Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metoda Just in Time
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
In recent years lean thinking (also referred as slim) increases its popularity not only in industry, but also in the entire business world. There are many confirmed effects demonstrating the high effectiveness of this philosophy: a clear improvement of economic indicators, an increase in current satisfaction and the acquisition of new clients; better, stable quality of offered products and services; efficient organization of production; more effective management; high productivity of work and production; minimizing the costs of production and storage of stocks. Why is Lean implementation in our domestic conditions not easy and sometimes ineffective? In this study we will try to answer these very important questions. (original abstract)
2
Content available remote Just-in-Time Method in the Management of Hospital Medication Stock
75%
Lean management aims to add value to the patient and the healthcare unit by eliminating superfluous and non-value adding activities [Trela 2016, p. 235]. The purpose of the article is to discuss the implementation of lean management/lean healthcare solutions to the healthcare units thanks to the use of a value-adding Just-in-Time (JiT) method in hospital inventory management. The article is based on an up-to-date subject literature, and was conducted by means of desk research analysis. (original abstract)
3
75%
Celem niniejszego artykułu jest dokonanie analizy porównawczej wybranych aspektów logistyki produkcji w przedsiębiorstwach z kapitałem japońskim zlokalizowanych w Polsce. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na następujące pytania badawcze:- W jaki sposób odbywa się sterowanie produkcją w badanych firmach?- Które z metod i koncepcji Systemu Produkcyjnego Toyoty stosowane są w analizowanych firmach?- Jak wygląda logistyka produkcji w badanych przedsiębiorstwach w fazie poprzedzającej proces wytwórczy, w fazie bezpośrednio związanej z procesem wytwórczym oraz następującej po nim? Które z działań logistycznych w obszarze produkcji wpływają na sprawność analizowanych przedsiębiorstw? (fragment tekstu)
Omówienie specyfiki zarządzania logistycznego w Japonii, różnice i podobieństwa w odniesieniu do państw Europy Zachodniej i USA.
Celem artykułu jest prezentacja zastosowania metody Just In Time w zarządzaniu organizacją. Realizacja celu wymagała omówienia istoty omawianej metody wskazując jej główne założenia. Następnie dokonano prezentacji rodzajów marnotrawstwa, które z natury metoda Just In Time ma eliminować. Ponadto, dokonano porównania tradycyjnego zarządzania dostawami z metodą Just In Time. Struktura artykułu obejmuje również opis etapów wdrażania metody Just In Time z głębszą charakterystyką ostatniego etapu tj. wdrożenia kart kanban. W kolejnej części przedstawiono oraz opisano czynniki wpływające na efektywność wdrożenia metody Just In Time. W ostatniej części artykułu przedstawiono w sposób krytyczny korzyści oraz zagrożenia płynące z wdrożenia metody Just In Time. Zwrócono uwagę, na fakt, że metoda Just In Time nie jest metodą uniwersalną dla każdego rodzaju przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote System produkcji - PUSH czy PULL
75%
System pull jest jednym z ważniejszych elementów systemu produkcyjnego Toyoty. Steruje produkcją zgodnie z zasadą - tylko to co jest potrzebne i tylko tyle ile potrzeba. Pozwala na zmniejszenie zapasów i eliminuje nadprodukcję. Celem niniejszego artykułu jest porównanie systemu PUSH i PULL oraz wskazanie uwarunkowań do skutecznego wdrożenia systemu PULL.(fragment tekstu)
7
63%
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu Just-in-Time - metodzie, dzięki której w przedsiębiorstwach obserwuje się zwiększanie efektywności procesów produkcyjnych. Przedstawiono istotę oraz główne założenia metody Just-in-Time oraz narzędzie jakim jest kanban. Dla zobrazowania rezultatów artykuł wzbogacony został o praktyczne zastosowanie kart kanban w firmie produkcyjnej. Celem artykułu jest omówienie skutków wykorzystania metody Just-in-Time dla efektywności procesu produkcyjnego. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono funkcję zapasów w realizacji procesów produkcyjnych. Przedstawiono podstawowe założenia metody sterowania "just in time" (JIT) oraz korzyści z jej zastosowania. Zaprezentowano system KANBAN, który stanowi integralny element systemu JIT.
Artykuł wskazuje na możliwości osiągnięcia efektu trade-up, zwłaszcza jednoczesnej poprawy poziomu logistycznej obsługi klienta i obniżki kosztów, dzięki zastosowaniu wybranych koncepcji, takich jak eliminacja szeroko rozumianego marnotrawstwa; płynny, regulowany przez zapotrzebowanie przepływ strumienia materialnego; szybki bieżący przepływ informacji; integracja; elastyczność. Zostało to przedstawione na przykładzie systemu just in time, Kanban i ECR. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczące wykorzystania strategii Just in Time w problemie balansowania linii montażowej. Omówiono znane heurystyki przydatne w balansie linii, a następnie przedstawiono wyniki symulacji zakłóceń płynności pracy linii. W pracy przybliżono problem wpływu przestojów na efektywność linii a szczególnie na terminowość i wielkość produkcji końcowej. Podano wskaźniki jakości porównujące balans linii bez zakłóceń oraz po ich wystąpieniu.(abstrakt oryginalny)
Rozwinięta przez Toyotę strategia logistyczna, której głównym elementem jest reaktywny system dostaw Just in Time, w okresie kryzysu energetycznego stała się wzorem do naśladowania i została zaadoptowana przez wiele innych japońskich korporacji. Upowszechnienie systemu dostaw Just in Time stało się jednym z najważniejszych czynników sukcesu przemysłu japońskiego na rynkach międzynarodowych.
W artykule na przykładzie jednego z największych dostawców podzespołów w branży motoryzacyjnej zaprezentowano dosta wy typu JIT (Just in Time) oraz JIS (Just in Sequence) realizowane przy wykorzystaniu systemu SAP ERP. System JIS opiera się na układaniu podzespołów na środkach transportu, tak aby odpowiadały kolejnością dostaw na linie produkcyjne. JIS eliminuje czas po trzebny na przeładunek produktów dostarczanych z magazynu na linię produkcyjną klienta docelowego. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych metod produkcji i dostaw wymagająca równie zaawansowanej logistycznej obsługi klienta. Obie koncepcje, tj. JIS i J IT skracają czas do s tawy i zwiększają zaufanie do dobrze zaplanowanych i niezawodnych procesów logistycznych. Co więcej aby osiągnąć najwyższy poziom satysfakcji klienta, głównym celem systemów JIT i JIS jest ciągła poprawa łańcucha dostaw w odniesieniu do kosztów, jakości oraz czasu dostawy. W odniesieniu do dostępnych danych można stwierdzić, że ponad 3 000 przedsiębiorstw w branży motoryzacyjnej na całym świecie działa w oparciu o system SAP, produkując tym samym 77 000 pojazdów każdego dnia. Systemy ERP w znacznym stopniu wpływają na jakość i efektywność procesów logistycznych. Umożliwiają planowanie, koordynację, nadzór nad przepływem ładunków, finansów oraz informacji w całym łańcuchu dostaw.(abstrakt oryginalny)
Logistyka, jako koncepcja zarządzania strukturą przepływów towarów i związanych z nimi informacji w przedsiębiorstwie i w łańcuchu dostaw, może w istotny sposób wspomóc optymalizację struktury i poziomu kapitału pracującego. Jego obrazem jest wskaźnik cyklu konwersji gotówki V.D. Richardsa i E.J. Laughlina, a spośród jego składowych logistyka bezpośrednio wpływa na długość cyklu zapasów (F2F), obok cyklu należności (O2C) oraz zobowiązań (P2P). Głównymi instrumentami stosowanymi w przedsiębiorstwie w celu skrócenia cyklu F2F są Lean Manufacturing i Just in Time, zorientowane na ujawnianie i redukcję marnotrawstwa w przedsiębiorstwie, czego skutkiem jest zmniejszenie poziomu zapasów. W efekcie maleją również koszty kapitałowe w przedsiębiorstwie oraz poprawia się jego wynik finansowy. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa w celu poprawy ich sytuacji finansowej sposobów oddziaływania na poziom kapitału pracującego, a także zalet i wad prezentowanych rozwiązań. Punktem wyjścia rozważań będą pojęcie i składowe cyklu kapitału pracującego wraz z opisującymi ten cykl wskaźnikami. W tekście omówiono też wpływ działań operacyjnych logistyki na cykl kapitału pracującego oraz związane z tym typy ryzyka. Na tej podstawie zaprezentowano metody stosowane w działalności logistycznej i ich oddziaływanie na rozwiązanie problemu właściwego poziomu kapitału pracującego. Ponieważ opisane metody są adekwatne do perspektywy pojedynczego przedsiębiorstwa, w podsumowaniu wskazano ich ograniczenia w ramach sieci dostaw i potencjalne kierunki eliminacji tych ograniczeń.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba przewartościowania i systematyzacji wiedzy o metodzie Just-in-Time z perspektywy praktyki firm japońskich.
Słowo Kanban w języku japońskim oznacza kartę. Karty te reprezentują określoną stałą wielkość produktów i zawierają szereg informacji o nich, takich jak nazwa, symbol, miejsce składowania, rodzaj, ilość i pojemność jednostki ładunkowej, zawierają też informację o dostawcy lub etapie produkcyjnym itd. Technika "Kanban" przydatna jest przy prowadzeniu dostaw w systemie Just in Time.
Funkcjonowanie układów logistycznych w praktyce zarządzania. Przykłady usprawnienia procesów logistycznych, rozwiązania organizacyjne w przedsiębiorstwie a logistyka itp.
Koncepcja Just in Time (dokładnie na czas) to jedna z najczęściej stosowanych koncepcji logistycznych. Opiera się ona na 3 głównych elementach: segmentacji wytwarzania, zintegrowanym przetwarzaniu informacji, zsynchronizowanym z produkcją zaopatrzeniem. Koncepcja operacyjna dostarczania materiałów i innych zasobów do produkcji w ściśle określonych ilościach oraz dokładnie w takim czasie, w jakim jest potrzebny do zastosowania. Głowna jej zaletą jest możliwość znacznych oszczędności objawiających na redukcji postojów pracowników i maszyn oraz minimalizację kosztów zapasów produkcji w toku. U podstaw Just in Time leżą cztery główne założenia: zero zapasów, krótkie cykle realizacji zamówienia, często uzupełniane ilości poszczególnych dóbr, wysoka jakość albo zero defektów. Wynika z tego, że najkorzystniejsze warunki stosowania koncepcji istnieją w tych przedsiębiorstwach, gdzie stosowana jest produkcja powtarzalna, a więc polegająca na wytwarzaniu często zamawianych wyrobów, okoliczność ta sprzyja bowiem stabilności, tak niezbędnej w przypadku dostaw na czas. Charakterystyczna dla koncepcji Just in Time jest także idea Kaizen, oznaczająca celowość podejmowania działań, prowadzących do ulepszeń. W koncepcji Just in Time ważne jest "spojrzenie na dostawców jako na partnerów w procesie produkcji". Na tej podstawie w Japonii przyjęto 10 zasad wdrażania tej koncepcji. Dostawcy są zachęcani do lokowania swoich firm blisko odbiorcy, co redukuje koszty trans-portu i czas dostawy. Dostawy są realizowane w małych partiach, a wysyłki są częste. Za zapasy buforowe odpowiada dostawca, który zobligowany jest je tworzyć. Obowiązuje generalna reguła: raczej jeden dostawca niż dwóch. Dostaw-ca będący dla firmy - klienta jedynym źródłem części, pod-zespołów lub produktów, cieszy się u niego większymi względami, pozwalającymi mu rozwijać biznes. Dostawcy z większymi uprawnieniami mogą często sami redukować swoje własne dostawy. Dostawcy muszą oferować możliwie niskie ceny, wysoką jakość i szybko odpowiadać na potrzeby produkcyjne. Odbiorcy winni udzielać technicznego i finansowego wsparcia dostawcom. Jakość jest wymagana, a nie sprawdzana przez odbiorców. Jakość części i produktów jest wymagana przez odbiorców i osiągana przez dostawców. Między firmą - odbiorcą a jej dostawcą winna istnieć ścisła więź, wyrażająca się w formie pełnego zaufania. Obie strony bowiem "płyną w tej samej łodzi". (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych metod planowania potrzeb materiałowych jako strategii wspomagających system logistyczny w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Opisywane metody: MRP I, MRP II, MRP III, Just in Time, powstałe w różnych okresach XX w., udoskonalają proces planowania, sprawnego zarządzania przepływem dóbr i informacji. Metody MRP oparte są na systemach komputerowych, jasno określają m.in. wielkość zapotrzebowania, termin realizacji zamówienia, a także przekazują inne dane istotne z punktu widzenia systemu logistycznego firmy, jak i jej działalności. Metoda Just in Time jest raczej systemem zarządzania przedsiębiorstwem opartym na składaniu i przyjmowaniu niewielkich ilości zamówionych produktów na tzw. czas faktycznego zapotrzebowania. Autor we wszystkich opisywanych metodach skupił się przede wszystkim na przedstawieniu głównych celów, na zasadach funkcjonowania, a także na zaletach i wadach.(abstrakt oryginalny)
Wstęp: Wśród wielu różnych procesów zachodzących w łańcuchach dostaw produktów żywnościowych, zarządzanie zapasami uznaje się za jednej z najważniejszych i najbardziej złożonych procesów. Zapasy pochłaniają ponad 70% zasobów w firmach spożywczych zarówno w krajach rozwijających się jak i rozwiniętych. W związku z tym właściwe zarządzanie tymi zapasami jest kluczowe dla zwiększenie konkurencyjności i polepszenia wyników finansowych firmy. Jednak w wielu rozwijających się krajach, między innymi w Ghanie, strategie zarządzania, stosowane przez firmy spożywcze dla zarządzania zapasami, pozostają niejasne i nieprecyzyjne. Celem tej pracy jest analiza różnych strategii zarządzania zapasami, z głównym naciskiem na firmy spożywcze, dla rozwijającej się gospodarki, na przykładzie Ghany. Metody: Zastosowano podejście ilościowe jak i schemat opisowy, oparty na teorii ograniczeń. Dane do badań zebrano przy użyciu ustrukturyzowanej ankiety od 104 firm spożywczych, działających w Ghanie. Analiza danych została wykonana przy użyciu narzędzi statystycznych (m.in. wyliczając średnią i odchylenie). Wyniki: W wyniku przeprowadzonej analizy, stwierdzono, że w krajach rozwijających się, na przykładzie Ghany, w większości przypadków preferowaną metodą postępowania w zarządzaniu zapasami jest metoda ekonomicznej wielkości zamówienia. Kolejnymi metodami, preferowanymi przez ankietowanych jest oparcie się o strategicznego dostawcę oraz strategia oparta o kalkulację kosztów. Wnioski: Wyniki uzyskane w czasie tej pracy określają empiryczne podejście w zarządzaniu zapasami w firmach spożywczych w krajach rozwijających się oraz prezentują politykę i praktycznie stosowane strategie zarządzania zapasami w tych firmach. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest konieczność skoncentrowania się na elemencie czasu w strategii przedsiębiorstwa transportowego, tj. właściwej korelacji i koordynacji czasowej poszczególnych strumieni logistycznych między odpowiednimi ogniwami łańcucha logistycznego, zgodnie z przyjętymi kryteriami wyboru.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.