Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Międzynarodowe Standardy Profesjonalnej Praktyki Audytu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Nowelą ustawy o finansach publicznych' z dniem 1 stycznia 2002 roku audyt wewnętrzny został wprowadzony do wybranych jednostek sektora finansów publicznych (JSFP). Jest to wynikiem konieczności rozszerzenia instrumentów kontrolnych i nadzorczych dla wzmocnienia racjonalności, przejrzystości i odpowiedzialności za działania podejmowane w sferze zarządzania i wydatkowania środków publicznych^. Funkcjonowanie audytu wewnętrznego w jednostce wymaga jego sformalizowania. Odpowiedzialność za powołanie i odpowiednie usytuowanie w strukturze organizacyjnej jednostki sektora finansów publicznych audytu wewnętrznego, a także za jego funkcjonowanie spoczywa na kierownictwie tej jednostki. Celem artykułu jest przedstawienie zasad lokalizacji komórki audytu wewnętrznego w strukturze jednostki sektora finansów publicznych, organizacji jej pracy, omówienie obowiązków i uprawnień audytora oraz wymaganych od niego kwalifikacji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena stosowania Międzynarodowych standardów praktyki zawodowej audytu wewnętrznego w procesie organizacji i czynnościach audytowych w jednostkach sektora finansów publicznych. Analizę przeprowadzono na podstawie wybranej grupy standardów, szczególnie istotnych w procesie sprawności i efektywności czynności audytowych. Wprowadzone standardy wyznaczają ramowe zasady wykonywania i upowszechniania szerokiego zakresu usług audytu wewnętrznego, przysparzających organizacji wartości dodanej. Ponadto celem standardów jest stworzenie podstaw do oceny działalności audytu wewnętrznego, a tym samym przyczynienie się do usprawniania procesów i działalności operacyjnej organizacji. Audyt wewnętrzny jest jednym z kluczowych elementów niezbędnych do właściwego zarządzania organizacją, w tym jednostką sektora finansów publicznych. Według definicji The Institute of Internal Auditors (IIA) audyt wewnętrzny jest niezależną działalnością doradczą i weryfikującą, której celem jest usprawnienie operacyjne organizacji i wniesienie do niej wartości dodanej. Audyt wewnętrzny wspomaga organizację w osiąganiu jej celów poprzez systematyczne i metodyczne podejście do oceny i doskonalenia procesów zarządzania ryzykiem i organizacją oraz kontroli. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono rozwój, istotę, zakres podmiotowy i uwarunkowania prawne audytu wewnętrznego w sektorze finansów publicznych. Zaprezentowano najważniejsze punkty przebiegu audytu wewnętrznego. Omówiono Międzynarodowe Standardy Profesjonalnej Praktyki Audytu Wewnętrznego.
4
Content available remote Audit finansovoj informacii investicionnyh proektov
84%
On the basis of theoretical propositions harmonize audit and investment activities carried out development of scientific knowledge in the field of independent review of investment projects: an analysis of existing approaches to the definition of the audit of investment projects and their financial component identified inconsistencies in the classification of the studied species of the audit engagement in accordance with international and Russian regulations defined place objects and purposes of audit of financial information on investment projects of different life stages of their implementation, and depending on the type of the current project. The recommendations for the using of auditing standards in atypical situations in the audit of investment projects and developed an approach to drafting working documents auditor for monitoring of deviations from the forecast of different options in order to determine the trajectory of the investment project. Clarifications on the use of negative and positive forms of validation of the financial information contained in the documentation of the investment project. (original abstract)
Celem tego krótkiego opracowania jest ustalenie pewnej systematyki w istniejącej standaryzacji audytu wewnętrznego w rozumieniu ogólnym, a zwłaszcza pod kątem zastosowania audytu w przedsiębiorstwach. Ponadto jest to próba odróżnienia tego, co odnosi się do audytu wewnętrznego w rozumieniu ogólnym, od tego, co ma znaczenie dla jednostek sektora finansów publicznych. (fragment tekstu)
Wprowadzenie w 2006 roku do praktyki audytu wewnętrznego w sektorze publicznym Międzynarodowych Standardów Profesjonalnej Praktyki Audytu Wewnętrznego, a następnie w 2009 roku nowej wersji tych standardów wywołało potrzebę nowego podejścia do zadań audytu wewnętrznego i kontroli wewnętrznej, a także określenia nowych standardów kontroli zarządczej. Kontrola zarządcza to część systemu kontroli wewnętrznej ustanowionego w jednostce. Obejmuje ona procesy związane z gromadzeniem i rozdysponowaniem środków publicznych oraz gospodarowaniem mieniem publicznym. W grudniu 2009 roku Ministerstwo Finansów ogłosiło Standardy kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych. Standardy te zostały określone na podstawie powszechnie uznawanych na świecie koncepcji i standardów kontroli wewnętrznej. Celem opracowania jest omówienie wpływu koncepcji i standardów światowych na kształt standardów kontroli zarządczej (fragment tekstu)
W opracowaniu zamieszczono informacje przedstawiające zachodzące zmiany w roli audytu wewnętrznego oraz problemy związane ze świadczonymi usługami przez audytorów sektora publicznego. Zgodnie z obowiązującą w polskiej administracji definicją audyt wewnętrzny jest działalnością niezależną i obiektywną, której celem jest wspieranie ministra kierującego działem lub kierownika jednostki w realizacji celów i zadań poprzez systematyczną ocenę kontroli zarządczej w dziale lub w jednostce oraz czynności doradcze. Wśród najważniejszych kryteriów oceny kontroli zarządczej należy wymienić adekwatność, skuteczność oraz efektywność. Powyższa definicja przybliża obszar audytu do wymogów Międzynarodowych standardów praktyki zawodowej audytu wewnętrznego. W myśl przedmiotowych standardów audyt wewnętrzny wspiera kierownika jednostki w realizacji jego zadań zarządczych poprzez systematyczną i dokonywaną w uporządkowany sposób ocenę m.in. kontroli oraz poprzez czynności doradcze. W opracowaniu przedstawione zostały także różne rodzaje audytów, w tym audyt efektywności, określany także jako audyt działalności, audyt relacji nakładów do efektów. Ten rodzaj audytu jest szczególnie istotny z uwagi na wdrażanie w administracji mechanizmów rozliczalności z prowadzonej przez jednostki działalności, pomiaru osiągania zaplanowanych celów, uzyskanych efektów w stosunku do zaangażowanych zasobów. Celem niniejszego opracowania jest odpowiedź na następujące pytania: Jaką rolę pełni obecnie audyt wewnętrzny w polskiej administracji publicznej? Jakie problemy występują w działalności audytu? Jakie rozwiązania należy wdrożyć w sektorze finansów publicznych w celu usprawnienia funkcji audytu wewnętrznego? Wymienione powyżej zagadnienia są rozpatrywane w oparciu o literaturę przedmiotu, a także wyniki badań i analiz dotyczących funkcjonowania audytu wewnętrznego w polskiej administracji publicznej. (abstrakt oryginalny)
W Polsce funkcjonują krajowe regulacje prawne i profesjonalne audytu wewnętrznego, jednak na dzień dzisiejszy brakuje (podobnie jak na arenie międzynarodowej) uregulowań w zakresie audytu finansowego. Stąd też podstawowym celem niniejszego opracowania, obok prezentacji audytu finansowego, jest próba ujęcia powszechnie przyjętych standardów i innych regulacji profesjonalnych oraz ogólnie obowiązujących regulacji prawnych (międzynarodowych i krajowych), możliwych do wykorzystania przy prowadzeniu audytu finansowego. Cel opracowania to w związku z tym również znalezienie odpowiedzi na pytania o potrzebę tworzenia krajowych, odrębnych regulacji prawnych i profesjonalnych dotyczących samego audytu finansowego w jednostkach sektora finansów publicznych (jsfp) oraz o możliwości pełnego wykorzystania już istniejących regulacji z tematycznie zbliżonego zakresu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.