Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Methods for improving the organization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W referacie zaprezentowano wymagania i wytyczne dokumentów prawnych oraz norm, a także podejście do zarządzania, z którego wynika potrzeba zastosowania zarządzania procesowego w organizacji publicznej. Podjęto próbę wykazania, że wdrożenie zarządzania procesowego ułatwia poprawę skuteczności i efektywności działalności organizacji publicznej, ułatwia doskonalenie tej działalności.(abstrakt oryginalny)
Samoocena stanowi stosunkowo młody instrument doskonalenia organizacji1, pomiaru osiągniętego sukcesu i identyfikacji słabych, wymagających przyszłych usprawnień elementów. Wprawdzie nie ogranicza się jej do przedsiębiorstw, to jednak w praktyce największe zastosowanie ma doskonalenie biznesowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Cieszyć muszą też pewne symptomy wykorzystywania tego narzędzia przez administrację i instytucje non profit. Zważywszy na istotę i potencjalne funkcje, jakie może ona wypełniać w praktyce popularyzacja zagadnień z nią związanych wydaje się zasadna. (fragment tekstu)
Celem publikacji jest dokonanie przeglądu dorobku literatury w zakresie doskonalenia zarządzania organizacjami oraz zaprezentowanie możliwości doskonalenia działań, procesów w organizacjach. Każda organizacja jest zbiorem przeplatających się wzajemnie procesów. Ich identyfikacja pozwala na lepsze zrozumienie tworzenia wartości, a ich usprawnienie i doskonalenie zwiększa efektywność funkcjonowania organizacji i stopień zadowolenia klientów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano tematy poruszone na kolejnej edycji Międzynarodowej Szkoły Jakości (MSJ). Przybliżono istotę działalności Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością koncentrującą się na czterech głównych obszarach. Przedstawiono strategię ciągłego doskonalenia firmy oraz dobre praktyki z zakresu działalności organizacji.
Artykuł przedstawia zarys Procesu Ciągłego Doskonalenia oraz opisuje wybrane metody w ramach tego podejścia we współczesnych organizacjach. W ramach PCD organizacje stosują wiele rozwiązań optymalizacyjnych oraz twórczych w zakresie technologii, zarządzania i kształcenia. (fragm. tekstu)
Cel: Celem badań jest analiza wybranych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wnioskowaniem zostały objęte następujące aspekty: korzyści ze stosowania koncepcji ciągłego doskonalenie w stosunku do firmy jak i poszczególnych pracowników, bariery uniemożliwiające skuteczne wdrażanie tej koncepcji oraz samooceny pracowników. Układ / metody badawcze: Przedsiębiorstwo zostało przebadane metodą ankietową. Prezentowane wyniki badań są rezultatem stażu naukowego realizowanego w niniejszym podmiocie. "Publikacja jest efektem realizacji projektu naukowego w ramach Miejskiego Programu Wsparcia Współpracy Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej finansowanego ze środków Gminy Wrocław." Wnioski / wyniki: Artykuł kończy zestaw zaleceń modernizujących wypracowanych wspólnie przez autorów publikacji oraz reprezentanta przedsiębiorcy. Oryginalność / wartość artykułu: W kontekście obecnego stanu wiedzy, artykuł prezentuje jakość ciągłego doskonalenia na przykładzie polskiego przedsiębiorstwa, co stanowi cenne źródło informacji ze względu na ograniczoną ilość opracowań w tym zakresie w krajowym nurcie badań. Przedstawione wnioski mogą zostać wykorzystane przy wdrażaniu Kaizen w innych organizacjach. Ograniczenie badań: Opracowanie stanowi kontynuację tematyki dotyczącej wdrażania filozofii ciągłego doskonalenia w podmiocie gospodarczym, dlatego nie obejmuje pełnego spektrum Kaizen. W pierwszej części z serii zaprezentowano wyniki badań związane z znajomością koncepcji, metodami wdrażania itp. (Ostrowski 2016: 27 - 40).(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na znaczenie systemu kaizen we współczesnych organizacjach. Autor stawia tezę, że system kaizen przy odpowiedniej jego konstrukcji i zarządzaniu przyczynia się do rozwoju potencjału społecznego w organizacjach, a przez to - w perspektywie długofalowej - umacnia pozycję danej organizacji w otoczeniu. Opracowanie zawiera wnioski z badań empirycznych prowadzonych przez autora. Badania dotyczyły określenia korzyści z systemu kaizen dla organizacji oraz dla pracowników, a także zmierzały do zdefiniowania oczekiwań wobec skutecznych systemów kaizen w organizacjach.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule dokonano analizy literatury tematu i dokumentów badanej organizacji. Omówiono znaczenie zmiany organizacyjnej w procesie doskonalenia. Zwrócono uwagę na audit jako narzędzia doskonalącego. Na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych sformułowano wnioski i określono dalszy kierunek doskonalenia.
Koncepcja modeli dojrzałości została rozwinięta przez Software Engineering Institute jako metoda doskonalenia procesów produkcji oprogramowania. Współczesna postać tej metody, pod nazwą CMMI (Capability Maturity Model Integration), stanowi de facto standard, który stał się inspiracją dla rozwoju nowych obszarów zastosowań wspomnianej koncepcji. Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie genezy, istoty i podstawowych celów tej koncepcji oraz uwarunkowań, które należy uwzględnić przy wykorzystaniu modeli dojrzałości w doskonaleniu procesów gospodarczych, realizowanych w komórkach informatycznych organizacji. (abstrakt oryginalny)
Zmienne otoczenie organizacji zmusza je do poszukiwania sposobów gwarantujących trwanie na rynku i rozwój. Nasilające się procesy walki o klienta oznaczają wzrost troski o poziom jakości oferty rynkowej. Dlatego musi wzrastać jakość zarządzania, która silnie powiązana jest z procesami doskonalenia. Doskonalenie prowadzi do poprawy wartości, wzrostu efektywności i sprawności działania. Obejmować powinno wszystkie obszary i procesy organizacji. Od prawidłowego doboru metod i technik doskonalenia zależą efekty i koszty doskonalenia zarządzania. W warunkach rosnącego znaczenia zasobów niematerialnych w coraz szerszym zakresie w procesie doskonalenia będzie wykorzystywana wiedza oraz technologie ICT. Konieczne zatem jest doskonalenie zarządzania danymi, informacjami i wiedzą. Doskonalenie musi być celem kadry zarządzającej, rośnie zatem rola przywództwa w procesie doskonalenia organizacji. Doskonalenie to ważny obszar badań naukowych i aplikacji praktycznych. Jest to niekończący się proces, wymagający zaangażowania, kompetencji, chęci działania i determinacji. Systemy zarządzania, technologie informacyjne, umiejętne wykorzystywanie zasobów materialnych i niematerialnych wpływają na sukces organizacji prowadzącej działalność w warunkach zmian, ryzyka i niepewności. W artykule wskazano na istotę i znaczenie doskonalenia zarządzania w organizacji. Wskazano na związki, jakie zachodzą pomiędzy doskonałością a doskonaleniem, pokazano miejsce przywództwa w procesie doskonalenia współczesną organizacją. (abstrakt oryginalny)
W artykule zasygnalizowano trudności związane z badaniem procesów uczenia się przedsiębiorstw. Wskazano jednocześnie, że koncepcja zdolności uczenia się organizacji może być rozwiązaniem tego problemu.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotę "odchudzania" przedsiębiorstwa. Omówiono podstawowe metody "odchudzania" przedsiębiorstwa: outsourcing, offshoring, outplacement, lean production, downsizing i delayering.
„6 Sigma" jest znaną metodą doskonalenia jakości i procesów, kładącą nacisk raczej na zapobieganie defektom niż ich wykrywanie. Poprzez redukcję zmienności i strat w procesie istnieje możliwość poprawy wyniku finansowego oraz uzyskania przewagi konkurencyjnej. Z drugiej strony zarządzanie wiedzą również zmierza do tworzenia przewag konkurencyjnych. W artykule przedstawiono koncepcję używania metody 6 Sigma nie tylko w celu doskonalenia procesów, ale także tworzenia wiedzy wewnątrz organizacji. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest krótki przegląd obecnie stosowanych metod oceny skuteczności i efektywności organizacji zorientowanych na ciągłe doskonalenie procesów i wyrobu. Ma on także na celu wskazanie metody lub grupy metod najbardziej przydatnej do oceny przedsiębiorstwa funkcjonującego w ramach formalnego systemu zarządzania jakością.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono filozofię Kaizen. Kaizen to tłumacząc dosłownie zmiana na lepsze. Zaprezentowano aspekty rozwoju zrównoważonego oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Omówiono zastosowanie Kaizen i wynikającej z niej zasady 5S w praktyce na przykładzie firmy z branży finansowej. Przedstawiono efekty projektu wdrożeniowo-szkoleniowego przeprowadzonego w firmie.
Artykuł ma na celu prezentację wpływu zmian konstrukcyjnych, technologicznych i organizacyjnych na jakość finalną produktu w branży producentów maszyn łąkarskich w województwie podlaskim. W pracy opisano model doskonalenia w projektowaniu oraz realizacji produkcji wału bijakowego, listwy tnącej oraz pługu do odśnieżania w firmie SaMASZ Sp. z o.o. (abstrakt oryginalny)
The article constitutes a theoretical-empirical study concerning possible improvement instruments that can be implemented in the management systems of Poland's public, economic universities. The theoretical part of the article concerns critical analysis of literature relating to improvement and improvement instruments dedicated to the examined universities. In the empirical part of the article, analysis of use of improvement instruments was done by employing the following methods: case study, standardized questionnaire, documents analysis and deduction. The analysis concerned: knowledge about instruments, their usage, instruments' assessment and directions of possible improvements of management systems of the examined universities.(original abstract)
W artykule przedstawiono różnice i podobieństwa między coachingiem, terapią, mentoringiem i konsultingiem.
Artykuł przedstawia ewolucje systemowego zarządzania jakością począwszy od metod kontroli wyrobów i procesów, poprzez metody zapewnienia jakości, aż po stosowane obecnie narzędzia doskonalenia operacyjnego. Celem opracowania jest pokazanie na tle badań empirycznych przeprowadzonych w przedsiębiorstwach posiadających wdrożony system zarządzania jakością w naszym kraju wykorzystywanych metod jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
The article is one of a series of articles (Molenda, 2020) in which the results of studies on the assessment of the quality policy in industrial enterprises operating in Poland have been described. When carrying out the surveys in the years 2015-2019, in addition to the quality policy, the type of organizational culture of enterprises was identified, among other things. This allowed to divide enterprises into 4 groups, depending on the dominant type of organizational culture identified according to the Cameron-Quinn methodology (Cameron K., Quinn R. 2003). This study compares the quality policies of these enterprises in terms of their orientation towards improvement characteristic of the TQM philosophy. The first part of the article describes the issue of the quality policy in the context of organizational culture. The body of the article contains the results of studies conducted among 166 enterprises. A preliminary statistical analysis of the results allowed to answer the question of what is the level of orientation of the implemented quality policy towards improvement and whether this level varies depending on the organizational culture. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.