Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Międzynarodowe organizacje gospodarcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
2
Content available remote NAFTA and the EU are the Two on a Collision Course?
100%
The paper deals with some crucial issues of the relationship between the European Union and the North-American Free Trade Agreement or NAFTA. NAFTA and its functional structure are briefly described in the paper, and possible gains and losses from a confrontation between NAFTA and the EU are discussed. The author's view of the potential benefits for Poland from a closer cooperation with NAFTA are also presented in the final section of the paper. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie ewolucji i próba analizy współpracy integracyjnej Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), jednego z największych w Afryce Zachodniej pod względem liczby ludności. W opracowaniu wskazano, że jest to ugrupowanie o charakterze politycznym i gospodarczym, które powstało na mocy traktatu z Logos (Nigeria) podpisanego 8 maja 1975 roku. Analizę przeprowadzono na podstawie danych BCEAO i raportów IMF, UNCTAD oraz World Bank. W artykule dokonano analizy struktury handlu wewnątrzregionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem krajów ECOWAS należących do Zachodnioafrykańskiej Unii Ekonomicznej i Monetarnej (UEMOA). Badania wykazały, że pomimo wprowadzenia w 2015 roku Wspólnej Taryfy Celnej, a także zasady swobodnego przepływu towarów i osób, nie osiągnięto zamierzonego postępu w kierunku liberalizacji handlu. Ponadto specyfika kooperacji w Afryce w ogóle, a w szczególności w Afryce Zachodniej jest odmienna i wciąż obarczona problemami na wielu płaszczyznach. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono historię utworzenia światowej Organizacji Handlu, jej funkcje, instrumenty działania i postanowienia.
Przedstawiono przyczyny i historyczny rozwój integracji gospodarczej w ogólności. Na tym tle opisana została droga do utworzenia Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej oraz cele tej organizacji.
Przedstawiono wielkość i strukturę polskiego eksportu do EWG w latach 1958-1970. Następująca dalej ocena wpływu polityki gospodarczej EWG na rozwój wymiany towarowej z krajami trzecimi skłoniła autora do wysnucia tezy, że procesy integracji zachodzące w EWG przyczyniają się do dalszego pogłębienia strukturalnej nierównowagi wymiany towarowej, szczególnie krajów Europy Wschodniej o państwowym monopolu handlu zagranicznego. Ostatnia część artykułu poświęcona została problemowi mierzenia skutków oddziaływania polityki gospodarczej EWG na rozwój wymiany handlowej z krajami trzecimi.
Przedstawiono kształtowanie się efektywności inwestycji w krajach EWG i RWPG w latach 1959-1969, odnotowując tendencję spadkową tej efektywności w krajach RWPG.
Przedstawiono międzynarodowe organizacje gospodarcze w krajach RWPG oraz funkcje koordynacji działań uczestników organizacji w zakresie współpracy i kooperacji. Omówiono funkcje prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Na koniec przedstawiono formy instytucjonalne i funkcje międzynarodowych organizacji gospodarczych i realizację integracji przemysłowej krajów RWPG.
Tekst przedstawia podstawowy proces (integrację) oraz główne gospodarki (Argentynę, Brazylię, Chile) Ameryki Południowej, źródła i siły współczesnej transformacji tego kontynentu ku własnej cywilizacyjnej tożsamości. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie wyników analizy wybranych aspektów działań podejmowanych w ramach brandingu przez europejskie narodowe organizacje turystyczne (NTO). Przeanalizowano działania brandingowe 39 krajowych organizacji funkcjonujących na terenie Europy. W szczególności w opracowaniu przedstawiono teoretyczne rozważania dotyczące pojmowania brandingu w krajowej i zagranicznej literaturze przedmiotu, scharakteryzowano główne kryteria, na podstawie których dobrano narodowe organizacje turystyczne do badań, a także przedstawiono wybrane aspekty praktycznego wykorzystywania brandingu przez badane NTO (m.in. zasięg działań podejmowanych w ramach brandingu, postrzeganie i utożsamianie brandingu przez badane organizacje z różnego rodzaju zagadnieniami, wykorzystywanie produktów markowych w kampaniach promocyjnych). W opracowaniu przyjęto hipotezę badawczą zakładającą, że branding odgrywa istotną rolę w działaniach współczesnych narodowych organizacji turystycznych, a jego ranga i zakres wykorzystywania stale wzrastają, co powoduje, że staje się on jednym z kluczowych działań podejmowanych przez tego typu organizacje.(abstrakt oryginalny)
Początek XXI wieku niesie nowe wyzwania. Wybuchające wciąż nowe i kontynuowane stare konflikty na tle rasowym, religijnym, ekonomicznym, politycznym, terroryzm czy problemy ochrony środowiska naturalnego nie znajdują ostatecznego rozwiązania w ramach międzynarodowych organizacji gospodarczych, finansowych czy wojskowych. Powstaje zatem pytanie, czy organizacje międzynarodowe w obecnym kształcie są w stanie je zlikwidować. Czy cele, dla jakich zostały powołane te organizacje, odpowiadają wymogom współczesnego zglobalizowanego świata. Jeżeli nie, to czy nie należy sądzić, że organizacje międzynarodowe się przeżyły i trzeba pomyśleć bądź o gruntownej reformie organizacji, bądź o stworzeniu nowych form porozumienia międzynarodowego, mających większe szansę na sukces.(fragment artykułu)
Z chwilą wygaśnięcia ponad 20-letniego okresu obowiązywania porozumienia NAFTA zaistniała konieczność renegocjacji jego postanowień, szczególnie w świetle powtarzanych wielokrotnie gróźb Prezydenta Donalda Trumpa unieważnienia go jako układu szkodzącego interesom amerykańskiej gospodarki.Niniejszy artykuł zwięźle charakteryzuje proces renegocjacji, wskazując na najbardziej istotne elementy porozumienia, z uwzględnieniem najważniejszych zmian jakie wprowadza NAFTA 2.0, nazywana również porozumieniem handlowym USA, Meksyku i Kanady. Prezentowany artykuł przedstawiony w formie eseju, odzwierciedla wyłącznie osobiste opinie autora. (abstrakt oryginalny)
13
51%
W ostatnich trzydziestu latach rośnie rola i znaczenie globalnych i regionalnych organizacji gospodarczych. Nadają one ton i kierunek nie tylko przemianom ekonomicznym, ale i politycznym, społecznym i kulturowym we współczesnym świecie. Wpływają na kondycję ekonomiczną państw i regionów. Przynależność do tych organizacji uwiarygodnia, nobilituje i włącza kraje do światowego systemu gospodarczego. Dla krajów biedniejszych lub pogrążonych w kryzysie wiąże się ona z możliwością uzyskania zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy finansowej, uzależnionej jednak od spełnienia przez kredytobiorcę konkretnych warunków. Zakres warunkowości udzielanej pomocy systematycznie zwiększa się - np. w przypadku MFW od 2 do 3 warunków w latach osiemdziesiątych, do co najmniej ponad dwudziestu na początku XXI wieku, co coraz częściej wywołuje zarzuty przekroczenia przez MFW statutowych kompetencji i ograniczania suwerenności gospodarczej państw. MFW określa się wręcz jako ponadnarodowy organ sprawujący bezpośrednią kontrolę nad budżetami i polityką gospodarczą krajów zadłużonych, zmuszający je, poprzez uzależnienie kredytowe, do określonych zachowań. W obliczu kryzysu finansowego zapoczątkowanego w 2007 r. coraz głośniej słychać krytyczne opinie na temat działalności międzynarodowych organizacji gospodarczych. Zarzuca się im, że są zdominowane przez najsilniejsze państwa i reprezentują interesy pochodzącego z nich kapitału. Oskarża się je o to, że nie tylko nie rozwiązują istniejących problemów gospodarczych, ale wręcz generują nowe. Celem podjętych badań jest analiza działań wobec ostatniego kryzysu finansowego międzynarodowych organizacji gospodarczych na przykładzie MFW. (abstrakt oryginalny)
Podręcznik jest zaadresowany do studentów i wykładowcy, których specjalizacją są stosunki międzynarodowe, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz organizacje międzynarodowe. Głównym celem publikacji jest przedstawienie niektórych aspektów funkcjonowania organizacji międzynarodowych, co ma stanowić podstawę do dalszej dyskusji podczas wykładów. Publikacja przyjęła podział według klasyfikacji organizacji międzynarodowych na trzech różnych poziomach: globalnym, regionalnym, subregionalnym oraz biorąc pod uwagę wymiar ogólnoświatowy i europejski. Publikacja omawia dwa tematy. - Europejskie organizacje regionalne, takie jak: Rada Europy i Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, OBWE - Europejskie organizacje subregionalne: Inicjatywa Środkowoeuropejska (ISE), Rada Nordycka, Rada Regionu Morza Barentsa (BEAR), Rada Państw Morza Bałtyckiego (CBSS), Organizacja Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego. Pomijając zagadnienia związane z Unią Europejską, proces integracji i grupy integracyjne nie zostaną zaprezentowane w publikacji, ponieważ są odrębnymi elementarnymi gospodarki światowej - od lat dziewięćdziesiątych rola grup integracyjnych jest znacznie przewyższa rolę organizacji międzynarodowych, co ma związek z globalizacją i procesem liberalizacji. (AT)
15
Content available remote Realizacja założeń Strategii Lizbońskiej - próba bilansu
45%
Powołanie do życia Wspólnoty Gospodarczej w roku 1958 miało na celu stworzenie takiego obszaru gospodarczego, który mógłby konkurować z najbardziej rozwiniętymi gospodarkami świata takimi, jak Stany Zjednoczone. Jednakże dekada lat 1990. ujawniła wyraźną słabość gospodarki Unii w stosunku do gospodarki rywala. W ciągu ostatnich 20 lat Unia rozwijała się w tempie 2,3% rocznie, podczas gdy USA 3,3%. Ponadto wówczas pojawiły się nowe wyzwania związane z globalizacją. W związku z powyższym, zaczęto się głęboko zastanawiać nad koniecznością wprowadzenia nowych reform. W związku z tym na posiedzeniu Rady Europejskiej w marcu 2000 roku ustanowiono długofalowy program mający na celu stworzenie w Europie najbardziej konkurencyjnej gospodarki świata. Strategia lizbońska, jak ją określono, główny nacisk kładła wówczas na reformę systemu społecznogospodarczego Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Za jedno z kluczowych zagadnień podejmowanych na szczytach grupy G7/G8 należy uznać kwestie związane z handlem międzynarodowym. Były one podnoszone zarówno jako problem we wzajemnych kontaktach grupy, ale też jako kwestia globalna oraz jako jeden z obszarów stosunków z Europą Wschodnią i z krajami rozwijającymi się. Artykuł uwzględnia wszystkie te aspekty, uwypuklając zwłaszcza politykę liberalizmu handlowego, jaką G7/G8 promowała na szczytach oraz stosunek wobec organizacji koordynujących wielostronną wymianę. Problem efektywności poszczególnych inicjatyw w dziedzinie międzynarodowego handlu jest kwestią bardziej złożoną i wymaga dalszych badań i odrębnych opracowań. Publikacja w zdecydowanej mierze opiera się na dokumentach, które przywódcy mocarstw akceptują podczas corocznych obrad. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.