Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metodologia prognozowania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Metoda przekształcania planów reakcji na ryzyko w sieci Bayesa
100%
Celem niniejszej pracy jest opracowanie RRP2BN - metody przekształcania wiedzy zawartej w planach reakcji na ryzyko do postaci sieci Bayesa. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzanie analiz symulacyjnych, których nie da się przeprowadzić, korzystając z samych planów zarządzania ryzykiem. Metoda RRP2BN generuje sieci Bayesa zgodne ze szkieletem przyczynowo-skutkowym. Została ona zaimplementowana w postaci prototypu narzędzia informatycznego. Wstępne wyniki badań potwierdzają, że metoda może ułatwić i przyspieszyć początek procesu budowy sieci Bayesa, szczególnie ekspertom dziedzinowym bez doświadczenia w korzystaniu z sieci Bayesa czy podobnych metod.(fragment tekstu)
2
Content available remote Dlaczego prognozy ekonomiczne są nietrafne?
100%
Przewidywanie przyszłości jest niezbędnym elementem w przygotowaniu ludzkiego działania, a jedną z form przewidywania przyszłości jest prognozowanie. Metodologia prognozowania zjawisk ekonomicznych jest bardzo bogata i nadzwyczaj trudna warsztatowo i dlatego istnieje wiele metod prognozowania. W artykule omówione zostały warunki, w których można wyznaczyć mniej lub bardziej trafne prognozy przyszłego stanu. Celem opracowania jest wskazanie głównych przyczyn zawodności prognoz przy jednoczesnym podkreśleniu konieczności ich opracowywania. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Trafność prognoz w stosunku do ocen w teście koniunktury przemysłowej GUS
100%
W artykule przeprowadzono ocenę trafności prognoz testu koniunktury przemysłowej GUS w odniesieniu do produkcji, portfela zamówień i sytuacji finansowej. Porównane zostały formułowane przez przedsiębiorców prognozy dotyczące tych cech z ich późniejszymi ocenami bieżącymi. Wyniki wskazują, że przedsiębiorcy odpowiadając na pytanie o prognozy produkcji i portfela zamówień w najbliższych trzech miesiącach, koncentrują się głównie na najbliższych dwóch miesiącach. Prognozy są systematycznie przeszacowywane, ich przeciętna trafność jest umiarkowana, ale wykazuje wyraźną poprawę w ostatnich latach.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie ma na celu wskazanie najważniejszych problemów występujących na poszczególnych etapach budowy i oceny modeli prognozowania zagrożenia finansowego przedsiębiorstw. Autor przedstawił w nim pewne rozwiązania oraz sugestie dotyczące poszczególnych etapów tworzenia modeli. (fragment tekstu)
W ostatnim dziesięcioleciu rozwoju informatyki nastąpił dynamiczny rozwoju nowych zastosowań komputerów. Komputery coraz powszechniej używane są do wspomagania procesu projektowania, stanowią także narzędzie testowania, usprawniania i weryfikacji oprogramowania. Powstają komputerowe systemy generowania dokumentacji projektowej i programowania. Rozwijają się także metody diagnostyki systemu w oparciu o miernictwo komputerowe (fragment tekstu)
Analogie przestrzenno-czasowe służą prognozowaniu zjawisk w obiektach zapóźnionych na podstawie zjawisk podobnych, które miały miejsce w obiektach wyżej rozwiniętych. Najczęściej metody te wykorzystują porównania międzynarodowe. Przesłanką wyznaczenia prognozy jest założenie, że obiekt mniej rozwinięty podąży drogą obiektu bardziej rozwiniętego. Hipoteza ta często okazuje się prawdziwa ze względu na występowanie tzw. tendencji imitacyjnych. Dzięki przyspieszeniu obiegu informacji, a także coraz silniej widocznym procesom globalizacyjnym, następuje coraz większa unitaryzacja i unifikacja zachowań ludzkich zarówno w skali mikro - odnoszącej się do poszczególnych jednostek czy małych grup społecznych, jak i w skali makro - obejmującej całe społeczeństwa. Oznacza to, że społeczeństwa zapóźnione, dążąc do polepszenia swoich warunków życia, kopiują sprawdzone wzorce krajów liderów. Celem referatu jest przedstawienie sposobu konstrukcji prognozy globalnej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie stanu obecnego w zakresie znaczenia i wykorzystania informacji źródłowych na potrzeby prognozowania, rodzaju zmiennych prognozowanych oraz stosowanych podstaw formułowania prognoz, wyboru metod i technik prognozowania przez przedsiębiorstwa duże, a także małe i średnie. Zaprezentowano również faktyczne ograniczenia stosowania prognozowania w praktyce badanych przedsiębiorstw. W zbieraniu materiałów źródłowych posłużono się metodą ankietową. (fragment tekstu)
Prognozy wyników finansowych spółek stanowią nieodłączny element modeli wyceny. Przy sporządzaniu prognoz analitycy wykorzystują szeroki zakres informacji. Jednak badania trafności prognoz nie są jednoznaczne. Niektóre wskazują na przewagę (w zakresie dokładności) prognoz analityków w porównaniu z prognozami mechanicznymi, natomiast wyniki innych wskazują na większą dokładność prostych (często naiwnych) metod niż prognoz analityków. Sugeruje to możliwość redukcji błędów poprzez łączenie prognoz. W artykule zbadano wpływ łączenia prognoz analityków z predykcjami autoregresyjnymi na dokładność predykcji zysków operacyjnych spółek. Badanie wykazało, iż proste łączenie prognoz (poprzez liczenie średniej z dwóch prognoz) nie powoduje obniżenia mediany względnych błędów, jednak przyczynia się do redukcji średniego arytmetycznego błędu bezwzględnego. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono klasyfikację modeli predykcji bankructwa, a następnie dokonano przeglądu bardziej znanych modeli, tj. w postaci liniowej funkcji dyskryminacyjnej, modelu logitowego i sieci neuronowej. W dalszej części przedstawiono wyniki porównań zdolności do poprawnej klasyfikacji oraz zdolności prognostyczne wybranych modeli prognozowania bankructwa. Przeprowadzono również dyskusję nad źródłami i charakterem błędów w prognozowaniu bankructwa. W końcowej części pracy przedstawiono poglądy Davida J. Handa dotyczące metodologicznych problemów zastosowań procedur klasyfikacji danych w naukach ekonomiczno-społecznych.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przeprowadzono analizę i ocenę szeregu czasowego wydatków podmiotu badań. Zbadano rozkład rozpatrywanych danych, wykorzystując wykresy w postaci: histogramu, normalności oraz test Shapiro-Wilka. Następnie poszukiwano istnienie wartości odstających i ekstremalnych poprzez zastosowanie wy-kresu ramka-wąsy. Następnie zastosowano Twarze Chernoffa do wykrycia sezonowości w ujęciu miesięcznym w szeregu czasowym rozpatrywanych wydatków. Wykryte podczas analiz danych prawidłowości w postaci trendu i sezonowości zostały potwierdzone zbudowanym modelem zerojedynkowym regresji wielorakiej. W opracowaniu przeprowadzono prognozowanie szeregu czasowego wydatków stosując model Kleina. Ostatnim etapem ba-dań była analiza i ocena reszt uzyskanej prognozy. Prognoza wydatków na 2021 rok to kwota 575 248 346 zł, natomiast w 2022 roku wzrosła do poziomu 676 989 270 zł. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są teoretyczne podstawy analiz i prognoz rynku pracy, a w szczególności zatrudnienia. Ich ujęcie jest rezultatem przemyśleń i doświadczeń powstałych w toku prac badawczych nad prognozami zatrudnienia, których wyniki są prezentowane w niniejszym zbiorze. Artykuł rozpoczyna się od przedstawienia podstawowych kategorii rynku pracy, a zwłaszcza zależności na nim występujących, ze względu na ich podstawową rolę w kształtowaniu zatrudnienia. W dalszej części podjęta jest prezentacja dorobku teorii ekonomii w zakresie czynników determinujących popyt na pracę, gdyż dorobek ten ma duże znaczenie dla prognoz zatrudnienia. Następnie przedstawione są najważniejsze elementy metodologiczne prognoz zatrudnienia oraz problemy pojawiające się w toku przygotowywania prognoz. (fragment tekstu)
12
84%
Jednym z kluczowych elementów planowania produkcji w przedsiębiorstwach jest poprawna i terminowa ocena rynku oraz potrzeb na nim zgłaszanych. Ocena ta najczęściej określana jest na podstawie wielkości statystyk popytu na wyroby gotowe. Decyzje dotyczące wielkości planowanej produkcji mogą być zdecydowanie lepsze, jeśli ich wybór będzie bazował na wiarygodnych prognozach. Wysoka dynamika rynku oraz nowe zjawiska rynkowe powodują, że wiele powszechnie stosowanych metod prognostycznych często uzyskuje nieakceptowalne błędy sporządzanych prognoz. Analizując problemy związane z wyborem odpowiedniej metody prognozowania, adekwatnej do warunków panujących na rynku konsumenta, podejmuje się próby zastosowania nowych metod prognostycznych. W celu zasymulowania różnorodnego spektrum czynników rynkowych następuje integracja technik sztucznej inteligencji oraz statystyczno-matematycznych metod prognostycznych, przejmując od każdej z tych grup utylitarne aspekty. Integracja metod prognostycznych ma na celu budowę narzędzia prognostycznego, posiadającego możliwość aproksymacji dynamicznie zmieniających się zjawisk rynkowych. W artykule przedstawiono proces badawczy mający na celu utworzenie metody prognozowania adekwatnej do zmiennych warunków rynkowych. Dobierając odpowiednie modele prognostyczne, wchodzące w skład opracowanej metody, przebadano grupę modeli należącą do statystyczno-matematycznych metod prognozowania oraz grupę modeli bazującą na zastosowaniu sztucznych sieci neuronowych. Celem przeprowadzonych badań jest wybór po jednym modelu prognostycznym z każdej z przebadanych grup. Po zdefiniowaniu końcowej postaci tworzonej metody, przeprowadzono proces jej weryfikacji w rzeczywistych warunkach produkcyjnych, w celu zbadania jej przydatności. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza użyteczności modeli parametrycznych i sztucznych sieci neuronowych w prognozowaniu kosztów produkcji. Prognozowane koszty produkcji stanowią fundamentalną determinantę dla podejmowanych przez inżynierów decyzji technicznych i biznesowych związanych z zarządzaniem produkcją i kosztami produkcyjnymi. W pierwszej części artykułu przedstawiono ramy konceptualne budowy modelu prognozowania parametrycznego kosztów produkcji, wielowymiarowego o zależnościach liniowych i nieliniowych. Następnie omówiono istotę i zastosowanie sztucznych sieci neuronowych jako modelu - nieparametrycznego prognozowania kosztów produkcji. W obu częściach artykułu przeprowadzono badanie empiryczne z wykorzystaniem analizy regresji oraz sztucznych neuronów połączonych w sieci. Badanie empiryczne prezentuje procedury budowy modeli - parametrycznego i nieparametrycznego prognozowania kosztów produkcji oraz ich wady i zalety. W toku procedury badawczej przedstawiono zastosowanie analizowanych modeli prognozowania kosztów produkcji w określonym środowisku przemysłowym. (abstrakt oryginalny)
This article focuses on theoretical foundations for analyses and forecasts of the labor market, related in particular to the issue of forecasting employment. The paper presents basic categories of the labor market, as well as, economic relations occurring in it, which play a pivotal role in shaping the level of employment. It also draws attention to the achievements of economic theory related to the factors determining the level of demand for labor, which are the basis for building casual forecasting models. Particular attention is paid to the importance of the decisions concerning methodological aspects of forecasting. The basic constraints emerging in forecasting process and their impact on the results are assessed as well. (original abstract)
W artykule przedstawiono wyniki badań trafności przewidywań przedsiębiorców na rynku usług. Do tego celu posłużą dwa mierniki ex post. współczynnik Theila oraz współczynnik rozbieżności dla różnic. W przypadku słabej trafności prognoz zostały zdiagnozowane przyczyny tego faktu. Dane zaczerpnięto z GUS, który prowadzi badania ankietowe koniunktury gospodarczej przedsiębiorstw usługowych. (fragment tekstu)
16
Content available remote Refined Bonferroni Prediction Bands for Autoregressive Models
84%
Pasma predykcyjne konstruuje się często z użyciem nierówności Bonferroniego. Wadą takich pasm może być ich duża rozpiętość i zawyżone prawdopodobieństwo zawierania przyszłej trajektorii prognozowanej zmiennej. W artykule zaproponowano dwie poprawki dla metody konstrukcji bootstrapowych pasm predykcyjnych Bonferroniego wykorzystujące nierówności wyższego rzędu i procedurę minimalizacji szerokości pasma. Metody zastosowano do prognozowania jednowymiarowych procesów autoregresyjnych. Ich właściwości zbadano za pomocą eksperymentów Monte Carlo. Wykazano, że zaproponowane procedury prowadzą, w wielu przypadkach, do uzyskania stosunkowo wąskich pasm predykcyjnych o odpowiednich prawdopodobieństwach zawierania przyszłej trajektorii zmiennej. (abstrakt oryginalny)
Prawdopodobnie pragnienie przewidywania przyszłości wywodzi się z dążenia do poczucia bezpieczeństwa. Także współcześnie przejawia się konieczność posiadania wyobrażeń na temat tego, jaka będzie przyszłość. Takie pragnienie odczuwają jednostki, przedsiębiorstwa i miasta, regiony i państwa. Taka wiedza jest też potrzebna światu w skali globalnej - skądinąd jest to może najważniejsze, lecz i najtrudniejsze do wyobrażenia. W tekście przedstawione są ogólne rozważania o charakterze teoretycznym. Najpierw zwrócono uwagę na najistotniejsze problemy współczesnego świata, co do których powinniśmy mieć mniej lub bardziej pewne poglądy, jak będą one przejawiały się w bliskiej i dalszej przyszłości. Następnie przypomniano różne sposoby przewidywania, a w tym - prognozy futurologiczne i ich metody. Najważniejsza jest jednak kwestia przyczyn zawodności większości prognoz i rozczarowań, jakie one wywołują. Te przyczyny spowodowane są między innymi złożonością społecznego życia, wielością czynników sprawczych oraz istnieniem prawdopodobnie nieprzewidywalnych zjawisk mentalnych, takich jak postawy ludzkie, wartości oraz idee. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano przegląd badań własnych nad skutecznością wybranych dotychczasowych polskich modeli dyskryminacyjnych. Modele dyskryminacyjne dają możliwość dostrzeżenia odpowiednio wcześnie sygnałów ostrzegawczych i podjęcia decyzji, które mogą zapobiec upadłości przedsiębiorstwa. Dokonano weryfikacji skuteczności wybranych polskich modeli upadłości dla grupy przedsiębiorstw z branży transportu drogowego. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Crop Acreage and Crop Production Estimates for Small Domains - Revisited
84%
For any country advance and final estimates of yield of principle crops, at National and State levels, are of great importance for its macro level planning. But, for decentralized planning and for other purposes like crop insurance, loan to farmers, etc., the reliable estimates of crop production for small domains are also in great demand. This paper, therefore, discusses and review critically the methodology used to provide crop acreage and crop production estimates for small domains, based on indirect methods of estimation, including the SICURE model approach. The indirect methods of estimation so developed use data obtained either through traditional surveys, like General Crop Estimation Surveys (GCES) data, or a combination of the surveys and satellite data. (original abstract)
Jedną z możliwych metod, starającą się wyeliminować margines popełnianych pomyłek, jest badanie typu foresight, będące typem studiów nad przyszłością, które powinno ułatwić podejmowanie strategicznych decyzji rozwojowych. Opracowanie zawiera próbę przedstawienia metodologii foresight, zaadaptowanej z biznesu na użytek publiczny, ze szczególnym uwzględnieniem przydatności w systemie ochrony zdrowia. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.