Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metodologia rachunkowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Nie ma odpowiednich regulacji prawnych dotyczących prowadzenia rachunkowości odnośnie klasyfikacji produktów pracy. Autor sugeruje nieformalny podział produktów na wyroby gotowe i produkcję nie zakończoną. Klasyfikacja ta jest zbieżna z klasyfikacją zapasów przyjętą w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 2.
Przedstawione w artykule badanie pozwoliło na identyfikację przedmiotu i zakresu problematyki opracowań publikowanych w "Zeszytach Teoretycznych Rachunkowości" w latach 2004-2013 wraz z rozpoznaniem zastosowanych w nich metod. Autorzy dokonali również statystycznej analizy zależności pomiędzy wyodrębnionymi cechami jakościowymi artykułów. W efekcie szczegółowo omówili cechy "Zeszytów Teoretycznych Rachunkowości" jako czasopisma naukowego z dziedziny rachunkowości, głównie pod względem tematycznym i metodologicznym. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Metody (poznawcze) rachunkowości - przegląd współczesnej literatury polskiej
100%
Celem artykułu jest analiza poglądów odnośnie do metod (poznawczych) rachunkowości prezentowanych we współczesnej literaturze polskiej. Przedmiotem analizy są następujące zagadnienia: definicje pojęcia "metody (poznawcze) rachunkowości", zbiór metod (poznawczych) rachunkowości, definicje poszczególnych metod (poznawczych) rachunkowości, różnice pomiędzy metodami a zasadami rachunkowości. Artykuł został przygotowany na podstawie analizy literatury przedmiotu z lat 2000-2014. Z przeprowadzonych badań literaturowych wynika, że samo pojęcie "metody (poznawcze) rachunkowości" jest rzadko definiowane. Ponadto jest wiele różnych opinii co do zbioru metod (poznawczych) rachunkowości. Najczęściej wymieniana metoda to metoda bilansowa. Istnieją też większe lub mniejsze rozbieżności w zakresie definiowania poszczególnych metod (poznawczych) rachunkowości. Wyniki analizy literatury przedmiotu wskazują, że jest zatem kilka bardzo ważnych problemów do rozwiązania w zakresie metod (poznawczych) rachunkowości: zdefiniowanie pojęcia "metody (poznawcze) rachunkowości", określenie zbioru metod (poznawczych) rachunkowości oraz zdefiniowanie poszczególnych metod (poznawczych) rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Ethical Aspects of Normative Theories of Accountingg
75%
The aim of this article is to show ethical aspects of the so-called normative accounting theory (NT), with particular emphasis on the ethical and normative theory (ENT), important for the development of accounting as a science, taking into consideration its social function. Attention is focused on the so-called axiological layer with regard to the methodological foundation (pragmatic methods and related metascience) concerning the work of theorists in Western Europe. Although in the years 70s shall be considered as unscientific and begin the process of domination positive theory of accounting. It seems that the 21st century has brought about a rebirth of specific ethical and social topics in the field of accounting. The importance and usefulness of ethics in accounting have been growing due to changes in accounting and social needs driven by a turbulent environment, as well as changes in science. (original abstract)
Artykuł podnosi problem systematyki metod i zasad rachunkowości. Autorka podjęła w nim próbę uporządkowania nazewnictwa stosowanego do opisu fundamentu metodologicznego tej nauki stosowanej. W artykule zwrócono uwagę, że o istocie rachunkowości decydują prawidłowości tkwiące w jej przedmiocie. Prawidłowości te to metody poznawcze t.j. obiektywne prawdy samoistnie tkwiące w systemie a także subiektywne, bo wprowadzone wolą człowieka prawidłowości działań księgowych. Jednocześnie wysunięto tezę, iż jedyną prawidłowością rozumowania w rachunkowości jest metoda bilansowa. Prawidłowości działań księgowych ujęto zaś w hierarchicznie uporządkowanym modelu dzieląc je na: koncepcję true and fair view, zasady i metody działania.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono głównie nurty badawcze we współczesnej rachunkowości obecne w literaturze głównej krajów anglojęzycznych. Koncentracja autorów krajowych na aspektach praktycznych sytuuje ich wewnątrz indukcyjnego paradygmatu antropologicznego. Nie jest to zjawisko negatywne. Paradygmat ten to najstarszy i najobszerniejszy nurt w nauce rachunkowości.
W artykule przedstawiono koncepcję T.S. Kuhna dotyczącą rozwoju nauki oraz zaprezentowano wybrane poglądy na charakter paradygmatów w rachunkowości zarządczej. Ukazano przemiany rachunkowości zarządczej w świetle paradygmatów nauki rachunkowości. Scharakteryzowano także rachunkowość przerobu - nową metodę rachunkowości zarządczej opartą na teorii ograniczeń E. Goldratta.
Rozważania przeprowadzane w niniejszym opracowaniu mają za zadanie ująć w formie krótkiego schematu całość konstrukcji logicznej, zawartej w systemie ewidencjonowania faktów gospodarczych zachodzących w przedsiębiorstwach, a znanej pod nazwą rachunkowości podwójnej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie poglądów na temat triangulacji metod badawczych w rachunkowości zarządczej. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej części omówiono wpływ paradygmatów nauk społecznych na paradygmaty rachunkowości zarządczej w kontekście stosowanych metod badawczych. Następnie wyjaśniono istotę i znaczenie triangulacji metod w badaniach rachunkowości zarządczej. Stanowiło to punkt wyjścia do oceny wad i zalet triangulacji metod badawczych przez pracowników wybranej uczelni przy tematach realizowanych w ramach grantów finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano możliwości integracji wybranych metod rachunkowości zarządczej w warunkach performance management ukierunkowanych na wspomaganie budżetowania, pomiaru i raportowania dokonań oraz zarządzania działaniami. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie rozwoju rachunkowości zarządczej w teorii i praktyce anglo-amerykańskiej. Wyróżniono pięć faz rozwoju rachunkowości zarządczej, z których szczególnej analizie poddano trzy pierwsze fazy rozwoju, przypadające na epokę industrialną. W analizie tej zawarto przesłanki opracowania i implementacji różnych koncepcji i metod rachunkowości zarządczej oraz ocenę zakresu ich zastosowania w praktyce.
12
Content available remote Etyczny aspekt teorii normatywnych rachunkowości
75%
Celem artykułu jest analiza etycznych aspektów rachunkowości na płaszczyźnie teoretycznej. Przyjęta metoda badawcza polega na studiach literaturowych. O charakterze relacji między etyką a rachunkowością decyduje w dużym stopniu charakter rachunkowości jako nauki. Jednym z kluczowych aspektów kształtowania się naukowego i społecznego charakteru rachunkowości jako nauki są teorie normatywne (TN) rachunkowości, sytuujące się w ramach tzw. teorii alternatywnych. (fragment tekstu)
Wiele badań poświęcono rozwiązaniu takich kwestii jak jakość sprawozdawczości finansowej i harmonizacja metodologii sporządzania sprawozdań. Mając to na uwadze, celem artykułu jest zidentyfikowanie szeregu problemów w systemie rachunkowości Republiki Mołdawii, które zmniejszają użyteczność sprawozdań finansowych małych przedsiębiorstw, a także opracowanie praktycznych zaleceń, w celu poprawy jakości zawartości informacyjnej sprawozdawczości finansowej. Badania zostały przeprowadzone z wykorzystaniem zarówno ogólnych metod naukowych, jak i specjalistycznych, tj. podejścia systemowego, porównawczego oraz analizy treści, syntezy, modelowania. Główne metody, na podstawie których skonstruowano algorytm badawczy, obejmują analizę treści i porównanie. Przeprowadzono analizę konceptualną przepisów regulacyjnych i ram prawnych systemu rachunkowości i sprawozdawczości; dokonano interpretacji pojęciowej poszczególnych terminów metodologii rachunkowości; przeprowadzono ocenę konceptualną "Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym" i jego użyteczność. Badania mają znaczenie naukowe polegające na udoskonaleniu aparatu pojęciowego i określeniu perspektyw rozwoju systemu rachunkowości narodowej. Proponowane zmiany w zakresie ram regulacyjno-prawnych systemu rachunkowości, a także zalecana rekonstrukcja rachunku zmian w kapitale własnym mają znaczenie praktyczne. Opracowanie ukazuje perspektywę eliminacji niejednoznaczności i paralogizmu w aparacie pojęciowym systemu rachunkowości narodowej. Prezentuje również punkt widzenia na modelowanie sprawozdawczości finansowej i kształtowanie optymalnych parametrów jej jakości i informacyjności.(abstrakt oryginalny)
Pojęcie "obiektywność" jest szeroko wykorzystywane w literaturze rachunkowości. Nie zostało ono jednak zdefiniowane w sposób bezsporny. W niniejszym artykule przedstawiono rezultaty badań autorki w zakresie identyfikacji i prezentacji obiektywności w literaturze. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja rodzaju praktyk rachunkowości zarządczej stosowanych w badanych podmiotach gospodarczych w Polsce oraz rozpoznanie kierunku i czynników zmian metod i zadań rachunkowości zarządczej w ciągu prawie trzech dekad dynamicznie rozwijającej się gospodarki rynkowej, po zmianie ustroju społecznopolitycznego na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Autorka odpowiada na kilka pytań badawczych na podstawie przeglądu literatury przedmiotowej oraz danych uzyskanych z trzech badań ankietowych przeprowadzonych w roku 1999, 2005 i 2016. Badania te potwierdziły, że liczba firm w Polsce, które mają działy wykonujące zadania w obszarze rachunkowości zarządczej/controlingu, stale się zwiększa. Badania wskazują, że operacyjne metody rachunkowości zarządczej dominowały w przedsiębiorstwach w latach 2010-2015, podobnie jak w latach 2000-2005 oraz w latach 90. XX w., a nie więcej niż 10% średnich i dużych przedsiębiorstw, które wzięły udział w badaniu w 2016 roku, stosuje metody strategicznej rachunkowości zarządczej. W pierwszym okresie rozwoju gospodarki rynkowej w Polsce, tj. do 2004 roku, wiele różnych czynników ekonomicznych i instytucjonalnych wpłynęło na wprowadzenie i zmianę praktyk rachunkowości zarządczej, a w następnym okresie respondenci wskazywali na czynniki ekonomiczne jako na ważniejsze. Artykuł stanowi wkład w literaturę dotyczącą rozwoju rachunkowości zarządczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej na przykładzie Polski. (abstrakt oryginalny)
Problematykę ryzyka należy rozpatrywać nie tylko z punktu widzeniu przyczyn determinujących jego występowanie i dziedzin jego przejaśnia się, ale także możliwości tworzenia systemu rezerw, łagodzących jego skutki. Wyrównywanie negatywnych skutków jest dokonywane z reguły drogą kompensowania strat z tworzonego na ten cel systemu rezerw. Jeżeli, uznaje się możliwość zaistnienia w przedsiębiorstwie określonych strat, wówczas konsekwentnie uznać należy gospodarczą konieczność gromadzenia w określony sposób i utrzymywania odpowiednich środków przeznaczonych z góry na pokrycie skutków ryzyka. Gromadzenie i utrzymywanie odpowiedniego zasobu środków jest niezbędne, stwarza bowiem gwarancję pokrycia (wyrównania) strat w przypadku ich zaistnienia, a ponadto umożliwia rozłożenie skutków ryzyka na dłuższy odcinek czasu. Takie postępowanie jest zgodne z zasadą gospodarności. Zapewnia ono elastyczność działania i większą swobodę manewru procesu gospodarczego. W przypadku zaprezentowanych dotychczas różnych rodzajów ryzyka gospodarczego, objętych rachunkiem odpowiedzialności wewnętrznej i zewnętrznej przedsiębiorstw, wydaje się, że powinna obowiązywać zasada, w myśl której skutki pewnych rodzajów ryzyka gospodarczego nie powinny być przeniesione na wyższy szczebel zarządzania. Możliwość przeniesienia skutków ryzyka w całości lub w części na wyższy szczebel wynika, z cechy przenośności ryzyka, która jest ściśle związana ze skalą jego mierzalności. Należy podkreślić, że różne rodzaje ryzyka gospodarczego, objęte rachunkiem odpowiedzialności wywołują skutki, które nie powinny być przenoszone na wyższy szczebel, nie tylko ze względu na skalę ich mierzalności, ale także ze względu na charakter tych skutków. Chodzi tu w szczególności o takie rodzaje ryzyka, które wiążą się ze stratami przedsiębiorstwa, nie posiadającymi jednak charakteru strat społecznych (np. skutki ryzyka płatniczego). Wydaje się ponadto, że skutki ryzyka gospodarczego nie powinny być przeniesione na wyższy szczebel także wówczas, gdy takie postępowanie mogłoby oddziaływać negatywnie na funkcjonowanie bodźców materialnego zainteresowania oraz na poczucie odpowiedzialności za powierzone mienie. (fragment tekstu)
Nauka rachunkowości jest jedna. Nie jest jednak jedna praktyka rachunkowości i przedmiot oraz podmiot jej zainteresowań. Praktycznych systemów rachunkowości jest wiele i wiele jest również, uznawanych za teoretyczne, praktycznych opisów działania tych systemów. Rozpatrując dwa rodzaje tendencji dla rozwoju nauki rachunkowości: (1) rozwój nauki rachunkowości jest uzależniony od rozwoju praktyki rachunkowości, (2) rozwój praktyki rachunkowości jest uzależniony od rozwoju nauki rachunkowości - staje się dostrzegalne zjawisko przenikania do nauki rachunkowości jej rozwiązań praktycznych, powstających i rozwijających się wyłącznie w praktyce rachunkowości. Celem artykułu jest identyfikacja założeń i konsekwencji tego zjawiska dla nauki rachunkowości i realizowanego w jej obszarze procesu badawczo-dydaktycznego. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem rachunkowości w zakresie księgowego rozliczenia połączenia za pomocą metody nabycia jest dostarczenie informacji o wartości przejętych aktywów i zobowiązań. Wypełnienie tego zadania analizować należy przez pryzmat rzetelności dostarczanych informacji, która - ze względu na skomplikowany charakter przejęć oraz wielość dopuszczonych metod szacowania wartości godziwych - wymaga ogromnej staranności na każdym etapie przeprowadzanej wyceny. (abstrakt oryginalny)
Purpose - the aim of research lies in the necessity of studying the conceptual approaches towardsthe reformation of the methodology of accounting for profit with the consideration of the information requestsof risk-based management. Design/Methodology/Approach - methodology of research is based on the application of general and special methods of cognition. In particular, methods of systematization and grouping enabled to determine the information requests of risk-based management, as well as methods of modeling and cause-and-effect relations made it possible to identify the areas for developing the methodology of accounting for profit. Findings - the outcome of the study lies in the development of the concept of further development of the methodology of accounting for profit, taking into consideration the needs of risk-based management. Originality/Value - the scientific value of research lies in the consideration of uncertainty and risk as factors of profit generation that allow to establish an effective system of risk management and manage consequences of risk at the macro level. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie ewolucji rachunkowości zarządczej. Omówiono zmieniającą się orientację rachunkowości zarządczej oraz formowanie się wybranych metod na tle najważniejszych podejść badawczych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.