Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 331

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Medical facilities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
1
Content available remote Ocena wykorzystania zasad rachunku kosztów w placówkach medycznych
100%
W zarządzaniu placówkami medycznymi do końca 1998 r. planowanie działalności medycznej - proces budżetowania sprowadzał się do planowania wydatków ponoszonych na poziomie całej placówki medycznej. Dotyczył środków, które jednostki otrzymywały na bieżące funkcjonowanie. Stanowił również podstawę planowania kosztów działalności medycznej. Z założenia wydatki ujęte w budżecie powinny były zostać zrównoważone dochodami w postaci dotacji pochodzącej z budżetu państwa. Planowanie kosztów działalności medycznej odbywało się na podstawie danych historycznych, z uwzględnieniem wzrostu wskaźnika cen. Pozostałe w końcu okresu obrachunkowego w placówkach medycznych nadwyżki finansowe podlegały zwrotowi. Powodowało to otrzymanie przez jednostkę w kolejnym roku budżetowym mniejszej ilości środków na bieżącą działalność. Obserwowane działania nie sprzyjały racjonalnemu gospodarowaniu.(fragment tekstu)
Artykuł prezentuje podstawowe wnioski sformułowane w oparciu o badanie 24 zakładów opieki zdrowotnej reprezentujących 15 województw (w starym układzie administracyjnego podziału kraju).
Artykuł podejmuje problematykę funkcjonowania systemów zarządzania gospodarką ściekową w wojewódzkich samorządowych jednostkach ochrony zdrowia regionu lubuskiego, w latach 2007-2010. Na podstawie przeprowadzonych badań, wśród 65% funkcjonujących publicznych jednostek ochrony zdrowia podległych Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubuskiego, ukazuje zmiany kondycji finansowej tych jednostek determinowane przez systemy gospodarki ściekowej. (abstrakt oryginalny)
Cel - Ocena pomiaru płynności, wypłacalności i elastyczności finansowej jako najważniejszych czynników zarządzania finansami samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ) na przykładzie 26 jednostek podległych samorządowi województwa dolnośląskiego za lata 2013-2015. Metoda badania - Badania empiryczne przeprowadzono w oparciu o miary Financial Health Index (FHI) opracowane przez Johna T. Zietlowa. W skład wyliczenia indeksu (φ) wchodzą miary z trzech kluczowych elementów finansowego modelu zrównoważonego rozwoju. Zostały one podzielone na: ogólne, natychmiastowe, krótkoterminowe i średnioterminowe. Wynik - Wyliczony z 26 SP ZOZ indeks (φ) pozwoli na analizę porównawczą w poszczególnych podmiotach leczniczych. Oryginalność/wartość- Tematyka Indeksu Zdrowia Finansowego w procesie zarządzania podmiotami leczniczymi nie była wcześniej przedmiotem badań empirycznych.(abstrakt oryginalny)
Podmioty prowadzące działalność leczniczą podlegają złożonym uwarunkowaniom prawnym wynikającym z działania prawodawczych i wykonawczych organów państwa oraz urzędów im podległych. Decyzja o wdrożeniu normy ISO 9001 wymaga zapewnienia zgodności organizacji z obowiązującymi przepisami prawa. W artykule wykazano jak głęboko mogą sięgać wymagania prawne w organizacji. Na przykładzie wprowadzanego zintegrowanego systemu zarządzania omówiono praktyczne rozwiązania nadzoru nad procedurami wymaganymi przez prawo. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest podkreślenie konieczności wielowymiarowego rozpatrywania obszarów efektywności organizacyjnej w ocenie przedsiębiorstw świadczących usługi użyteczności publicznej oraz podjęcie próby wskazania płaszczyzn oceny efektywności mogącej znaleźć zastosowanie w tego typu przedsiębiorstwach. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono cele i zadania zakładu opieki zdrowotnej jako podmiotu systemu opieki zdrowotnej. Zaprezentowano zasady działania i finansowania samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej lecznictwa stacjonarnego.
Praktykowanie medycyny, od leczenia indywidualnych pacjentów poczynając a skończywszy na zarządzaniu całym systemem opieki zdrowotnej, można sprowadzić do podejmowania odpowiednich decyzji. Decyzje te dotyczą oczywiście różnych kwestii: jaki panel badań zlecić w celu rozpoznania lub wykluczenia konkretnej choroby, jakie zastosować leczenie, czy refundować dany preparat, czy nowoczesną procedurę medyczną umieścić w koszyku świadczeń gwarantowanych etc. Wymagania jakie w tym zakresie stawiane są pracownikom systemu ochrony zdrowia ciągle rosną. Ich sposób postępowania cechować się musi sprawnością, skutecznością i oczywiście oszczędnością, gdyż nakłady przewidziane na ochronę zdrowia zawsze będą zbyt małe w stosunku do oczekiwań społecznych, także w krajach najbogatszych(fragment tekstu)
Artykuł omawia najbardziej znane i największe placówki niepublicznej służby zdrowia, które powstawały na początku lat 90. w Polsce.
12
Content available remote Rachunek kosztów zmiennych w zarządzaniu kosztami w placówkach medycznych
76%
Zasady dotyczące ewidencji i kalkulacji kosztów świadczeń zdrowotnych w publicznych zakładach opieki zdrowotnej od 1992 r. próbuje się regulować prawnie, wprowadzając szczególne rozwiązania w tym zakresie. Jednocześnie podkreśla się, że podejmowane działania powinny stanowić instrument niezbędny w procesach decyzyjnych dotyczących wykorzystania zasobów w zakładach opieki zdrowotnej. Regulacje ujęte w rozporządzeniu z 22 grudnia 1998 r. dotyczące szczególnych zasad rachunku kosztów w publicznych zakładach opieki zdrowotnej wskazują na to, iż placówki medyczne powinny stosować modele rachunku kosztów o charakterze decyzyjnym. (fragment tekstu)
13
76%
Zaspokojenie potrzeb zdrowotnych określonych przez państwo wymaga dobrze zorganizowanego i sprawnie funkcjonującego systemu gospodarczego, politycznego i społecznego. Integralną częścią tego systemu jest system ochrony zdrowia, który, będąc odzwierciedleniem polityki społecznej danego państwa, ma decydujący wpływ na stan zdrowia objętej nim populacji. Możliwość pełnej ochrony zdrowia ludności jest w zasadzie niemożliwa i w praktyce ograniczona do zasobów finansowych państwa lub jego obywateli (w zależności od przyjętego modelu finansowania świadczeń zdrowotnych w państwie).(fragment tekstu)
Sektor niepubliczny w opiece zdrowotnej rozwija się bardzo dynamicznie. Placówki niepubliczne są lepiej wyposażone i oferują wyższą jakość usług aniżeli placówki publiczne. Z powodu stale rosnącej liczby podmiotów świadczących usługi medyczne w sektorze prywatnym opieki zdrowotnej coraz większą rolę zaczęły odgrywać elementy konkurencji rynkowej. Konkurencja między placówkami dotyczy przede wszystkim starań o pozyskanie pacjenta i sprostanie jego oczekiwaniom, a także o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Indywidualne podejście do pacjenta sprawia, że jakość usług świadczonych przez placówki prywatne oceniana jest wyżej niż jakość usług świadczonych w placówkach publicznych. Jednak mimo tak dynamicznego rozwoju sektora prywatnego sektor publiczny nadal dominuje w polskiej służbie zdrowia, szczególnie w opiece stacjonarnej. (fragment artykułu)
Omówiono poszczególne etapy wdrożenia rachunku kosztów leczenia szpitalnego oraz pokrótce przedstawiono korzyści płynące z wdrożenia takiego rachunku.
W toku przeprowadzonego badania uzyskano charakterystykę gospodarstw domowych ze względu na dostępność placówek opieki zdrowotnej dla konsumentów zdrowia w stanie Ondo. W badaniu wykorzystano dane zebrane od 1181 mieszkańców z 42 (42) osiedli w trzech senackich okręgach stanowych. Ustalenia wykazały, że chociaż niektórzy klienci opieki medycznej mieszkają w odległości poniżej 400 metrów od najbliższego zakładu opieki zdrowotnej, wielu z nich wydaje więcej pieniędzy na wyjazdy do takich placówek. Pokazało to, że większość osób jest gotowa na to, aby pozostawać klientem danej placówki opieki zdrowotnej, niezależnie od odległości i kosztów ponoszonych na dotarcie do niej. Dalsza analiza wykazała, że odległość, czas podróży, koszt transportu i tryb podróży mają duże znaczenie dla wykorzystania placówek opieki zdrowotnej. W tym celu należy zapewnić więcej placówek opieki zdrowotnej, które powinny znajdować się bliżej mieszkańców, tak aby można było dotrzeć do nich w jak najkrótszym czasie, szczególnie w dzielnicach Ondo North i Ondo South. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest charakterystyka rozmieszczenia różnorodnych publicznych placówek ochrony zdrowia w 13 powiatach z ich siedzibami zlokalizowanymi w małych miastach województwa wielkopolskiego. Ponadprzeciętnym poziomem hospitalizacji cechowały się dwa powiaty z małymi siedzibami administracyjnymi: pleszewski (347,5 hospitalizowanych na 1000 mieszkańców) i kępiński (287,9). Należy też zwrócić uwagę, że trzy powiaty z małymi ośrodkami wyróżniały się - pod względem liczby hospitalizowanych na 1 łóżko - zajmując czołowe miejsca tego wskaźnika w układzie wszystkich powiatów województwa. Określono też - na podstawie teoretycznego modelu Huffa - prawdopodobieństwo korzystania z usług szpitalnych w kategorii powiatów z małym ośrodkiem.(abstrakt oryginalny)
Zawód położnej nie zmienił się od wieków. Oczywiście sposoby i warunki rodzenia, bezpieczeństwo kobiet są nieporównanie lepsze niż kiedyś, jednak funkcja położnej się nie zmienia. W ostatnich latach położne muszą wszakże stale poszerzać wiedzę. Pierwsze statuty, w których określono zakres obowiązków i wymagania stawiane kandydatkom do zawodu położnej, opracowano we Francji. Tam też, przy szpitalu Hotel Dieu w Paryżu w 1640 r., powstała pierwsza szkoła kształcąca położne. Zawód położnej w Polsce ma długie uwarunkowania historyczne i bogatą tradycję. Wraz z tradycją utrwalała się przez całe lata tożsamość zawodowa położnych. Kształcenie zostało zapoczątkowane w 1773 roku we Lwowie.(fragment tekstu)
19
Content available remote Development of Internal Audit Systems in Polish University Hospitals
76%
Objectives: The purpose of this article is to discuss the regulations on and the functioning principles for internal audits in the Polish health care system. Additionally, this study presents selected results of empirical research with regard to the effectiveness of internal audits in university hospitals. Research Design & Methods: To determine the research problems related to the functioning of the internal audit systems in selected university hospitals the authors analysed specialist literature and reviewed earlier studies addressing this question. On the basis of the analysis of such literature and applicable legislation the authors prepared an anonymous questionnaire and distributed it among internal auditors from a number of university hospitals in the voivodship (region) of Western Pomerania, including the city of Szczecin, and in the city of Poznań. Findings: This paper discusses the legal basis and functioning principles for internal audits in the Polish health care sector. On the basis of a pilot survey study carried out in selected university hospitals in Poland the authors evaluated internal audit efficiency. This study has shown that the perception of the auditor's role and auditing efficiency varies significantly in comparable institutions. These conclusions should be considered as an inspiration for more advanced studies. Implications / Recommendations: The constantly growing scope of health care institutions bound by the internal audit obligations shows that such audits are indeed necessary and demonstrates the efficiency of internal audits in the public sector. Contribution / Value Added: The authors point to potential further research on internal audit efficiency in the Polish health care system. (original abstract)
Praca prezentuje obszar funkcji personalnej związany z selekcją, derekrutacją oraz alternatywnym doborem pracowników w placówkach ochrony zdrowia. Celem pracy jest przedstawienie kluczowych problemów związanych z procesami doboru pracowników, wynagradzania, oceniania oraz szkolenia. Opis stanowiska pracy i profil wymagań są niezawodnymi narzędziami do utworzenia profilu przydatności kandydata, mają zatem ogromne znaczenie dla optymalizacji wyników kolejnych etapów komponowania zasobów ludzkich w podmiotach świadczących działalność leczniczą. W pracy przedstawiono również procesy rekrutacji i selekcji pracowników medycznych i niemedycznych oraz techniki, metody a także narzędzia wykorzystywane w ich przebiegu. Taktyczne rozwiązania przyjęte na tym etapie rzutują na realizację celów strategicznych całej organizacji. Ważne jest więc, aby specjaliści bądź konsultanci do spraw personalnych rzetelnie, z pełnym zaangażowaniem realizowali swoje zadania na tym szczeblu. Omówiono również trendy związane z alternatywnymi formami zatrudnienia oraz ich odzwierciedlenie w systemie opieki zdrowotnej w celu zaakcentowania rosnącego znaczenia outsourcingu jako sposobu na odciążenie bieżącej działalności placówek medycznych. Podkreślono również znaczenie ewaluacji oraz zaprezentowano wachlarz narzędzi wykorzystywanych w systemie ocen okresowych pracowników podmiotów świadczących działalność leczniczą. Ma to istotne znaczenie dla realizacji przyszłych celów placówki, gdyż dostarcza niezbędnych informacji o kompetencjach i efektywności pracy personelu - a co za tym idzie - pozwala zweryfikować potrzeby kadrowe. W pracy naświetlono również problem derekrutacji pracowników placówek medycznych w ramach reorientacji kultury organizacyjnej i zwiększania elastyczności działań. Są to czynniki niezmiernie ważne dla personalnej strategii downsizingu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.