Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 282

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Medical staff
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
1
Content available remote Soft Skills of Caregivers - Results of Studies Conducted in the Take Care Project
100%
Statistics show that the need for qualified nurses will increase crucially in the next years. Nursing will be one of the biggest offers for employment. On the other hand studies show the difficulties nurses are actually confronted with. Most health care professionals in developed countries blame their malaise not on the shortage of the latest technology or insufficient training or poor work environments, but on factors such as understaffing, stress levels, paperwork, and high levels of administrative work or poor management. International project "Take Care" will raise the competence level of caregiver professional groups by developing a new professional profile endowed with innovative skills that will allow them to face the main difficulties affecting this sector, as understaffing, high stress factors and high accident rates(original abstract)
2
Content available remote Osobowość stresowa a satysfakcja z życia pielęgniarek
100%
W literaturze nie ma zgody co do precyzyjnego znaczenia przypisywanego słowu "osobowość" [Fedeli 2003, s. 267]. Teoretycy zajmujący się osobowością grupują ludzi według typów osobowości. Coraz częściej można spotkać podział na osobowość typu A, B, C i D. Przedmiotem zainteresowania w niniejszym opracowaniu jest osobowość typu D. Pojęcie osobowości stresowej, inaczej nazywanej typem D, zostało wprowadzone do literatury w 1995 roku przez Denoletta. Na ten typ osobowości składają się dwa wymiary traktowane jako jej stałe cechy: negatywna emocjonalność i hamowanie społeczne [Ogińska-Bulik, Juczyński 2010, s. 134]. Negatywna emocjonalność wyraża się w katastroficznym widzeniu rzeczywistości, odczuwaniu silnego lęku i napięcia, dokonywaniu oceny zdarzeń jako zagrażających i szkodliwych. Osoby z wysokim wynikiem negatywnej emocjonalności wykazują tendencje do zamartwiania się, pesymizmu, mają skłonność do załamywania się w sytuacjach trudnych [Denollet 2005, ss. 89-97](fragment tekstu)
Kompetencje personelu medycznego, tj. zbiór posiadanej przezeń wiedzy i umiejętności, mogą decydować o przewadze przedsiębiorstwa na konkurencyjnym rynku usług medycznych. Celem artykułu jest ukazanie znaczenia posiadania odpowiednich kompetencji przez lekarzy oraz pielęgniarki i położne we współczesnym podmiocie leczniczym - kompetencji, które stanowią podstawę uzyskania prawa wykonywania zawodu oraz wykonywania świadczeń zdrowotnych i medycznych w podmiotach leczniczych, jak i kompetencji, które są warunkiem wykonywania określonego rodzaju specjalistycznych świadczeń zdrowotnych i medycznych. W artykule przedstawiono dane statystyczne dotyczące liczby lekarzy specjalistów zatrudnionych w szpitalach stacjonarnych oraz liczby hospitalizowanych pacjentów. Poruszono również problem zależności możliwości zawarcia przez podmiot leczniczy kontraktu na świadczenie usług zdrowotnych z Narodowym Funduszem Zdrowia od kompetencji zatrudnianego personelu medycznego, jak również problem wpływu kompetencji na jakość i bezpieczeństwo świadczenia usług zdrowotnych i medycznych.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego badania była analiza zaangażowania się w pracę pielęgniarek zatrudnionych w Poddębickim Centrum Zdrowia z uwzględnieniem zachowań i przeżyć tegoż personelu związanych z ich pracą na przykładzie wyżej wymienionej placówki. Z uwagi na fakt, że aktualnie jednym z największym problemów związanym z zarządzaniem każdą placówką zdrowia (prócz problemów finansowych) jest zarządzanie pracą personelu medycznego, a w szczególności wzbudzania w nim gotowości do angażowania się w pracę, analizę tego aspektu określono, jako główny cel badań w niniejszej pracy. (fragment tekstu)
5
Content available remote Mieniedżmient w miedsiestrinstwie
100%
W artykule omówiono zagadnienie zarządzania w dziedzinie pielęgniarstwa i rolę w nim pielęgniarki. Przytoczono definicje głównych terminów dotyczących zarządzania, scharakteryzowano cechy, które musi posiadać pielęgniarka i jej zadania aby właściwie pełnić swoją funkcję oraz odnieść sukces jako menedżer. Szeroki zakres określonych zadań wykonywanych przez pielęgniarki cechuje wysoki poziom umiejętności i wiedzy oraz profesjonalizm. Tylko pielęgniarka z określoną wiedzą i doświadczeniem jest w stanie zapewnić właściwa opiekę pacjentom. (abstrakt oryginalny)
6
100%
W badaniach nad stresem i w wielu publikacjach naukowych próbowano przyjąć różne określenia pojęcia ,,stres", dochodząc jednocześnie do wniosku, że jest on pojęciem wieloznacznym, nie mającym jednej definicji i może być rozpatrywany na wielu płaszczyznach [O'Connor 2005, ss. 24-25]. Wyróżnić można trzy sposoby rozumienia pojęcia stres, które utożsamiają go z: - bodźcem, sytuacją lub wydarzeniem zewnętrznym o określonych wła- ściwościach; - reakcją wewnętrzną człowieka, zwłaszcza reakcją emocjonalną, do- świadczaną wewnętrznie w postaci określonego przeżycia; - relacją (interakcją) zachodzącą między jednostką a otoczeniem, w któ- rej ważne jest nie tyle samo doświadczane wydarzenie, ile to, jak jest ono spostrzegane i interpretowane [Heszen-Niejodek 2006, s. 467](fragment tekstu)
Najniebezpieczniejszym momentem w opiece nad pacjentem w wstanie ciężkim jest jego transport. Dotyczy to transportu międzyszpitalnego (droga naziemna i lotnicza) jak i transportu wewnętrzpitalnego. Do transportu pacjenta powinien być dysponowany zespół personelu, który doskonale radzi sobie w sytuacjach nieprzewidywalnych i potrafi szybko reagować na zmieniający się stan pacjenta. Transportu osoby w stanie zagrożenia życia nie powinny dokonywać przypadkowe osoby. Najlepiej, gdyby to był personel opiekujący się pacjentem, ponieważ zna pacjenta i wie, jak zareagować na zmieniający się stan kliniczny. Dotyczy to fazy wewnątrzszpitalnej - diagnostyki, przekazania na blok operacyjny, przekazania na OIT. Transport międzyszpitalny wykonywany jest przez personel z zewnątrz który nie zna pacjenta, więc dużą rolę odgrywa dokładne przekazanie informacji o pacjencie nie tylko przez lekarza kierującego, ale też przez personel pielęgniarski i/lub ratowników medycznych. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The aim of the article is to present the theoretical assumptions of the model of professional competencies in health care units. It was assumed that competences are a multidimensional concept and require an integrated approach that allows for the construction of a competency model that reflects their real complexity. A list of professional competencies will be presented, which will be subject to empirical verification in the course of future research by the authors in order to identify key competencies. Design/methodology/approach: The proposed lists of professional competencies (six domains) was created and are based on the analysis of healthcare competencies models - the study of the literature - and the Authors' observations of the analyzed entities. Findings: Presented model of professional competencies in health care units contains six domains with sub-competencies. The importance of assessing competences is undeniable. Competence recognition offers a way to develop workforce planning and career opportunities of practicing medical staff. Having an instrument that identifies existing competences and those that need to be acquired becomes significant for distinguishing the singularity of actions for a professional practice which is safe, humane and with no risk to the client, the medical staff or the health care organization. Originality/value: An identification the professional competencies of health care units managers significantly shaping competences of such organizations especially relevant in pandemic time. (original abstract)
Dysponowanie ograniczonymi zasobami finansowymi, infrastrukturalnymi, ale przede wszystkim kadrowymi, przy jednoczesnym wzroście potrzeb i świadomości pacjentów jest głównym problemem, z jakim obecnie boryka się sektor zdrowotny w Polsce. Określenie zależności pomiędzy kompetencjami personelu medycznego a efektownością opieki nad pacjentem może mieć istotne znaczenie w procesie zarządzania podmiotami leczniczymi. W takim przypadku możliwe będzie podjęcie stosownych działań zmierzających do wzrostu efektywności opieki oraz poprawy funkcjonowania przedsiębiorstwa. W ramach niniejszej publikacji podjęto się oceny istoty kompetencji personelu medycznego. Określono ich rozumienie, zakres, systematyzację, istotę i rolę, jaką mogą odgrywać w ramach opieki nad pacjentem w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej. W toku podjętych rozważań dotyczących istoty kompetencji personelu medycznego i ich wpływu na efektywność opieki nad pacjentem stwierdzono, iż trzon analizowanych kompetencji stanowią wiedza i umiejętności. Oceniono także, że identyfikacja i wzmacnianie tego zakresu kompetencji może istotnie wpływać na jakość i efektywność opieki zdrowotnej wynikającą pośrednio z właściwego zarządzania personelem w podmiocie leczniczym. (fragment tekstu)
Problematyka systemów czasu pracy, jakimi mogą być objęci lekarze, od kilku lat wzbudza kontrowersje i nie traci swojej aktualności. Przedstawiciele nauki prawa pracy spierają się w tej kwestii, prezentując dwa odmienne stanowiska, a ustawodawca zdaje się nie brać pod uwagę słusznych postulatów zgłaszanych przez doktrynę. Sytuacja w sektorze ochrony zdrowia, z jednej strony borykającym się z niedoborem kadry lekarskiej i niedostatecznym dofinansowaniem, a z drugiej wciąż rosnące potrzeby zdrowotne społeczeństwa mającego większą świadomość dbałości o swoje zdrowie, wymuszają konieczność zmian organizacji pracy w podmiotach leczniczych. Niniejszy artykuł będzie stanowił próbę odpowiedzi na wciąż nierozwiązany przez ustawodawcę, ale jak najbardziej aktualny problem zastosowania wobec lekarzy innych systemów czasu pracy niż te przewidziane w ustawie o działalności leczniczej. (fragment tekstu)
Autorka opracowania, spośród znaczeń współcześnie przypisywanych systematycznym pomiarom satysfakcji zawodowej pracowników, za najważniejszy dla praktyki zarządczej w zespołach pielęgniarskich, uznaje aspekt związany z procesem motywowania pracowników, a co za tym idzie postrzega satysfakcję zawodową jako źródło zaangażowania organizacyjnego. Poziom satysfakcji zawodowej postrzega się wówczas jako jeden z elementów skutecznie wspomagający, czy wręcz determinujący proces motywowania. Niemniej za kwestię podstawową należy w nim przyjąć indywidualne poczucie sprawiedliwości, odczuwane przez każdego z pracowników. (fragment tekstu)
Over the last two decades, intensive care has changed significantly. The nursing care intensity and the workload of nurses in the intensive care units have increased. In order to distribute tasks among nurse anaesthetists and intensive care nurses effectively and to balance their workload there is a need to implement nurses' workload calculation techniques on a daily basis. The presented study aims to estimate the nurse anaesthetists and intensive care nurses' workload by assessing nursing care intensity and patients' severity in intensive care unit. The descriptive cross-sectional study design was employed for this study. The data was collected at a university hospital cardio-surgery intensive care unit. The total of 1147 assessments of nurses' workload were performed. The relationship between TISS-28 components and nurses' workload was analysed and a significant positive correlation among nurses' workload, patients' age and length of stay in the unit was determined. An excessive nursing workload increased by the overall nursing actions, support of cardiovascular, renal and metabolic system actions. The implementation of TISS-28 into nursing practice could help with showing the value of nursing practice and nurses' input, also it would help calculating the nurses' workload more accurately and improving the distribution of nurses in the workplace.(original abstract)
13
Content available remote Komunikácia na operačnej sále
76%
Operating room is now a place or a magical environment where the suture irreplaceable, quiet and reliable tour guide patients and surgeons. There was a perception that communication with patients in operating theaters is very limited, respectively, rare and used much less than the wards, intensive care units and clinics, but it is not so. Communication during surgical interventions, whether among staff or patients is always individual. This depends mainly on whether the interventions under general, spinal or local anesthesia . This is a rather important fact, because it is derived from a method of communication between members of the operating team and the operations team and the patient. Communication is an important aspect of nursing activities. That is reason why the autors of the report focus on the specificis of nursing care in the operating room. Work in this field pats high demands on the nurse as the site of a professional, as well, as psychologicae, physical and emotionae. Inclusion of nurses in this work provides the same personal characteristics and skills. (original abstract)
14
76%
Wypalenie zawodowe charakteryzuje się doświadczaniem nieprzemijającego zmęczenia, wyczerpania emocjonalnego, złego samopoczucia psychicznego i fizycznego oraz uczucia niepowodzenia i rozczarowania w obszarze działalności zawodowej [Sokołowska 2007]. Wypalenie zawodowe rozpatrywane jest z wykorzystaniem różnych koncepcji psychologicznych, a długoletnie badania tego zjawiska spowodowały oddzielenie go od takich stanów jak nerwica czy depresja [Jakubowska-Winecka, Włodarczyk 2007, s. 168](fragment tekstu)
Medycyna ratunkowa to stosunkowo młoda dyscyplina medycyny zajmująca się leczeniem chorych w nagłym stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Członkowie zespołu ratownictwa medycznego zobowiązani są do posiadania rzetelnej wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat poszczególnych schorzeń, a także umiejętności szybkiego rozpoznawania i oceny stopnia nagłego zagrożenia życia. Wdrożenie odpowiednich działań diagnostycznych i znajomość zasad leczenia przy użyciu dostępnego sprzętu medycznego pozwalają nie tylko na podtrzymanie życia pacjenta w drodze do szpitala, ale również zwiększają jego szanse na przeżycie i uniknięcie powikłań pourazowych oraz kalectwa.(fragment tekstu)
Jakość usług medycznych jest uzależniona od kwalifikacji i umiejętności personelu medycznego, a także warunków, w jakich są świadczone. Pacjent swoją ocenę na temat jakości usług kształtuje, opierając się na efekcie leczenia, ale również na bezpośrednich doświadczeniach z personelem medycznym. Z uwagi na to, że relacje między świadczeniodawcami i świadczeniobiorcami nieustannie zmieniają się i różnią, w referacie podjęto próbę określenia wybranych aspektów dotyczących oczekiwań odbiorców świadczeń zdrowotnych. Personel medyczny i pacjenci w odmienny sposób postrzegają najważniejsze wskaźniki dobrej opieki zdrowotnej, zatem istotne wydaje się zwrócenie uwagi na określone kwestie. Odnoszą się one, m.in. do uwzględniania w decyzjach dotyczących opieki zdrowotnej, oprócz technicznych informacji, także wartości i przekonań, czy też zaangażowania pacjenta w decyzje dotyczące leczenia i opieki. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Rola fizjoterapii w lecznictwie uzdrowiskowym osób dorosłych w Polsce
76%
W artykule scharakteryzowano specyficzny dział medycyny - lecznictwo uzdrowiskowe oraz wykorzystywane metody leczenia. Stosowanie wielu czynników leczniczych warunkuje kompleksowość postępowania leczniczego, diagnostycznego oraz profilaktyki. Proces ten wymaga zaangażowania różnorodnego personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek, dietetyka, psychologa oraz fizjoterapeutów. Fizjoterapeuci wykonują zabiegi lecznicze a od ich wiedzy, prawidłowej pracy zależą efekty leczenia i poprawa zdrowia kuracjuszy. Ze względu na to, że zabiegi fizjoterapeutyczne są podstawą leczenia i rehabilitacji w uzdrowiskach, rola fizjoterapeutów w lecznictwie uzdrowiskowym jest wiodąca. (abstrakt oryginalny)
Celem przeprowadzonych badań było uzyskanie danych na temat nasilenia i specyfiki zjawiska wypalenia zawodowego wśród pielęgniarek. Eksploracja wskazanego problemu oparta została na samowiedzy osób badanych. W celu uzyskania danych przeprowadzono sondaż diagnostyczny z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety. W narzędziu badawczym zastosowano sześciostopniową skalę ocen skonstruowaną na użytek niniejszych badań. Badania przeprowadzone zostały wśród pielęgniarek pracujących na terenie miasta Łodzi. Badania miały charakter badań indywidualnych. Udział w badaniach był całkiem dobrowolny. Biorące udział w badaniach pielęgniarki poinformowane zostały, że badania mają charakter anonimowy, a wyniki są poufne i zostaną wykorzystane jedynie do celów naukowych. Odpowiedzi na poszczególne pytania skali ocen zapisywane były samodzielnie przez osoby biorące udział w badaniach. Łącznie badaniu poddanych zostało 105 pielęgniarek. Do analizy uzyskanych wyników włączonych zostało jednak 101 respondentów. Wśród osób badanych nie znalazł się ani jeden mężczyzna. (fragment tekstu)
Pielęgniarstwo zalicza się więc do tych zawodów, w których nieodłącznym elementem jest przewlekły stres. Praca pielęgniarki wiąże się ze szczególnym obciążeniem psychicznym, którego źródłem jest drugi człowiek, często znajdujący się w sytuacji ekstremalnej. Pielęgniarki pracują w sytuacji dużego i długotrwałego napięcia emocjonalnego. W przypadku nieumiejętnego radzenia sobie ze stresem i brakiem wsparcia ze strony innych osób w trudnych sytuacjach, pojawia się zazwyczaj zespół wypalenia zawodowego. Obniża on w znacznym stopniu jakość wykonywanej przez pielęgniarki pracy, a także uniemożliwia ich dalszy rozwój zawodowy [Nowak-Starz, Kozak, Zdziebło 2013, ss. 7-13]. Syndrom wypalenia zawodowego przyczyniać się może do popełniania zaniedbań i swoistych błędów w pracy pielęgniarki [Sęk 2010]. Pielęgniarki są skuteczne w pomaganiu ludziom tylko wówczas, kiedy potrafią nawiązać kontakt oraz porozumiewać się w określony sposób [Jagas 1997, ss. 370-39]. W przypadku pojawienia się zespołu wypalenia zawodowego umiejętności te mogą zaniknąć, a tym samym pomoc innym ludziom może być nieskuteczna. Celem pracy było poznanie rozpowszechnienia wypalenia zawodowego wśród pielęgniarek zatrudnionych w wybranych placówkach medycznych oraz określenie najczęściej występujących czynników wpływających na ryzyko wystąpienia zjawiska wypalenia zawodowego.(fragment tekstu)
20
Content available remote Analiza relacji między kategoriami zawodowymi personelu szpitala
76%
Efektywność organizacji wymaga od każdego pracownika nie tylko podnoszenia kompetencji zawodowych czy ogólnych (ponadzawodowych), a przede wszystkim należy podnosić umiejętności komunikacyjne w grupach. Powinno wzmacniać się przekonanie w pracownikach o ważności ich działań dla organizacji, a ponadto zaangażowanie wszystkich w realizację misji organizacji nastawionej na ratowanie życia ludzkiego. W tym celu przeprowadzono pierwsze badania w dużym zakładzie opieki zdrowotnej liczącym prawie 1000 pracowników. Uzyskane dane pozwolą pokazać różnice międzygrupowe, uwzględniając kryterium wieku, płci oraz stażu pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.