Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Memetyka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Memetyka w finansach osobistych
100%
Praca podejmuje tematykę decyzji finansowych gospodarstw domowych, opisanych i widzianych przez pryzmat memetyki. Pierwsza część artykułu dotyczy samej memetyki, opisując podstawy koncepcyjne dla tej teorii. Druga część pracy krótko opisuje podstawy finansów osobistych oraz finansów gospodarstw domowych, esencję oraz główne narzędzia, a następnie podejmuje się opisu zachowań finansowych w świetle oraz za pomocą narzędzi memetycznych. Opisuje, dlaczego ludzie zachowują się w konkretny sposób, nawet jeżeli nie jest to dla nich uzasadnione finansowo. Podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego budżetowanie czy rozmowa o własnych finansach jest tabu w dzisiejszym społeczeństwie.(abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje powstanie i rozwój memetyki, jej podstawowe cechy i właściwości. Procesy zachodzące w globalizacji opierają się przede wszystkim na wymianie informacji. Globalizacja zaistniała, kiedy zwiększyły się możliwości ludzi do szybkiej podróży i niemal natychmiastowej komunikacji, niezależnie od miejsca, w którym znajdują się rozmówcy. Memetyka w innowacyjny sposób opisuje przemieszczanie się informacji z miejsca na miejsca, ingerując tym samym w procesy cywilizacyjne i kulturowe społeczeństw. Stąd naturalne wydaje się rozważenie możliwości, jakie oferuje w opisie tych zjawisk.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba wskazania konsekwencji przenoszenia na grunt nauk o zarządzaniu podejść ewolucyjnych, socjobiologicznych oraz kognitywistycznych (przede wszystkim neuroscience). Niewątpliwie myślenie w kategoriach teorii ewolucji przynosi naukom o zarządzaniu, a szerzej nawet naukom społecznym zmianę perspektywy. Mając wiedzę na temat konstrukcji i funkcjonowania ludzkiego mózgu oraz znając zasady ewolucji możemy próbować interpretować świat społeczny i organizacyjny w kategoriach biologicznych. Współcześnie czekamy na powstanie jednolitej, uniwersalnej teorii działań społecznych w paradygmacie ewolucjonistycznym. Jeśli takowa powstanie i okaże się prawdziwa, to staniemy u progu wielkiej unifikacji nauki, która prawdopodobnie zniesie tradycyjny podział na dziedziny: przyrodnicze, społeczne i humanistyczne. (abstrakt oryginalny)
Media wpływają na nasze mechanizmy poznawcze często w negatywny sposób, zakłócając proces zdobywania wiedzy. Celem niniejszego artykułu jest zaproponowanie płaszczyzny dla rozważań nad tego rodzaju zakłóceniami. Korzystając z osiągnięć filozofii, nauk społecznych i biologicznych, można stworzyć badawczy paradygmat, który pozwoli scharakteryzować uwarunkowania poznawcze związane z mediami. Fundamentem modelu prezentowanego w niniejszym artykule jest metafora aparatu poznawczego (Kant, Cassirer, Gadamer). Kolejne kluczowe elementy to memetyka (Dawkins, Blackmore, Distin), teoria heurystyk i błędów poznawczych (Tversky, Kahneman, Gigerenzer) oraz wybrane koncepcje medioznawców (McLuhan, Bolter, Grusin) i teoretyków techniki. System pojęciowy zbudowany na tych podstawach pozwala skutecznie opisać wpływ mediów na nasze działania poznawcze. Autor pokazuje to na przykładzie trzech błędów poznawczych popełnianych często przez użytkowników Internetu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono matematyczny punkt widzenia na występowanie barier w rozprzestrzenainiu się informacji. Punktem wyjścia dla analizy barier w przekazywaniu komunikatów jest nie kanał, nadawca lub odbiorca przekazu, lecz sama informacja (tzw. zespół memów). W ujęciu tym człowiekowi przypisana jest rola przedmiotu oddziaływania memów.
Jeżeli chcemy szybko zorientować się, co w danym momencie trapi, lub wprawia rodaków w stan niepokoju - memy są doskonałym źródłem wiedzy. Zaskakująco duża grupa najmłodszych Polaków deklaruje, że podobają jej się memy na temat życia zawodowego i rynku pracy, w których szefowie przedstawiani są zwykle jako leniwi dyletanci, a pracownicy są znudzeni codzienną rutyną i niechętni do większego wysiłku. Memy pozwalają na o wiele większą otwartość opinii, ale są także nośnikiem poważnych treści. (fragment tekstu)
Waga odpowiedniego doboru wartości w tworzeniu przekazu reklamowego zarówno zgodnie z koncepcją memetyczną, jak i z zasadą dopasowania, stanowi tylko jeden z obszarów badań, do którego należy się odwołać mając na uwadze zwiększenie skuteczności przekazu. Traktując reakcję potencjalnego odbiorcy przekazu na reklamę jako naśladowanie (lub jego brak) elementów zawartych w przekazie (np. wartości), konieczna staje się wiedza o tym, które zachowania stanowiące o realizacji określonych wartości będzie on skłonny naśladować, a które zostaną przez niego odrzucone. (fragment tekstu)
8
Content available remote Memetic Pool as a New Approach in Service Quality Analysis
51%
This paper attempts to decompose, as well as perform a quantitative and qualitative analysis of the way to externalize the perception of the accommodation service. The research material consisted of the opinions of users of accommodation facilities, located in the vicinity of the twelve selected national parks in Poland. It was assumed that the reflection of the perception of the quality of the service process is the transfer of intangible content related to the service itself, which can be externalized, among other things, through entries in social networks. The study was conducted based on the theory of memes as cultural information carriers. According to this theory, in such a transmission, it is possible to distinguish certain components, which can be defined as memes. Therefore, it is possible to analyse and track their presence, transfer, as well as incidence. A memetic pool was constructed using the assumptions of the perceptual-cognitive model of the formation of the tourism image. It was a direct expression of the mental changes of the recipient, resulting from the use of the service. Studies of this type are intended to optimize the design of services in terms of building positive relationships on the line service provider-customer. At the same time, they allow for a slightly different, evolutionary approach to analyses, concerning the formation of the image of the service provider, as well as forming the expectations of service recipients. (original abstract)
Konsumenci są w dobie obecnej bombardowani z każdej niemal strony niezliczoną ilością reklam i komunikatów. W tym gąszczu informacji memy mogą stanowić doskonałą opcję na przekazywanie im wiadomości w sposób lekki, wpisany w ich ekosystem, bez nadęcia i fałszu. A poszczególne memy mogą być kierowane nawet do ściśle określonych grup odbiorców. Nostalgiczne obrazy przyjmowane są chętnie przez starsze pokolenie, te współczesne zaś w dwójnasób mogą zainteresować młodszą generację marką. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.