Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Międzynarodowe rynki finansowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
|
nr 4
76-80
Autorka omawia rolę jaką odgrywa Japonia w świetle międzynarodowych finansów począwszy od lat osiemdziesiątych. W 1985 r. państwo to uznane zostało za największego wierzyciela świata.
|
|
nr 4
39-57
Kredyty konsorcjalne są obecnie jednym z największych i najbardziej elastycznych źródeł pozyskiwania kapitałów na międzynarodowym rynku finansowym. Zgodnie z definicją "kredyt konsorcjalny jest transakcją, w której dwa lub więcej banki zobowiązują się dostarczyć kredytobiorcy środki finansowe w formie kredytu na jednakowych, wspólnych warunkach określonych we wspólnej umowie kredytowej". Autor widzi potrzebę rozwoju rynku kredytów konsorcjalnych w Polsce. Kredytowa współpraca konsorcjalna wydaje się być rozwiązaniem szczególnie przydatnym dla słabych kapitałowo banków polskich.
Głównym celem opracowania jest przedstawienie grupy G20 - jednej z najważniejszych międzynarodowych instytucji finansowych, w kontekście trzech nowo utworzonych słów: megagrupa, megaszczyty, megafinanse. Zabieg ten ma podkreślić rangę tego gremium. W pierwszej części artykułu G20 zaprezentowano jako megagrupę. Źródeł jej dominacji upatruje się w historii powstania grupy, zasięgu geograficznym oraz potencjale wzrostowym gospodarek krajów członkowskich. Druga część poświęcona została głównym celom działania grupy G20 oraz tematom podejmowanym i dyskutowanym na szczytach. Analiza pozwala na stwierdzenie, że G20 pełni istotną rolę w rozwiązywaniu globalnych problemów, jak na przykład konsekwencje globalnego kryzysu. Stąd, w ostatniej części artykułu przedstawiono działania podjęte w obszarze megafinansów. Kryzys finansowy z 2007 roku ujawnił istniejące braki w zakresie zarządzania ryzykiem i nadzoru nad globalnym rynkiem finansowym. Grupa G20 wzięła odpowiedzialność za przygotowanie oraz wdrożenie rekomendowanych reform(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Współczesne trendy na światowym rynku finansowym - Sovereign Wealth Funds
75%
Artykuł poświęcony jest zjawisku dynamicznego rozwoju rynku funduszy zarządzających państwowymi środkami pieniężnymi na rynkach międzynarodowych, tzw. Sovereign Wealth Funds (SWF). Rosnąca popularność funduszy tego typu podkreśliła konieczność badań nad tym zjawiskiem prowadzących do ustalenia wspólnej definicji i klasyfikacji SWF. Nie osiągnięto dotychczas kompromisu, w wyniku czego funkcjonują obecnie przynajmniej dwa ujęcia SWF: wąskie i szerokie. W zależności od podejścia szacuje się, że wartość środków należących do Sovereign Wealth Funds z końcem 2010 r. wyniosła od 4,2 biliona USD aż do 11 bilionów USD6. Szacunki na 2012 r. wskazują na wzrost wartości funduszy do poziomu przekraczającego 5,3 biliona USD. (fragment tekstu)
|
|
nr 10
51-52
Omówiono zagadnienie sekurytyzacji. Podkreślono, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat sekurytyzacja przekształciła się w bardzo istotny instrument miedzynarodowych rynków kapitałowych i należy do najbardziej znaczących innowacji finansowych drugiej połowy XX wieku. Zamieszczono schemat procesu sekurytyzacyjnego.
Celem artykułu jest przedstawienie obecnej globalnej architektury finansowej na tle architektury globalnej oraz kierunków niezbędnych reform w kontekście ochrony gospodarki światowej przed globalnymi kryzysami finansowymi i ekonomicznymi. Przyszła globalna architektura finansowa powinna z jednej strony opierać się na szerszej legitymizacji, a z drugiej - zapewniać większą efektywność zapobiegania i walki z kryzysami. Podstawową przyczyną niepowodzeń obecnej globalnej architektury finansowej w tym obszarze jest jej nienadążanie za rozwojem procesów globalizacyjnych, będących źródłem zarówno globalnej nierównowagi makroekonomicznej, jak i nowych ryzyk zagrażających stabilności światowego systemu finansowego. Konieczne są zmiany liberalizacyjnej i regulacyjnej globalnej architektury finansowej w kierunku modelu koordynowanej gospodarki rynkowej - także w skali globalnej. W nowej architekturze większą rolę powinny odgrywać kraje o najszybciej rosnącym potencjale gospodarczym: tzw. kraje o wschodzącej gospodarce rynkowej, jak np. ChRL, Indie, Brazylia. Realizowane obecnie reformy w światowych instytucjach finansowych - MFW i Banku Światowym - zmierzają właśnie w tym kierunku. Ponadto rozważyć należy utworzenie globalnej instytucji finansowej łączącej kompetencje zarówno liberalizacyjne, jak i regulacyjne. Liberalizację finansową instytucja ta powinna warunkować przyjmowaniem przez państwa członkowskie odpowiednich rozwiązań regulacyjnych przyjętych w jej ramach. (abstrakt oryginalny)
7
75%
|
|
nr 8
289-310
W artykule dokonano analizy uwarunkowań kryzysu zapoczątkowanego w 2007 r. w Stanach Zjednoczonych. Celem artykuł jest przegląd literatury przedmiotu na temat mechanizmu kryzysu finansowego zapoczątkowanego w 2007 r. w Stanach Zjednoczonych - pomocniczo w oparciu o analizę reakcji grup krajów europejskich na ten kryzys. W pierwszej części przeanalizowano globalny charakter mechanizmu współczesnego kryzysu finansowego. Odwołując się do wybranej literatury przedmiotu, w drugiej części przedstawiono przyczyny wystąpienia kryzysu globalnego. W kolejnej części, na podstawie analizy literatury, zaprezentowano kanały międzynarodowej transmisji kryzysu. W ostatniej części przedstawiono implikacje kryzysu finansowego dla gospodarki europejskiej. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 126
280-290
W poniższym opracowaniu próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy wydarzenia, jakie miały miejsce na rynkach finansowych po odejściu od systemu Bretton Woods utrzymującego kontrolę obrotów kapitałowych, potwierdzają argumenty teorii efektywnych rynków (TER) i płynące z niej wnioski przemawiające za liberalizacją międzynarodowych rynków finansowych i marginalizacją działań regulacyjnych. W przeciwnym razie należałoby raczej powrócić do koncepcji preferencji płynności J. Keynesa (PPP), lepiej tłumaczącej chaotyczne, coraz mniej przewidywalne zachowanie się międzynarodowych rynków finansowych w warunkach realnej gospodarki globalnej pozbawianej uznanych powszechnie reguł i zasad regulacji. (fragment artykułu)
|
|
nr 1012
122-133
Zadaniem Financial Stability Forum jest promowanie międzynarodowej stabilności finansowej, doskonalenie zasad funkcjonowania rynków finansowych oraz minimalizowanie tendencji rozprzestrzeniania się między krajami szoków finansowych, które przyczynią się do destabilizacji gospodarki światowej. Artykuł omawia wytyczne ułatwiające wprowadzenie efektywnego systemu gwarantowania depozytów lub reformowanie systemu istniejącego.
10
Content available remote Index Providers in the Global Financial Market
75%
Dostawcy indeksów są istotnymi uczestnikami współczesnego globalnego rynku finansowego. Grupa ta obejmuje zróżnicowane podmioty - m.in. giełdy papierów wartościowych, instytucje finansowe (zwłaszcza banki i firmy zarządzające aktywami), firmy analityczne i badawcze oraz dostawców danych finansowych. Rola dostawców indeksów zwiększa się wraz z systematycznie rosnącym znaczeniem indeksowych instrumentów inwestycyjnych. Ich decyzje mają znaczący wpływ na alokację kapitału głównie w skali mikroekonomicznej i makroekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Rynki akcji w krajach wschodzących
75%
|
2011
|
nr 2
16-23
Rynki wschodzące stały się na początku XXI wieku niezwykle ważną częścią światowej gospodarki, w tym również międzynarodowych rynków finansowych. Inwestycje na rynkach wschodzących przyciągają inwestorów możliwością osiągnięcia wysokich zysków, związanych ściśle z wysokim tempem wzrostu gospodarczego, ale konieczne jest również uwzględnienie wielu czynników ryzyka w znacznym stopniu wynikających z odmiennej w stosunku do krajów rozwiniętych struktury i poziomu rozwoju rynków finansowych. Celem tego artykułu jest charakterystyka najważniejszych cech rynków akcji w krajach określanych jako rynki wschodzące, w tym analiza zróżnicowania stopni rozwoju giełd oraz zmian na rynkach akcji krajów wschodzących w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W artykule zostanie również pokazana rola emisji akcji wśród całości źródeł finansowania, w szczególności w zestawieniu z emisją obligacji. (fragment tekstu)
|
|
nr 9
32-35
Omówiono wpływ przemian w funkcjonowaniu rynków finansowych na świecie na przeobrażenia systemu bankowego w Polsce. Zwrócono uwagę na takie zagadnienia jak: globalizacja, powstawanie nowych podmiotów finansowych oraz rosnące znaczenie nowych technologii.
W artykule przeanalizowano wpływy finansowych kryzysów międzynarodowych na gospodarki transformujące się w Europie od roku 1993. Szczególną uwagę (z powodu dostępności danych) skupiono na sytuacji Czech, Węgier, Polski i Rosji. W badanej grupie krajów zaobserwowano niewielki wpływ kryzysów czeskiego i azjatyckiego, co różni je istotnie od reszty świata. Duży wpływ na ich gospodarkę - podobnie jak w innych regionach świata - miał natomiast kryzys w Rosji. Zdaniem autorów w miarę postępu dalszej integracji rynki finansowe krajów bardziej zaawansowanych w transformacji będą wykazywać podobieństwo w reakcji do rynków krajów azjatyckich i krajów Ameryki Łacińskiej.
Celem opracowania jest prezentacja nowych rodzajów ryzyka na międzynarodowych rynkach finansowych, które są konsekwencją procesów globalizacji. Ryzyko finansowe i jego skutki dotykają w różnym stopniu poszczególne rynki i kraje. Wynika to z procesu globalizacji rynków finansowych, który obejmuje rynki: gotówki, walut obcych, ubezpieczeń i instrumentów pochodnych. W konsekwencji oznacza to, integrację tych rynków. Zjawiska zachodzące w jednym z segmentów rynków finansowych będą występować na innych rynkach (efekt domina). Później będzie to prowadzić do powstania efektu zarażania i niestabilności na poszczególnych, krajowych rynkach finansowych. W konsekwencji może to wpłynąć na destabilizację całego rynku finansowego na świecie. (abstrakt oryginalny)
Przybliżono problemy dotyczące globalizacji międzynarodowych stosunków i rynków finansowych. Pokazano rolę euro kolejno jako waluty: rezerwowej, zaczepu, interwencyjnej, inwestycyjnej, fakturowania i transakcyjnej.
16
63%
|
|
nr 5
89-118
Celem artykułu jest analiza czynników kształtujących zakres wykorzystania specjalnych praw ciągnienia (Special Drawing Rights - SDR) jako składnika oficjalnych aktywów rezerwowych oraz ocena możliwości oparcia reformy międzynarodowego systemu walutowego na zwiększeniu roli SDR. Analiza przeprowadzona w artykule dowodzi, że zastosowanie SDR jako składnika oficjalnych rezerw walutowych jest znikome i najprawdopodobniej pozostanie marginalne, ze względu na występowanie wielu barier uniemożliwiających uczynienie z nich pieniądza międzynarodowego. Zidentyfikowano dwie grupy barier dla zwiększenia roli SDR w międzynarodowym systemie walutowym: bariery tkwiące w specyfice tych aktywów oraz bariery związane z trendami rozwojowymi międzynarodowego systemu walutowego, z których za najbardziej istotne uznano wzrost znaczenia i międzynarodowego wykorzystania waluty Chin oraz utrzymującą się pozycję dolara amerykańskiego jako dominującej waluty międzynarodowej. W związku z istnieniem tych ograniczeń, w artykule wskazano na brak możliwości oparcia reformy międzynarodowego systemu walutowego na zwiększeniu roli SDR. Zastosowane metody badawcze obejmują analizę danych statystycznych dotyczących oficjalnych aktywów rezerwowych i międzynarodowego wykorzystania walut krajowych, a także analizę porównawczą i studium literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Kryzys finansowy w latach 2008- 2009 nie tylko daje nam możliwość zrozumienia, co wydarzyło się na rynkach, ale również refleksji nad ich celowością. Wyciągając wnioski z analiz ekspertów, najpierw przyjrzymy się głównej nauczce, jaką dał nam kryzys - niepowodzeniu samoregulacji przez racjonalny egoizm w złagodzeniu zewnętrznego ryzyka na rynkach finansowych. Następnie zadamy filozoficzne pytanie nasuwające się przy okazji kryzysu, a dotyczące moralnego znaczenia aktywności ekonomicznej: czy wymiana rynkowa odbywa się wyłącznie przez wzgląd na interes własny? Kontemplując poezję Kahlila Gibrana i odnosząc się do ostatniej encykliki papieża Benedykta XVI, naszą uwagę przeniesiemy z ekonomii politycznej na moralną: omówimy relacje pomiędzy wymianą rynkową, interesami własnymi i dobrem wspólnym, a w szczególności - poprzedni stan wymiany rynkowej i jego moralne znaczenie dla obecnego kryzysu. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
22-34
Omówiono główne obszary reform międzynarodowej architektury finansowej: standardy i przejrzystość, regulacje finansowe i nadzór, zarządzanie rachunkiem kapitałowym, reżimy kursowe, nadzór nad politykami narodowymi, zapewnienie płynności w wymiarze międzynarodowym. Przedstawiono stan obecny i trudności napotykane na drodze do reform.
This paper describes a forecasting exercise of close-to-open returns on major global stock indices, based on high-frequency price patterns that have become available in foreign markets overnight. Generally speaking, out-ofsample forecast performance depends on the forecast method as well as the information that the forecasts are based on. In this paper both aspects are considered. The fact that the close-to-open gap is a scalar response variable to a functional variable, namely an overnight foreign price pattern, brings the prediction exercise in the realm of functional data analysis. Both parametric and non-parametric functional data analysis are considered, and compared with a simple linear benchmark model. The information set is varied by dividing global markets into three clusters, Asia-Pacific, Europe and North-America, and including or excluding price patterns on a per-cluster basis. The overall best performing forecast is nonparametric using all available information, suggesting the presence of nonlinear relations between the overnight price patterns and the opening gaps. (original abstract)
|
|
nr 12
17-23
Dzień 1 stycznia 1999 r. ma być, według zamierzeń, początkiem trzyletniego okresu "inkubacji" nowego systemu pieniężnego Unii Europejskiej W tym czasie wspólna waluta europejska, zapisana najpierw jako jednostka wyrażająca wartość rezerw krajowych banków centralnych w Europejskim Banku Centralnym i funkcjonująca jako denominator oficjalnych zobowiązań i należności, zacznie "kaskadowym" ruchem schodzić w dół po kolejnych szczeblach systemu pieniężno-kredytowego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.