Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metody oceny inwestycji kapitałowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autorka przedstawia problematykę związaną z przędsięwzięciem inwestycyjnym. Szczegółowo omawia metody oceny przedsięwzięć inwestycyjnych. Jest przekonana, że wybór i odpowiednie zastosowanie miar oceny opłacalności przedsięwzięć inwestycyjnych pozwoli polskim firmom i państwu na podejmowanie ekonomicznie uzasadnionych decyzji inwestycyjnych.
Przedstawiono przegląd metod oceny efektywności inwestycji w zintegrowane systemy informatyczne. Omówione zostały przesłanki warunkujące dobór metody jak również potencjalne trudności, które determinują możliwości jej zastosowania.
W artykule omówiono metody oceny funduszy inwestycyjnych, na przykładzie 15 agresywnych funduszy inwestycyjnych lokujących swoje aktywa w przeważającej części na GPW SA w Warszawie w roku 2000.
Przedstawiono teorię opcji finansowych. Autorzy wykazali duże znaczenie tego instrumentu dla procesu oceny inwestycji przedsiębiorstw w aktywa rzeczowe w warunkach niepewności. Przeanalizowano przy tym istniejące przesłanki oraz ograniczenia stosowania opcji rzeczywistych w praktyce, wskazując na fakt, iż wykorzystanie teorii opcji finansowych stanowi niezbędne uzupełnienie tradycyjnych metod oceny projektów inwestycyjnych, realizowanych za pomocą zdyskontowanych przepływów pieniężnych.
Rozwój rynku kapitałowego w Polsce powoduje wzrost zapotrzebowania na techniki porównywania odpowiednich cech ewentualnych ofert inwestycji kapitałowych. W artykule omówiono metody oceny opłacalności projektów inwestycyjnych, ich wartość bieżącą netto i wewnętrzną stopę zwrotu.
W artykule przedstawiono badania dotyczące wyboru i optymalizacji czynników pozwalających na formowanie portfeli spośród spółek uznanych przez rynek jako „najlepsze” w bieżącym okresie sprawozdawczym. W celu przeprowadzenia złożonych badań wykorzystano fundamentalny model zarządzania portfelem papierów wartościowych, z możliwością otwierania pozycji zarówno długich, jak i krótkich. Model ten pozwala na wybór papierów wartościowych charakteryzujących się maksymalną wartością zdefiniowanej, fundamentalnej funkcji celu. W zależności od postaci przyjętych zmian określających i ich wag, determinujących wartość funkcji celu, generowane są portfele stanowiące różne kombinacje wyselekcjonowanych walorów, odpowiednio wyceniane przez rynek w okresie przyszłym.(fragment tekstu)
Problem modelowania ewolucji wartości kapitałowych za pomocą procesów stochastycznych jest szeroko dyskutowany w czasopiśmiennictwie i literaturze zajmującej się zagadnieniami ilościowymi, spotykanymi na rynkach kapitałowych. W tym nurcie badawczym mieszczą się wcześniejsze prace autora, w których podjęto w ślad za innymi badaczami dyskusję różnych modeli takiego portfela aktywów i pasywów finansowych, w którym losowy czynnik każdego składnika jest przedstawiony za pomocą pewnego procesu Wienera. W trakcie tej dyskusji zaproponowano zastosowanie pseudogeometrycznego ruchu Browna do teorii portfelowej Markowitza. Elementarne własności takiego modelu rozważano na tle analogicznych własności modeli portfeli ze wszystkimi składnikami danymi jako arytmetyczne ruchy Browna albo jako geometryczne ruchy Browna. Ustalono tam między innymi, że rodzina arytmetycznych ruchów Browna oraz rodzina pseudogeometrycznych ruchów Browna są zamknięte ze względu na operację składania portfeli. Własności tej nie spełnia rodzina geometrycznych ruchów Browna, co uniemożliwia stosowanie w tym przypadku wielu narzędzi analizy portfelowej. Niniejszy artykuł jest kontynuacją badań autora, a jego celem jest skonstruowanie linii rynku kapitałowego i modelu CAPM dla portfeli opisywanych za pomocą pseudogeometrycznych ruchów Browna. (fragment tekstu)
Celem rozdziału jest porównanie różnych form inwestowania w latach 2000-2021. Wybrany przedział czasu, pierwsze 20-lecie XXI wieku, cechował się znaczącą niestabilnością ze względu na wiele charakterystyk gospodarczych. Ważnymi okresami są z pewnością kryzys finansowy z lat 2007-2009 oraz pandemia koronawirusa, przypadająca na okres 2020-2021. We wspomnianych okresach istotnie zmieniły się warunki gospodarcze, zwiększyła się amplituda wahań wielu wskaźników ekonomicznych. Inwestorzy niejednokrotnie poszukiwali sposobów na bezpieczne ulokowanie kapitału, tak, aby nie stracił on na wartości (Dorosz, 2014; Kołodko, 2010). Analiza sposobu, efektywności oraz ryzyka inwestowania jest ważnym elementem działalności gospodarczej, przyczynia się bowiem do pomnażania majątku firm, instytucji oraz osób prywatnych. Wybór formy inwestowania nie jest łatwy, znacząco wpływa na rezultat inwestycyjny, na osiągniętą stopę zwrotu z inwestycji. Decydent ma do wyboru wiele wariantów, między innymi: założenie lokaty bankowej, kupno obligacji, inwestowanie na giełdzie papierów wartościach, zakup metali szlachetnych lub też ulokowanie swoich oszczędności na rynku nieruchomości. W niniejszej pracy skupiono się na trzech wybranych formach lokowania kapitału, a mianowicie na opłacalności zakładania lokaty bankowej, kupnie złota oraz na inwestowaniu w nieruchomości. Porównano różne warianty inwestycyjne wyznaczając efektywność inwestowania. Wykazano, że w pierwszym 20-leciu XXI wieku można inwestować, ociągając dodatni zysk, jednak proces inwestowania jest obarczony ryzykiem, niepewnością przyszłego stanu gospodarki oraz wysokim poziomem inflacji, który znacząco obniża zysk. Wnioski mogą posłużyć inwestorom instytucjonalnym oraz indywidualnym w przyszłości, gdy sytuacja gospodarcza nie będzie stabilna, natomiast decydent będzie musiał rozwiązać problem lokacji zgromadzonego kapitału. (fragment tekstu)
Autor przybliżył zagadnienia związane z analizą i wyceną opcji rzeczywistych oraz sposobów ich wykorzystania w ocenie efektywności inwestycji, na przykładzie opóźnienia realizacji inwestycji i opcji wzrostu. Autor rozpoczął od przedstawienia opcji rzeczywistych w inwestycjach kapitałowych, dalej opisał czynniki mające wpływ na wartość opcji oraz dwie metody wyceny opcji rzeczywistych (metoda dwumianu i formuła Blacka-Scholesa). Artykuł kończy opis zastosowania analizy opcji rzeczywistych w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w firmie telekomunikacyjnej.
W artykule omówiono istotę rachunku opłacalności inwestycji w akcje i obligacje oraz zaprezentowano pojęcie stopy dyskontowej, jej cechy, funkcje i rodzaje. W ostatniej części artykułu przedstawiono metody ustalania stopy dyskontowej.
Autor zaprezentował wyniki badań przeprowadzonych w ostatnich latach, które zilustrowały wybrane, podstawowe aspekty procesu podejmowania strategicznych decyzji inwestycyjnych, w praktyce kilku przedsiębiorstw z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Japonii. Badania dotyczyły: stosowania technik oceny oraz kryteriów wyboru przedsięwzięć inwestycyjnych, behawioralnych aspektów podejmowania decyzji inwestycyjnych, kontroli przedsięwzięć inwestycyjnych oraz związków pomiędzy planowaniem strategicznym a procesem inwestycyjnym w przedsiębiorstwie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.