Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Międzynarodowa klasyfikacja funkcjonowania, niepełnosprawności i zdrowia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Znalezienie właściwego, zrozumiałego na całym świecie sposobu opisu funkcjonowania człowieka - z jego niepełnosprawnością w świetle starzenia się społeczeństw, zjawiska globalizacji i rosnącego zapotrzebowania systemów opieki zdrowotnej oraz opieki społecznej - wydaje się bardzo istotne. Odpowiedź na to zapotrzebowanie znalazła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Opracowany przez nią ICF (International Classification of Functioning, Disability and Health - Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia) jest często opisywany jako zintegrowany biopsychospołeczny model funkcjonowania i niepełnosprawności. Klasyfikacja dostarcza standard języka i wspólne ramy służące opisowi zdrowia człowieka i zagadnień powiązanych ze zdrowiem. Istotne jest, że ICF nie jest klasyfikacją ludzi, ale opisuje sytuację każdej osoby w szeregu związanych ze zdrowiem lub zdrowiem obszarów. Autorka omawia strukturę ICF, pokazując na przykładach, w jaki sposób skład kodów numerycznych oraz kategorii opisuje stan funkcjonowania pacjenta w sposób zrozumiały dla specjalistów różnych dziedzin na całym świecie.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Demedykalizacja niepełnosprawności i jej konsekwencje instytucjonalne
100%
Mimo że niepełnosprawność immanentnie towarzyszy ludzkości, to kompleksowe rozważania teoretyczne na jego temat zapoczątkowane zostały dopiero w drugiej połowie XX w. w USA (Barnes, Mercer 2010). Rozważania te dotyczą zarówno przyczyn niepełnosprawności, jak i możliwości leczenia i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością, następnie konsekwencji dla jakości ich życia oraz społecznej integracji i partycypacji. Główna oś debaty koncentruje się wokół przeciwstawiania społecznego modelu niepełnosprawności modelowi nazywanemu medycznym, reprezentowanym w podejściu biologiczno-medycznym. W debacie tej głos zabierają więc nie tylko reprezentanci dyscyplin medycznych i biologicznych, ale także reprezentanci dyscyplin społecznych: psychologii, socjologii, ekonomii oraz same osoby niepełnosprawne. Efektem debaty jest integrowanie obu podejść i to nie tylko na poziomie koncepcji, lecz także bardziej praktycznie, podejmując próby operacjonalizacji zintegrowanego podejścia i zastosowania go w praktyce polityki społecznej. Celem artykułu jest przegląd rozważań o zróżnicowanym podejściu do niepełnosprawności oraz wskazanie ich efektu dla obecnej praktyki definiowania niepełnosprawności oraz stosowanego orzecznictwa. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie tych nowych wskaźników stanu zdrowia, które tworzą grupę miar określanych jako sumaryczne miary stanu zdrowia populacji (summary measures of population health).(...) Wśród charakteryzowanych sumarycznych miar zdrowia znalazły się: oczekiwane lata życia bez niesprawności (DFLE), oczekiwane lata życia w zdrowiu (HALE), lata życia skorygowane ze względu na niesprawność (DALY), utracone lata życia w zdrowiu (HeaLY) oraz lata życia skorygowane ze względu na jakość (QALY). Zaprezentowano również podstawowe składowe tych miar w postaci utraconych lat życia w związku z umieralnością (YLL) i niesprawnością (YLD) oraz standardowe międzynarodowe klasyfikacje do pomiaru problemów zdrowotnych i niesprawności: Międzynarodową Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD) oraz Międzynarodową Klasyfikację Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF). W artykule przedstawiono także wyniki własnego oszacowania dwóch miar sumarycznych stanu zdrowia dla mężczyzn i kobiet w Polsce w roku 1996 oraz 2004 w postaci oczekiwanych lat życia w zdrowiu oraz oczekiwanych lat życia bez negatywnych ocen stanu zdrowia. Podstawę artykułu stanowił szeroki przegląd literatury przedmiotu z zakresu sumarycznych miar zdrowia w postaci artykułów i opracowań naukowych oraz publikacji WHO. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.