Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Methodology of efficiency evaluation of investment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W praktyce gospodarczej wzrasta znaczenie metody IRR w procesie oceny opłacalności przedsięwzięć inwestycyjnych. Poprawność wykorzystywania tej metody w praktyce jest determinowana koniecznością przestrzegania określonych zasad i reguł metodologicznych. Niestety często w praktyce gospodarczej nie są one w pełni respektowane.
Do oceny efektywności inwestycji wykorzystuje się metody, które grupuje się z punktu widzenia czynnika czasu na metody statyczne(proste) oraz dynamiczne (dyskontowe). W artykule poddano analizie stopień wykorzystania tychże metod w 500 polskich przedsiębiorstwach z regionu Warmii i Mazur.
W artykule przedstawiono pojęcie efektywności w analizie kosztów i korzyści. Opisano różne koncepcje kosztów i korzyści projektu. W zakończeniu zaprezentowano kryteria oceny efektywności inwestycji stosowane w analizie ekonomicznej.
Przedstawiono metody uwzględniania ryzyka w ocenie inwestycji. Poddano analizie metody w świecie bez ryzyka. Autor zaliczył do nich metody wykorzystujące równoważniki pewności oraz metody bazujące na prawdopodobieństwach arbitrażowych. Analiza porównawcza tych metod przeprowadzona została na przykładzie liczbowym. (abstrakt oryginalny)
Autorzy podjęli próbę oceny rzeczywistej efektywności inwestycji w systemy informatyczne. Czy są one faktycznie skutecznym sposobem restrukturyzacji przedsiębiorstwa i czy mogą się przyczynić do jego sukcesu, poprawy procesów wewnętrznych oraz kreowania dodatkowej wartości. Istotne jest też, jak oceniać te działania i w jaki sposób mierzyć powstałe efekty. Autorzy zilustrowali problem pomiaru efektywności inwestycji w systemy informatyczne, praktycznym przykładem wykorzystania modelu TCO (total cost of ownership), który pozwolił całościowo spojrzeć na koszty związane z pozyskiwaniem, rozwojem i użytkowaniem systemu informatycznego w przedsiębiorstwie.
Rozważania metodyczne dotyczące podejmowania decyzji inwestycyjnych zwykle dotyczą rozstrzygnięć w sprawach zasadności przedsięwzięcia i wyboru któregoś z możliwych jego wariantów, a nie obejmują kontroli realizacji decyzji. Potrzeba zapewnienia autentycznej efektywności ekonomicznej, czyli rzeczywistego zwiększenia wartości przedsiębiorstwa poprzez realizację inwestycji, nie powinna pozwalać na uznawanie, że inwestycja jest efektywna, jeśli tylko na to wskazuje wynik rachunku ekonomicznego i jeśli dokonano na jego podstawie właściwego wyboru. Efektywność, zwłaszcza bardziej złożonych przedsięwzięć, bywa niweczona na etapie realizacji i eksploatacji, czasem dlatego, że wykonawcy tych stadiów nie wiedzą, co tej efektywności może zaszkodzić. Sposobem zmniejszenia prawdopodobieństwa takiego niweczenia efektywności może być kontrola realizacji i eksploatacji, dla której punktem odniesienia mogą być niektóre wyniki rachunku ekonomicznego, a zwłaszcza analizy wrażliwości.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
90-97
Analiza opłacalności przedsięwzięć inwestycyjnych bazuje najczęściej na wskaźnikach NPV i IRR. Te z kolei opierają się na planowanych istotnych przepływach gotówki. Podczas tworzenia przepływów niezwykle istotne może okazać się wykorzystanie zależności wynikających z rachunku kosztów działań ABC. (abstrakt oryginalny)
Dokonano analizy opłacalności inwestowania w nieruchomości na wrocławskim rynku. Przedstawiona została analiza opłacalności rzeczywistej inwestycji - działka przeznaczona pod zabudowę mieszkalną z usługami na parterze. Zaprezentowano również metody (statyczne i dynamiczne) oceny efektywności inwestycji.
Przedstawiono tradycyjne podejście do oceny efektywności finansowej projektów inwestycyjnych. Scharakteryzowano istotę opcji oraz czynniki, od których zależy ich wartość. Opisano najważniejsze metody wyceny opcji stosowane na rynku finansowym. Następnie omówiono cechy opcji rzeczowych i obszary ich zastosowania w praktyce finansowej. Zaprezentowano możliwości wykorzystania opcji do ilościowej wyceny efektywności rzeczowych projektów inwestycyjnych. Podjęto próbę zdefiniowania procesu, który można zastosować do ilościowej i jakościowej oceny projektów inwestycyjnych. Na koniec przedstawiono przykładowe zastosowanie metody opcji rzeczowych do kompleksowej oceny efektywności finansowej inwestycji w innowację technologiczną.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.