Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 111

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metoda Warda
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Celem pracy jest przedstawienie procedury pozwalającej na obiektywne przerwanie procesu aglomeracji metodą Warda przez odrzucenie hipotezy statystycznej głoszącej, że badana zbiorowość jest jednorodna i nie powinna być dzielona na podzbiory. Podejście to zostało zaproponowane przez Sokołowskiego w 1992 r., a formuły wartości krytycznych podano dla liczby obiektów w = 49. (fragment tekstu)
Autorzy dokonali podziału gmin województwa kujawsko-pomorskiego metodą Warda. Jako kryterium podziału przyjęli poziom życia wyrażony za pomocą cech diagnostycznych. Uzyskali w ten sposób sześć względnie jednorodnych grup gmin.
W artykule przybliżono ideę metody DEA, przedstawiono jej podstawowy model oraz zaprezentowano dyskusje jednego z założeń metody DEA - o homogeniczności badanej grupy jednostek. (fragment tekstu)
Rozwijające się technologie mają istotny wpływ w pobudzanie wzrostu gospodarczego; towarzyszą nam, na co dzień i wkraczają w nasze życie w coraz większym zakresie [Rudnicki i Jabłoński, 2011]. Nowe technologie odmieniły sposób komunikowania się ludzi, sposób ich zachowań oraz myślenie. Zachodzące zmiany związane ze skutkami rewolucji technicznej, a następnie rewolucji informacyjnej doprowadziły do powstania cywilizacji informacyjnej. Pierwsze wzmianki na temat cywilizacji informacyjnej znajdujemy w pracach japońskiego socjologa T. Umesao w 1963 roku. Społeczeństwo informacyjne to: "Społeczeństwo charakteryzujące się przygotowaniem i zdolnością do użytkowania systemów informatycznych, skomputeryzowane i wykorzystujące usługi telekomunikacji do przesyłania i zdalnego przetwarzania informacji" [Bliźniuk i Nowak, 2005] - I Kongres Informatyki Polskiej. Wraz z upływem czasu definicje te podlegają ciągłym modyfikacjom. Społeczeństwo informacyjne jest kształtowane głównie przez informatykę, nauki inżynierskie, nauki ekonomiczne i polityczne(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki klasyfikacji 16 punktów pomiarów kierow-ców na granicy Szczecina ze względu na charakterystyki ruchu pojazdów, takie jak typ po-jazdu, liczba osób w pojeździe, źródło, cel, motywacja i częstotliwość podróży. Przed prze-prowadzeniem klasyfikacji punkty pomiaru zostały scharakteryzowane przez zmienne sym-boliczne z wagami, które odzwierciedlały częstotliwości występowania poszczególnych wa-riantów cech w odpowiedziach kierowców. Celem klasyfikacji było wyznaczenie punktów na granicy miasta o podobnej charakterystyce ruchu pojazdów. Wyniki mogą być bardzo użyteczne przy planowaniu restrukturyzacji ważnych węzłów komunikacyjnych miasta.(abstrakt oryginalny)
Stosowane w praktyce metody wyłaniania grup w populacji skończonej zwykle nie zawsze prowadzą do utworzenia grup spójnych. W 1985 r. Zdzisław Hellwig zasygnalizował potrzebę konstrukcji takich metod grupowania tworzących grupy spójne. W niniejszej pracy spójność zbioru elementów jest ściśle wiązana z pojęciem sąsiedztwa elementów. Wprowadzona jest definicja dyskretnego zbioru elementów sąsiadujących. Następnie przystosowano znaną metodę Warda do tworzenia grup elementów sąsiadujących ze sobą. (fragment tekstu)
W pracy analizowano wyniki głosowań przeprowadzonych w Sejmie VI kadencji. Kadencję podzielono na trzy okresy, których punktami granicznymi były wybory do Parlamentu Europejskiego oraz katastrofa smoleńska. Z badań wyeliminowano głosowania, w których udział głosów "za" lub "przeciw" nie przekraczał 10%. Na podstawie tych głosowań nieoczywistych wyodrębniano grupy posłów głosujących jednorodnie w analizowanych okresach. Stwierdzono dużą stabilność głosowań, co było spowodowane dominacją trzech sił politycznych: koalicji, PiS-u i lewicy. Ze względu na narzucaną dyscyplinę partyjną wydaje się, że w Sejmie tym wystarczyłoby 7 posłów (z nierówną liczbą "głosów"), bo tyle zasadniczych grup wskazała analiza skupień.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie, że klasyfikacja internetowych rachunków bankowych oparta na cechach niemierzalnych stanowi ważne uzupełnienie wyników uzyskanych metodami klasycznymi. Dane wykorzystane do sformułowania ocen subiektywnych uzyskano w wyniku badania ankietowego przeprowadzonego wśród studentów szczecińskich uczelni wyższych. Obejmowały informację niepewną, intuicyjną (np. niezawodność, bezpieczeństwo, przyjazność konta). Do reprezentacji cech niemierzalnych wykorzystano zmienne symboliczne z wagami.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęta została próba odpowiedzi na pytanie, jaki był poziom atrakcyjności turystycznej powiatów województwa zachodniopomorskiego w odniesieniu do przeciętnego poziomu wybranych zmiennych charakteryzujących tę atrakcyjność w roku 2011. Do badania wybrano zmienne diagnostyczne charakteryzujące środowisko przyrodnicze i poziom infrastruktury turystycznej. Jako narzędzie badawcze wykorzystano wielowymiarową analizę korespondencji na podstawie złożonej macierzy znaczników oraz metodę Warda. Zastosowanie tych metod pozwoliło wykazać, które powiaty odbiegają in plus i in minus od przeciętnego poziomu wybranych zmiennych charakteryzujących atrakcyjność turystyczną w województwie zachodniopomorskim oraz jakie są powiązania pomiędzy powiatami z punktu widzenia badanych zmiennych(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była próba delimitacji krajów w UE-27 o podobnej strukturze i skali produkcji pochodzącej z gospodarstw rolnych. W badaniu położono nacisk na uwypuklenie podobieństwa struktur produkcji typowych dla obszarów klimatycznych UE-27 w 2008 roku, a także na wskazanie klasy, do której zakwalifikowano polskie rolnictwo. Wykorzystano dane z bazy FADN, którymi były średnie ważone przeliczone na gospodarstwo rolne z 27 krajów członkowskich UE w 2008 roku. Delimitację wykonano w oparciu o strukturę produkcji, wielkość ekonomiczną, powierzchnię użytków rolnych, wartość produkcji i dochodów z gospodarstwa rolnego. Badanie wykonano za pomocą hierarchicznej klasyfikacji aglomeracyjnej metodą Warda. Przy czym strukturę produkcji reprezentowały 23 cechy, a pozostałe cechy były pojedyncze. Optymalną liczbę klas krajów o podobnej strukturze i skali produkcji wyznaczono na podstawie analizy wielkości przyrostów wariancji wewnątrzklasowej w procesie łączenia klas między poszczególnymi poziomami łączeń. W ten sposób uzyskano 10 klas krajów. Klasy opisano według obliczonego miernika różnic średnich dla analizowanych cech. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu dokonano oceny sytuacji finansowej powiatów województwa wielkopolskiego w 2008 r. Analizę przeprowadzono na podstawie wybranych wskaźników sytuacji finansowej. Przy zastosowaniu metody Warda wyodrębniono siedem klas typologicznych. Najlepszą sytuacją finansową cechowały się powiaty należące do klasy I: poznański i leszczyński oraz powiaty skupione w klasie III: jarociński, kolski, kościański, rawicki i szamotulski. Przemawiały za tym duża samodzielność finansowa i zdolność do realizacji wydatków inwestycyjnych oraz niski stopień obciążenia spłatą długu. Najgorsza sytuacja finansowa charakteryzowała powiaty należące do klasy V: czarnkowsko-trzcianecki, wągrowiecki i turecki. Przyczyną tego były najniższy udział dochodów własnych w dochodach ogółem, ograniczone możliwości podejmowania nowych działań inwestycyjnych oraz stosunkowo wysoki stopień zadłużenia i poziom jego spłaty. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Analiza społeczeństwa informacyjnego wybranych krajów
75%
Głównym celem artykułu jest analiza porównawcza społeczeństw informacyjnych w wybranych krajach. Jako narzędzie analizy wykorzystano taksonomiczną metodę Warda oraz metodę k-średnich(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza aktywności turystycznej emerytów i rencistów zamieszkujących województwo zachodniopomorskie a w szczególności wykrycie powiązań pomiędzy zmiennymi charakteryzującymi ich wyjazdy turystyczne. Jako narzędzie badawcze wykorzystano wielowymiarową analizę korespondencji. Ze względu na dość dużą liczbę wariantów analizowanych zmiennych zastosowano metodę Warda, która umożliwiła wyznaczenie powiązań pomiędzy wariantami zmiennych. (abstrakt oryginalny)
14
75%
Celem artykułu była prezentacja sposobu konstruowania miernika GTI wykorzystywanego do wielowymiarowej oceny zagrożenia terroryzmem. Następnie przy użyciu metody Warda zidentyfikowano grupę krajów UE podobnych pod względem zagrożenia terroryzmem. Szczególną uwagę zwrócono na pozycję Polski, która z powodu aktywnego udziału w działaniach militarnych w Afganistanie i Iraku czy rozmieszczenia wojsk amerykańskich może być celem ataku terrorystycznego. Z przeprowadzonych analiz wynika, że Polska znajduje się w grupie krajów o najmniejszym zagrożeniu terroryzmem, jednak zagrożenia tego nie można lekceważyć.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba określenia tendencji zmian kondycji finansowej spółek branży spożywczej notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz wydzielenie grup typologicznych obiektów o podobnej dynamice badanego zjawiska. Do klasyfikacji dynamicznej wykorzystano funkcje trendu oraz macierz odległości dla danych przekrojowo-czasowych, na podstawie której sporządzono dendrogram hierarchicznej klasyfikacji spółek metodą Warda. Analiza dotyczy lat 2002-2009. (abstrakt oryginalny)
Geographic segmentation can be admitted in case of assuming the existence of barriers on the labor market. This may result in limitations of the labor market in a certain region with its specific characteristics and possible manifestations of significant inter-regional disparities. The fundamental task is to identify the territorial units facing the negative trends on the labor market. Cluster analysis can serve as one of the instruments for the identification of problems of the regions. Therefore the goal of the paper is to apply selected methods of hierarchical cluster analysis of data in order to identify and group problem areas in the Czech Republic, in the context of the labor market. (original abstract)
17
Content available remote Wielowymiarowa analiza czynników sprzyjających włączeniu społecznemu
75%
Celem artykułu jest porównanie realizacji celów krajowych państw człon-kowskich w obszarze realizacji wskaźników związanych z włączeniem społecznym w stra-tegii Europa 2020. Ponadto zaproponowano analizę korespondencji z podwojonymi obser-wacjami do wskazania pozytywnych i problematycznych kierunków w realizacji celów stra-tegicznych przez poszczególne państwa w działaniu na rzecz włączenia społecznego. Zapre-zentowane wyniki wskazują na konieczność wyodrębnienia grup krajów członkowskich, które w lepszy lub gorszy sposób dążą do realizacji celów krajowych dotyczących włączenia społecznego. Rozgraniczenie wyników klasyfikacji i analizy korespondencji oddzielnie dla kobiet i mężczyzn pokazuje na zróżnicowanie problemu włączenia społecznego po uwzględnieniu płci.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu wykorzystania metod analizy skupień do oceny zróżnicowania zagrożenia ubóstwem w podregionach. Na podstawie danych dotyczących rynku pracy, wynagrodzeń i opieki społecznej, opracowanych na podstawie zasobów Banku Danych Lokalnych GUS (BDL) i ich weryfikacji zmiennościowo-korelacyjnej, określono zestaw cech diagnostycznych, które posłużyły do wyznaczenia skupień podregionów podobnych pod względem zagrożenia ubóstwem. Otrzymane rezultaty porównano z wynikami prac studialnych w zakresie przestrzennej dywersyfikacji oszacowań wskaźnika zagrożenia ubóstwem ARPR (at-risk-of-poverty rate) w 2011 r., przeprowadzonych przez Ośrodek Statystyki Małych Obszarów Urzędu Statystycznego w Poznaniu we współpracy z ekspertami Banku Światowego. (abstrakt oryginalny)
Purpose: Entrepreneurship, coupled with competitiveness and innovation, is currently a major driver of socio-economic development, contributing to the creation of new jobs and enhancing the prosperity of local communities. The aim of this study is to analyze and evaluate the level of entrepreneurship in the European Union (EU) countries in 2020, highlighting the similarities in entrepreneurship levels across the examined countries. Design/methodology/approach: The ease of doing business index was used to assess the level of entrepreneurship and to rank EU countries in terms of their entrepreneurial environment. To supplement this research, Ward's method was employed to identify clusters of geographical units with similar levels of entrepreneurial potential. Findings: Levels of entrepreneurship vary significantly among EU countries. The study identified countries with very low, low, high, and the highest levels of entrepreneurial potential. The substantial gap between top-ranking countries and those at the end of the list points to significant territorial disparities in the level of entrepreneurship within EU countries. Social implications: Investigating the level of entrepreneurship is a vital aspect of assessing the socio-economic development of geographical units and the living standards of local communities. Therefore, understanding the nature of spatial differentiation in entrepreneurship levels across countries is essential. This understanding plays a significant role in shaping the socio-economic development of geographical units and influences the realization of development priorities for individual countries and the EU as a whole. Entrepreneurship is one of the pillars of the European Employment Strategy, aimed at reducing unemployment levels, and consequently, poverty and social exclusion. Originality/value: The findings of this research can aid in entrepreneurship management by state governments, especially in terms of facilitating business start-ups and modifying the financial and tax systems to better cater to entrepreneurs' needs. Moreover, the results of this analysis can serve as a knowledge source for both national and regional economic policy actors, as well as EU policymakers. It provides valuable insights into public support strategies aimed at enhancing entrepreneurship levels in future development programming perspectives. (original abstract)
Purpose: The European Union is setting increasingly ambitious objectives for digitization, aiming to be a global leader. This involves assessing the level of digitization among EU member states and identifying the key challenges facing the EU, given the priorities established. Design/methodology/approach: An analysis of the level of digitization in EU countries was conducted using secondary data collected by the European Commission as part of its monitoring of digital policy with the Digital Economy and Society Index (DESI). This analysis included a descriptive evaluation of the overall index and its sub-indices. In addition, EU countries were grouped by similar levels of digital development through cluster analysis using Ward's method. Findings: The level of digitization within the EU is high. The leaders in the overall DESI ranking include Finland, Denmark and the Netherlands. However, the countries least advanced in developing a digital economy are Romania, Bulgaria and Greece. The study's results reveal clear geographical differences. The gap between the leading country and the one in the lowest position is significant. While all countries are advancing in the four dimensions monitoring digital transformation, the distance to the 2030 goals is still significant, even among the digitization leaders. A key area of challenge includes human capital with insufficient digital skills, as well as the digital transformation of SMEs. A hierarchical clustering search for similarities between countries showed that the clusters formed depend somewhat on their place in the DESI ranking. Countries with low levels of digitization, such as Romania and Bulgaria, have the strongest clustering. Leaders in the development of the digital economy also exhibit strong clustering. Research limitations/implications: By its very nature, this article has limitations, primarily arising from the complexity of the subject matter discussed and the restricted number of research methods utilized. These limitations are also due to changes in the DESI methodology, which complicates reference to statistics that have not been updated. In planning future research activities, a significant and intriguing direction will involve a detailed study of the dimensions of the DESI index. Practical implications: The digital transformation impacts citizens and businesses across all EU countries. This understanding lends cognitive value to the current progression of the EU's digital transformation, indicating key challenges in this field. Originality/value: This article employs an original DESI descriptive analysis approach, enriched by an examination of similarities between member states. (original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.