Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Method of correcting the average price
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Słabe strony metody korygowania ceny średniej
100%
W artykule opisano metodę korygowania ceny średniej służącej do szacowania wartości nieruchomości i problemy związane z jej stosowaniem w praktyce. Metoda korygowania ceny średniej jest jedną z częściej wykorzystywanych metod przez rzeczoznawców majątkowych. Konstrukcja tej metody nie jest jednak doskonała. Od dawna podnoszone są zarzuty dotyczące między innymi samej nazwy tej metody, która z wartością średnią ma niewiele wspólnego. W artykule autor skupił się na problemach dotyczących możliwości zastosowania metody korygowania ceny średniej w określonych przypadkach. Z pierwszą sytuacją, która zmusza rzeczoznawcę majątkowego do zastanowienia, mamy do czynienia w sytuacji, kiedy niektóre wartości cech opisujących nieruchomość najdroższą oraz najtańszą w zbiorze nieruchomości podobnych do wycenianej są jednakowe. Drugi przypadek, znacznie trudniejszy do identyfikacji na poziomie wyceny, zachodzi wówczas, gdy istnieje ujemna korelacja pomiędzy wartością cechy a ceną skrajnych nieruchomości ze zbioru nieruchomości podobnych. (abstrakt oryginalny)
Zespół czynności, który prowadzi do określenia wartości rynkowej nieruchomości nazywany jest szacowaniem wartości nieruchomości. Na wycenę nieruchomości, czyli proces, w wyniku którego dokonuje się określenie jej wartości przy zastosowaniu różnych podejść, metod i technik, znaczący wpływ mają również przyjęte założenia, na przykład dotyczące wag cech rynkowych. Autor prezentuje wybrane elementy procedury szacowania wartości rynkowej nieruchomości w podejściu porównawczym z wykorzystaniem metody porównywania parami oraz metody korygowania ceny średniej oraz podejmuje próbę oceny wpływu zmian wag cech rynkowych na oszacowaną wartość nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Rozwijający się w Polsce rynek nieruchomości tworzy różne przesłanki wyceny nieruchomości'. Spośród możliwych do określenia rodzajów wartości nieruchomości najczęściej jest to potrzeba znajomości wartości rynkowej. Definicję wartości rynkowej nieruchomości zawarto w ustawie o gospodarce nieruchomościami. W świetle tego przepisu "Wartość rynkową nieruchomości stanowi najbardziej prawdopodobna jej cena, możliwa do uzyskania na rynku, określona z uwzględnieniem cen transakcyjnych przy przyjęciu następujących założeń: 1) strony umowy były od siebie niezależne, nie działały w sytuacji przymusowej oraz miały stanowczy zamiar zawarcia umowy, 2) upłynął czas niezbędny do wyeksponowania nieruchomości na rynku i do wynegocjowania warunków umowy". Zapis ten zawiera główne składowe procesu wyceny rynkowej nieruchomości, których rozwinięcie znajduje się w rozporządzeniu(fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę wskazania wybranych problemów w procesie szacowania wartości nieruchomości rolnych wielkoobszarowych, które zaobserwowano w ostatnich latach. Niezwykłe tempo sprzedaży dużych gospodarstw znajdujących się w zasobie Skarbu Państwa, wynikające ze zmiany przepisów prawnych oraz konieczności wsparcia budżetu, prowadzi do wielu kontrowersji w określaniu ich wartości. W pierwszej kolejności wskazano na stosowane w praktyce techniki wyceny oraz dalej - na związane z tym problemy analizy rynku nieruchomości podobnych. Szczególnie wiele kontrowersji budzi stosowanie metody korygowania ceny średniej, które w formie case study poddano głębszej analizie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.