Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metoda Elementów Skończonych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Podczas opisu procesu odkształcenia w skali rzędu odległości międzyatomowych nie można założyć jednorodności struktury metalu, gdyż materiały tego typu odkształcają się plastycznie przez poślizg na oddzielnych powierzchniach, które są miejscami nieciągłości funkcji odkształceń. Pojawia się więc konieczność zrozumienia procesu aktywacji powierzchni poślizgu i powstawania pasm poślizgu w celu wypracowania numerycznych metod modelowania tych zjawisk. Próby symulacji procesu aktywowania powierzchni poślizgu w modelu jednowymiarowym zostały już przeprowadzone wcześniej. Przeanalizowano kinematykę i termodynamikę procesu aktywacji powierzchni poślizgu. W niniejszej pracy przedstawiono metodę modelowania odkształcenia ciała dwuwymiarowego ulegającego poślizgom na oddzielnych powierzchniach. Rozszerzenie zagadnienia wyłoniło nowe jakościowe problemy. W modelu dwuwymiarowym powierzchnia poślizgu pojawia się początkowo w punkcie, a następnie ewoluuje aż do całkowitego przecięcia przyjętego modelu. Ta sytuacja została opisana i numerycznie zasymulowana. Następnym zagadnieniem, które pojawiło się podczas modelowania dwuwymiarowego jest transfer wielkości pomiędzy poruszającymi się na powierzchni węzłami. Przyjęto liniową aproksymację wartości zmiennych pomiędzy węzłami. To przybliżenie może być polepszone w następnej pracy. (abstrakt oryginalny)
Metoda Elementów Skończonych (MES) jest jedną z najbardziej skutecznych technik obliczeniowych uzyskania przybliżonego rozwiązania równań różniczkowych cząstkowych, które pojawiają się w wielu zagadnieniach naukowych i inżynierskich. Środowisko obliczeniowe Finite Element Method Magnetics (FEMM) to pakiet oprogramowania do rozwiązywania problemów elektromagnetycznych, rozpływu ciepła oraz przepływu prądu z wykorzystaniem MES. W środowisku tym można rozwiązać zagadnienia w geometrii płaskiej 2D oraz osiowosymetrycznej 3D harmonicznych liniowych i nieliniowych modeli magnetycznych niskiej częstotliwości oraz magnetostatycznych, jak i problemów elektrostatycznych. Aplikacja FEMM cechuje się prostym interfejsem, dużą dokładnością i niskim kosztem obliczeniowym, co sprawia, że jako produkt Open Source jest popularna w dziedzinie nauki, techniki i edukacji. W artykule przedstawiono główne cechy i funkcje pakietu oraz sposób rozszerzenia możliwości obliczeniowych z wykorzystaniem języka LUA. Przedstawiono algorytm obliczeniowy napisanego w LUA podprogramu odzwierciedlającego ruch rotora prądnicy. Celem pracy jest wykazanie możliwości środowiska FEMM jako dodatkowego narzędzia na potrzeby nauki i techniki, zwłaszcza, gdy czynniki takie jak koszty lub złożoność oprogramowania nie pozwalają na korzystanie z produktów komercyjnych. (abstrakt oryginalny)
Celem obecnej analizy było wskazanie najbardziej obciążonych elementów zaczepu holowniczego podczas różnych oddziaływań między samochodem osobowym i lekka przyczepą. Obliczenia wykonano w modelu zaczepu, opracowanym przy użyciu metody elementów skończonych i przedstawionym w artykule. Podczas obliczeń rozpatrywano trzy przypadki obciążenia zaczepu kulowego poziomą siłą równą 200 N i działającą kolejno: zgodnie z wektorem prędkości przyczepy, przeciwnie do wektora prędkości przyczepy, pod kątem 20 względem kierunku jazdy. Dla tych trzech różnych wektorów obciążenia uzyskano różniące się od siebie rozkłady naprężeń zredukowanych i przemieszczeń elementów zaczepu holowniczego i przedstawiono je w artykule. Największe wartości naprężeń występowały w przypadku siły skierowanej przeciwnie do wektora prędkości przyczepy. Były one zlokalizowane w korpusie zaczepu, co sugeruje, że powinien on być wykonywany raczej ze stali niż ze stopu aluminiowo-krzemowego. Dla wspomnianego przypadku uzyskano też największe wartości wypadkowych przemieszczeń elementów zaczepu.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono własności cieplne i mechaniczne spieków metali,używanych jako osnowy w narzędziach metaliczno-diamentowych. Próbki do badań otrzymano za pomocą technologii metalurgii proszków z proszków metali, takich jak: kobalt Co(SMS), kobalt Co(EF), żelazo karbonylkowe Fe(CN), wolfram (WP30) i proszki produkcji chińskiej CSA oraz CSA800. Wyznaczono współczynnik rozszerzalności cieplnej spieków. Wyznaczono gęstość i twardość spieków. Wykonano statyczną próbę rozciągania dla badanych próbek. Przeprowadzono symulację komputerową procesu prasowania na gorąco i retencji cząstki diamentu w badanych spiekach. Obliczono energię sprężystą cząstki diamentu oraz energię sprężystą i plastyczną osnowy, otaczającej cząstkę po procesie spiekania na gorąco. Obliczenia wykonano przy użyciu systemu analizy metodą elementów skończonych Abaqus.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu było wyznaczenie sił działających na narzędzia spęczające podczas spęczania w wierzchołku zębów pił taśmowych do drewna oraz obliczenie rozkładu i wartości naprężeń własnych, które powstają po tym procesie produkcyjnym. Spęczanie zębów, zarówno jak i stellitowanie wydłużyło czas cięcia w drugiej połowie dwudziestego wieku. Główną zaletą zębów zgrubianych są niższe temperatury, do jakich nagrzewają się zęby piły podczas cięcia i lepsze usuwanie wiórów. Zęby pił poddane procesowi spęczania odznaczają się większą twardością. W tym artykule przedstawiona została symulacja procesu spęczania wierzchołka zęba piły taśmowej w programie MSC Marc, przy użyciu Metody Elementów Skończonych. Jest to jeden z procesów technologicznych gwarantujący lepsze wykończenie powierzchni ciętego drewna. Zęby zgrubiane w wierzchołku nagrzewają się do niższych temperatur w wyniku obecności szczeliny między powierzchnią boczną piły taśmowej a powierzchnią boczną rzazu. Powoduje ona, że tarcie piły o powierzchnię boczną rzazu jest mniejsze. Symulacja komputerowa pokazała, że po procesie spęczania zęba piły taśmowej w wierzchołku, wysokie wartości naprężeń własnych powstają po stronie kąta natarcia. Naprężenia te mogą w znacznym stopniu obniżyć żywotność piły taśmowej. (abstrakt oryginalny)
Istotnym zagadnieniem w badaniach związanych z cięciem drewna jest analiza stabilności pił taśmowych oraz związany z tym zagadnieniem problem zsuwania się piły z bębna w czasie cięcia. Czynnikami wpływającymi na zsuwanie się piły taśmowej mogą być: siła odporu, zmiana długości taśmy w wyniku nagrzewania się stępionych zębów oraz siodłowość piły taśmowej w stanie nałożenia na bęben, która jest zależna od promienia bębna oraz materiału piły. W artykule uwagę poświęcono promieniowi siodła piły taśmowej zginanej na bębnie. Celem artykułu było porównanie obliczeń teoretycznych, uzyskanych ze wzorów z teorii sprężystości dla cienkich płyt z obliczeniami numerycznymi przy użyciu Metody Elementów Skończonych (MES). Przygotowanych zostało 12 modeli MES piły taśmowej, różniących się od siebie parametrami materiałowymi, geometrycznymi jak również warunkami brzegowymi oraz liczbą warstw elementów skończonych. Analiza nieliniowa przeprowadzona została w programie MSC Marc. Obliczenia wykazały, że model czterowarstwowy taśmy jest niewystarczająco dokładny dla taśm o grubości 2 mm. Zbyt mała liczba warstw w modelu może prowadzić do znaczących rozbieżności między rezultatami uzyskanymi z obliczeń teoretycznych a rezultatami uzyskanymi w obliczeniach MES. W modelach ośmiowarstwowych, z elementami skończonymi wyższego rzędu, otrzymano dobrą zgodność rezultatów. Obliczenia wykazały, że piła taśmowa nawinięta na bęben o średnicy 450 mm z liczbą Poissona 0.3 ma siodło o głębokości 0.12 mm, gdy jej szerokość wynosi 27 mm. Gdy szerokość piły wynosi 60 mm, to głębokość siodła wzrasta do 0.6 mm przy średnicy bębna 450 mm i liczbie Poissona 0.3. Są to wartości, które w połączeniu z innymi czynnikami mogą istotnie wpływać na przyczepność piły do bębna o płaskim wieńcu. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu było wyznaczenie sił działających na narzędzia spęczające podczas spęczania zębów pił taśmowych do drewna oraz obliczenie rozkładu i wartości naprężeń własnych, które powstają po tym procesie produkcyjnym. Spęczanie zębów, zarówno jak i stellitowanie wydłużyło czas cięcia w drugiej połowie dwudziestego wieku. Główną zaletą zębów zgrubianych są niższe temperatury, do jakich nagrzewają się zęby piły podczas cięcia i lepsze usuwanie wiórów. Zęby pił poddane procesowi spęczania odznaczają się większą twardością. W tym artykule przedstawiona została symulacja procesu spęczania dna zęba piły taśmowej w programie MSC Marc, przy użyciu Metody Elementów Skończonych. Jest to jeden z procesów technologicznych gwarantujący lepsze wykończenie powierzchni ciętego drewna. Po tym procesie technologicznym zęby piły taśmowej są sztywniejsze i odznaczają się lepszymi zdolnościami usuwania wiórów. Symulacja komputerowa pokazała, że mniejsze wartości naprężeń własnych powstają i niższe siły działają na narzędzie spęczające przy spęczaniu z mniejszą prędkością. (abstrakt oryginalny)
W pracy analizie poddano zmiany wymiarowe zachodzące po procesie nagniatania związane z przemieszczeniem materiału po odciążeniu, a co za tym idzie zwiększeniem wysokości nierówności. Uzyskano wyniki korzystając z nowoczesnych narzędzi obliczeniowych wykorzystujących Metodę Elementów Skończonych. Opracowano aplikację w języku APDL. Wykonano symulacje komputerowe w programie Ansys. Uzyskano wyniki zależności niekontrolowanej zmiany wymiarów wysokości nierówności od głębokości nagniatania oraz od odchyłki zarysu nierówności powierzchni. Wyniki przedstawiono w postaci wykresów. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The main purpose of this article is to present modern possibilities for the reproduction of a machine element. If there are no replacements for the damaged part, and there is no technical documentation, then the only options is to use reverse engineering (RE) methods to reproduce it. Design/methodology/approach: On the example of a damaged gear, the process of measuring the wheel and manufacturing a physical model using 3D printing. An additional step has been added to the classic reverse engineering process to modify the model to improve its strength. Findings: Strength analysis was carried out in the Abaqus program using the finite element method (FEM). Based on the results obtained, it was proposed to change the tooth profile of the gear, which will improve its durability. Research limitations/implications: An extension of the proposed scheme may be a modification of the production process in order to implement the reverse engineering method to the serial production of machine elements. Practical implications: The use of a modified reverse engineering (RE) process will not only allow the components to be reproduced but will also allow extended uptime of the components, and this will reduce production costs. Originality/value: The proposed new reverse engineering process can be successfully used to reconstruct machine components with even very complex shapes. The digital model obtained as a result of scanning has been used to improve the geometry of the toothed rim, but it can be successfully used for other analyses, research, or calculations. (original abstract)
W pracy wyznaczono rozkłady naprężeń termicznych w zaworze wylotowym doładowanego silnika z zapłonem samoczynnym samoczynnym z elektronicznie sterowanym bezpośrednim wtryskiem paliwa o pojemności skokowej 2390 cm3 i mocy znamionowej 85 kW w stanie nieustalonym przy założeniu, że warstwa nagaru występuje na powierzchni trzonka zaworu w kanale wylotowym oraz na powierzchni trzonka i przylgni zaworu. Do modelowania zastosowano model dwustrefowy procesu spalania oraz metodę elementów skończonych (MES) za pomocą programu Cosmos/M. Do budowy modelu geometrycznego zaworu i warstwy nagaru zastosowano element typu SOLID. Analizę wymiany ciepła oparto o warunki brzegowe III rodzaju, które opisuje współczynnik przejmowania ciepła α oraz temperatura T czynnika roboczego otaczającego powierzchnie zaworu. Obliczenia wykonano z dokładnością do 0,5 OOWK dla współczynnika nadmiaru powietrza λ=1,69 i prędkości obrotowej 4250 min-1.(abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy dokonano analizy wpływu prędkości obrotowej doładowanego silnika z zapłonem samoczynnym z bezpośrednim wtryskiem paliwa do komory spalania w początkowej fazie jego pracy na przebieg naprężeń cieplnych w suchej tulei cylindrowej. Obliczenia numeryczne oparto na podstawie uzyskanych danych o własnościach materiałowych oraz fizycznych materiału z którego wykonano cylinder, jak również przeprowadzonych wcześniej badaniach doświadczalnych silnika. Obliczenia zostały przeprowadzone przy zastosowaniu dwustrefowego modelu procesu spalania, warunków brzegowych III rodzaju oraz metody elementów skończonych (MES) za pomocą programu Cosmos/M. Analizie poddano charakterystyczne powierzchnie tulei cylindrowej. Wyniki obliczeń numerycznych potwierdzają możliwość korzystania z przyjętego sposobu modelowania procesu spalania i przyjętych wcześniej założeń do analizy wartości i rozkładu powstających naprężeń cieplnych na różnych powierzchniach cylindra dla różnych warunków eksploatacyjnych silnika.(abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto próbę rekonstrukcji testu zderzeniowego samochodu Ford Explorer (rocznik 2000) poprzez dwuetapową symulację komputerową. Głównym celem było sprawdzenie na ile wiernie model numeryczny zderzenia odwzorowuje rzeczywiste zjawisko oraz zidentyfikowanie możliwości jego poprawy z punktu widzenia zgodności wyników doświadczenia i symulacji. Wykorzystano przy tym częściowo zmodyfikowane i poprawione, dostępne modele samochodu i odkształcalnej bariery (modele MES) oraz model kierowcy w kabinie (połączenie MES i Metody Układów Wieloczłonowych). Pierwszy etap symulacji, czyli zderzenie samochodu z odkształcalną barierą, przeprowadzono przy użyciu pakietu LS-DYNA. Drugi etap symulacji, czyli wystawienie manekina na wymuszenia działające w trakcie zderzenia, przeprowadzono przy użyciu pakietu MADYMO. Uzyskane wyniki zweryfikowano w oparciu o dane testowe. Opisano wynikające z porównania wnioski. Zaproponowano możliwości rozszerzenia zakresu weryfikacji. Wskazano kilka możliwych dróg rozwoju modelu.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono modele komputerowe belki i tarczy wykonanych z materiału anizotropowego i obciążonych siłami. Założono, że belka jest wykonana z drewna sosnowego, natomiast tarcza z kompozytu: żywica epoksydowa/włókna grafitowe .Pola naprężeń i odkształceń były obliczone dla potrzeb analizy wytrzymałościowej. Wyniki zostały uzyskane metodą elementów skończonych z wykorzystaniem systemu programowania ABAQUS. System Abaqus jest wykorzystywany na Wydziale Zarządzania i Modelowania Komputerowego przy wspomaganiu zajęć dydaktycznych z wytrzymałości materiałów i w realizacji prac dyplomowych. (abstrakt oryginalny)
Opracowany model numeryczny nawierzchni kolejowej wykorzystujący metodę elementów skończonych.Model nawierzchni kolejowej zbudowanej z innowacyjnych materiałów izolacji antywibracyjnej stosowanej na spodniej powierzchni podkładów strunobetonowych w celu ochrony przed deformacjami toru. Badaniom porównawczym poddano materiały izolacji antywibracyjnej i nawierzchnię typu klasycznego bez izolacji antywibracyjnej, w celu oceny skuteczności zastosowanego materiału. Analiza zagadnienie naprężeń na poziomie podtorza kolejowego i podsypki tłuczniowej wykazała skuteczność stosowania izolacji antywibracyjnej w celu ochrony przed deformacjami toru kolejowego wydłużając okresy międzynaprawcze. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono możliwości zastosowania systemu typu CAD/CAM do stworzenia modelu skrzydła samolotu (zaprezentowano na Diamond Da-20) oraz na podstawie tego modelu wyznaczenie współczynnika siły nośnej. Zaprezentowano rozkład ciśnienia uzyskany z symulacji na płacie nośnym samolotu na podstawie, którego wyznaczana jest wartość siły nośnej oraz współczynnik Cz. Ponadto przeprowadzono analizę możliwości zastosowania metody elementów skończonych do określenia wpływu zastosowania wingletów na zmianę charakterystyki współczynnika siły nośnej. Zmianę tego współczynnika została zilustrowana w powyższym artykule. Potwierdzono możliwość wykorzystania techniki CAD/CAM, jako alternatywnego sposobu wyznaczenia charakterystyk aerodynamicznych dla badań tunelowych. Jednakże należy uwzględnić błędy wynikające z przeprowadzonej symulacji komputerowej oraz ograniczeniach występujących w programie kadowskim typu Solidworks. Dobrą praktyką byłoby w następnym etapie badań przeprowadzenie walidacji wyników poprzez przeprowadzenie analizy porównawczej symulacji w innym programie komputerowym (np. Ansys Fluent) oraz przeprowadzenie badań eksperymentalnych w tunelu wodnym lub powietrznym.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono metodykę obliczeń numerycznych wykorzystując symulacje numeryczne metodą elementów skończonych MES zbiorników wysokociśnieniowych, wzmocnionych nawojem wielu warstw taśmy. Zaproponowano uproszczony model zastępczy MES dla obszaru nawoju taśmy, którego parametry dobrano tak, aby osiągnąć założoną zgodność z wynikami otrzymanymi za pomocą modelu analitycznego. Rozważania zilustrowano przykładem liczbowym, wykorzystując w tym celu system ADINA. Otrzymane ekstremalne różnice rozkładów naprężeń obwodowych i promieniowych w przekroju poprzecznym analizowanego zbiornika wysokociśnieniowego, liczone względem wyników obliczeń analitycznych nie przekraczały 2,5%. Potwierdza to przydatność zaproponowanej metody obliczeń numerycznych MES podczas prac projektowych tego typu urządzeń.(abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano przykład wykorzystania numerycznej analizy typu Multiphysics na przykładzie sprzężonej symulacji FSI (Fluid Strutured Interaction). Przeprowadzone obliczenia stanowiły połączenie obliczeń numerycznych z dziedziny mechaniki ciała stałego CSM (Computational Solid Mechanics) z mechaniką płynów CFD (Computational Fluid Mechanics), co czyni FSI doskonałym narzędziem w projektowaniu elementów nośnych konstrukcji lotniczych. Otrzymane wyniki wykazują zgodność z prezentowanymi w literaturze charakterystykami badanych wielkości aerodynamicznych, co potwierdza w analizowanym przypadku poprawność modelowania tych zjawisk. Obliczenia przeprowadzono z wykorzystaniem komercyjnego pakietu do obliczeń numerycznych, wykorzystującego metodę elementów skończonych - programu ABAQUS®.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych oraz analiz metoda elementów skończonych przewidywania sprężynowania blach stalowych głębokotłocznych DC04. Wartość sprężynowania blach dla różnych promieni gięcia otrzymano podczas gięcia blachy w matrycy o kształcie "V". Możliwość przywidywania sprężynowania blach anizotropowych zbadano numerycznie. W modelu numerycznym zbudowanym w programie ABAQUS uwzględniono anizotropię materiałową, warunki tarcia oraz zjawisko umocnienia odkształceniowego materiału blachy. Wyniki MES zweryfikowano na podstawie badań eksperymentalnych, w których analizowano wpływ orientacji próbki i zagłębienia stempla na wartość sprężynowania. Ponadto, określono optymalną gęstość siatki w modelu MES. Anizotropowe właściwości badanych blach powodują zmianę wartości współczynnika sprężynowania, z tym, że efekt ten jest w mniejszym stopniu widoczny w wynikach MES, aniżeli w wynikach otrzymanych eksperymentalnie. Wzrost zagłębienia stempla, podczas badania blach anizotropowych, powoduje niejednorodny na szerokości próbki wzrost obszaru uplastycznionego implikując zmniejszenie wartości współczynnika sprężynowania. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono makroskopowy model ruchu pojazdów podczas porannego szczytu wmieście średniej wielkości. Przyjęto niejednorodny rozkład rzeczywistych prędkości poruszania się pojazdów w poszczególnych rejonach miasta. Założono, że każdy kierowca wybiera trasę przejazdu minimalizując czas przejazdu z punktu startowego do punktu docelowego. Do wyznaczenia optymalnej, według tego kryterium, trasy zaproponowano analogię dwuwymiarowego ciągłego, stacjonarnego modelu przepływu wód podziemnych GWTF (GroundwaterTrafficFlow) oparty na równaniu Boussinesq'a, które numerycznie rozwiązano z wykorzystaniem metody elementów skończonych. Następnie wygenerowano losowo, z wykorzystaniem 2-wymiarowego rozkładu normalnego 5000 par punktów start-meta i wyznaczono dla nich optymalne trajektorie przejazdu. Wyniki otrzymane z modeluGWTF porównano z modelem STTF (ShortestTime TrafficFlow) wyszukiwania najtańszej ścieżki w grafie i z modelem SD(ShortestDistance)wyszukiwania najkrótszego, w sensie odległości, połączenia pomiędzy punktem startowym i docelowym. Analiza statystyczna otrzymanych z trzech modeli wyników pozwoliła stwierdzić, że model ciągły GWTF wyznacza trajektorie o czasach przejazdu zbliżonych do modelu STTF i wyraźnie krótszych niż SD. Omawiane modele wykorzystano do obliczenia gęstości ruchu samochodowego w całym mieście wykazując, że w wybór strategii przejazdu istotnie wpływa na przestrzenny rozkład gęstości ruchu. Opracowany model może być wykorzystany do modyfikacji sieci ulic i ich przepustowości w celu redukcji punktów o bardzo dużej gęstości ruchu.(abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono zagadnienie własne w dynamice hali stalowej z transportem wewnętrznym. Celem prowadzonych obliczeń było ustalenie częstości drgań własnych i wektorów własnych dla konstrukcji hali dostosowanej do pracy suwnicy. Analizę wykonano za pomocą MES w oprogramowaniu Robot. Spośród kilkunastu obliczonych postaci drgań, wyodrębniono te najbardziej reprezentatywne dla układu poprzecznego hali oraz jej dachu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.