Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Międzynarodowe rynki kapitałowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest prezentacja dekompozycji szeregów czasowych jako metody pomiaru zbieżności rynków kapitałowych. Jako przykład zbieżność dwóch par rynków kapitałowych zmierzono z zastosowaniem tej metodologii. Na bazie tych badań stwierdzono, że dekompozycja szeregów czasowych składających się z wartości indeksów cenowych rynków kapitałowych może służyć do potwierdzenia lub odrzucenia hipotez dotyczących poruszania się indeksów w podobnych kie-runkach w badanych okresach czasu. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przeprowadzenie analizy powiązań pomiędzy różnym poziomem rozwoju rynków kapitałowych Indonezji i Singapuru w latach 1995-2015 a zjawiskiem sudden stop, które występuje w obu przypadkach, szczególnie w okresie regionalnych i globalnych kryzysów finansowych. Jednak zauważyć można szybsze możliwości powrotu do stabilizacji na rynku lepiej rozwiniętym, a zatem większe jego możliwości przyciągania kapitału zagranicznego. Międzynarodowe przepływy kapitału w tym artykule będą interpretowane jako przesunięcie kapitału za granicę, zapisane w bilansie płatniczym(abstrakt oryginalny)
Obecnie wdrażany w Unii Europejskiej projekt przewiduje budowę tzw. unii rynków kapitałowych. Przebudowa modelu systemu finansowego ma spowodować zmianę głównego kanału pozyskiwania przez przedsiębiorstwa środków inwestycyjnych - z kredytowego na kapitałowy, a w efekcie przyczynić się do zdynamizowania wzrostu gospodarczego w krajach UE. Tymczasem głównym problemem niedostatecznej dynamiki wzrostu gospodarczego w krajach UE wydaje się być nie tyle struktura finansowania inwestycji przedsiębiorstw, co mechanizmy działania strefy euro, które powodują polaryzację ekonomiczną krajów wewnątrz strefy. Unia Europejska powinna przede wszystkim poddać gruntownej analizie i przebudowie zasady konstytuujące działanie strefy euro, nie zaś koncentrować się na kolejnej próbie pogłębienia integracji rynków kapitałowych i zmianie modelu systemu finansowego dominującego w krajach UE. Celem artykułu jest analiza uwarunkowań i zasadności zmiany roli sektora bankowego w transmisji środków inwestycyjnych na korzyść rynku kapitałowego w Unii Europejskiej (intensyfikacja procesu dezintermediacji). Wnioski płynące z analizy zostały sformułowane na podstawie badań jakościowych opierających się na analizach materiałów źródłowych przygotowanych przez UE, instytucje badawcze i finansowe (opracowania, raporty, rekomendacje) oraz na dostępnych danych.(abstrakt oryginalny)
Czy Rosja może być szansą dla inwestorów z Polski? Dla tych odważnych z pewnością. Coraz większe zainteresowanie produktami inwestycyjnymi rynków wschodzących o najwyższym potencjale było przyczyną rozpoczęcia naszej działalności w Polsce – mówi Piotr Tymula, dyrektor w departamencie akcji Renaissance Capital, odpowiedzialny za kontakt z polskimi inwestorami. Wcześniej Tymula zajmował się podobną działalnością w CitiGroup, ale jak zapewnia, dopiero obecny pracodawca odkrył drzemiący potencjał na styku polskich inwestorów i rosyjskiego kapitału. – Teraz możliwości m.in. tego rynku, czyli właśnie Rosji, cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarządzających największymi funduszami – wyjaśnia. (abstrakt oryginalny)
Rachunkowość na przestrzeni lat zwiększała zakres pełnionych funkcji. Obecnie wykorzystywany katalog został wzbogacony o funkcję wizerunkotwórczą, zgodnie z którą zadaniem rachunkowości jest między innymi kreowanie wizerunku jednostki wśród różnych grup interesariuszy z zachowaniem zasady wiernego i rzetelnego obrazu. Rozwój rynków kapitałowych doprowadził z kolei do zwiększenia wachlarza instrumentów kapitałowych wykorzystywanych przez jednostki do finansowania swojej działalności. Sposób finansowania majątku istotnie wpływa na postrzeganie jednostki, dlatego też ujęcie kapitału hybrydowego w bilansie w pozycji odrębnej od kapitałów własnych i obcych w znacznym stopniu determinuje jej wizerunek. Celem artykułu jest przybliżenie funkcji realizowanych przez system rachunkowości ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania funkcji wizerunkotwórczej na tle wyodrębnionego kapitału hybrydowego - mezzanine(abstrakt oryginalny)
W artykule starano się szczególną uwagę zwrócić na szanse i korzyści, jakie mogą zaistnieć dla polskiego rynku kapitałowego w wyniku integracji z rynkiem europejskim. Skoncentrowano się także na strukturze rynku kapitałowego w Polsce i regulacjach prawnych. Przybliżony został także program rządu dotyczący strategii rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W okresie kryzysu na rynkach kapitałowych, gdzie ceny notowanych akcji częściej spadają niż zwyżkują, czasami warto poświęcić kilka chwil na wyłowienie nielicznych spółek, które zamierzają wypłacić dywidendę. (abstrakt oryginalny)
Globalny kryzys finansowy (ujawnił słabości w obszarze nadzoru nad systemem bankowym, a ich niwelacja i przeciwdziałanie kryzysom w przyszłości jest głównym celem europejskiej unii bankowej. Z kolei brak dostatecznej skuteczności działań podejmowanych przez władze UE w zakresie pobudzania wzrostu gospodarczego legł u podstaw europejskiej unii rynków kapitałowych zakładającej pobudzenie inwestycji przez sprawniej działający rynek kapitałowy i pozyskiwanie z niego kapitału przez podmioty gospodarcze. Harmonogram pełnego wdrożenia przedmiotowych unii jest dość odległy, przy czym unia bankowa w zakresie 2 filarów jest już w trakcie wdrażania, a unia rynków kapitałowych jest według stanu na koniec III kwartału 2015 r. na etapie ogłoszenia planu działań określającego harmonogram czynności prowadzących do implementacji tego projektu.(abstrakt oryginalny)
Autor przybliża pojęcie euroobligacji. Następnie zajmuje się zagadnieniem euroobligacji złotówkowych. Przedstawia przyczyny powstania rynku eurozłotówki. Charakteryzuje głównych emitentów oraz inwestorów działających na tym rynku.
10
Content available remote Analysis of the Current Situation in the Area of IPO on the Czech Capital Market
63%
Finansowanie rozwoju firmy w ramach "Pierwszej Oferty Publicznej" jest coraz bardziej powszechne na całym świecie i należy do tradycyjnych metod gromadzenia funduszy niezbędnych dla rozwoju przedsiębiorczości w krajach o rozwiniętych rynkach kapitałowych. Nie odnosi się to jednak do Republiki Czeskiej. Biorąc pod uwagę obecne warunki panujące na czeskim rynku kapitałowym, możliwe jest zidentyfikowanie tylko kilku firm, które wypróbowały finansowania w ramach IPO. Celem niniejszej pracy jest analiza obecnej sytuacji w zakresie IPO na czeskim rynku kapitałowym oraz identyfikacji przyczyn niskiej liczby IPO w Republice Czeskiej.(abstrakt oryginalny)
11
63%
Doświadczenia związane z kryzysem finansowym i kryzysem zadłużenia publicznego wymusiły przeprowadzenie pewnych zmian w bieżącym zarządzaniu strefą euro, jednak dotychczasowe reformy postrzegane są jako niewystarczające wobec potencjalnych zagrożeń dla jej stabilności. Od dłuższego czasu toczy się debata o niezbędnych zmianach systemowych, które zwiększyłyby odporność strefy na przyszłe kryzysy finansowe i gospodarcze oraz zapewniłyby większe możliwości ich zwalczania. Wśród proponowanych zmian dominują dwa główne kierunki. Pierwszym miałaby być ściślejsza integracja w ramach strefy euro, prowadząca ostatecznie do unii fiskalnej wraz z odrębnym budżetem. Drugi to dokończenie budowy unii bankowej i ustanowienie Europejskiego Funduszu Walutowego (EFW), co miałoby stanowić alternatywę dla pierwszego kierunku, a przynajmniej pewien etap na tej drodze. (fragment tekstu)
Cel - ocena koncepcji powstania unii rynków kapitałowych z jednoczesną próbą identyfikacji szans i zagrożeń implementacji tego projektu z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorstw. Metodyka badania - artykuł poświęcony jest projektowi unii rynków kapitałowych. W związku z brakiem dotychczasowych doświadczeń rynkowych w przedmiocie rozważań w artykule wykorzystano metody analizy jakościowej, koncentrując się na krytycznej analizie i ocenie rozwiązań formalnoprawnych unii rynków kapitałowych. Wynik - w rezultacie prowadzonych analiz podjęto próbę wyszczególnienia szans i zagrożeń powołania do życia unii rynków kapitałowych. Oryginalność/wartość - niniejsza publikacja wpisuje się w nurt dyskusji poświęconej inicjatywom podejmowanym przez Komisję Europejską w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej i aktywności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Central and Eastern European Capital Market's Development Possibilities
63%
Aim of the article is to present a development scenario for the Central and Eastern European (CEE) capital markets, to identify their competitors, factors which influence that development and its constraints. While observing regions key market indices author compares them to the most developed markets. Author considers market consolidation as a possible way of achieving satisfiable level of its development which will support real economy optimally. The indice measuring the level of regions capital market's development is its capitalization, average rate of return on key indexes. Author shows merges and acquisitions which already take place and the ones that are possible to undertake, that lead to formulated consolidation. (original abstract)
The aim of the article: The purpose of this article is to discuss theoretical issues concerning the nature of the Variable Interest Entity (VIE) structure and to analyze the scale and functioning of companies using this structure to issue securities on foreign exchanges. The main research hypothesis was that the VIE structure is widely used by Chinese companies to issue securities on international stock exchanges. Methodology: The basis of the research material are academic articles, reports of institutions and corporations, journal articles and other sources, as well as statistical data of companies collected on stock exchanges. Through analysis of stock market data, the authors sought to identify the number of companies operating under the VIE structure and determine the amount of capital invested on the largest international stock exchanges. Results of the research: Empirical research indicates that the VIE structure is used by Chinese companies operating in sectors of the Chinese economy restricted by the authorities in order to issue securities, and thus raise the necessary capital for further development. The results indicate the large amount of accumulated capital, the huge number of entities involved in their operation, as well as the high risk associated with the investment.(original abstract)
W artykule omówiono specyfikę międzynarodowego rynku kapitałowego i perspektywy wejścia polskich przedsiębiorstw na międzynarodowy rynek obligacji.
Procesy globalizacji w ostatnich latach aktywnie przeobrażają poszczególne sektory gospodarki światowej, dokonują tym samym również transformacji obszaru związanego z rynkiem akcji. Ich dobitnym przejawem jest trwająca, lub już przeprowadzona, demutualizacja poszczególnych giełd papierów wartościowych, która została zainicjowana przez podmioty wywodzące się z krajów posiadających dojrzałe rynki kapitałowe. Proces koncentruje się na przekształceniu dotychczasowej struktury własnościowej oraz porzuceniu formuły organizacji non-profit na rzecz instytucji dochodowej, ukierunkowanej na dynamiczny rozwój i ekspansję zagraniczną. Jednym z bardziej znaczących efektów tej rewolucyjnej transformacji dla branży(fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie wpisuje się w obszar badań rynków kapitałowych w rachunkowości. Autor stara się w nim oszacować wpływ odchyleń od konsensusu rynkowego, ujmowanego w raportach okresowych wyniku netto, na kapitalizację spółek. Oczekiwane wartości wyniku netto zostały ustalone na podstawie prognoz analityków ankietowanych przez Polską Agencję Prasową. W celu weryfikacji hipotezy mówiącej o istotnym charakterze raportowanego wyniku netto wykorzystana została metodyka analizy zdarzeń, mierząca siłę reakcji na pojawienie się różnych informacji. Jej zadaniem w tym artykule była ocena występowania nadwyżkowych stóp zwrotu w sąsiedztwie dni przekazania raportu okresowego spółki. Na podstawie przeanalizowanej próby, obejmującej 22 raporty kwartalne z lat 2013-2018 każdej ze spółek indeksu WIG20, autor zauważył występowanie istotnych statystycznie nadwyżkowych stóp zwrotu w dniach t-4 oraz t+2 dla całej badanej próby. Po podziale na grupy ujmujące przypadki większych odchyleń in plus bądź in minus (powyżej 0%) istotność uzyskanych wyników wzrasta, zwłaszcza w przypadkach wystąpienia niższych wartości wyniku netto od tych oczekiwanych przez rynek.(abstrakt oryginalny)
Rok 2004 był dla dziesięciu państw europejskich rokiem przełomowym w gospodarce i pozycji na rynku Europy. Był to bowiem rok ich przystąpienia do wspólnoty unijnej. Z reguły wraz ze zmianami gospodarczymi pojawiają się w społeczeństwie nadzieje na określone zmiany w życiu codziennym. Część tych nadziei była związana z rynkiem pracy, a dokładniej z rozszerzeniem możliwości na zdobycie pracy i polepszenie bytu. Ukierunkowane zmiany miały i mogły doprowadzić do ograniczenia bezrobocia oraz do wzrostu poziomu zatrudnienia. Szczególnie duże nadzieje pokładano w możliwościach zatrudnienia w państwach "starej unii". Prezentowany artykuł zawiera wstępne wyniki analiz poziomu bezrobocia w grupie państw, które w 2004 r. przystąpiły do UE. Analizy zawężono do przedziału czasowego od 2000 r. do 2011 r. tak, aby wskazać czy nastąpiły zmiany stopy bezrobocia w latach bezpośrednio poprzedzających 2004 r. i w latach po przystąpieniu do UE. Stwierdzenie wystąpienia określonych zmian pozwoli na sformułowanie wniosków dotyczących wpływu zmian gospodarczych związanych z przystąpieniem do UE na kondycję rynku pracy. Artykuł podzielono na trzy krótkie części. W pierwszej scharakteryzowano ogólnie strukturę wieku ludności poszczególnych państw - nowych członków UE, druga zawiera analizy stopy bezrobocia z uwzględnieniem wieku pracownika i jego wykształcenia, a w trzeciej poświęcono uwagę szczególnej formie bezrobocia, czyli bezrobociu długoterminowemu. Podstawą empiryczną dla przeprowadzonych analiz są dane zaczerpnięte z Eurostatu, odpowiednio opracowane dla potrzeb zawartego w tytule tematu. (fragment tekstu)
Dopiero od niedawna postrzega się Chiny jako poważnego gracza na zagranicznych rynkach. Artykuł omawia jaki jest rzeczywisty obraz powiązań kapitałowych gospodarki chińskiej z zagranicą. Podaje dane dotyczące bezpośrednich inwestycji zagranicznych dokonywanych przez Chiny. Pokazuje, że około 85-90 proc. zagranicznych inwestycji bezpośrednich trafia do wschodnich regionów Chin, przede wszystkim do prowincji, w których funkcjonują specjalne strefy ekonomiczne.
W celu zwiększenia zaufania inwestorów do instrumentów finansowych, w ramach rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku, wprowadzono przepisy regulujące warunki obrotu w tzw. okresach zamkniętych. Przed wejściem w życie rozporządzenia w polskim porządku prawnym podobna regulacja znajdowała się w art. 159 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Nowe przepisy wprowadziły cały szereg zmian, w tym w szczególności dotyczących związku pomiędzy względnym zakazem obrotu w okresach zamkniętych, a zakazem ewentualnego wykorzystywania informacji poufnych. Nowa regulacja niewątpliwie wymaga szerszej analizy i właściwego komentarza. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.