Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Methodology of economic diagnosis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem pracy jest przedstawienie modelowego podejścia do identyfikacji luki kapitału społecznego oraz budowy jego wzrostu. W pierwszej kolejności dokonano klasyfikacji i wyboru definicji kapitału społecznego w świetle dyskusji w literaturze na temat jego konceptualizacji. Przyjęto, że stanowi on nie tylko sumę kapitału osobowego, ale i powstającego w wyniku relacji społecznych kapitału grupowego. Do jego pomiaru zaproponowano metodę wywiadu i ankietową. Następnie wskazano na przydatność zastosowania metody modelowej do pomiaru luki realnej i potencjalnej tego kapitału. W dalszej kolejności określono instrumenty, które są w dyspozycji podmiotów mogących oddziaływać na wzrost kapitału społecznego. Autorka przyjmuje, że kształtowanie tego kapitału stanowi proces, co zostało odzwierciedlone w modelu teoretycznym. Koncepcja pracy jest wstępem do badań empirycznych kapitału społecznego w ujęciu mikro i mezo i stanowi nową propozycję na obecnym etapie refleksji naukowej. (skrócony abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań nad metodologią stosowaną przy szacowaniu zawodów nadwyżkowych i deficytowych przez urzędy pracy w ramach tzw. barometru zawodów. Celem badań była próba diagnozy, na ile barometr zawodów oddaje rzeczywistą sytuację na rynku pracy. Metoda badań miała charakter sondażowy z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety w wersji online. W badaniach wzięły udział 173 osoby, które były uczestnikami paneli w urzędach pracy identyfikujących zawody nadwyżkowe i deficytowe. Zdiagnozowano następujące wady w stosowanej metodologii: uczestnicy paneli to przede wszystkim pracownicy urzędów pracy, wyprowadzanie wniosków o sytuacji na rynku pracy opiera się głównie na podstawie zgłoszonych ofert pracy i zarejestrowanych bezrobotnych (w niewielkim stopniu uwzględnia się zjawiska na rynku pracy nierejestrowane w urzędach pracy). Zbadano także opinię respondentów o roli uczelni wyższych i sytuacji ich absolwentów na rynku pracy. Badani mają raczej niepełną wiedzę o zatrudnialności absolwentów uczelni wyższych. Badani wskazują także na trudność w prognozowaniu sytuacji na rynku pracy. Prawie wszyscy zgadzają się, że rynek pracy w coraz większym stopniu będzie wymagał przekwalifikowywania się. Główna hipoteza badawcza została potwierdzona. Barometr zawodów w niewielkim stopniu oddaje rzeczywistą sytuację na rynku pracy. Badania pozwoliły na sformułowanie kilku rekomendacji do ewentualnego wykorzystania przez urzędy pracy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje analizę systemu organizacyjnego i podejście do procesu zarządzania przedsiębiorstwem. Omówiono w nim metody diagnostyczne oraz diagnozę procesów funkcjonowania organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem diagnozy i modelowania procesu diagnozy. Celem niniejszego artykułu jest pokazanie nowego podejścia systemowego do badania organizacji. Metoda ta skupia się zarówno na obszarach aktywności przedsiębiorstwa i ich wzajemnych powiązaniach, jak i na związkach przyczynowo-skutkowych między nimi. (abstrakt oryginalny)
Przedstawione podejścia do diagnozowania znalazły zastosowanie przede wszystkim w dziedzinie techniki i medycyny. Podobieństwa między organizacjami gospodarczymi a artefaktami technicznymi a także organizmami, będącymi przedmiotem zainteresowania diagnostyki medycznej - niejednokrotnie wykazywane w literaturze ekonomicznej - skłaniają do podjęcia problematyki automatyzacji diagnoz ekonomicznych w oparciu o zarysowane podejścia.Podejście diagnostyczne oparte na modelach przedsiębiorstwa wydaje się niewątpliwie stosunkowo najmniej wykorzystanym sposobem automatyzacji opracowywania diagnoz ekonomicznych. Można sądzić, że do diagnozowania można wykorzystać już obecnie stosowane w systemach informatycznych modele oraz modele przepływu prac, coraz częściej tworzone na potrzeby zarządzania przedsiębiorstwem. (fragment tekstu)
Comparative research into the economies (economic development) of particular countries ascribes great significance to the selection of a set of features characterizing the economies under examination, i.e. so-called diagnostic features. The latter include predominantly features depicting measurable quantities, chiefly those characterizing the sphere of the creation and division of the National Income. Measurable features are accompanied by those whose values are determined upon an accepted scale and by experts, or established upon the basis of statistical studies concerning public opinion. As are rule, they are described as assessments and comprise so-called immeasurable features. The inclusion into comparative investigations of measurable and immeasurable features is connected with the presence of an element of research subjectivity. The article in question presents a procedure enabling the appraisal of such subjectivity, i.e. an assessment of the impact exerted by immeasurable features upon the outcome of comparative studies. Basic concepts and an outline of the procedure were presented by the author in work [4]. (original abstract)
W artykule przeprowadzono ogólną charakterystykę nauk stosowanych oraz opisano ich metodologię. Przedstawiono problem diagnozy i omówiono rolę jaką w diagnozowaniu odgrywa śledzenie zdarzeń. Zwrócono również uwagę na liczne procedury statystyczne, jakie powinny być prowadzone w tego typu badaniach.
Celem artykułu jest prezentacja założeń metodycznych diagnostyki typu gospodarowania w przedsiębiorstwie oraz diagnostyki wyników działalności gospodarczo-produkcyjnej przedsiębiorstwa jako całości.
12
63%
W artykule zostały opisane warunki konieczne do realizacji procesu prognozowania działań strategicznych typu foresight. Proces ten składa się z analizy sytuacji bieżącej, która pozwala opracować diagnozę badanego obszaru oraz z części prognostycznej. Rezultatem implikacji działań na etapie diagnozy i prognozy jest opracowanie scenariuszy rozwoju, dotyczących badanego obszaru. Opisano również, w sposób kompleksowy, część decyzyjną dotyczącą procesu prognozowania strategicznego typu foresight, rezultatem którego będzie wybór optymalnego scenariusza rozwoju.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Économie au XXIe siècle
63%
La crise, dont le début conventionnel est identifiée avec la faillite de la banque Lehman Brothers en septembre 2008, a contribué à la réactivation du débat sur l'état des sciences économiques et spécialement au sens d'une science qui découvre et crée les fondements théoriques de la politique macro-économique. Une grande partie des participants à cette discussion a commencé à mettre un signe d'identité entre la crise économique et la crise de l'économie en tant qu'une science. L'objectif du rapport est la réflexion sur les changements necessaires au sein de l'économie afin d'améliorer sa capacité à la fois explicative et prédictive. Pourtant, afin de formuler un répertoire des changements souhaités dans l'économie il était indispensable d'abord de caractériser brièvement l'économie moderne, qui peut être définie comme la plus exacte des sciences parmi les sciences non-exactes.(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę przedstawienia znaczenia diagnozy sytuacji społeczno-ekonomicznej w procesie planowania rozwoju lokalnego. Identyfikacja źródeł informacji oraz ocena stanu i monitorowania zmian zachodzących w lokalnej gospodarce wymaga stworzenia systemu funkcjonującego w sposób ciągły i z odpowiednią częstotliwością, odpowiednią do dynamiki poszczególnych procesów i rejestrującego istotne parametry. Rzetelnie przygotowana diagnoza sytuacji ekonomicznej daje w efekcie podstawy do identyfikacji kluczowych problemów oraz konstruowania realnych priorytetów lokalnego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Jeżeli założymy, że zbiór cech potencjalnych daje uporządkowanie liniowe obiektów w oparciu o najpełniejszą informację to jego redukcja, jeżeli uznamy, że jest potrzebna lub niezbędna, powinna dawać taki zbiór cech, porządkowanie obiektów na którym powinno być zbliżone do uporządkowania na zbiorze wyjściowym. Na ile ono jest "poprawne" czy "dobre" nie jest kwestią metod ilościowych a wiedzy merytorycznej i intuicji badacza. Prezentowane tu wyniki analizy pokazują, że wyniki porządkowania oparte o dobór cech dla poszczególnych działów odrębnie a następnie konstrukcję jednej miary syntetycznej są bardzo oddalone od miary obliczonej na całym zbiorze, bez doboru cech, wobec czego podejmując decyzję według jakiej procedury przeprowadzamy badanie musimy mieć świadomość, że będzie to miało wpływ na wyniki porządkowania. (fragment tekstu)
Artykuł ten jest prezentacją poglądów autora na temat poszukiwania nowego podejścia metodologicznego w ocenie stanu i kierunków rozwoju gospodarki.
W artykule zaprezentowano autorską kompleksową metodykę oceny ekonomicznej, stwarzającą właściwą podstawę do przygotowania i wyboru scenariuszy przekształceń a jednocześnie pozwalającą podmiotom odpowiedzialnym za ich realizację na kompleksową ocenę sytuacji w gminnym sektorze gospodarki komunalnej i możliwości dokonywania optymalnych wyborów. Ową kompleksowość sprowadzić można do wymiaru podmiotowego i procesowego samej oceny. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wyjechać czy zostać? Determinanty zamiarów emigracji zarobkowej z Polski
63%
Artykuł napisano w celu wyznaczenia czynników kształtujących gotowość do emigracji zarobkowej mieszkańców Polski. Posłużono się danymi indywidualnymi pochodzącymi z badania Diagnoza Społeczna 2015 i 2013. Wykorzystano dane z badań, w których respondenci odpowiadali na pytanie o zamiary emigracji zarobkowej, stanowiące ważną przesłankę dla faktycznej emigracji. Udzielone odpowiedzi miały charakter jakościowy (wyrażam chęć/nie wyrażam chęci). Z tego względu narzędziem badawczym był model logitowy, który zapewnia dobre własności statystyczne w przypadku objaśniania zmiennych binarnych. Otrzymane wyniki wskazują, że najważniejszymi czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo wyrażenia zamiaru emigracji zarobkowej są: formalny status bezrobotnego, znajomość przynajmniej jednego języka obcego, pozyskanie w minionym roku nowych kwalifikacji oraz szeroko rozumiane niezadowolenie (z sytuacji w kraju, miejscu zamieszkania, własnej sytuacji finansowej). Natomiast czynnikami zmniejszającymi to prawdopodobieństwo są: wiek i płeć (osoby starsze i kobiety rzadziej deklarują zamiar emigracji) oraz wysoki poziom formalnego wykształcenia. Ponadto gotowość do emigracji jest także, w sposób istotny, kształtowana przez sytuację rodzinną respondenta. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę i zakres systemu informacji ekonomicznej w aspekcie celu diagnozowania. Zaprezentowano także cechy systemów informacyjnych oraz determinanty diagnozowania systemu informacyjnego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.