Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Miękkie prawo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono proces uzupełniania dorobku systemu Rady Europy w zakresie odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw. Przedstawiono mechanizmy stanowienia aktów soft law funkcjonujące w tej organizacji międzynarodowej, a także przedmiotowy zakres CSR wynikający z przyjętych rozwiązań normatywnych. Zauważono, że biznes i prawa człowieka jako zmienne wzajemnie się warunkujące znajdują coraz to nowe płaszczyzny oparcia, nie tylko są usankcjonowane normami prawa stanowionego, ale coraz częściej mogą być promowane i rozpowszechnione dzięki normom soft law.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania ,,Analiza soft law EBA na rynku usług płatniczych'' stało sie˛ po pierwsze, dokonanie materialnej rekonstrukcji głównych typów soft law EBA dla rynku usług płatniczych i pogrupowanie powstałej stąd materii w oparciu o wyodrębnione tematycznie określone przez EBA standardy i wzorce postępowań, tak dla dostawców usług płatniczych, jak i dla konsumenta rynku usług płatniczych oraz nadzorców (np. w zakresie agregacji danych). Po drugie, celem przedstawianego artykułu było równiez˙ wyodrębnienie i nazwanie wynikających stąd funkcji i roli, jakie soft law EBA pełni na rynku usług płatniczych. Trzecim zamierzeniem badawczym stało się udzielenie odpowiedzi na pytanie czy w porównaniu do soft law z pozostałych segmentów rynku finansowego UE można w odniesieniu do soft law EBA na rynku usług płatniczych argumentować o istnieniu szczególnej specyfiki czy podziału.(abstrakt oryginalny)
Autor pokazuje, że podstawowe cechy prawa miękkiego mają niewiążący i niesankcjonowany charakter. Pojęcie to wywodzi się z międzynarodowego prawa publicznego, dość specyficznej dyscypliny, opartej całkowicie na faktycznym wpływie podmiotów, a nie na sformalizowanych sankcjach. Jest także źródłem typowych instytucji prawa miękkiego: rezolucji międzynarodowych, międzynarodowych deklaracji, podpisanych, ale nieratyfikowanych umów międzynarodowych itp. Prawo miękkie jest rodzajem normy społecznej, a nie prawnej. Chociaż nie ma akceptowanej definicji "miękkiego prawa", zwykle odnosi się ona do każdego pisemnego instrumentu międzynarodowego, innego niż traktat, zawierającego zasady, normy, standardy lub inne deklaracje oczekiwanego zachowania. Miękkie prawo wyraża preferencję, a nie zobowiązanie, które państwo powinno wdrażać lub powinno powstrzymać się od działania w określony sposób. Ta wyrażona preferencja dla pewnych zachowań ma na celu osiągnięcie funkcjonalnej współpracy między państwami w celu osiągnięcia międzynarodowych celów. Niektórzy uczeni alternatywnie używają terminu "miękkie prawo", aby odnieść się do słabych lub nieokreślonych postanowień w wiążącym traktacie. Praktyka państw wskazuje, że użycie terminu "miękkie prawo", odnoszącego się do promocyjnego języka niektórych postanowień traktatowych, jest bardziej odpowiednie. Traktaty są wiążące i zawierają zobowiązania prawne, nawet konkretne zobowiązania są sformułowane ogólnie. Mało prawdopodobne jest odwoływanie się do niewiążących instrumentów jako do "prawa", miękkich lub twardych, chociaż wielu uczonych zwykle to robi, a dla wygody i prostoty termin ten jest tu używany jako synonim normatywnych stwierdzeń zawartych w instrumentach, które nie są prawnie wiążące. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie problematyki instrumentów o charakterze niewiążącym transportowane do prawa krajowego. Autor podzielił artykuł na dwie części: miękkie prawo jako instrument europeizacji prawa administracyjnego i prawo miękkie jako stałego elementu europeizacji prawa administracyjnego.
Niniejszy artykuł jest poświęcony analizie prawnej i ocenie przedłożonej do konsultacji w lipcu 2022 roku propozycji Stanowiska Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych w sprawie zróżnicowanych praktyk cenowych w ubezpieczeniach innych niż na życie. Choć formalnie Stanowisko stanowi akt prawa miękkiego o charakterze nienormatywnym i niewiążącym, to w praktyce nakreślone w nim oczekiwania wobec państw członkowskich i krajowych organów nadzoru nad rynkiem ubezpieczeniowym wykraczają - jak się wydaje - poza ramy dopuszczalnej regulacji dokonywanej w drodze instrumentów typu soft law.(abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano traktaty i "miękkie prawo" Rady Europy dotyczące promocji aktywnego starzenia się. Selekcji i zbadaniu podlegały postanowienia zakazujące dyskryminacji i promujące solidarność międzypokoleniową, a także stojące na straży niezależności, autonomii, partycypacji i samorealizacji osób starszych. Autorka konkluduje, że w prawie Rady Europy tkwi ogromny potencjał w zakresie aktywizacji osób starszych. Może ono pozytywnie wpłynąć na ustawodawstwo i politykę jej państw członkowskich, ale jest to uzależnione od ich świadomości i woli politycznej. (abstrakt oryginalny)
Istota nanotechnologii polega na projektowaniu, tworzeniu i użytkowaniu materiałów posiadających co najmniej jeden wymiar struktury w zakresie od 1 do 100 nanometrów. Innowacyjne zastosowania nanotechnologii mogą dostarczać społeczeństwu korzyści, lecz również wywoływać ryzyko dla zdrowia ludzkiego. Brak umowy międzynarodowej odnoszącej się do uregulowań prawnych w obszarze nanotechnologii, która usprawniłaby handel międzynarodowy, wynika zwłaszcza z niedoboru wiedzy naukowej na temat ryzyka związanego z wykorzystywaniem nanomateriałów oraz z licznych zastosowań nanotechnologii w różnych dziedzinach; utrudnia to objęcie nanomateriałów jednym kompleksowym aktem prawnym. Zapewnieniu bezpiecznego wykorzystywania nowatorskich aplikacji nanotechnologii służy więc w szczególności miękkie prawo międzynarodowe.(abstrakt oryginalny)
W artykule autorka zaakcentowała najważniejsze kwestie wynikające z nadzorczego soft law, bazując na przykładzie wytycznych EBA w sprawie zasad nadzoru nad produktem i zarządzania nim. Przedmiotowe wytyczne są bardzo ważnym elementem współczesnej polityki ochrony klientów usług finansowych w UE, która ma być przede wszystkim skuteczna. Z uwagi na to w pewnym sensie są one wyjątkowe. Niemniej przed sądem krajowym zaskarżył je Francuski Związek Banków, w efekcie czego TSUE wyrokiem z 15.07.2021 r., C-911/19, orzekł że są one ważnymi unijnymi aktami prawa miękkiego, choć niewywołującymi wiążących skutków prawnych, i wydano je zgodnie z prawem. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi, że unijne akty soft law, obejmujące materię nadzoru finansowego, mogą być różnie stosowane i interpretowane nie tylko przez adresatów, ale również przez sądy (trybunały) krajowe, instytucje administracji publicznej czy organy wchodzące w skład krajowych sieci bezpieczeństwa finansowego. Pożądane jest więc, aby na poziomie unijnym ukształtował się jednolity, współczesny pogląd w tym przedmiocie, do czego - w ocenie autorki - skłania obszerne uzasadnienie opinii rzecznika generalnego TSUE, przedstawione 15.04.2021 r. w sprawie C-911/19. Zwłaszcza że sam fakt zaskarżenia wytycznych EBA jest novum w prawie rynku finansowego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia fenomenologię i zakres elementów składowych miękkiego prawa w kontekście prawa międzynarodowego i praw narodowych, a także znaczenie prawa miękkiego dla ochrony obywatelskich praw wyborczych. Prawo miękkie oznacza zbiór niewiążących prawnie instrumentów międzynarodowych, z których większość to porozumienia zawarte przez różne organizacje międzyrządowe. Na porozumienia te składają się oświadczenia, zobowiązania, wytyczne, wspólne stanowiska, założenia polityk czy oświadczenia woli. Instrumenty z kategorii prawa miękkiego bywają zazwyczaj uchwalane przez organy ustawowe organizacji międzynarodowych i dotyczą spraw odzwierciedlających nowe ważne problemy, nurty czy trendy w domenie praw wyborczych, co do których brakuje woli politycznej czy zgodności wśród państw członkowskich - wyrażonych w postaci standardowych traktatów międzynarodowych. Jeśli chodzi o zakres elementów składowych stanowiących prawo miękkie, obejmuje on wszelkiego rodzaju oświadczenia, zobowiązania, wytyczne, kodeksy postępowania, kodeksy etyczne, normy, standardy, wspólne stanowiska, założenia polityk czy też oświadczenia woli.(abstrakt oryginalny)
We współczesnych państwach cele polityki publicznej osiągane są coraz częściej przez zastosowanie instrumentów regulacyjnych. Istotne jest więc badanie ich właściwości teoretycznych, a także kontekstowe dookreślanie warunków skutecznego i efektywnego ich stosowania. W opracowaniu podjęta została próba analizy takich instrumentów regulacyjnych, jak standardy, miękkie prawo oraz samoregulacja. Wymienia się trzy rodzaje standardów regulacyjnych (celowe, wynikowe, specyfikacyjne). Wybór określonego standardu uwarunkowany jest często czynnikami kontekstowymi, a ponadto wiąże się z poważnym dylematem - czy powinny one być jednolite dla wszystkich podmiotów, które mają im podlegać, czy też powinny być zróżnicowane ze względu na pewne cechy regulowanych podmiotów. Autor analizuje tzw. "prawo niewiążące" (soft law) jako instrument regulacyjny, który jest stosowany zarówno w narodowych, jak i w międzynarodowych systemach regulacyjnych. Pojęcie to mieści się w granicach polityki regulacyjnej, a oznacza, że cele publiczne mogą być osiągane dzięki zastosowaniu miękkich, a czasami "nieformalnych" narzędzi, mogących okazać się w pewnych okolicznościach równie skutecznymi, jak typowe twarde narzędzia regulacyjne, które są opatrzone sankcją. W artykule podjęta jest również problematyka samoregulacji, oznaczająca zespół reguł, które podmioty gospodarcze wytworzyły w sposób dobrowolny (nieformalnie) i uznają wzajemnie za obowiązujące. Mogą to być również reguły formalne (np. kodeksów zachowań), które są w pełni egzekwowalne przed sądem. W podsumowaniu stwierdza się, że wybór instrumentów polityki regulacyjnej powinien zależeć od oceny stopnia dojrzałości struktur instytucjonalnych funkcjonujących w gospodarce, a także od zdolności podmiotów do adekwatnej reakcji na rynkowe sygnały informacyjne. (abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie banków na rynku finansowym jest ograniczone przez soft law. W ramach bankowego soft law można wyróżnić: Kanon dobrych praktyk rynku finansowego oraz Kodeks etyki bankowej. Zawarte w nich treści są bardzo podobne. Różnice wynikają z ich objętości. Jeden dokument: KDPRF liczy kilka, a drugi: KEB - kilkanaście stron. W obu kodeksach przede wszystkim przedstawiono zasady odnoszące się do traktowania i obsługi klientów. Podkreślono znaczenie przekazywanych klientom informacji, które mają być m.in. jasne i rzetelne. Celem opracowania jest przedstawienie tych dokumentów w szerszym kontekście kodeksów deontologicznych - zawodowych, analiza ich treści i krótkie uzasadnienie potrzeby ich funkcjonowania.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia i analizuje problematykę ochrony praw osób starszych w działalności współczesnych krajowych instytucji praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Analiza ta obejmuje zarówno działalność krajowych instytucji o charakterze wyspecjalizowanym (ombudsmanów), jak i innych typów tych instytucji. Ocena ich aktywności w świetle standardów międzynarodowych (określanych zarówno przez wiążące instrumenty prawnomiędzynarodowe, jak i przez miękkie prawo) prowadzi do wniosku, że na skutek tendencji i prognoz demograficznych zapewnienie przestrzegania praw osób w zaawansowanym wieku staje się jednym z głównych priorytetów. Krajowe instytucje, kontrolując i monitorując w różnym zakresie działania organów władzy publicznej, mogą inspirować kształtowanie odpowiedniej polityki oraz przyjmowanie rozwiązań prawnych służących zwalczaniu dyskryminacji oraz wykluczenia społecznego i prawnego osób starszych. Działania takie powinny być jednak planowane i przeprowadzane kompleksowo, biorąc pod uwagę społeczeństwo jako całość. Ocenia się bowiem, że jedynie państwa, które pojmują i rozwiązują problem starzenia się społeczeństw w taki holistyczny sposób, mają wszelkie szanse na przezwyciężenie zagrożeń w przeciwieństwie do państw, które za jedyny ratunek przed rosnącą liczbą osób starszych uważają podnoszenie wieku emerytalnego bądź podatków. W artykule przedstawiono szczegółowo innowacyjne działania polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich na rzecz przestrzegania praw osób starszych, doceniane w międzynarodowym gronie ombudsmanów. Aktywność tę ukazano na przykładach wykorzystania dostępnych środków prawnych, prowadzonych badań społecznych i wydawanych regularnie rekomendacjach. Przyczyniają się one do opracowania i wdrożenia polskiej strategii działań wobec starzenia się. (abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu przedstawiono ogólną charakterystykę Rady Europy, a następnie systemu aksjologicznego Rady. Omówiono podejście Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do kwestii odpowiedzialności politycznej i karnej polityków.
Rekomendacje Dobrych Praktyk Bancassurance powstały w odpowiedzi na gwałtowny rozwój rynku ubezpieczeń bankowych i wynikającą z tego konieczność doprecyzowania praw klientów banku jako konsumentów korzystających z ochrony ubezpieczeniowej. Jednocześnie, szczególnie z punktu widzenia banku, daje się zauważyć, że rekomendacje te, zwłaszcza I Rekomendacja, dość nierówno traktują banki jako uczestników rynku, uzależniając obowiązki od formy oferowania produktów (bank jako ubezpieczający lub jako agent ubezpieczeniowy), a nie od typu dystrybuowanego przez nie ubezpieczenia. II Rekomendacja z kolei pozwala na dostrzeżenie pewnych niespójności pomiędzy podejściem prezentowanym autorów rekomendacji a oczekiwaniami regulatorów rynku i organizacji, których działalność skupia się na ochronie konsumenta. Wprowadzanie podobnych regulacji typu soft law jest niewątpliwie przejawem dojrzałości rynku. Dostawcy produktów bancassurance (banki i ubezpieczyciele) w większości doceniają fakt, że uporządkowują one obowiązki banków oraz prawa nabywających ochronę ubezpieczeniową klientów. Należy jednak być świadomym, że - wobec napotkanej niespójności oczekiwań kilku podmiotów tworzących regulacje w zakresie bancassurance (KNF, UOKiK, ustawodawca, autorzy Rekomendacji) - banki muszą dokonać wyboru, które regulacje wypełniać, kierując się głównie ewentualnymi finansowymi skutkami niespełnienia którejś z nich. Niniejszy artykuł skupia się na obowiązkach banków wynikających z Rekomendacji Dobrych Praktyk Bancassurance, przeciwstawiając je wymogom stawianym przez inne regulacje. Przedstawione rozważania mają charakter praktyczny. Analiza problemu skupia się na funkcjonowaniu rynku bancassurance i sferze konstrukcji produktu ubezpieczeniowego, w mniejszym stopniu dotykając aspektów teorii prawa ubezpieczeniowego. (abstrakt oryginalny)
Współczesne państwa oscylują w kierunku funkcji regulacyjnych, artykuł przedstawia taki model modelowania państwa prawa. Omówiono stosowane narzędzia regulacyjne, takie jak: standardy, prawo odszkodowań, "miękkie prawo", informacje i nakazy ujawniania informacji oraz samo regulowanie. Co do determinant instytucjonalnych poruszono tu problemy regulacji bezpośredniej, delegowania uprawnień regulacyjnych, przejrzystości decyzji regulacyjnych oraz rodzaje kontroli tych działań. Na przykładzie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa żywności w latach 1990-2003 omówiono zmiany w zakresie instytucjonalnym i metod regulacji ryzyka. W podsumowaniu wskazano na wagę międzynarodowej konkurencji regulacyjnej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.