na drugim miejscu są produkty indycze. Produkcja żywca indyczego w Polsce jest bardzo skoncentrowana(abstrakt oryginalny)
Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniły się ceny na poszczególnych rynkach produktów rolnych. Zmiany te wynikają z procesów dostosowawczych związanych z wejściem Polski na jednolity rynek UE, a także ze zmianą sposobu interwencji i wspierania produkcji na poszczególnych rynkach. Mimo obowiązujących jednolitych reguł ceny produktów rolnych i żywnościowych w poszczególnych krajach UE są zróżnicowane. Decydujący wpływ na to mają specyficzne uwarunkowania wewnętrzne. Przedstawiona w artykule analiza daje podstawy do pierwszych obserwacji reakcji rynku żywca i mięsa drobiowego na zmianę warunków funkcjonowania. Celem opracowania jest zaś analiza zmian relacji cen skupu, cen hurtowych i detalicznych. Jako przykład wybrano ceny skupu żywca drobiowego, zbytu tuszek drobiowych oraz ceny detaliczne tuszek drobiowych. Opracowanie obejmuje okres od stycznia 1995 r. do sierpnia 2004 r. W pracy wykorzystano podstawowe metody analizy statystycznej danych. Niestety, brak kompletnych danych dotyczących cen zbytu tuszek stwarza ograniczenia w interpretacji wyników - publikowane dane dotyczyły tylko wybranych miesięcy z lat 1999-2001. (fragment tekstu)
Polska gospodarka poddawana coraz silniej jest procesom globalnej konkurencji i współpracy, a krajowy sektor mięsny - sprawdzianowi konkurencyjności na wspólnym rynku europejskim. Konkurencja zagranicznych podmiotów i przejmowanie krajowego rynku przez obcych inwestorów stwarzają nową sytuację w tym sektorze.Przystąpienie do Unii Europejskiej otworzyło Polsce rynek ok. 420 min konsumentów, mających znacznie większą siłę nabywczą niż Polacy. To, jaką pozycję zdobędą polskie produkty na rynkach unijnych, zależy przede wszystkim od akceptacji polskich wyrobów przez konsumentów innych państw członkowskich. Warunkiem koniecznym tego jest osiągnięcie przez polskich producentów unijnych standardów sanitarnych, weterynaryjnych czy ochrony środowiska (szczególnie istotnych w branży mięsnej). Kolejnym warunkiem wzrostu konkurencyjności sektora jest dostosowanie oferty - z punktu widzenia jej asortymentu i jakości - do potrzeb rynku. Jakość produktów stanowi bowiem jedną z najważniejszych barier ich wejścia na rynek lub utrzymania się na nim. Należy pamiętać, iż na pozycję rynkową podmiotów polskiego sektora mięsnego wpływa jakość zarówno surowców, jak i wyrobów finalnych. Poprawa jakości produktów wymaga z kolei postępu technologicznego i biologicznego. Coraz bardziej powszechne jest przeświadczenie, iż rośnie znaczenie innowacji i transferu technologii jako czynnika wzrostu konkurencyjności - czynnika bardzo kosztownego.Celem opracowania jest prezentacja tych źródeł wsparcia finansowego podmiotów sektora mięsnego, które w największym stopniu mogą wpłynąć na ich pozycję rynkową. (fragment tekstu)
5
Content available remote Wyzwania dla rozwoju rynku dziczyzny w Polsce
100%
Dziczyzna stanowiła niegdyś istotny składnik diety polskich konsumentów. Obecnie tradycja konsumpcji tego rodzaju mięsa zanikła. Z uwagi na fakt, że warunki naturalne kraju pozwalają na pozyskiwanie znacznych ilości dziczyzny, istotne jest poznanie czynników powodujących, że większość polskiej dziczyzny trafia nie na rynek rodzimy, ale na rynki zachodnioeuropejskie. Badanie jakościowe, oparte na metodzie indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI - in-depth interwiew), realizowane w grupie osób działających w sektorze podażowym rynku dziczyzny, pozwoliło na stworzenie obrazu polskiego rynku, wskazanie czynników uniemożliwiających rozwój tego sektora, a także określenie działań determinujących wzrost zainteresowania konsumentów produktami, a tym samym zwiększenie konsumpcji dziczyzny w Polsce. Do takich działań zaliczyć można projekty o charakterze marketingowym i informacyjnym oraz modyfikację regulacji prawnych i struktury rynku w sposób umożliwiający obniżenie cen produktu finalnego. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem analizy były zmiany zachodzące w zakresie spożycia i podaży mięsa drobiowego w Polsce na tle zmian światowych, ze szczególnym uwzględnieniem krajów unijnych. Autorka ustaliła poziom samowystarczalności analizowanych krajów i przedstawiła szanse Polski m.in. na rynku wspólnotowym, wynikające z możliwości produkcyjnych drobiu przekraczających poziom krajowej konsumpcji.
Wielkopolska jest regionem, gdzie rolnictwo, a przede wszystkim sektor mięsny, uważany jest za najlepiej przygotowane do członkostwa w UE. Celem autora było przedstawienie efektów akcesji z UE dla producentów i konsumentów mięsa w tym województwie.
Zmiany w wielkości badanych rynków mięsa, jakie zachodziły od początku lat dziewięćdziesiątych stwarzały odmienne warunki funkcjonowania i rozwoju dla producentów i przetwórców mięsa. Korzystniejsze relacje cenowo-popytowe na rynku mięsa drobiowego względem rynku mięsa czerwonego sprawiają, że potencjał rynku produktów drobiowych systematycznie się zwiększa i, jak można sądzić, w najbliższych latach będzie się on wciąż rozwijał. Przy stagnacji wielkości rynku mięsa wieprzowego i zmniejszeniu się rynku mięsa wołowego sektor drobiarski stwarza obecnie najlepsze perspektywy dla jego uczestników i to zarówno w aspekcie możliwości konkurowania na tym rynku, zwiększania sprzedaży, jak i generowania zysków z prowadzonej działalności. (fragment tekstu)
Dokonujący się w ostatnich latach proces transformacji spowodował zmiany mechanizmu rynkowego. Rynek mięsa, pozbawiony w krótkim czasie wielu form wsparcia, nie potrafił w pełni dostosować się do nowych warunków. Rezultatem tego procesu były głębokie wahania pogłowia i produkcji trzody chlewnej oraz spadek zainteresowania chowem bydła. Towarzyszyły temu zmiany sytuacji cenowej i popytowej. (oryg. streszcz.)
W artykule przedstawiono rozwój rynku mięsa króliczego w Polsce w latach 2001-2003. W badanym okresie nastąpił dwukrotny wzrost skupu żywca króliczego (z 861 do 1675 t). Mięso królicze jest w większości eksportowane: udział eksportu w ogólnej sprzedaży wzrósł z 44% w 2001 r. do 78% w 2003 r. Rynek mięsa króliczego cechuje sezonowość: najwyższy skup występuje od sierpnia do grudnia, a najniższy - od marca do czerwca.
W pacy analizowano krótko- i długookresowe powiązania pomiędzy cenami mięsa a produktów mięsnych. Celem było wskazanie przebiegu transmisji cen pomiędzy ogniwami łańcucha marketingowego na rynkach wołowiny i wieprzowiny w Polsce. Charakterystyka mechanizmów transmisji cen zawiera analizę integracji rynków oraz określa siłę i kierunek transmisji. (fragment tekstu)
12
Content available remote Rynek krajowy baraniny na tle standardów Unii Europejskiej
75%
Baranina jest jednym gatunkiem mięsa w Unii Europejskiej, którego produkcja nie pokrywa potrzeb rynku wewnętrznego i konieczny jest import. Samowystarczalność mięsa baraniego od lat mieści się na poziomie ok. 8o%. Rynek baraniny w krajach UE stanowi niszę i jest dostępny dla polskich producentów. Produkcja w Polsce mięsa jagnięcego w 2011 roku kształtowała się na poziomie 3.6 tys. ton. Spożycie jagnięciny w Polsce niezmiennie od wielu lat kształtuje się na bardzo niskim poziomie w porównaniu z tendencjami widocznymi w innych krajach Unii Europejskiej. O polskiej produkcji owczarskiej decyduje głównie rynek zagraniczny, w tym możliwości eksportu jagniąt rzeźnych na rynek krajów Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzanie na coraz szerszą skalę wyceny żywca według klasyfikacji EUROP należy uznać za korzystne, ponieważ jest to system motywujący producentów żywca do poprawy jakości żywca. Skuteczność wprowadzenia systemu zwiększa się wraz z tworzeniem przez zakłady baz surowcowych opartych na umowach kontraktacyjnych i zmniejszaniem udziału skupu wolnorynkowego. Doprowadzenie do sytuacji, w której większość surowca dostarczają producenci w ramach umów wieloletnich, umożliwia bardziej systematyczną pracę hodowlaną nad poprawą mięsności i otrzymywaniem surowca dobrej jakości. (fragment tekstu)
Produkcja wieprzowiny w Polsce stanowi ok. 10% ogólnej produkcji krajów UE. Pod względem liczebności pogłowia trzody chlewnej Polska zajmuje III miejsce wśród krajów UE, po Niemczech i Hiszpanii. Stan jakościowy polskich stad hodowlanych świń w zakresie umięśnienia nie odbiega od wyników uzyskiwanych w analogicznych grupach genetycznych świń krajów UE o wysokiej kulturze hodowlanej, z wyjątkiem Belgii i Danii. Dostosowanie krajowej produkcji wieprzowiny do standardów UE jest możliwe poprzez systematyczne doskonalenie jakości surowca wieprzowego pogłowia masowego, zwiększanie roli dużych zakładów mięsnych w doskonaleniu stanu jakościowego surowca wieprzowego celem zachowania wysokiej jego konkurencyjności na rynku światowym oraz stworzenie sprzyjających warunków polityki rolnej dla hodowców i producentów wysokiej jakości wieprzowiny. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Dostępność dziczyzny na polskim rynku w kontekście potrzeb konsumentów
75%
Dziczyzna, mimo że ma dużą wartość odżywczą, pojawia się w diecie Polaków sporadycznie. Czynnikami ograniczającymi zainteresowanie konsumentów dziczyzną są przede wszystkim ograniczona dostępność mięsa dzikich zwierząt w punktach handlowych oraz wysokie ceny mięsa i wyrobów z dziczyzny. W pracy wykorzystano wyniki badania jakościowego prowadzonego metodą CATI w grupie 450 osób spożywających dziczyznę. Wykazano, że dostępność dziczyzny (zarówno fizyczna, jak i ekonomiczna) wpływa na zainteresowanie konsumentów tego rodzaju mięsem. Na polskim rynku obserwuje się poprawę dostępności fizycznej dziczyzny. Wysokie ceny mięsa nadal stanowią istotną barierę ograniczającą zainteresowanie konsumentów dziczyzną. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Substytuty mięsa firmy Quorn™ na polskim rynku. Część 1
75%
Celem pracy jest scharakteryzowanie rynku wegetariańskiego w Polsce i na świecie, poznanie aktualnych trendów oraz kierunku, w jakim się rozwija, zwłaszcza w kontekście substytutów diety, ze szczególnym uwzględnieniem substytutów mięsa. W pracy scharakteryzowano korzyści płynące z diety wegetariańskiej oraz czynniki wpływające na akceptowalność nowego produktu. Opisano także działalność firmy Quorn™ oferującej szeroką gamę produktów o wysokiej wartości odżywczej, będących substytutami mięsa.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie przewag komparatywnych dla eksportu bydła i mięsa wołowego z Polski i Węgier poza jednolity rynek Unii Europejskiej w latach 2002-2015. Analizę oparto na wskaźniku Balassa (RCA ) porównywanym z eksportem krajów odniesienia w całości eksportu. Obliczono także symetryczne przewagi komparatywne (RSCA ). W wyniku analiz stwierdzono, że oba kraje mają takie same rynki docelowe spoza UE . Największe znaczenia miały Turcja i Rosja. W badanym okresie wystąpiło kilka zmian, np. spadek eksportu do Turcji oraz wprowadzone embarga, miały one wpływ na powstanie przewag komparatywnych.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Spatial Pigmeat Price Transmission : the Case of Lithuania and Poland
75%
W pracy zbadano wzorce zmian w przestrzennej transmisji cen mięsa wieprzowego pomiędzy dwoma postkomunistycznymi państwami członkowskimi, tj. Litwą i Polską, a pięcioma głównymi krajami produkującymi w UE-15, tj. Niemcami, Danią, Francją, Hiszpanią i Holandią. W badaniu wykorzystano modelowanie wektorowej autoregresji, a także koncepcję przyczynowości Grangera i skupiono się na zmianach w zachowaniu cen od maja 2004 do maja 2021 roku. Wyniki sugerują fundamentalne różnice w krótkoterminowym zachowaniu cen w dwóch krajach postkomunistycznych. W badanym okresie Polska umocniła pozycję na unijnym rynku mięsa wieprzowego i mogła być zaklasyfikowana jako kraj liderów cenowych na niektórych rynkach. Przypadek Litwy pokazał, że kraje o niższej produktywności i dominującym udziale pogłowia trzody chlewnej w gospodarstwach o małej skali, a także o wysokim poziomie cen stały się wrażliwe i ewoluowały w kierunku opłacalnych krajowych struktur hodowli trzody chlewnej. Dlatego też podążanie nowych państw członkowskich w kierunku większej integracji rynku musi być powiązane z rozprzestrzenianiem się innowacji w hodowli trzody chlewnej lub wyjściem niekonkurencyjnych gospodarstw. W przypadku Litwy obiecującym kierunkiem konsekwencji polityki jest wspieranie tworzenia nowoczesnych i konkurencyjnych gospodarstw średniej wielkości, a także rozpowszechnianie odpowiedniej wiedzy i innowacji. (abstrakt oryginalny)
Konkurencja jest wszechobecna w życiu gospodarczym i społecznym, chociaż nie zawsze jest to uświadomione, ale wszystkie podmioty, które występują na rynku ze sobą konkurują. Konkurencja dotyczy produktów finalnych, pojawiających się na rynku i wiążących cząstkę ogólnego popytu, ale również czynników wytwórczych. Problematyka kształtowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw i gospodarstw w agrobiznesie ma duże znaczenie dla ustalania m.in. zakresu interwencjonizmu państwowego w tym sektorze. (abstrakt oryginalny)
Rynek mięsa w Polsce jest jednym z ważniejszych rynków rolnych. Produkcja mięsa ulega w czasie pewnym wahaniom, które zależą m.in. od wielkości i struktury spożycia mięsa oraz od wysokości cen skupu żywca i poziomu cen detalicznych mięsa i jego przetworów. Rynek mięsa w Polsce nie jest jednorodny. Zmiany gospodarcze zachodzące w ostatnich dwudziestu latach doprowadziły do wyraźnego wyodrębnienia się rynku żywca i mięsa, a w jego obrębie kilku subrynków: żywca wołowego i cielęcego, żywca wieprzowego, drobiu i innych. Rynki rolne są podatne na wahania koniunkturalne na rynkach krajowych i rynku międzynarodowym. Dlatego istotną rolę odgrywa polityka państwa wobec poszczególnych rynków. Wskazano podstawowe działania państwa w zakresie funkcjonowania rynku wołowiny w Polsce. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.