Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1272

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 64 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Media
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 64 next fast forward last
1
Content available remote Badanie mediów multimodalnych - multimodalne badanie mediów
100%
Artykuł prezentuje kwestię multimodalności. Najpierw pokazuje różnice między multimodalnością a multimedialnością i prezentuje problemy związane z pojęciem "modus". Następnie koncentruje się na metodologii multimodalnej. W ostatniej części zostały ukazane relacje między multimodalnością a mediami(abstrakt oryginalny)
Omówiono sytuację hiszpańskich mediów po śmierci generała Franco w 1975 roku. Zdaniem autorki hiszpański zwyczaj państwowej ingerencji został przyjęty przez kolejne pochodzące z demokratycznego wyboru rządy zarówno prawicowe jak i lewicowe. Hiszpańskie media pozostają potężnym instrumentem politycznej manipulacji.
3
Content available remote Ekonomiczne uwarunkowania wielkości przedsiębiorstw medialnych
100%
Problemem badawczym podjętym w opracowaniu są zmiany w przemyśle medialnym. Teza główna sprowadza się do stwierdzenia, że podstawowym czynnikiem przeobrażeń w skali i zakresie działalności przedsiębiorstw medialnych jest dekompozycja linearnego łańcucha wartości, spowodowana głównie digitalizacją produktów medialnych i konwergencją w przemyśle medialnym. (fragment tekstu)
Dynamiczna transformacja globalnego środowiska medialnego stała się przyczyną istotnych przeobrażeń w dziedzinie studiów medioznawczych na całym świecie, zwłaszcza w kwestii badań empirycznych. Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie dotychczasowych światowych peryferii komunikacyjnych, takich jak Europa Środkowo-Wschodnia, Azja Południowo-Wschodnia czy rejon świata arabskiego, dalszy rozwój badań tych obszarów w zakresie mediów wydaje się niezbędny. Niniejsza analiza akcentuje przede wszystkim konieczność stworzenia alternatywnych typologii systemów medialnych, które wezmą pod uwagę dynamikę zmian krajów rozwijających się. Proponowana przez autora koncepcja "kontekstualnego ujęcia mediów" umożliwia bardziej elastyczne i zdecydowanie nienormatywne spojrzenie na media arabskie, co pozwoli z kolei na wypracowanie nowych ram analitycznych w badaniach nad transformacją medialną w regionach kulturowo jednolitych(abstrakt oryginalny)
5
100%
Celem artykułu jest analiza funkcjonowania Państwa Islamskiego w ujęciu prestiżowego angielskiego dwutygodnika "London Review of Books". Tekst składa się z czterech części. Najpierw omawia się okoliczności narastania zjawiska sunnickiego dżihadyzmu w Iraku po kierowanej przez Stany Zjednoczone inwazji w 2003 r. Następnie zwraca się uwagę na relacje reżimu partii Baas w Syrii z sunnickimi ekstremistami. W kolejnej części zaś na kwestię użycia broni chemicznej w Syrii w 2013 r. W ostatnim rozdziale opisano dwuznaczną rolę Turcji w konfliktach w Iraku i Syrii. W podsumowaniu zawarto wnioski z rozważań. (abstrakt oryginalny)
W artykule analizujemy wpływ dysrupcyjnych wydarzeń medialnych na postrzeganą wartość różnorodności w praktykach redakcyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej debaty medialnej po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej w lutym 2022 r. Robimy to w oparciu o unikalny zbiór danych, pochodzący z pogłębionych wywiadów z ośmioma redaktorkami i redaktorami reprezentującymi cztery różne redakcje, przeprowadzonych przed, bezpośrednio po i około rok po rozpoczęciu wojny. Nasze badanie odpowiada na pytanie, czy redakcje są w stanie obronić wartość różnorodności podczas relacjonowania wojny i kryzysu. Oceniamy także wpływ zmienionego kontekstu geopolitycznego, charakteryzującego się mobilizacją na rzecz "budowania narodu" i społecznym poczuciem solidarności z Ukraińcami, na decyzje redakcyjne o wyciszeniu, opóźnieniu lub rezygnacji z publikacji niektórych artykułów. Wnosimy wkład w badania nad epistemologią produkcji wiadomości w czasach wojny i kryzysu, ich różnorodnością oraz rolą mediów w społeczeństwach demokratycznych.(abstrakt oryginalny)
Wdniach 23-24 kwietnia 2009 roku odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa zatytułowana "Współczesne media - wolne media?" zorganizowana przez Zakład Dziennikarstwa na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Patronat naukowy nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej, a medialny Radio Lublin, TVP Lublin oraz "Gazeta Wyborcza" Lublin. Tegoroczna konferencja była kontynuacją ubiegłorocznego spotkania naukowego pod tytułem "Współczesne media - status, aksjologia, funkcjonowanie". Głównym jej celem było podjęcie próby określenia kondycji współczesnych mediów, tym razem w kontekście ich wolności. Organizatorzy zaproponowali, aby po dwudziestu latach, które minęły od transformacji systemu medialnego w Polsce, gdy w dorosłość wkracza pokolenie urodzone w wolnym kraju, dokonać wieloaspektowej analizy prasy, radia, telewizji i internetu. Rozważaniami teoretycznymi objęto zagadnienia z zakresu prawa i etyki mediów, formy przekazu medialnego, a także funkcjonowania rynku mediów, kształtowania się systemu medialnego oraz kontekstu politycznego i relacji między nadawcą medialnym a instytucją polityczną wpływającej na ograniczenie wolności działań instytucji medialnych(fragment tekstu)
Wydany w ramach serii Konteksty Wizualności podręcznik akademicki Media audiowizualne to pozycja zasługująca na uwagę z kilku co najmniej powodów. Nazwisko redaktora naukowego tej pozycji jest gwarantem nie tylko profesjonalizmu, merytoryczności i atrakcyjności przekazu. Wystarczy sięgnąć do innych publikacji firmowanych nazwiskiem Wiesława Godzica, by przekonać się, że powyższe cechy są w jego przypadku normą. Ale Media audiowizualne, zapewne także dzięki redaktorskiej wizji, to książka, która - zachowując perspektywę historyczną - nie unika także wnikliwego badania teraźniejszości oraz uważnego spoglądania w przyszłość. Umiejętne łączenie tych trzech różnych sposobów opisu umożliwia portretowanie wrażliwe na niuanse, ale i zdolne do ogarnięcia całości - w efekcie szczegół służy uzupełnieniu stawianej tezy lub jej wzmocnieniu. Cecha ta wydaje się bardzo znacząca,współczesny badacz mediów audiowizualnych jest bowiem zmuszony do zmierzenia się z większą liczbą problemów niż np. dwadzieścia lat temu. (fragment tekstu)
W artykule omówiono wpływ prasy lokalnej na życie miejscowych społeczności, funkcjonujących w systemach demokratycznych. Przedstawiono medioznawcze koncepcje działania prasy lokalnej oraz informacje dotyczące reakcji na przekaz medium lokalnego na przykładzie opinii czytelników tygodnika "Gazeta Powiatowa-Wiadomości Oławskie". Poruszono też złożone kwestie wydawania tytułu lokalnego, rozdrobnienia prasy lokalnej i trudności związanych z pracą dziennikarską. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Pozycja odmiany medialnej wśród innych odmian językowych polszczyzny
80%
Autorka, uznawszy, że w XX wieku zaczęła się medialna doba rozwoju polszczyzny, że wykształciła się wówczas odmiana medialna, a w jej przestrzeni - kilka pododmian językowych, szuka odpowiedzi na pytanie o jej miejsce w konstelacji odmian współczesnej polszczyzny. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Percepcja na nowo odkryta w dobie mediów monitorowych
80%
W artykule efekty następcze są rozumiane jako podstawa naszego spostrzegania i tworzenia obrazów percepcyjnych. Efekty następcze są tu prezentowane jako zjawiska, które pełnią funkcję "kleju neuronalncgo" integrującego odebrane informacje. Badanie zjawisk następczych w dobie mediów monitorowych jest bardzo ważne, gdyż efekty te dotyczą postaw ukrytych, które z jednej strony są kształtowane nieświadomie przez media, a z drugiej strony wyznaczają nasze zachowanie(abstrakt oryginalny)
Problemem wpisującym się w rozwój społeczeństwa informacyjnego jest korzystanie z dostępu do informacji, do wiedzy oraz tempo cyfrowej medialnej "rewolucji", która ten dostęp ułatwia. Z perspektywy przedsiębiorstw medialnych, zwłaszcza ich strategii rozwoju, znaczenie kluczowe ma masowa migracja odbiorców z tzw. starych mediów ku nowym. Uwiąd tradycyjnych masowych mediów, takich jak telewizja, prasa i radio w tradycyjnej postaci, okazuje się jednak zjawiskiem ewolucyjnym, a nie rewolucyjnym i bardziej złożonym, niż wynikałoby to z pobieżnej obserwacji dynamicznych technologicznych zmian. Celem artykułu jest w tym kontekście zaprezentowanie kluczowych koncepcji towarzyszących medialnej ewolucji ku cyfrowemu środowisku nowo kształtującego się społeczeństwa informacyjnego. U podstaw powstania koncepcji społeczeństwa informacyjnego leżą naukowe odkrycia i ich wykorzystanie w gospodarce i administracji1. Począwszy od wynalezienia telegrafu, telefonu, fotografii po powszechne zastosowanie komputera i datowany na ten moment początek ery interaktywnej, wszystkie owe wynalazki wywierały wpływ na życie społeczne (tworząc jakgdyby nowy paradygmat technologiczny) (fragment tekstu)
Artykuł porusza problem kontroli koncentracji mediów. Z uwagi na specyfikę tego rodzaju działalności gospodarczej istnieją różne koncepcje dotyczące właściwych mechanizmów prawnych regulujących strukturę rynku. U podstaw wątpliwości leży przede wszystkim fakt, iż w tym przypadku elementem chronionym przez prawo jest nie tyle konkurencja w aspekcie czysto ekonomicznym, ale przede wszystkim pluralizm mediów. Zagwarantowanie istnienia tej wartości, zdaniem zwolenników szczegółowej regulacji sektorowej, wymaga zdefiniowania sposobów dopuszczalnej, administracyjnej ingerencji w struktury własnościowe przedsiębiorców medialnych. Przeciwnicy tej koncepcji twierdzą, iż dla zachowania pluralizmu wystarczające jest stosowanie do koncentracji mediów ogólnych reguł prawa konkurencji właściwych dla innych dziedzin gospodarki. Choć poruszony wyżej spór pozostaje nierozstrzygnięty, nabrał on szczególnego znaczenia w dobie digitalizacji, skutkującej rozwojem nowych form tworzenia i przesyłu danych. W artykule przedstawiono poglądy na temat konieczności nowego podejścia do problemu koncentracji mediów cyfrowych i uzasadnienie proponowanych zmian prawnych w tej dziedzinie. (abstrakt oryginalny)
Za punkt wyjścia artykułu przyjęto założenie, że regulacja sektora mediów jest problemem politycznym, który w związku z tym może zostać stabilnie rozstrzygnięty jedynie w wyniku demokratycznej debaty. W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie postawione w tytule, przeanalizowano interesy uczestników sektora. Po wyciągnięciu wniosków scharakteryzowano dwie koncepcje (agenda-setting theory, framing effect), które pomagają wyjaśnić sposób, w jaki środki masowego przekazu wywierają wpływ na debatę dotyczącą regulacji sektora mediów. Następnie przedstawiono najczęściej stosowane na rynku polskim strategie wywierania wpływu oraz sformułowano wnioski dotyczące konsekwencji braku demokratycznej debaty dla funkcjonowania rynku mediów. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Teologia mediów i komunikacji - na styku nauk o mediach oraz nauk teologicznych
80%
Celem artykułu jest znalezienie odpowiedzi na następujące pytania: Czy teologia i nauki o mediach mają pewne wspólne płaszczyzny i obszary zainteresowania? Czy można mówić o powstaniu nowej subdyscypliny nauk teologicznych, będącej zarazem subdyscypliną nauk o mediach, czyli teologii mediów i komunikacji? Autorzy poddają analizie dostępne akty prawne, dokumenty urzędowe, dokumenty Kościoła oraz opracowania poświęcone metodologii nauk o mediach i nauk teologicznych. Odwołują się także do wyników własnych, wcześniejszych badań w tym zakresie, które zostały przedstawione w formie syntezy. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Jak można badać komunikację medialną? - perspektywa odbiorcy
80%
Artykuł analizuje proces odbioru w publicznej komunikacji medialnej. Koncentruje się na relacji między komunikatem a odbiorcą. Spośród trzech możliwych sposobów postrzegania tej relacji został wybrany ten, wedle którego sens przekazu powstaje w wyniku interakcji między komunikatem a odbiorcą. Ten model komunikacji zakłada, że skuteczność komunikacyjna w dużej mierze zależy od odbiorcy i od (szeroko rozumianego) kontekstu. (abstrakt oryginalny)
W artykule są prezentowane wyniki analizy treści (charakter jakościowy, ujęcie porównawcze) materiałów prasowych dotyczących polityki Rosji wobec Ukrainy, w tym decyzji, która zapadła po referendum przeprowadzonym na Krymie o przyłączeniu tego terytorium do Federacji Rosyjskiej. Analizą objęto teksty zamieszczone w "Gazecie Wyborczej" i w "Naszym Dzienniku" w okresie 15-31 marca 2014 roku. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony strategiom stosowanym przez przedstawicieli ministerstw w reakcji na negatywne komentarze użytkowników, które są publikowane na profilach wybranych resortów na Twitterze. Analiza miała na celu charakterystykę najczęściej występujących strategii oponowania. Wykazała ona, że wśród stosowanych strategii można odnotować zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie akty odrzucania, odrzucanie i podważanie sądów przez zaprzeczanie, stosowanie aktów unikowych, m.in. podkreślanie braku wiedzy i kompetencji, strategie obejmujące odsyłanie odbiorcy do innych źródeł informacji oraz ironizowanie czy stosowanie aktów grzecznościowych w formie podziękowań i pozdrowień. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Stylistyczne ukształtowanie komunikatów prasowych - perspektywy analiz
80%
Zagadnienie stylistycznego ukształtowania komunikatów prasowych autorka ujmuje w trzech perspektywach, nawiązując do koncepcji stylów funkcjonalnych, komunikacji oraz dyskursu. We wszystkich tych płaszczyznach jest ponadto obecna problematyka genologicznego zróżnicowania wypowiedzi. Styl komunikatów prasowych autorka postrzega jako kategorię polimorficzną, pojemną i otwartą. Oznacza to możliwość rozpatrywania stylu na różnych poziomach konkretyzacji: najbardziej abstrakcyjnie (poziom komunikacyjny i/lub dyskursywny), mniej abstrakcyjnie (poziom gatunkowy) oraz konkretnie (poziom wypowiedzi). Dzięki temu gęstnieje siatka cech stylistycznych (często synkretycznych) i konkretyzują się wykładniki. Styl jest zaś rozpatrywany deskrypcyjnie - nie dyferencjalnie. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Chrzest Polski w mediach
80%
Artykuł porusza problem rozumienia aktu chrztu Polski oraz 1050. rocznicy wydarzenia w wybranych tytułach polskich mediów. W oparciu o analizy przekazów mediów w kluczu teorii ugruntowanej oraz model sieciowy teorii agenda-setting autor prezentuje kategorie, które wyznaczyły medialną narrację na temat chrztu Polski. Wskazuje na dominację perspektywy indywidualnej (chrzest Mieszka) nad zbiorową (chrzest Polski). Podkreśla przy tym wkład myśli milenijnej kardynała Wyszyńskiego, obecnej w badanych przekazach. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 64 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.